Knižní dokument vydaný k 10. výročí úmrtí Jana Ivana Wünsche, baskytaristy, spoluautora písní dvou hudebních uskupení "Hudba Praha" a "Jasná páka" a výrazného hudebního publicisty. Kapely Jasná páka a Hudba Praha ovlivnily vývoj neoficiální kulturní scény v Československu 80. let a v různých obsazeních vystupujídodnes. Srdcem obou těchto uskupení byl Jan Ivan Wünsch, jehož hudební, společenský, politický a hospodský život v úvodu knihy popisuje hudební publicista Vojtěch Lindaur. Další část knihy tvoří "autorozhovor", který Wünsch napsal jako vlastní paměti koncem devadesátých let pro časopis Rock & Pop. V závěrečné části naleznete rozhovory výtvarníka Karla Halouna s šestadvaceti bývalými a současnými členy kapel Jasná Páka a Hudba Praha, kteří odpovídali na deset otázek týkajících života Jana Ivana Wünsche. Převážná část fotografií, které knihu ilustrují, jsou z osobních archívů autorů, spoluautorů i respondentů.
Kniha, která zachycuje dějiny československé beatové a rockové hudby v letech 1956 až 1989, rozhodně není vyčerpávající historickou studií psanou z akademického odstupu. Autoři sledují krok za krokem dění na naší rockové scéně a předkládají čtenáři poutavý a živýpříběh, jehož jsou sami účastníky. V obsáhlé obrazové příloze jsou publikovány desítky unikátních fotografií hudebních skupin i osobností čs. bigbítu z doby, kdy oficiální media tuto kulturu zcela opomíjela.
Knižní profil folkrockové skupiny Marsyas od hudebního publicisty Vojtěcha Lindaura vznikl jako pestrá, ale promyšlená koláž faktografických údajů a osobních vzpomínek autora na setkávání s kapelou i jejími jednotlivými protagonisty. Kniha mapuje základní sestavu skupiny i natočená alba, sleduje osudy Petra Kalandry a Zuzany Michnové v komunistickém Československu i Oskara Petra za velkou louží, dává prostor i postřehům přátel, fanoušků a spoluhráčů. Nechybí dobová dokumentace, fotografie, diskografie a zásadní články o skupině.
Autobiografická vyprávění, vzpomínky a ohlédnutí za podstatnými událostmi, klíčovými hudebními zážitky a nejrůznějšími životními epizodami z pera jednoho z uznávaných českých hudebních publicistů. Přední český hudební publicista vzpomíná v této knize na některé klíčové momenty ze svého života. Velký prostor Lindaur věnuje svým pravidelným cestám na každoroční hudební festival v britském Glastonbury. Hořkou příchuť mají jeho vzpomínky na výpravu za severoamerickými Indiány, naopak úsměv vzbuzuje popisování autorových začátků s alkoholem. Velmi napínavá je část o tajném koncertu německé umělkyně Nico na pražském Opatově v 80. letech a seriózní vyprávění představuje "životopis" časopisu Rock & Pop, v jehož redakci Vojtěch Lindaur mnoho let působil. Tato publikace zkrátka nabízí velmi zajímavé postřehy od člověka, který je s (nejen) českou populární hudbou spojen už od přelomu 60. a 70. let 20. stol.
Syn uzenáře je řezníkem Syn národního umělce je zasloužilý umělec Syn režiséra je herec A co Tvůj fotr? Normální dělník! Tos to kamaráde daleko nedotáh. (Stará dobrá ruční práce) První oficiálně vydaný přehled mapující část scény české nové vlny a alternativní scény 80. let. Abraxas A64 Babalet Iva Bittová+ Pavel Fajt Bon Pari Dr. Max Dybbuk E FPB Garáž Hudba Praha (Jasná páka) Chodská lidová Ještě jsme se nedohodli Laura a její tygři Krásné nové stroje Máma Bubo Manželé Marléne Milé tváře Minimální orchestr Moped Nahoru po schodišti dolů band Natural OK Band Omnibus Parament Podchodem vchod Pražský výběr Precedens Pro pocit jistoty Radio Slepé střevo Soubor tradičního popu Společenství Bédy Foltýna Tango trop band Třílychlostní Pepíček Ultrapunk Veselí Filištínové VZ (Visací zámek) Vítkovo kvarteto Yo-Yo Band Zikkurat Z Kopce Žentour Ženy
Čtyřicet let od vzniku Glastonbury, nejslavnějšího festivalu „soudobých pódiových umění“, je tak akorát dobrou motivací pečlivě přehlédnout Worthy Farm, údolí zvíci velikosti Brna, rozkládající se u vsi Pilton v hrabství Somerset. Panoramatický záběr zkombinovat pohledem z útrob festivalu, upřít zrak přes ramena a hlavy bezmáladvou set tisíců lidí a uslyšet hudbu, která z pódií od roku 1970 zní. Podobně jako je všeobjímající festival v Glastonbury, měl by být takový i tento sborník. Čeští novináři, kteří festival (pochopitelně jen posledních dvacet let) považují za výjimečný, se o takový „makro-mikro“ vhled pokusili. Co autor, to jiný rukopis, jiné uvažování, jiné prožitky – každý podle svého ustrojení. Kromě pečlivé „slepé“ mapy od samých počátků festivalu až po stržení opony v devadesátém zde rok po roce už na vlastní oči a uši mapují náladu, charakter i obsazení úplně všech ročníků, zaznamenávají proměny Glastonbury (od taneční revoluce přes květná léta world music a comeback jazzu až po vývoj rockové hudby za poslední čtyři dekády), dobrodružné i humorné zážitky z cest, historky ze zákulisí, črty z „paralelního města“ všech vůní a chutí a především jedinečné záznamy společného sdílení toho všeho dohromady.
Sborník přátel, kolegů i obyčejných fanoušků publicisty Jiřího Černého přináší více než osm desítek gratulací, vzpomínek, úvah nebo jen fotografií a vzkazů tomuto významnému českému novináři a hudebnímu kritikovi. Mezi přispěvateli najdeme jména jako např. Václav Havel, Josef Škvorecký, Jiří Suchý, Marek Brodský, Jan Rejžek, Lubomír Dorůžka, Ivan Martin Jirous-Magor, Vlastimil Třešňák, Vladimír Merta, Marián Varga a desítky dalších. Jiří Černý se vlastně stal již za svého života legendou české hudební kritiky - v dobách časopisu Melodie si vytvořil neopakovatelný a nenapodobitelný způsob psaní i komentování nejen hudební scény, založil a několik let vedl měsíčník Rock & Pop, je autorem řady knižních publikací a rovněž tvůrcem několika tisíc poslechových pořadů. Sborník k jeho 75. narozeninám, doplněný bonusovým CD S Jiřím Černým na věčné časy a nikdy jinak!, vychází v limitované číslované edici.