Kultovní román, jež autora proslavil po celém světě. Americké psycho je fiktivní zpověď Patricka Batemana, bohatého newyorského mladíka z řad takzvaných „yuppies“, který se v honbě za novými prožitky stává brutálním masovým vrahem. Ellis v knize nejmenšího detailu popisuje nejen Batemanovy konzumní obsese (návštěvy drahých restaurací a barů, fitcenter, závislost na drogách, hudebních hitech či slaboduchých televizních talk show....), ale i násilné, neobyčejně brutální scény mučení a vražd. Nepochopení, že nejde o realistickou výpověď, ale o ostrou satiru na konzumní atmosféru 80. let, vedlo k ostrým útokům proti knize, kterou ve Spojených státech řada velkých knihkupectví odmítla prodávat. Doslov napsal Marcel Arbeit.
Vše se odehrává v centru celého světa: na Manhattanu v devadesátých letech. Victor Ward, manekýn s dokonalou kariérou a se všemi přáteli na správných místech, se nechává vídat a fotografovat úplně všude, a to i na místech, kde nikdy nebyl a s lidmi, které vůbec nezná. Žije s jednou překrásnou manekýnkou, zatímco prožívá románek sjinou, to celé v předvečer otevření nejmódnějšího klubu v historii New Yorku. Nyní nastává čas postoupit do dalšího stádia. Jenomže ta budoucnost, která ho očekává, je naprosto odlišná od budoucnosti, již čekal on. Bret Easton Ellis se stejně hbitou satirou, na jakou jsme zvyklí z jeho předchozích knih, nahlíží za lidské pozlátko a nemilosrdně nám ukazuje, co je pod ním a čeho jsme se odjakživa báli. Glamorama nám nastavuje stinné zrcadlo reality, místo, kde se střetávají sláva a móda a hrůza a mrzačení, a začínají připomínat povědomé vnější stránky našich životů.
Román současného amerického spisovatele s nespornou literární bravurou a nonšalantní nenuceností citlivého pozorovatele vplétá čtenáře do přediva sítí nynějšího Los Angeles, respektive té části společnosti, jež hnána komfortem, blahobytem a zajištěnou existencí devastuje sebe samu. Partnerské vztahy, rodičovské vazby, světonázor, hodnotový žebříček, to všechno bere za své a s břitkou sžíravostí – Ellisovi vlastní – nabízí šokující kaleidoskop lidských portrétů, jejichž konkrétní podoba je přímo úměrná těm nejaktuálnějším civilizačním syndromům, které se v současném světě nabízejí.
Nejnovější dílo autora Amerického psycha a Míň než nula. Opět se v něm setkáme s nyní již úspěšným scenáristou Clayem Eastonem, který v „městě hříchu“ Los Angeles připravuje svůj další film. Některé věci se sice mění, ale ty zásadní zůstávají stále stejné – jak v životě Claye Eastona, tak v ponurých a drsných románech Breta Eastona Ellise.
Ellisova prvotina, a byť je méně známá než Americké psycho, nijak za ním nezaostává. Autor v ní otevřeně, jak je jeho zvykem, zachycuje všechny neduhy, jimiž v 80. letech 20. století trpěl svět americké smetánky, zobrazuje svět drog a citové vyprahlosti dětí hollywoodských celebrit.
Pravidla vášně jsou jakýmsi kaleidoskopem, mozaikou složenou z útržků životů několika posluchačů Camdenské university svobodných umění, určené téměř výhradně bohatším studentům. Jejich rodiče jsou většinou dobře situovaní Američané, což ovšem neznamená, že by o životě svých dospívajících potomků cokoli jen tušili - aoni žijí a studují zcela mimo jejich dosah, jen s jejich platebními kartami. Žijí a studují podle svých vlastních představ, poplatně době, prostředí, zvyklostem, spolužákům a kamarádům od večírku k večírku, od známosti k známosti, ať už jde o orientaci homosexuální, heterosexuální anebo zdánlivě běžný vztah mezi chlapcem a dívkou. Protože ani jeden vztah tady není normální a nekončí banálně. Pravidla vášně jsou totiž jakýmsi antibanálním portrétem prázdnoty uprostřed zalidněné společnosti, anebo také jediným dlouhým večírkem složeným z osudů, jež se odvíjejí během jednoho studijního období kdesi na sklonku Reganových osmdesátých let minulého století...
Publikováno:2003
ISBN:80-204-1073-2
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.