Literární koláž o životě komika Felixe Holzmanna. Nedokončený rozhovor Ondřeje Suchého s Felixem Holzmannem, který se měl stát základem obsáhlých pamětí na jeho uměleckou kariéru, je pouhým zlomkem knihy. Vzpomínky jeho dcery a přátel, dopisy, novinové výstřižky a úryvky z estrádních vystoupení Felixe Holzmanna doplňují fotografie z jeho soukromí. Literární koláž je připomínkou Holzmannova osobitého humoru a jeho popularity, která přetrvala i po jeho odchodu do Německa.
Jaká vlastně byla Adina Mandlová, obdivovaná i zatracovaná prvorepubliková filmová hvězda, a proč své memoáry, vydané ve spolupráci s Josefem Škvoreckým, nazvala Dneska už se tomu směju? Prostřednictvím úryvků z jejich rozhovorů a zejména ze svědectví padesáti osobností s jejich často protichůdnými pohledy získává čtenář plastický obrázek o nevšedním životě této legendární herečky. Autor také přibližuje její pobyt v Anglii, na Maltě a v Kanadě a poprvé tu zazní otevřená výpověď Adininy neteře Ludmily Mandlové-Pirillo, jediné dnes žijící příbuzné
Jůlie v cirkuse Každý má nějaký tajný sen, že ano. A jestliže se někdo celý život plazí bříškem po zemi a jediná změna pro něho je, ž se může akorát do té země zavrtat, je pochopitelné, že jednou zatouží prožít něco tam, kam se jen tak dostat nemůže. Do Prahy přijel cirkus Kuš. Nebo Huš? Ne, jmenoval se cirkus Buš! Když toJůlinka zjistila, zoufale zatoužila po tom, stát se akrobatkou na visuté hrazdě, létat vzduchem, dělat ve vzduchu přemety, udivovat všechny bojácné lidi, stát se prostě slavnou žížalou létací. (Zdroj: Internet)
Kos Oskar se u Dády objevil jednoho dne zcela nečekaně. Zaťukal zobákem na okno zrovna v okamžiku, kdy se Dáda chystala udělat kotoul vzad. Z toho pohledu viděla kosa vzhůru nohama a strašně se pojekala. Teprve když kotoul dokončila a postavila se, viděla, že kos stojí pevně na římse a že je tedy všechno v pořádku. Oskar ťukání netrpělivě zopakoval, a tak mu Dáda okno otevřela. Teprve teď se jí mohl jaksepatří představit a vysvětlit důvody své návštěvy. "Jmenuji se Oskar, kdysi jsem ublížil vaší žížale, za což se chci jí i vám dnes omluvit. Jsem kos polepšený, nadmíru vzdělaný, jak slyšíte - mluvící, sebechvála je mi cizí, mám vás všechny rád a budu u vás bydlet!"
Kniha pokrývá historii němého filmu a grotesky vč. největších herců té doby jako byli Chaplin, Frigo, Laurel a Hardy, Harold Lloyd a další. Součástí knihy je i 32 stránková příloha s fotografiemi herců a slavných scén z grotesek.
Podtitul: Dívka k rytmu zrozená Publikace je věnovaná Ince Zemánkové, jedné z našich nejpopulárnějších swingových zpěvaček první poloviny čtyřicátých let 20. století. Spisovatel a všestranný humorista Ondřej Suchý představuje osobitý portrét první dámy českého swingu, známé interpretky slavné písně Slunečnice z českéfilmové komedie Hotel Modrá hvězda. Zemánková mj. propůjčovala svůj velmi zvláštní nosově zabarvený hlas herečkám Věře Ferbasové a Nataše Gollové v řadě českých filmů. Zákazy veřejného vystupování prožila "královna swingu" nejen v době fašismu, ale i v padesátých letech, kdy měla zákaz zpívat na významnějších veřejných akcích, protože podle tehdejší komise nebyl její projev a styl žádoucí pro socialistickou kulturu. Pro své "zápaďácké manýry" byla natolik nežádoucí, že takřka deset let pracovala jako traktoristka. Přesto později byla úspěšná v Polsku či na Slovensku a nahrávky, které natočila v polském rozhlase, jí otevřely cestu do dalších evropských rádií - včetně BBC. Tento úspěch jí pomohl k dlouhodobým angažmá ve Švýcarsku, Německu a ve Francii. Před domácí publikum se mohla vrátit až začátkem sedmdesátých let.
Z bohatého soukromého archivu sběratele Jaromíra Farníka bylo vybráno množství méně známých fotografií, kreseb, karikatur i některých unikátních záběrů ilustrujících profesionální i soukromé životní dráhy Jiřího Voskovce a Jana Wericha. O průvodní text, psaný s vtipným, střízlivým nadhledem, oproštěným od nekritického pohledu a přinášejícím i nová fakta, se postarali Vladimír Just, Michal Schonberg, Jiří Suchý, Ondřej Suchý a Pavel Taussig.
Celosvětový zájem o Chaplinovu osobnost je neutuchající, každý rok vycházejí nové knihy jeho životopisců, přátel či filmových historiků a jeho podobizna se objevuje na pamětních mincích, poštovních známkách a suvenýrech všeho druhu. Tato kniha se snaží zmapovat Chaplinův fenomén ve vztahu k českému prostředí. Co se ví o Chaplinových pracovních vztazích s českými umělci nebo o jeho téměř ročním milostném vztahu s Češkou z Mariánských Lázní? Kdy a jestli vůbec pobýval Chaplin na našem území? Jak to bylo s Janem Werichem a jak probíhala schůzka Chaplina s Vlastou Burianem a jeho ženou Ninou na Francouzské riviéře? Na tyto a řadu dalších otázek odpovídá vyprávění z pera oblíbeného autora, plné zajímavostí a podrobností ze života tehdejší doby.
Veselé básničky a říkanky pro děti – o čtyřech tetách na výletech, prázdninách s prarodiči, opuštěné ulitě, smrti dlaždičky a dalších žertovných tématech.
Humorným způsobem je zachycen život a umělecká činnost známé české zpěvačky a herečky. Osobní a umělecký portrét paní Hermanové, veselé i vážné vzpomínání na oblíbenou zpěvačku a herečku, která by se v roce 2003 dožila 90 let. Vůbec poprvé tak autor odhaluje příběh celoživotního přátelství Ljuby Hermanové a Adiny Mandlové a jeho nečekaný konec.
Mysleli jste si, že v knize To byl ale myšmaš jsou všechny existující vtipy o myších? Omyl! Druhý díl přináší další várku vtipů, které se nevešly do první knihy.
Hana Vítová byla jednou z největších hvězd stříbrného plátna 30. a 40. let minulého století, do konce druhé světové války vytvořila více než 70 filmových a divadelních rolích. V poválečných, pro ni těžkých dobách se musela živit jinak, mimo jiné jako překladatelka. O jejím životě bylo napsáno spousta nepravd. Ke 100. výročíjejího narození (24. 1. 2014) vychází zásluhou Ondřeje Suchého publikace, která zasvěceně a z mnoha úhlů pohledu přibližuje život Hany Vítové takový, jaký skutečně byl.
V pořadí druhá knížka bratrů Jiřího a Ondřeje Suchých, v níž jeden druhému vyprávějí leccos o lidech a době, které často vnímali jinýma očima. Jejich rozprava se odvíjí od dětství na starém Spořilově přes milované filmy, komiky, spisovatele, režiséry a písničkáře až po – jak jinak – kreslené vtipy a Semafor. Samostatnákapitola je věnována jejich svéráznému otci Jášovi, hudebníkovi, vynálezci, zlepšovateli a hlavně loutkáři. Kniha odposlechnutých odpovědí zakončuje kapitola o snech – jak říká Jiří Suchý – kinu chudých. Knihu, která překvapí trefnými postřehy a potěší vlídným humorem, doprovází bohatá obrazová příloha.
Vzpomínková kniha z pera dvojice zkušených autorů Jiřího Suchého a Ondřeje Suchého, kteří přibližují čtenářům herce, spisovatele a dramatika Jiřího Voskovce (1905–1981). Na základě vlastních zkušeností, dopisů, vyprávění Voskovcových přátel, spolupracovníků i příbuzných sestavují střípky mozaiky, z níž plasticky vystupuje osobnost i doba tohoto předního protagonisty Osvobozeného divadla, autora proslulých divadelních her a písňových textů i nekompromisního odpůrce komunistického režimu.
Bratři Jiří a Ondřej Suchých se nezávisle na sobě setkávali na Kampě s Janem Werichem. O těchto setkáních vydávali během uplynulých třech desetiletích svědectví v řadě článků, úvah a knižních kapitol, které teď shrnuli a doplnili o další vzpomínání. Kniha, kterou vydává nakladatelství Ikar obsahuje řadu dosud nikde nezveřejněných a často unikátních fotografií.
Kniha vznikla na základě rozhlasového pořadu Padesátník vysílaného na stanici Český rozhlas 2 - Praha. Přepis vybraných portrétů z rozhlasového pořadu Padesátník, jehož autorem a moderátorem je Ondřej Suchý. Vzpomínky na protagonisty české divadelní a hudební scény let 50. oživují podobu známých i méně známých herců, zpěváků, imitátorů a klaunů. Příkladem za mnohé jiné je populární "smutný muž" Jaroslav Válek, který stal symbolem doby, v níž se tato postava zrodila. Reminiscence na minulost, jak je shromáždil Ondřej Suchý, jsou jistě potřebné a někdy i objevné.
Písničky z muzikálů a hudebních filmů 1 je první díl populárního zpěvníku, který Vám nabízí slavné filmové melodie z úspěšných českých muzikálů a hudebních filmů. Písníčky do této série zpěvníků pro Vás vybral, sestavil a opatřil zajímavým povídáním známý herec, zpěvák a filmový historik Ondřej Suchý (1945). Všechny skladby jsou v úpravě melodická linka s textem a akordové značky.
Ondřej Suchý představuje výběr nejpopulárnějších písniček z pohádkových filmů a z televizní obrazovky. Písničky jsou opatřeny textem, melodickou linkou a číslovaným akordickým doprovodem. Knížku doplňují černobílé fotografie, krátké komentáře a ilustrace Ondřeje Suchého.
Písničky z pohádek a dětských filmů Vám nabízí slavné písně a melodie z dětských filmů 50. až 90. let, které si stále zpívají děti i dospělí. Známý herec, zpěvák a filmový historik Ondřej Suchý pro Vás písně do této knihy vybral a opatřil zajímavým povídáním. Všechny skladby jsou v úpravě melodická linka s textem a akordové značky.
Zpěvník Písničky z pohádek a dětských filmů 3 obsahuje slavné písně a melodie z dětských filmů 50. až 90. let, které si zpívají děti i dospělí. Známý herec, zpěvák a filmový historik Ondřej Suchý výběr sestavil a opatřil zajímavým povídáním. Všechny skladby jsou v úpravě melodická linka s textem, akordové značky.
Arabela: Rumburakův tah - Rumburakův krach -- Ať žijí duchové: Trpasličí svatba -- Byla jednou koťata: Či a či a čičičí, jsou to kluci kočičí -- Bylinková princezna: Princezna Běla -- Co takhle svatba, princi: Dobro s láskou vítězí ; Princezny jsou si hajnout -- Čert ví proč ; Co tu je, to tu je -- Dobrodružství na pasece: Co se to tam blýská -- Ferda Mravenec: Kabrňák Ferda -- Honza a tři zakleté princezny: To jsem já -- Jabloňová panna -- Koloběžka první: Jsem vášnivá ; Kdybych byla vlaštovkou -- Královský slib -- Lotrando a Zubejda: Dáme klukovi školy (Lotr - intelektuál) -- Míša Kulička -- O chytrém Honzovi: Skálo, skálo -- O krtkovi: Hezký den -- O loupežníku Rumcajsovi -- O princezně na klíček: Nezkazíme švandu žádnou -- O třech rytířích, krásné paní a lněné kytli: Teď radostně já půjdu v boj -- Pasáček a císařova dcera: Prozraď mi ozvěno -- Plaváček -- Pohádky z mechu a kapradí: Cestu znám jen já -- Popelka: Jedno zrnko popela ; Přestalo se slunce smát -- Princezna Hyacinta a tříhlavý drak: Já chtěla bych mít jednou dráčka -- Příběhy včelích medvídků: Paní Pučmeloudová ; Písnička vážky -- S tebou mě baví svět -- Sněhurka a sedm trpaslíků: Mám přání -- Šmankote, babičko, čaruj: Láska na sto let -- Taneček přes dvě pekla: Tak se, čerte, snaž -- Tom & Jerry -- Vděčná zvířátka: Má to listy, strom to není -- Večerníčky Václava Chaloupka: Pruhovaní kamarádi -- Z pekla štěstí: Máš-li s kým ; Bůh a Lucifer ; Písnička pro dráčka -- Za humny je drak: Já s loutnou světem se toulám -- Zlatovláska: Král má dvanáct panen ; Proč jsem chutnal rybu -- Zvědavé štěňátko: Štěněcí písnička -- Žofka a Žofka ředitelkou ZOO
Nebojte se, nepůjde o neukousnutelné řízky ani o vystřelovací švestkové knedlíky, o slané žloutkové věnečky ani kyselé pudingy. Autor nabízí pokrmy, dosud třeba nepoznané, na nichž si pochutnávali ti, kteří vás dokázali rozesmát z filmového plátna… Úžasné recepty 50 hereckých osobností, například Jana Wericha, Lubomíra Kostelky, Jiřiny Šejbalové, Jima Carreyho, Josefa Kobra, Zity Kabátové, Josefa Kronera, Milana Markoviče, Milana Lasici, Gérarda Depardieu, Alana Aldy nebo Adiny Mandlové doplní jejich medailonky a příběhy ze života.
Příliš mnoho detektivu - Ljuba Štíplová, J. Němeček Tonda a Lojza bratři jak se patří - Petra Brikciusová, Oldřich Jelínek Strašidelný pradědeček - Záchrana doktora Boublíka - Vojtěch Steklač, Věra Faltová Hradní páni Lunt a Špunt - Lída Sedláčková, E.Průšková Myšák Josef představuje zvířátka - Ondřej Suchý
Váš dům šel spát, Nelly Grey, Starý honec krav, Dobrou noc, S čertem si hrát, Kdybych já uměl psát básně, Tiše den začíná… Těch písní, které nazpíval Rudolf Cortés, jeden z nejvýraznějších zpěváků v historii naší taneční a populární hudby, nebyly desítky, ale stovky. Jiří Voskovec s Janem Werichem si jej vybrali jako představitele Woodyho do slavného muzikálu Divotvorný hrnec, na divadelní scéně se stal prvním Limonádovým Joem, po řadu let byl hlavní pěveckou hvězdou orchestru Karla Vlacha. Nejen o tom, ale především o tom, jaký byl Rudolf Cortés v soukromí, vypráví jeho dcera, zpěvačka Dáša Cortésová. Ondřej Suchý se pak snaží vypátrat, co se skrývá za nařčeními a pomluvami, které se vynořily až léta po Cortésově smrti a snažily se zpěvákovu osobnost očernit. Svá svědectví zde podávají též známí herci, zpěváci a umělci, kteří měli ke Cortésovi blízký vztah jako přátelé či spolupracovníci.
Ondřej Suchý sleduje osudy předního českého herce, jehož nepřekonatelná noblesa i osobitý humor mu umožňovaly zahrát jak milovníky, tak ušlápnuté úředníčky. Oldřich Nový se objevil po boku nejslavnějších hvězd předválečného filmového nebe, k nimž patřila Adina Mandlová, Nataša Gollová i Lída Baarová, a některé z jeho filmů se natrvalo zařadily do zlatého fondu české kinematografie. Soukromý život Oldřicha Nového však nebyl zdaleka tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát – na vrcholu jeho kariéry ho zastihla nacistická okupace, poté následoval komunistický převrat a v novém režimu Oldřich Nový jako umělec pouze paběrkoval. Soukromé i filmové osudy nadaného herce zpracoval před lety Ondřej Suchý v knize Oldřich Nový přichází, kterou nyní aktualizoval a doplnil o další materiály i bohatou fotodokumentaci.
Půvabnou knížku o Tréglovi napsal Ondřej Suchý, přičemž ji doplnil i vlastnoruční hercovou karikaturou. Dovíme se tu mnohé i proto, že si herec čas od času vedl detailní deník a dokonce hned několikrát začal psát autobiografii. Sice ji nikdy nedokončil, ale krabice s pozůstalostí naštěstí kdysi kdosi věnoval právě Ondřeji Suchému,jenž tak mohl zpřístupnit pasáže z oněch životopisů i mnohé dokumenty a fotografie. Spoluautory Suchého publikace se stali i jeho starší bratr Jiří a Jan Werich. Ale také Jára Kohout, Raoul Schránil, Soňa Červená, Ljuba Hermanová, František Filipovský, Josef Vinkář i třeba spisovatel Achille Gregor. Ti všichni na Trégla vzpomínají, což však činí i skvělá obrazová příloha.
Pokud si někdo myslí, že je v názvu knihy strašná hrubka, tak je na velikém omylu. Nejde totiž o divnou a nicneříkající všehochuť, ale o jedinečnou sbírku vtipů Ondřeje Suchého o myších, která vznikala více než dvacet let. A naši drobní hlodavci se přeci píšou s tvrdým.
Neobyčejný osud výjimečné české herečky byl již zpracován v několika knihách. Ale jak to bylo doopravdy s jejím vztahem ke Goebbelsovi a co stálo za přízní, kterou ji projevoval Hitler? Kniha hledá odpověď porovnáním tří vydaných hereččiných memoárů. Slovo zde mají jejich aktéři, zejména spisovatelé Josef Škvorecký a Ota Filip, její herečtí kolegové i současní umělci a znalci. Závěr tvoří neuvěřitelný příběh o posteli z filmu Maskovaná milenka podle vyprávění filmového architekta Jana Zázvorky. Připojena je poprvé zpracovaná kompletní filmografie.
Knížka vychází k 80. výročí založení Zoologické zahrady Praha. Autorovi Ondřeji Suchému se podařilo ze střípků vyprávění a vzpomínek pamětníků sestavit historii zoo tak, jak si zasluhuje – poučeně, svěže a zábavně. Knížka přibližuje nejen osobnosti, které se o zrod a rozvoj zoologické zahrady zasadili, ale zejména zvířecíhrdiny filmů, televizních i rozhlasových pořadů nebo povídek. Závěr patří výběru anekdot před i za branami zoo.
Chaplinův vlastní životopis, zredigovaný a doplněný jedním z největších českých obdivovatelů grotesky Ondřejem Suchým, který knihu doplnil studií, v níž zachycuje Chaplinův vztah k Československu i mnoho zajímavých faktů, která vyšla najevo v poslední době.
Mozaika vzpomínek na Vlastu Buriana, jak ji sestavil Ondřej Suchý. Základem monografie jsou jeho dříve vydané knížky "Vlasta Burian na každý pád" a "Vlasta Burian, komik století", doplněné o další kapitoly, filmografii, diskografii a především obsáhlou fotografickou přílohu. Autor, který patří k obdivovatelům a znalcům Burianova života a díla, nerozšiřuje burianovské bádání o nové poznatky, spíše kráčí ve vlastních stopách a způsobem sobě vlastním posuzuje Burianovu kontroverzní osobnost.
Vzpomínky Dáši Cortésové na jejího otce, populárního zpěváka Rudolfa Cortése a další osobnosti, s nimiž se znal a spolupracoval. Vzpomínková kniha z pera známého spisovatele, textaře a karikaturisty Ondřeje Suchého a Dáši Cortésové čerpá především ze svědectví řady pamětníků a přináší poutavé vyprávění o spoluprácidirigenta Karla Vlacha s Janem Werichem a mladým zpěvákem Rudolfem Cortésem po 2. světové válce, o jejich společných zájezdech, o práci v Divadle ABC či v Karlínském divadle. Publikace je doplněna řadou dosud nepublikovaných fotografií a ilustrací z archivu autorů a doporučenou literaturou.
V knize se dočtete, jak Julien Duvivier vyšachoval Voskovce a Wericha z plánů natočit film o golemovi již ve 30. letech a jak naopak režisér Martin Frič s Werichovou asistencí vyšachoval uprostřed natáčení Císařova pekaře z režisérské stoličky Jiřího Krejčíka. Za jakých zmatků se tu v roce 1936 film o golemovi natáčel, že byl Císařův pekař určen především pro export do valutové ciziny... Autor jde dokonce do takových detailů, že vám prozradí, jak se mohutný golem v Císařově pekaři pohyboval. Jak? V každé noze byl schovaný jeden tanečník a střídavě cupitali vpřed.