J. R. R. Tolkien - knihy
J. R. R. Tolkien

J. R. R. Tolkien

 1892 -  1973 anglická
100% 1 hodnocení
Mé hodnocení
Původní název:

The Fall of Arthur

Ve třicátých letech se J. R. R. Tolkien, veden svou profesí i zájmem o starou literaturu, pokusil přebásnit staroanglickým aliterativním veršem nesmrtelný příběh o králi Artušovi. Podle svědectví jednoho z blízkých přátel šlo o velice úspěšný pokus, ale ani nadšená chvála tohoto čtenáře nepřiměla Tolkiena k tomu, aby text dokončil. Podle všeho jej definitivně opustil v roce 1937, kdy vyšel Hobit. Text z pozůstalosti zpracoval jeho syn Christopher, opatřil komentáři, v nichž cituje klasická zpracování artušovské látky i staroanglické básně, které se k tomuto cyklu vztahují. Tolkienova báseň vyjde v bilingvní česko-anglické verzi.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-257-1928-2
Soubor tří básnických sbírek, které se váží především ke knize Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. 3 sv. v pouzdře
Publikováno: 1995
ISBN: 80-204-0531-3
Původní název:

Poems from The Lord of the Rings

Souborné vydání básní z Tolkienova nejslavnějšího románu vychází v novém překladu a s barevnými ilustracemi britského malíře Alana Leea.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-204-0889-4
Původní název:

Beren and Lúthien

Výpravný příběh Berena a Lúthien přivádí čtenáře zpět mezi lidské, elfské i trpasličí obyvatele Tolkienovy Středozemě. Autor tento příběh osudové lásky napsal už v roce 1917, po návratu z bojišť první světové války. Během dalších let příběh doplňoval a přepracovával, ale jeho jádro zůstalo nezměněno: láska mezi smrtelným mužem Berenem a nesmrtelnou elfkou Lúthien, vztah, kterému Lúthienin otec nepřál, a proto Berenovi uložil nesplnitelný úkol - aby připravil temného pána Melkora Morgotha o drahocenný silmaril. Vydaný text z existujících verzí, tištěných i netištěných, prozaických i veršovaných, pečlivě zrekonstruoval Tolkienoův syn Christopher, a legenda o Berenovi a Lúthien může poprvé vyjít v úplné podobě i s komentářem, který ukazuje její proměny.
ISBN: 978-80-257-4276-1
Původní název:

The Father Christmas Letters

Dopisy psané typickým třaslavým písmem a končící podpisem Děda Mráze přicházely dětem J. R. R. Tolkiena každé vánoce počínaje rokem 1920, kdy byly nejstaršímu synu Johnovi tři roky. Ze skromných počátků se postupně vyvinuly v podrobná líčení Dědova domu, jeho přátel a veselých i dramatických událostí, k nimž v uplynulém rocedošlo na severním pólu, a obsáhly mnoho dalších postav – Dědova věrného druha Ledního medvěda a jeho dva synovce, sněžné elfy, trpaslíky i dotěrné skřety, skrývající se v jeskyních pod Dědovým domem. Výběr z těchto okouzlujících dopisů, jež Johnovi a dalším třem Tolkienovým dětem chodily více než dvacet let, včetně reprodukcí barevných ilustrací a obálek k nim obsahuje tento svazek, připravený k vydání autorovou snachou Baillie Tolkienovou.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-204-0555-0
Původní název:

The Two Towers

Druhý díl světoznámé trilogie, zaujímající dnes čelné místo v klasické světové fantasy. Druhá část Pána prstenů vypráví, jak se vedlo každému členu Společenstva Prstenu od jeho rozbití až do příchodu Velké tmy a propuknutí Války o Prsten, o níž se bude vyprávět ve třetí a poslední části. Ilustracemi knihu opatřil dosud nepřekonaný „tolkienovský“ ilustrátor Alan Lee.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7203-727-7
Původní název:

The Hobbit

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-207-0262-8
Původní název:

The Children of Húrin

Poprvé vychází další z Tolkienových příběhů. Húrinovy děti jsou tragickou pověstí o prokletí a zkáze rodu velkého lidského bojovníka z konce prvního věku Středozemě. * Po Hobitovi a Pánu prstenů jsou třetím Tolkienovým příběhem z fantastické Středozemě. Autor knihu za svého života pouze rozepsal, pracovat na ní začal dokonceuž v pětadvaceti letech. Z Tolkienových poznámek sestavil Húrinovy děti do finální podoby jeho syn Christopher, který je držitelem autorských práv na odkaz slavného spisovatele. Existují příběhy o Středozemi z dob mnohem starších než Pán prstenů, a příběh vyprávěný v této knize je zasazen do rozlehlé země za Šedými přístavy na západě, kudy se kdysi procházíval Stromovous, ale která se potopila při obrovském kataklysmatu, jímž skončil První věk světa. V oné pradávné době sídlil první Temný pán, Morgoth, v obrovité pevnosti Angband na severu, a tragédie Túrina a jeho sestry Niënor se odehrávala ve stínu strachu z Angbandu, za války, kterou Morgoth vedl proti zemím a ukrytým městům elfů...
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-7203-884-8
Exkluzivní dárkový box, který obsahuje všech základních pět knih Tolkienova eposu. Naleznete zde nejen Hobita a trilogii Pán prstenů, ale také Silmarillion, bez něhož by příběh nebyl kompletní. Komplet obsahuje vázaná vydání s ilustracemi dvorního ilustrátora Tolkienových děl Alana Leeho.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-257-0749-4
Původní název:

J. R. R. Tolkien: The Book of Lost Tales

Kniha obsahuje zajímavě podané ranné verze příběhů, které byly později přepracovány v díle s názvem Silmarillion. „Knihy ztracených pověstí jsou prvním krokem v ‚dlouhodobém‘ pohledu na Středozemi a Valinor, kdy velká zeměpisná rozšíření, jež vytlačila Beleriand ze středu na západ, byla ještě vzdálenou budoucností, kdyNejstarší dny nekončily potopou Beleriandu, neboť ještě nebylo Věků světa, kdy elfové stále ještě byli ‚fairies‘, a dokonce moudrý Noldo Rúmil byl na hony vzdálen mocným ‚učencům‘ z pozdějších let. V Knihách ztracených pověstí se knížata Noldor téměř neobjevují, stejně jako Šedí elfové z Beleriandu; Beren je elf a nikoli člověk, a ten, kdo jej zajal, přímý předchůdce Sauronův, je příšerný kocour, v jehož těle sídlí běs, a dokonce i trpaslíci jsou zlý lid…“ – Christopher Tolkien Kniha sestavená ze zápisků J. R. R. Tolkiena jeho synem Christopherem Tolkienem.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-85643-31-6
Původní název:

The Legend of Sigurd and Gudrun

Autor Pána prstenů se vždy zajímal o severskou mytologii. Příběh o Sigurdovi a Gudrún je součástí Ságy o Völsunzích, ale hlavní hrdina se objevuje i v Eddě. Tolkien spojil zlomky příběhu v ucelenou linii a zpracoval ji za využití obtížného eddického verše, při zachování klasického rozměru i typických aliterací. Text vydal z otcovypozůstalosti jeho syn Christopher a doprovodil ho obšírným komentářem. Bilingvní česko-anglické vydání.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-257-0773-9
Původní název:

The Return of the King

Závěrečná část trilogie o kouzelném prstenu a osudech hobita Froda. Síly dobra se spojují a vítězí po mnoha bitvách nad zlem. Hobit Frodo plní své poslání za pomoci svého sluhy a přítele Sama. Ale i mezi hobity se vloudilo zlo a stateční malí hrdinové se s ním nakonec přes všechna úskalí dokážou vypořádat. Tento díl je doplněn letopisy, rodokmeny, a rejstříkem ke všem částem. Navazuje na titul Dvě věže.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-7203-832-9
Původní název:

Unfinished Tales

Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě jsou souborem vyprávění, jež pokrývají celé časové pásmo od prehistorických Starých časů Středozemě, detailně popisovaných v Silmarillionu, až po Válku o Prsten, již vrcholí v trilogii Pán prstenů. Netvoří ucelený dějový proud, ale nabízejí čtenáři ojedinělou možnost seznámit se s pozdějšími či podrobnějšími verzemi příběhů, s nimiž se již setkal v předchozích dílech, nahlédnout do procesu Tolkienovy tvorby a znalost již známých dějů obohatit o dosud nepublikovaná pojednání a zlomky vyprávění. „Ti, kterým se kniha líbí jen jako ‚historický román‘ a ‚neobjasněné pohledy‘ pro ně připívají k literárnímu účinku, dodatky prostě nevezmou na vědomí a učiní dobře,“ napsal r. 1955 J. R. R. Tolkien o závěrečné části trilogie Pán prstenů. Nedokončené příběhy lze naopak doporučit těm, kteří si se zájmem přečtou Gandalfovo vyprávění o tom, jak se stalo, že poslal trpaslíky na slavný dýchánek u Bilba Pytlíka v Dně pytle, fascinující líčení povstání Pána Vod Ulma z moře ve Vinyamaru nebo detailní popis Bitev u Brodů přes Želíz a vojenské organizace Rohanských jezdců. Obsáhlý svazek, zahrnující rovněž podrobnou verzi legendy o Túrinu Turambarovi, příběh Aldariona a Erendis, který se jako jediný zachoval z dob před Pádem Númenoru, či pozoruhodná pojednání o Řádu čarodějů a palantírech, z autorovy pozůstalosti uspořádal a komentářem a poznámkami vybavil Tolkienův syn Christopher, který je také autorem rozsáhleho informativního rejstříku a zdokonalené velké mapy Středozemě.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-257-0193-5
Původní název:

Monsters And the Critics And Other Essays

Těchto sedm esejů představuje Tolkiena jako literárního vědce, překladatele i romanopisce, a přestože vyvěrají z Tolkienova zájmu o středověkou literaturu, jsou přístupné všem čtenářům. Dva z nich pojednávají o Béowulfovi, jeden o Siru Gawainovi a Zeleném rytíři, najdeme zde přednášku o angličtině a velštině, projev, jímž se Tolkien roku 1953 loučil s Oxfordskou univerzitou, i pojednání o vymyšlených jazycích s příklady básní v elfských jazycích. Nejslavnější je však jeho esej O pohádkách, v němž se zamýšlí nad povahou pohádek a fantastických příběhů a dává nám nahlédnout, jak on sám k tomuto žánru přistupoval.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7203-788-9
Původní název:

The Fall of Gondolin

Čtenáři Hobita a Pána prstenů vědí, že J. R. R. Tolkien zasadil tyto příběhy do propracovaného světa, jehož kořeny sahají do mnohem hlubší minulosti. Některé příběhy z dávnověku jeho světa známe zdíky úsilí Christophera Tolkiena, který otcovy příběhy rekonstruuje z rukopisných verzí. Po Silmarillionu, Nedokončených příbězích a Húrinových dětech tak nyní přichází Pád Gondolinu, pojedávající o boji dvou nesmiřitelných mocností: Morgotha, který je vtělením zla, a Ulma, Pána vod, který je druhým nejmocnějším z božských Valar. Morgoth usiluje o zničení města Gondolin, jež vystavěli Noldor, elfové, kteří se vzepřeli bohům a opustili bájný Valinor. Jeho úhlavním nepřítelem je Turgon, vládce Gondolinu, ukrytého před Morghothem mocí kouzel. Ulmo své záměry prosazuje skrze Tuora, kterého dovede do Gondolinu, kde Tuor dosáhne výnamného postavení, ožení se s Turgonovou dcerou a zplodí s ní syna Eärendila. Když se v Gondolinu najde zrádce a Morgoth město najde a zničí, Tuorovi i s rodinou se podaří uprchnout; jeho potomkové pak účinkují v pozdějších obdobích tolkienovské mytologie - například jeho vnuk Elrond, kterého známe z bojů o Prsten.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-257-2874-1
Původní název:

The Fall of Numenor

Zmínky o dávném ostrově Númenor, jeho slávě a katastrofickém zániku se v Tolkienově díle opakovaně vracejí. Editor Brian Sibley z vydaných i nevydaných textů sestavil a komentářem opatřil ucelený chronologický přehled, ze kterého vyvstává předehra k Pánů prstenů – vzestup Saurona, svedení lidí, vykování prstenů moci, zpychnutíobyvatel Númenoru a potopa pohlcující ostrov, který býval pozemským rájem, katastrofa, která navždy proměnila podobu Ardy a uzavřela cestu na nejzazší Západ. Vychází s ilustracemi Alana Lee.
ISBN: 978-80-257-4202-0
Původní název:

Mr. Bliss

Pan Blahoš je hrdinou knihy, kterou slavný romanopisec Tolkien sepsal pro svoje děti. Pan Blahoš je vážený gentleman a vlastník zvláštního domácího mazlíčka, ušaté žirafy jménem Žirafík. Jednoho dne si z náhlého rozmaru pořídí žlutý automobil, což vede ke sledu menších i větších katastrof... Vychází jako zrcadlové vydání původního rukopisu, včetně autorových ilustrací, a českého překladu.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-257-1501-7
John Ronald Reuel Tolkien, svetoznámy anglický spisovateľ, profesor angličtiny v Oxforde, jeden z najlepších filológov svojich čias a autor mnohých vedeckých prác sa preslávil najmä ako tvorca nezvyčajnej fiktívnej krajiny, ktorá už niekoľko rokov uchvacuje čitateľov na celom svete. Pán prsteňov vychádza v jedinečnom kompletnom ilustrovanom vydaní. Trilógia je fantastickou históriou vojny o Prsteň, rozprávaním o boji slobodných národov Stredozeme proti Tieňu a o putovaní hobita Froda, ktorý sa vybral zachrániť svet pred silami zla.
ISBN: 9788055663944
Původní název:

The Lord of the Rings

Společenstvo Prstenu, Dvě věže a Návrat krále. Souborné vydání nejslavnější fantasy trilogie všech dob ve třech svazcích (379, 315 a 415 stran). J. R. R. Tolkien se narodil roku 1892 v jihoafrickém Bloemfonteinu, dětství však strávil v Anglii, kde rovněž absolvoval středoškolská a univerzitní studia. V roce 1919 získal v Oxfordu diplom v oboru staroanglického jazyka a literatury a po pěti letech se ve stejném oboru stal profesorem. Tolkienovými prvními publikacemi byly Slovník střední angličtiny (A Middle English Vocabulary, 1922) a kritické vydání středověké romance Sir Gawain a Zelený rytíř (Sir Gawain And The Green Knight, 1925), čtenářský úspěch mu však přinesl až pohádkový příběh z fiktivní dávné Středozemě Hobit (The Hobbit, 1937, česky 1979). Po čtrnáctileté práci, započaté již před vydáním Hobita, dokončil koncem 40. let 20. století rozsáhlé, v dějové i myšlenkové složitosti i jazykové invenci nesrovnatelně bohatší pokračování v trilogii Pán prstenů (The Lord Of The Rings, 1954–1955, česky poprvé 1990–1992), jež vzbudila mohutnou vlnu zájmu zejména mezi západní mládeží ve druhé polovině 60. let a dočkala se nesčetných vydání v mnohamilionových nákladech. O osudech národů v Ardě a jejich historii a vzniku pojednává epos Silmarillion (The Silmarillion, 1977, česky 1992), který čtyři roky po autorově smrti připravil k vydání jeho syn Christopher. Tolkienův literární odkaz doplňuje řada odborných literárně-historických studií a série drobnějších literárních příběhů. V r. 1998–1999 dotisky, dotisk 3. dílu v r. 2002.
ISBN: 80-204-0371-X
Původní název:

The Lord of the Rings

Společenstvo prstenu, Dvě věže a Návrat krále. Souborné vydání nejslavnější fantasy trilogie všech dob v novém kabátě a v jediném úctyhodném svazku. J.R.R. Tolkien se narodil roku 1892 v jihoafrickém Bloemfonteinu, dětství však strávil v Anglii, kde rovněž absolvoval středoškolská a univerzitní studia. V roce 1919 získal v Oxfordu diplom v oboru staroanglického jazyka a literatury a po pěti letech se ve stejném oboru stal profesorem. Tolkienovými prvními publikacemi byly Slovník střední angličtiny (A Middle English Vocabulary, 1922) a kritické vydání středověké romance Sir Gawain a Zelený rytíř (Sir Gawain And The Green Knight, 1925), čtenářský úspěch mu však přinesl až pohádkový příběh z fiktivní dávné Středozemě Hobit (The Hobbit, 1937, česky 1979). Po čtrnáctileté práci, započaté již před vydáním Hobita, dokončil koncem 40. let 20. století rozsáhlé, v dějové i myšlenkové složitosti i jazykové invenci nesrovnatelně bohatší pokračování v trilogii Pán prstenů (The Lord Of The Rings, 1954–1955, česky poprvé 1990–1992), jež vzbudila mohutnou vlnu zájmu zejména mezi západní mládeží ve druhé polovině 60. let a dočkala se nesčetných vydání v mnohamilionových nákladech. O osudech národů v Ardě a jejich historii a vzniku pojednává epos Silmarillion (The Silmarillion, 1977, česky 1992), který čtyři roky po autorově smrti připravil k vydání jeho syn Christopher. Tolkienův literární odkaz doplňuje řada odborných literárně-historických studií a série drobnějších literárních příběhů.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-257-1863-6
Jádrem tohoto zpěvníku jsou písně složené Poetickým společenstvem, což je od roku 1992 volné sdružení hudebníků z celé republiky. Dalšími písněmi pak přispěli jejich pokračovatelé, kteří nejčastěji pochází z pražských tolkienovských klubů. Vydavatel Michael Bronec sám jeden takový vede, je proto hned snáze pochopitelné, pročzariskoval a tento jistě nákladný projekt realizoval – čistě ze zájmu o Tolkiena a kulturní prostředí na něj nabalené. Zpěvník obsahuje 84 písní, což je obdivuhodný počet. Většinu z nich složili právě členové Poetického společenstva v čele s Petrem Bohdanem, Katkou García a Kateřinou Schwarzerovou. Mezi hosty pak najdeme autory známější svou literární činností, prosazovanou stejným nakladatelstvím – Jakuba D. Kočího, Ivanu Kuglerovou či Martina D. Antonína.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-86428-46-X
Původní název:

Poems and Stories

Slavný anglický spisovatel se představuje jako autor podivuhodných příběhů s pohádkovými motivy. Kniha je doplněna autorovým esejem o pohádkách. Kniha obsahuje příběhy Kovář z Wootton Major, Nimralův list a Farmář Giles z Hamu a dále esej O pohádkách.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-85643-05-7
Klubové vydání ze sklonku totality. Obsahuje práce Farmář Giles z Hamu, Nimralův list a Kovář z Wooton Major.
Publikováno: 1989
Původní název:

Poems and Stories

„Říše pohádek leží daleko a hluboko a je plná mnoha rozličných věcí: lze tu nalézt všelijaká zvířata a ptáky, bezbřehá moře a nespočetně hvězd, krásu, jež očarovává, a na každém kroku nebezpečí, radost i smutek.“ Píše J. R. R. Tolkien v úvodu svého eseje O pohádkách, ve kterém si klade základní otázky o původu a povaze tohoto žánru a jenž vypovídá o Tolkienově vztahu k němu a k fantazii vůbec. Podmanivé příběhy próz List od Nimrala a Kovář z Velké Lesné, obsažených spolu s esejem a dalšími texty v tomto svazku, jsou výstižnou ilustrací Tolkienova přesvědčení, že skutečně pohádky není možné omezovat jen na příběhy pro děti a nelze je zaměňovat se snovými příběhy či povídkami o zvířatech. Třetí z próz, Sedlák Jiljí z Oujezda, původně psaná pro pobavení Tolkienových dětí a nejspíše i vlastní potěšení, je vtipným příběhem z dávných dob o překvapivých událostech, jež následují poté, co na pole nepříliš odvážného, ale chytrého sedláka zabloudí nemotorný obr. Svazek doplňuje cyklu Příhody Toma Bombadila, strhující veselé i melancholické básně a písně, „které se zdají být dílem hobitů, zvláště pak Bilba a jeho přátel nebo jejich nejbližších potomků“, a dramatická báseň Návrat Beorhtnothe, syna Beorththelmova, jež popisuje drobnou epizodu následující po bitvě Angličanů s vikingy u Maladonu roku 991 a stejně jako verše souboru Příhody Toma Bombadila vychází v češtině poprvé.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-204-0668-9
Původní název:

The Silmarillion

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. Název knihy je odvozen od jména tří vzácných klenotů, silmarilů, které zhotovil nejnadanější z elfů Fëanor. Úkolem těchto klenotů bylo uchovávat vzácné Světlo Dvou stromů blažené říše Valinoru. Všech silmarilů se však zmocnil Morgoth, první Temný pán, a v pevnosti Angband si jimi ozdobil svou železnou korunu. Fëanor a jeho druhové s ním vedli dlouhou válku, jejímž cílem bylo získat cenné klenoty zpět. Quenta Silmarillion (Historie silmarilů), ústřední část knihy odehrávající se v Prvním věku, je doplněna Ainulindalë (Hudbou Ainur), úvodním mýtem pojednávajícím o Stvoření světa v Hlubinách času, a Valaquentou (Zprávou o Valar), což je vyprávění o božských mocnostech Valar a Maiar a jejich temných protějšcích Sauronovi a Melkorovi. Součástí knihy jsou ještě další dva oddíly: Akallabeth (Pád Númenoru) a Vyprávění o Prstenech moci a Třetím věku – zde se děj ostává až k událostem, jimiž vrcholí trilogie Pán prstenů. Text Silmarillionu je beze zbytku dílem J. R. R. Tolkiena, vydání se však dočkal až po spisovatelově smrti. Největší zásluhu na jeho uveřejnění má autorův syn Christopher.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-257-0043-3
Původní název:

The Fellowship of the Rings

Nechme se okouzlit strhujícím příběhem kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi. Nechme se pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázala nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit – Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospělci nebo dychtivé a naivní děti. První díl trilogie.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7203-829-X
Původní název:

Tolkien's World

Dílo J. R. R. Tolkiena se v uplynulých desetiletích stalo inspirací již několika generacím malířů, které si podmanil fantastický svět bájné Středozemě, mistrně zachycený na stránkách Hobita, Pána prstenů, Silmarillionu a dalších autorových próz. Svět J. R. R. Tolkiena, sestavený k stému výročí autorova narození, obsahuje výběršesti desítek barevných reprodukcí děl devíti zahraničních výtvarníků včetně několika předních ilustrátorů Tolkienova díla. Každou reprodukci doprovází pasáž z textu, který výtvarné dílo inspiroval, a svazek doplňují krátká vyznání jednotlivých výtvarníků a stručný Tolkienův životopis. Českému čtenáři Tolkienových próz kniha nabízí nejen vzrušující setkání s magickými krajinami, důvěrně známými hrdiny, pohádkovými bytostmi a dramatickými bitevními scénami, ale také ojedinělou možnost seznámit se s rozličnými způsoby výtvarné interpretace světa velkého vypravěče. Ilustrátoři: Ted Nasmith, John Howe, Inger Edelfeld, Michael Hague, Carol Emery Phenix, Alan Lee, Roger Garland, Robert Goldsmith, Tony Galuidi
Publikováno: 1994
ISBN: 80-204-0500-3
Původní název:

Realms of Tolkien

Fantastický svět legendární Středozemě, zobrazené na stránkách Hobita, Pána prstenů, Silmarillionu a dalších próz J. R. R. Tolkiena, nepřestává inspirovat renomované ilustrátory i amatérské výtvarníky v mnoha zemích světa. Výbor Tolkienovy říše navazuje na úspěšný svazek Svět J. R. R. Tolkiena (1994) a umožňuje českým čtenářům Tolkienových děl seznámit se v téměř šedesáti barevných reprodukcích s novými díly Alana Leeho, Johna Howea, Teda Nasmithe a dalších známých ilustrátorů i s dalšími neznámými interpretacemi scén z Tolkienovýchknih v pracích italských a nizozemských výtvarníků. Stejně jako u předchozího souboru doprovází každou reprodukci pasáž z textu, který výtvarné dílo inspiroval, a svazek doplňují krátká vyznání jednotlivých ilustrátorů a stručný Tolkienův životopis.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-204-0601-8
Původní název:

Roverandom

Během prázdninového pobytu u moře v létě roku 1925 postihla Tolkienova syna Michaela nemilá příhoda: během procházky po pláži nešťastnou náhodou přišel o svou oblíbenou hračku, černobílého psíka. Když hračka nebyla ani po usilovném hledání nalezena, Tolkien začal svému synovi pro útěchu vymýšlet pohádkový příběh, jehož hrdina, pes Rover, je nejprve nerudným čarodějem Artaxerxem proměněn v hračku a pak vinou nepozornosti svého majitele rovněž ztracen na pláži. Teprve v tomto okamžiku se však začíná odvíjet sled fantastických příhod, které psího hrdinu zavedou vstříc neuvěřitelným dobrodružstvím na měsíci a v mořských hlubinách a pak šťastně zpátky domů.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-204-0813-4