Román současného amerického spisovatele s nespornou literární bravurou a nonšalantní nenuceností citlivého pozorovatele vplétá čtenáře do přediva sítí nynějšího Los Angeles, respektive té části společnosti, jež hnána komfortem, blahobytem a zajištěnou existencí devastuje sebe samu. Partnerské vztahy, rodičovské vazby, světonázor, hodnotový žebříček, to všechno bere za své a s břitkou sžíravostí – Ellisovi vlastní – nabízí šokující kaleidoskop lidských portrétů, jejichž konkrétní podoba je přímo úměrná těm nejaktuálnějším civilizačním syndromům, které se v současném světě nabízejí.
Pravidla vášně jsou jakýmsi kaleidoskopem, mozaikou složenou z útržků životů několika posluchačů Camdenské university svobodných umění, určené téměř výhradně bohatším studentům. Jejich rodiče jsou většinou dobře situovaní Američané, což ovšem neznamená, že by o životě svých dospívajících potomků cokoli jen tušili - aoni žijí a studují zcela mimo jejich dosah, jen s jejich platebními kartami. Žijí a studují podle svých vlastních představ, poplatně době, prostředí, zvyklostem, spolužákům a kamarádům od večírku k večírku, od známosti k známosti, ať už jde o orientaci homosexuální, heterosexuální anebo zdánlivě běžný vztah mezi chlapcem a dívkou. Protože ani jeden vztah tady není normální a nekončí banálně. Pravidla vášně jsou totiž jakýmsi antibanálním portrétem prázdnoty uprostřed zalidněné společnosti, anebo také jediným dlouhým večírkem složeným z osudů, jež se odvíjejí během jednoho studijního období kdesi na sklonku Reganových osmdesátých let minulého století...
Vše se odehrává v centru celého světa: na Manhattanu v devadesátých letech. Victor Ward, manekýn s dokonalou kariérou a se všemi přáteli na správných místech, se nechává vídat a fotografovat úplně všude, a to i na místech, kde nikdy nebyl a s lidmi, které vůbec nezná. Žije s jednou překrásnou manekýnkou, zatímco prožívá románek sjinou, to celé v předvečer otevření nejmódnějšího klubu v historii New Yorku. Nyní nastává čas postoupit do dalšího stádia. Jenomže ta budoucnost, která ho očekává, je naprosto odlišná od budoucnosti, již čekal on. Bret Easton Ellis se stejně hbitou satirou, na jakou jsme zvyklí z jeho předchozích knih, nahlíží za lidské pozlátko a nemilosrdně nám ukazuje, co je pod ním a čeho jsme se odjakživa báli. Glamorama nám nastavuje stinné zrcadlo reality, místo, kde se střetávají sláva a móda a hrůza a mrzačení, a začínají připomínat povědomé vnější stránky našich životů.
Je typická chladná listopadová noc a policista Dennis Milne, velice atypický příslušník sboru, sedí v autě na parkovišti před hotelem Cestovatelův odpočinek, kde podle instrukcí čeká, aby mohl zabít tři neozbrojené muže. Cynický a otupělý Milne by si rád myslel, že ubližuje jenom těm, kteří si to zaslouží. Jenomže tentokrát ho převezli. Namísto, aby zastřelil drogové dealery, zabije dva počestné příslušníky celní správy a účetního, jejichž úmrtí rozpoutá vyšetřování, které jeho vedlejší pracovní poměr i jeho svědomí zavádí do pořádných problémů. Ani ne o dvě hodiny později je už Milne v ulicích londýnské čtvrti Kings Cross, kde má za úkol vyřešit vraždu. U' Regenťs Canal je nalezena mrtvá osmnácti1etá Miriam Foxová s podříznutým hrdlem. Milne je rozhodnutý napravit svůj monstrózní omyl, a proto se noří do kalného světa dětí ulice a pubertálního obchodu s neřestí. Jeho neustálé otázky se však brzy začnou týkat i kolegů od policie a tajemné Carly Grahamové, ředitelky dětského domova, kde Miriam kdysi bydlela. Milne je čím dál zoufalejší z toho, že nedokáže vraha Miriam nalézt, navíc místo něj odhaluje pavučinu zvrhlostí mnohem víc šokujících, než si kdy dokázal představit. Dokáže se vyhnout uvěznění za vlastní zločiny a vyřešit případ tak zvrhlý, že by mohl poskytnout klíč k jeho vykoupení? Autor se vší tou energickou plynulostí nováčka odhaluje zkažený, amorální a neviditelný svět hlavního města Británie, kde je svědomí považováno za luxus, a kde se humor pěstuje zásadně jen šibeniční.
Psychologické drama muže, jehož manželka (známá psychiatrička) byla obviněna a odsouzena za brutální vraždu svého klienta (sériového vraha). Milující manžel se odmítá s rozsudkem a zničenou budoucností rodiny smířit a pokouší se nalézt důkazy o nevině, na jejichž základě by bylo možné podat odvolání. Přestože se v prvním období pohybuje ve zmateném bludné kruhu, postupně objevuje nové a nečekané souvislosti. Je však otázkou, jestli s nimi bude schopen vhodně naložit, protože zcela mění pohled na jeho dosavadní život, manželství i budoucnost. Autorka se čtenářem hraje napínavou hru na hledání pravdy, která může být i zcela nečekaná a otřesná.
Děj knihy začíná v roce 1989, kdy v České republice dochází k sametové revoluci. Přechod od komunismu k demokracii je v celém východním bloku ve skutečnosti řízen samotnou KGB. Část archivů StB je převezena z Prahy do Moskvy. V nich je zdokumentována tajná spolupráce lidí s StB, kteří se i v novém demokratickém režimu rychle adaptujía uchytí se v politice na čelných místech. Časem začínají být vydíráni a jsou přinuceni spolupracovat s bývalými agenty StB a KGB. Tyto souvislosti postupně vyplývají na povrch při „obyčejném“ boji protinarkotického oddělení včele s poručíkem Martinem Stránským s narkomafií zvanou Lvovská brigáda. Zároveň se po stopách úplatků při rozdělování státních zakázek pro armádu vydává agilní televizní reportérka. Dostává se nebezpečně blízko ke skutečným příčinám havárií vojenských stíhaček a sponzorování volební kampaně Strany demokratů z černých fondů. Přesto, že ji hrozí smrtelné nebezpečí, neváhá a v pátrání pokračuje.