Olivovníky - Edice

Olivovníky

10
Island je pro nás v mnohém záhadná země, s českým mozkem musíme pracovat hodně rozvážně, abychom z ní alespoň něco pochopili,“ tvrdí Jan Burian v jednom z fejetonů, jež napsal mnoho let poté, co se na ostrov vypravil poprvé. Kniha Dvacet let s Islandem vznikala v rozmezí let 1994 a 2014, což svědčí o autorově důkladnosti i vpravdě rozvážném postupu a přístupu. Na začátku devadesátých let přečetl, zhlédl a vyslechl o Islandu všechno, co se dalo, a takto vyzbrojen vyrazil objevovat to, co už vlastně skoro dopodrobna teoreticky znal. Naštěstí tomuto pocitu nepodlehl - a o tom i mnohém jiném je první Sága o cestě na Island (1994). Island ho lapil a nepustil, vrací se tam totiž skoro každý rok - mimo jiné jako průvodce turistů. A protože skoro každý rok se ostrov stane námětem některého z Burianových fejetonů, výběr z nich tvoří druhou část této knihy. Je to trochu jiný Island, viděný a popisovaný z jiné perspektivy, ale jedno zůstává stejné - autora ta zvláštní ostrovní země neomrzela ani po dvou dekádách: „Každé léto se vracím domů s hlavou plnou Islandu. A každé další jaro se nemohu dočkat, až se tam vyrazím nadechnout.“ Druhé, rozšířené vydání.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-7492-183-4
Zkratkou NT, tedy neurotypik, označují někteří lékaři osoby, v jejichž chování se nevyskytují autistické symptomy. Mnohem známější je však užití zkratky N. T. v žurnalistice, kdy ji vydavatelé novin používali jako označení pro neověřené informace. Termín pocházel z latinského non testatur, tedy neověřeno. Fonetická podoba zkratkyN. T. připomíná německé slovo die Ente, česky kachna. Příběhy o vzniku a osudech slavných uměleckých děl, úvahy o skutečné genezi námětů, zákulisních tajemstvích i o tom, co někteří výtvarníci ukryli do svých pláten, zajímají nejen profesory symbolologie, kunsthistoriky, ale přitahují i běžné čtenáře. Nová kniha hudebníka, malíře a spisovatele Vlastimila Třešňáka, nazvaná výstižně eNTé, nabízí pětadvacet pohledů do zákulisí populární hudby dvacátého století. Poodhaluje i mnohé z umně zašifrovaných poselství Třešňákových obrazů, které divák na první pohled nemusí poznat. Galerii vybraných obrazů doplňuje ukázka tzv. dodělaného umění z cyklu Nouzových přistání – komiks Story of Jack Anybod – a závěrečná přehlídka jedenadvaceti pláten, která na své poodhalení teprve čekají.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-7492-388-3
Čtyřicet let od vzniku Glastonbury, nejslavnějšího festivalu „soudobých pódiových umění“, je tak akorát dobrou motivací pečlivě přehlédnout Worthy Farm, údolí zvíci velikosti Brna, rozkládající se u vsi Pilton v hrabství Somerset. Panoramatický záběr zkombinovat pohledem z útrob festivalu, upřít zrak přes ramena a hlavy bezmáladvou set tisíců lidí a uslyšet hudbu, která z pódií od roku 1970 zní. Podobně jako je všeobjímající festival v Glastonbury, měl by být takový i tento sborník. Čeští novináři, kteří festival (pochopitelně jen posledních dvacet let) považují za výjimečný, se o takový „makro-mikro“ vhled pokusili. Co autor, to jiný rukopis, jiné uvažování, jiné prožitky – každý podle svého ustrojení. Kromě pečlivé „slepé“ mapy od samých počátků festivalu až po stržení opony v devadesátém zde rok po roce už na vlastní oči a uši mapují náladu, charakter i obsazení úplně všech ročníků, zaznamenávají proměny Glastonbury (od taneční revoluce přes květná léta world music a comeback jazzu až po vývoj rockové hudby za poslední čtyři dekády), dobrodružné i humorné zážitky z cest, historky ze zákulisí, črty z „paralelního města“ všech vůní a chutí a především jedinečné záznamy společného sdílení toho všeho dohromady.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7262-774-5
Skeče Motomorfóza a Ela, Hela a stop napsal Václav Havel pro revue Ivana Vyskočila Autostop na přelomu let 1960 a 1961, nakonec do ní ale zařazeny nebyly. Motomorfóza se pak zpětně stala její součástí v dnes již zapomenutém sborníku z roku 1963, skeč Ela, Hela a stop se podařilo nalézt až v roce 2009 (poté jej jako příležitostné scénické čtení nastudovalo Divadlo v Dlouhé). I když se skeče dočkaly knižního vydání až nyní, neztratily nic ze své působivosti a zábavnosti. Kniha vychází u příležitosti 75. narozenin Václava Havla, který sám vydání okomentoval slovy: Jsem dojat, že tato knížka vychází, neboť Autostop byl prvním textem, na němž jsem se autorsky podílel a který byl uveden na jevišti. (www.azknihy.cz)
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7262-839-1
Publikace Nežádoucí návraty E. F. Buriana se pokouší zmapovat osobnost Emila Františka Buriana netradičně, nikoli obvyklou formou teatrologické studie nebo oblíbenou knihou typu řekli o.... Autor, syn EFB, vytvořil mozaiku, v níž kombinuje různé texty: neznámé či zapomenuté dokumenty, úryvky z veřejných vystoupení, intimní, soukromé zápisky, dopisy a básně E. F. Buriana a jeho první necenzurovaný životopis, citáty z recenzí, rozhovorů, článků, vzpomínek, dopisů a jiných archivních materiálů pamětníků i současníků. Knihu doplňuje dvacet autorových dopisů otci, napsaných nyní při práci na této knize. Nechybí svědectví A. J. Liehma, Otomara Krejči, Jana Grossmana, Františka Hrubína, Františka Listopada, Ludvíka Vaculíka, Pavla Tigrida, Františka Halase, Ivana Medka, Sergeje Machonina, Jana Klusáka, Jiřího Sováka, Vlastimila Brodského, Vladimíra Menšíka, Jana Wericha, Bertolta Brechta, Bohuslava Martinů, Jana Procházky, Antonína Zápotockého, Josefa Topola, Jiřího Suchého, Alfréda Radoka, Adolfa Hoffmeistera a mnoha dalších. Osobnost EFB byla vždy posuzována jen v souladu s autorem daného hodnocení, teatrolog psal o divadelní avantgardě, historici hodnotili jen jeho poválečnou angažovanost. Výtvarný, hudební, literární či jenom lidský rozměr této osobnosti jako by zatím nikoho nezajímal, proto vznikl pokus nabídnout plastický portrét umělce i otce, koncentráčníka, možná načas naivního komunisty, o jehož možném dalším vývoji v 60. letech můžeme jen spekulovat.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-7262-847-6
Sborník přátel, kolegů i obyčejných fanoušků publicisty Jiřího Černého přináší více než osm desítek gratulací, vzpomínek, úvah nebo jen fotografií a vzkazů tomuto významnému českému novináři a hudebnímu kritikovi. Mezi přispěvateli najdeme jména jako např. Václav Havel, Josef Škvorecký, Jiří Suchý, Marek Brodský, Jan Rejžek, Lubomír Dorůžka, Ivan Martin Jirous-Magor, Vlastimil Třešňák, Vladimír Merta, Marián Varga a desítky dalších. Jiří Černý se vlastně stal již za svého života legendou české hudební kritiky - v dobách časopisu Melodie si vytvořil neopakovatelný a nenapodobitelný způsob psaní i komentování nejen hudební scény, založil a několik let vedl měsíčník Rock & Pop, je autorem řady knižních publikací a rovněž tvůrcem několika tisíc poslechových pořadů. Sborník k jeho 75. narozeninám, doplněný bonusovým CD S Jiřím Černým na věčné časy a nikdy jinak!, vychází v limitované číslované edici.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7262-745-5
Vlastimil Třešňák, muž devatera řemesel a známý pětibojař (zpěvák, textař, malíř, spisovatel a fotograf), nadělil svým fanouškům dárek nečekaný - první z cyklu Konopných pohádek. Neodehrávají se za devatero řekami a devatero horami, nýbrž v pražských Hlubočepích a jejich okolí. Nejde o princeznu, draka či království, něčímtak obyčejným a obehraným by známý bard rozhodně nezdržoval! Jeho pohádky patří k těm netradičním, děj vlastně není podstatný, paleta postav je více než pestrá, pochopit souvislosti se vám zcela jistě nepodaří. Autorova fantazie je bezbřehá a vábí čtenáře do děje, za chvíli však odbočí jinam, pokochá se příběhem, místem, situací, aby pokračovala úplně jinde a ve zcela jiných souvislostech. Postavy přicházejí na scénu, jak je autor přivolá, laskavě nakopne nebo naopak obalí dehtem a peřím, a uvolní místo dalším, ať již pro děj potřebným či nikoli. Rodiče mohou občas tápat, nechytat se, nebo naopak podlehnou pábení natolik, že budou žít příběhem zapomenuvše, co bylo na předchozí straně, dětská mysl - není omezeno věkem - bude nadšena. Na závěr snad jen důležité upozornění - jak se říká v dnešních pověstech a bájích, pokud by cokoli komukoli něco nebo někoho připomnělo, je to jen a pouze jeho problém! Všechny osoby a příběhy jsou do puntíku vymyšlené. Takže tedy: Bylo, nebylo…
Publikováno: 2011
ISBN: 9788072628407
Kniha Vzpomínání je souborným vydáním tří starších textů Jiřího Suchého: Od Reduty k Semaforu, Tak nějak to bylo a Inventura. Popisují období od roku 1954, kdy se Jiří Suchý vrátil z vojny, až do roku 1989, kdy se ujal vedení a řízení divadla Semafor. Dalších dvacet let tohoto divadla je zmapováno v rozhovoru Karla Hvížďaly s Jiřím Suchým Divadlo stále miluju, obsaženém v knize Fenomén Jiří Suchý. Kniha je v prodeji jako součást kompletu Jiří Suchý 80 spolu s publikací Fenomén Jiří Suchý.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7262-752-3
Sloupky, črty a fejetony z let 1993-2004.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7262-310-9
Kniha, která je nejen klasickým knižním rozhovorem, mapujícím autorův život, ale v podstatě i další v řadě Třešňákových beletristických knih: souborem postřehů, vzpomínek, úvah a příběhů, které se čtou plynule jako fabulovaná próza. Ondřej Bezr knihu doplnil rozhovory s lidmi Třešňákovi blízkými (V. Chramostovou, D. Kollerem,P. Landovským, V. Martínkem, V. Mertou, J. Pallasem, M. Pavlíčkem, H. a P. Třešňákovými), kteří autorovo vyprávění doplňují z jiných úhlů pohledu. Součástí knihy je i úplná diskografie, bibliografie, jmenný rejstřík.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-7262-486-7

Autoři autoři v edici

Jan Burian

česká  1952

Jiří Dědeček

česká  1953

Václav Havel

česká  1936 -  2011

Vojtěch Lindaur

česká  1957 -  2018

Jiří Suchý

česká  1931