Autor Anglického pacienta přichází s vizionářským veršovaným románem o americkém násilí. William Bonney zabil prvního člověka ve svých 12 letech. V 21 letech měl za sebou dalších 19 vražd... Bravurní vypravěč M. Ondaatje, opíraje se o dobové prameny, fotografie, ale i vlastní představivost, popisuje cestu Billyho Kida Novým Mexikem kolem roku 1880.
Antihrdina románu, mladý spisovatel, prochází zcela bez ideálů peripetiemi lidských vztahů v atmosféře New Yorku 90. let. Dvaatřicetiletý Connor McKnight píše články o slavných lidech do bulvárního ženského časopisu, prožívá rozchod s modelkou Philomenou, stará se o sestru Brooke, anorektickou intelektuálku, snaží se vydržet setkání se svými kuriózními rodiči, řeší trable s přítelem Jeremym... prostě žije. Plané literární večírky, schůzky v baru, bolesti hlavy, alkohol, frustrace, sny i naděje - o tom vypovídá Connor s nostalgicky pobaveným nadhledem, s ironií mířící do vlastních řad. Kniha zaujme svou neobvyklou formální stavbou jakoby psanou do počítače, krátkými kapitolkami, v nichž se ich-forma střídá s vyprávěním ve druhé i třetí osobě a s e-maily. Autor je skvělý stylista a ve svém románu, stejně jako v předcházející tvorbě, dovedně využívá vlastních životních zkušeností, aby vytvořil nepříliš optimistický, avšak věrohodný obraz současného amerického intelektuála, obyvatele města New Yorku.
Autobiograficky laděná novela, vyplývající ze zkušeností člověka, který je tak výjimečně vnímavý a citlivý pozorovatel, který je nadán tak mimořádnými schopnostmi vzhledu do člověka, jakým je právě Saul Bellow. Hrdina tohoto exkluzivního, nepříliš rozsáhlého textu se spřátelí s úspěšným devadesátiletým milionářem, jejichž povahy mají ledaco společného, a tak mohou tito dva osamělci uprostřed zalidněného lidského společenství s typickou bellowovskou inteligencí, lehkostí a šarmem hodnotit svět.
Povídky o dětech a mladých lidech na prahu dospělosti, kteří se setkávají s prvními nárazy života. V šesti povídkách se děti v pubertě vyrovnávají s prvními vážnými problémy. Jejich setkání s bolestí a smutkem je pro ně v těchto letech rozhodující, ať už jsou to následky úrazu, zklamání z reakce rodičů na vážný problém,šok ze smrti kamaráda, setkání s násilím a agresí, boj o uznání vlastní suverenity. Všechny tyto situace řeší autor s velkou moudrostí a porozuměním.
Prostředí tohoto románu z roku 1983 je pro mnohé příznivce tvorby W.S.Burroughse překvapující. Román je mimo jiné westernem plným přestřelek. Je také příručkou pro zenové pistolníky. Anebo, chcete-li, je putováním časem, které je zaplněné klasickými Burroughsovskými úvahami včetně útoků na církev či skutečnými postavami jako Billy Kid anebo Bat Masterson. Je návodem, kam nejlépe mířit a proč přitom nespěchat. Je kovbojkou, jak ji vidí William S. Burroughs.
Román jednoho z nejuznávanějších britských spisovatelů 20. století Johna Fowlese pochází z roku 1977. V kontextu Fowlesovy tvorby – po uvedení titulů Sběratel (1963), Mág (1966) a Francouzova milenka (1969) – jde o jakousi novou románovou stavbu. Autor, který se tímto textem obrací k současnosti, se pokusil o vnitřní zúčtování se sebou samým, se svou generací, se svou zemí (Británií 50., 60. a 70. let). Realistická epičnost, jíž užil, bravurně vykresluje portrét britského intelektuála, který se pokouší o hledání umělecké i osobní identity. Hlavní hrdina, úspěšný dramatik a scenárista Daniel Martin, jeho přítel a nadaný filosof Anthony Mallory, sestry Jane a Nell – to jsou postavy, vystupující ve Fowlesově příběhu, který lze chápat i jako studii rozpadajícího se manželství. Ovšem nejenom to. Základní dějová linie je dotvářena úvahami a komentáři, ryze autorskými pasážemi a glosami na dané téma – vstupy, které činí z prostého příběhu intelektuální záležitost.
Román Saula Bellowa je právem přijímán jako jeden z tvůrčích vrcholů jeho dosavadního díla. Titulní hrdina Ravelstein, univerzitní profesor politologie, jehož žáci zpravidla působí v prominentních postaveních ve Washingtonu, a Ravelsteinův blízký přítel Chick, literát a novinář, spolu vedou hovory o filosofických otázkách, které jeodjakživa bytostně zajímaly: o podobě smysluplného žití, o stavu americké kultury a příčinách jejího kolísání, o vlažném vztahu dnešní mládeže k duchovním hodnotám a podobně - hovory, jaké asi vedl Saul Bellow se svým přítelem a kolegou z Chicagské univerzity Allanem Bloomem, který postavu Ravelsteina očividně inspiroval. Román bezesporu patří k myšlenkově nejpozoruhodnějším dílům naší doby.
Povídkový soubor z roku 1983 je dalším zlomkem z rozsáhlého díla dnes již světoznámé kanadské spisovatelky a nositelky řady prestižních ocenění, včetně Booker Prize. Bravurní pozorovací talent, neobyčejně vyvinutý smysl pro humor, nadsázku a situační komiku, to vše řadí Atwoodovou k nejvýznamnějším severoamerickým tvůrcům tzv.střední generace. Atwoodová má schopnost zkratky slovním obrazem či idiomem, má dar přesného vyjadřování "jako brus na skle", jak o ní napsala její kolegyně Anne Taylorová. I přes výraznou jazykovou citlivost klade především důraz na myšlenku, a tak vytváří s uměním velkého vypravěče na malé ploše miniaturní, i když de facto velké příběhy.
Burroughs byl posledním mohykánem beatnické generace. Kerouac je dávno mrtvý, Ginsberg a Leary zemřeli během práce na těchto denících. Burroughs je sice jedním z nich, avšak plným právem je řazen mezi největší americké spisovatele 20. století. Byl vždycky desperátem, po celý svůj život závislým, povětšinou na heroinu. Jeho posledníslova jsou intimní výpovědí člověka vyrovnávajícího se s vlastním životem a smrtí – zahrnují posledních devět měsíců jeho života. Jejich prostřednictvím máme možnost nahlédnout upřímného a zranitelného člověka, zápasícího s pocity viny. Po celý život zaujatý smrtí, jí tváří v tvář řekl: „Láska? Co je to? Ten nejpřirozenější utišující prostředek, který je k mání.“
Strhující příběh filadelfského milionáře, který se narodil v ruské židovské rodině v New Jersey, představuje de facto vzpomínkovou mozaiku osudů jednotlivých členů rodiny a osobních vzpomínek, které nelze vytěsnit a jež vyvolávají v život tragické i komické zkušenosti evropských přistěhovalců na obou stranách Atlantiku. Lvov a Milán, Greenwich Village a Broadway, holocaust a „americký sen“, to vše a ještě mnohem více lze nalézt v této stylisticky i myšlenkově bravurní Bellowově próze.
Ponurý skotský bard Iain Banks, jeden z nejoriginálnějších současných britských spisovatelů, tentokrát přichází se ságou rodiny McHoanových a jejích četných temných tajemství. Kromě pátrání po strýčku Rorym, jenž kdysi zmizel za záhadných okolností, poutá pozornost hlavního hrdiny Prentice McHoana hlavně sex, drogy, smrt a otázky po přítomnosti Boží na tomto nešťastném světě – jak ostatně znalce Banksova díla ani v nejmenším nepřekvapuje. Román, který začíná výbuchem v krematoriu, a končí vykřičníkem. První vydání.
Kniha představuje úvodní svazek souhrnného povídkového díla Saula Bellowa, který za svou práci obdržel nejvyšší literární ocenění Nobelovu i Pulitzerovu cenu. V jeho jedinečném povídkovém díle je nesporně obsažena významná část autorova celoživotního díla. Tyto obyčejné lidské příběhy nabízejí v širším kontextu odpovědina věčné otázky současného člověka ztraceného ve spletitosti postmoderního světa. Bellowovo invenční vypravěčské umění, nesmírně bohaté myšlenkové zázemí, bravurní technika bez prázdných a zbytečných slov, brilantní úvahové pasáže, věrohodná znalost okolního světa, moudrý, chápavý nadhled a jasnozřivá psychologie postav to vše nabízí vnímavému čtenáři neopakovatelný zážitek.
Kniha je druhým dílem povídkového díla držitele Nobelovy ceny za literaturu a Pulitzerovy ceny. Bellow i tentokrát nechává čtenáře nahlédnout do svého jedinečného vnímání světa a nabízí několik nesmírně hlubokých příběhů.