Sbírka básní Situace je knížka o různých situacích, o lásce a o vás. Také o andělech a o tom, po čem opravdu ženy touží. Prý je to punková poezie. To nechť posoudí laskavý čtenář, včetně toho, zda autor ženské tužby skutečně odhalil.
Styky s Jorikou aneb Obvyklý případ doktora Jekylla a pana Hyda. Styky s Jorikou by mohly být špionážním románem, pokud je špionáž metaforou lásky, zamilovaným románem, pokud je nutkavé sledování dvou milenců formou lásky, jsou však i kavárenským románkem, pokud vycházíme z autorovy posedlosti studentkou hotelové školy, která pracuje jako servírka. Kde končí snění a kde začíná realita odmítání? Jakou roli hraje Hapkova a Rytířova Píseň pro Joriku? - Na závěr románu je jaksi přifařena povídka a za ní ještě báseň. Fakticky to ruší vyznění pointy. První vydání se objevilo zcela nedatováno (ani v tiráži není datum), už s datem vyšla kniha roku 2016 s označením 2. vydání
Neúprosný obraz současné společnosti v básních Karla Sýse. Jak už titulem napovězeno, čtenář se tu nedočká veselého čtení. Zato se mu ale dostane všestranně precizního a v současné domácí literární tvorbě zcela ojedinělého básnického popisu hrůznosti stupňujícího se morálního a s ním ruku v ruce tímtéž tempem propukajícího kulturního úpadku posledního čtvrt století. Nejde tu ovšem výhradně o české prostředí; celosvětový vývoj vnímajícímu Sýsovi pochopitelně neuniklo, že problém této morální a kulturní zkázy národa souvisí také s šílenstvím globalizačním.
Básnická skladba popisující osud učitele ruštiny po změně společenských poměrů na sklonku 80. let dvacátého století vyšla již v roce 2009 – jako anonymní tisk. Po pěti letech od prvního vydání je nyní uvedena na trh pod skutečným jménem autora.
Jak známo, Ferda Mravenec provozoval živnost „Práce všeho druhu“. Karel Sýs dal ke svým nastávajícím 70. narozeninám dohromady sbírku s obdobným názvem. Básně lyrické, milostné, básně pro maminku, básně provokativní, čtyřverší, sonety, písně, dvouverší, zkrátka „básně všeho druhu“!
Poetická knížka Dušana Spáčila Neználek a Daidalos je poselstvím určeným nám i budoucím, poselstvím vypovídajícím o realitě přecházející do virtuality, jež nás nenápadně, ale o to mrazivěji, postupně ovládá. Jemný humor, sebeironie a cit pro zkratku, to vše je poznávacím znamením básníka, který ve své čtvrté sbírce spojil pohádku z poloviny dvacátého století, s prostředím internetového věku a antický mýtus s rozkolísaným dneškem. Pod povrchem děje báje tušíme naději, že Daidalos tentokrát doletí. Nebo taky ne!? Autorem originální grafické úpravy je akademický malíř Jan Gabler.