Knihovna klasiků - Spisy Ivana Sergejeviče Turgeněva (SNKLHU, Odeon) - Edice

Knihovna klasiků - Spisy Ivana Sergejeviče Turgeněva (SNKLHU, Odeon)

8
V románu Rudin (1856) ukázal autor osud lidí schopných, nadaných a ušlechtilých, kteří v dusném ovzduší samoděržaví hledali správnou životní cestu, ale nedokázali ve své době překonat překážky, jež bránily uskutečnění jejich ušlechtilých plánů. Šlechtické hnízdo (1859) je obraz života na statkářském panství, plný lyrismu a lásky. Jemně prokreslené postavy při vší své kráse a opravdovosti nejsou s to pohnout vývoje a probojovat sobě a svému okolí nové a lepší formy života. Oba romány jsou prolnuty hlubokým citem vřelé lásky k vlasti. Doslov napsal Jiří Honzík.
Publikováno: 1956
V obou svých posledních románech Turgeněv vylíčil typy revoluční raznočinecké inteligence. V Dýmu (1867), v němž se proplétá milostná zápletka s politickým pamfletem, vytvořil karikaturu na vojenskou špičku reakční aristokracie a na skupinu ruských revolucionářů, působících v emigraci, své společenské i politické krédo vyjádřil ústy Potugina, raznočince oddaného západní kultuře a západní civilizaci. V Novině (1877) Turgeněv zobrazil neúspěch národnictví, které však odsuzoval s posic liberální šlechty. Ústřední postavou i románu – a podle autorova názoru též mužem budoucnosti – je prostý, prakticky založený Solomin, představitel buržoazního a obchodně průmyslového Ruska, který se snaží zlepšit postavení lidu reformami, osvětovou prací a technickým pokrokem. Doslov napsal Jiří Honzík.
Publikováno: 1955
Další svazek spisů ruského klasika zahrnuje sedm povídek (Andrej Kolosov, Rváč, Tři podobizny, Žid, Pětuškov, Deník zbytečného člověka, Trojí setkání, Mumu, Zájezdní hospoda). V povídkách, proniknutých rozjímavou moudrostí, elegií i jímavou poetičností, odhaluje Turgeněv intimní duševní svět svých hrdinů. Mnohé z novel, jako např. Mumu či Zájezdní hospoda čerpají děj ze skutečných událostí. Pozadí příběhů tvoří lyrická krajina, prosycená emocionálními obrazy a komposičně spjatá s prožitky jednajících osob.
Druhý ze čtyř svazků Turgeněvových povídek a příběhů zahrnuje autorovu drobnou prózu z druhé třetiny padesátých let minulého století (Dva přátelé, Zátiší, Korespondence, Jakov Pasynkov, Faust, Cesta do Polesí, Asja). Příběhy zmarněných osudů a lásek, končících povětšinou tragicky, někdy i tragikomicky, příběhy, v nichž proti povahově nepevným aristokratickým hrdinům stojí povahově pevné hrdinky z nižších stavů, marně čekající na naplnění svých vztahů a nakonec hynoucí sebevraždou nebo rezignací v nerovném sňatku.
Publikováno: 1971
Svazek obsahuje osm drobných próz, napsaných a publikovaných v rozmezí let 1860–1870. Umělecky nejsilnější je titulní povídka, do značné míry autobiografická, která se řadí pro skvělé vystižení psychologie lásky mezi vrcholy nejen Turgeněvovy, ale celé světové milostné novelistiky. V ostatních povídkách kreslí autor chmurné obrazy drsných mravů venkovské šlechty (Příběh poručíka Jergunova; Brigadýr; Nešťastná; Stepní král Lear), v některých pak se částečně odklání od reality a volí náměty romaneskně fantastické s náboženskými, namnoze mystickými prvky (Přízraky; Pes; Podivný příběh).
Publikováno: 1958
Třetí ze čtyř svazků Turgeněvových povídek (Andrej Kolosov a jiné povídky; První láska a jiné povídky; Sen a jiné povídky) obsahuje tematicky, myšlenkově i žánrově různorodé prózy z let 1870–1883 (Jarní vody; Ťuk, ťuk, ťuk...; Punin a Baburin; Hodinky; Sen; Vyprávění otce Alexeje; Úryvky ze vzpomínek vlastních i cizích; Píseň vítězné lásky; Po smrti; Konec). Rozvíjí se v nich subjektivnější a v základě romantická složka autorova talentu, jež nabyla od konce šedesátých let v jeho tvorbě značně na významu. Jsou uvedeny Jarními vodami, do značné míry autobiografickým příběhem lásky náhle zrozené i stejně náhle zmařené, nejvyzrálejší a dodnes nejživotnější z próz svazku.
Publikováno: 1966
Svazek zahrnuje v přísném, antologickou metodou utvářeném výběru autorova juvenilia, tj. lyrické verše, poémy (Paraša, Rozhovor), nejzávažnější dramata (Snídaně u okresního maršálka, Měsíc na vsi), a zejména jeho senilia, Básně v próze, do nichž uložil své krédo umělecké, občanské a filosofické. Svazek představuje první české vydání Turgeněvových básnických a dramatických děl v jistém souhrnném celku, u veršovaných textů jde dokonce o jejich první uvedení do češtiny.
Publikováno: 1974
Svazek obsahuje publicistickou tvorbu Turgeněva, jeho názory i polemiky, jimiž ovlivnil rozvoj ruského realistického myšlení.
Publikováno: 1985

Autor autoři v edici

Ivan Sergejevič Turgeněv

ruská  1818 -  1883

Štítky publikací Štítky publikací v edici