Tvorba autorského okruhu původní edice Sovětští spisovatelé (ojediněle dokonce táž díla) naplnila nově založenou řadu Klasikové sovětské prózy (1972–1976, zjištěno 29 sv.), v níž jsou zastoupeni např. Isaak Babel, Leonid Leonov, Jurij Oleša, Michail Prišvin, Konstantin Simonov, Jurij Tyňanov aj. Jednotný grafický design zajistil s použitím kreseb jiných známých umělců Milan Hegar. Svazky byly vydávány s tzv. "gravírovanými" přebaly, krom toho ještě s ochrannými plastovými obaly.
První díl trilogie líčí politické a třídní zápasy ve Francii v letech 1935-1940 a překládá autorovu verzi příčin francouzské porážky. Román patří k trilogii Pád Paříže, Bouře a Devátá vlna, v níž se Ilja Grigorjevič Erenburg pokusil vystihnout atmosféru předválečného, válečného a poválečného světa.
Výbor ze sovětských novel dvacátých a třicátých let. Obsahuje: Alexandr Malyškin: Pád Dairu Jurij Libedinskij: Týden Alexandr Něvěrov: Taškent - město chleba Boris Lavreňov: Jedenačtyřicátý Jefim Zozulja: Limonáda Konstantin Fedin: Narovčatská kronika Ivan Katajev: Leningradská silnice Konstantin Paustovskij: Příběh ze severu.Doslov napsal Milan Hrala. Michail Zoščenko: Koza Fjodor Gladkov: Člověk hlavonožec Ivan Katajev: Leningradská silnice
Tři prózy z posledního desetiletí autorovy tvorby (Živá voda, Tráva zapomnění, Kubík) , v nichž se autobiografické motivy prolínají s úvahami o perspektivách člověka v dnešní společnosti a vzpomínkami na tváře několika výrazných literárních osobností, jako Zosčenka, Babela, Mejercholda, Bloka, Bagrického a především Bunina a Majakovského. Převzato z: http://baila.net/kniha/151363227/trava-zapomneni-a-jine-prozy-valentin-petrovic-katajev
Meditativní novela, v níž se odehrává odvěký konflikt mezi okovy země se zářivou volností ducha, konflikt mezi skutečností a snem, nenávistí a láskou, rozvržený mezi trojici Droud, Runa, Tavi.