Mladý frát Erasmas žije se svými přáteli za zdmi koncentu Svante Edhara, útočiště vědců, matematiků a filozofů, jehož tisíciletími prověřené rituály a řád se zdají být neotřesitelné vlivy ze záhradbí, kde mohou vznikat a zanikat města a říše, aniž by to do chodu koncentu nějak výrazněji zasáhlo. Přesto se v dávné minulostistalo již třikrát, že byly tyto oázy poznání barbarsky rozvráceny. Teď se mají brány po deseti letech znovu na deset dní otevřít a umožnit tak konfrontaci s vnějším světem. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se za hradbami dělo něco, co by mohlo stabilitu tohoto života ohrozit, natož že by se schylovalo ke katastrofě, kterou bude moci právě frát Erasmas s vynaložením veškerého svého umu, poznání a důvtipu odvrátit. Ale to se má již brzy změnit… zdroj: www.legie.info
Druhý román autora kultovního Sněhu se vydává do budoucnosti ještě o pár desetiletí dál. Hluboko ve století jedenadvacátém proměnila svět k nepoznání nanotechnologie. Běžné zboží dostanete prakticky zadarmo z kompilátorů hmoty, průmysl vyrábející věci je v zásadě minulostí a jeho místo zaujal průmysl zábavy. Zmizela už i televize, tou dobou nazývaná pasivize, protože současná obrazová zábava je interaktivní: děje teraktů se divák aktivně účastní. V obrazovku lze změnit prakticky všechno, a tak vám reklamy běhají i po jídelních hůlkách. Národní státy dávno zanikly a pod dozorem Celosvětového ekonomického protokolu bojují o vliv fýly, kmenově-firemní kultury, z nichž nejmocnější je Nová Atlantida, která funguje na principech viktoriánské Anglie. John Hackworth je inženýr, tedy artifex, a na zakázku mocného muže vyvinul neslýchaný interaktivní vzdělávací přístroj: Obrázkovou čítanku pro urozené slečny. Složitou shodou okolností se však první exemplář Čítanky dostane do rukou holčičce z nejnižší třídy, třídy thétů, a změní celý její život a s ním možná i podobu světa…
Kryptonomikon Neala Stephensona vyšel poprvé roku 1999 a nadchl stejnou měrou kritiku i čtenáře. Hluboký a poutavý vhled do mechanismů války, konspirací a prolamování šifer znamenal pro autora Diamantového věku, oceněného Hugem, a Sněhu, klasického díla o virtuální realitě, další velký krok vpřed. Děj Kryptonomikonu se odvíjí souběžně ve dvou časových rovinách: za druhé světové války a na přelomu tisíciletí. V kapitolách ze starší doby vystupuje mimo jiné Lawrence Pritchard Waterhouse, matematický génius, který má za úkol zamaskovat skutečnost, že Spojenci prolomili proslulou německou šifru Enigma. Hlavním protagonistou současné linie je Lawrenceův vnuk Randy Waterhouse, programátor a spolutvůrce „datového ráje“ v sultanátu Kinakuta. Oba příběhy ruku v ruce osvětlují dva různé světy, kde jeden přímo vyrůstá z vyhraných bitev druhého. Kryptonomikon je epos naší doby, někdy děsí, často rozesměje a hlavně chrlí informace ze všech oborů od kryptoanalýzy přes hledání pokladů po správnou metodu konzumace křupek s mlékem. Na jedné úrovni poskytuje strhující a navýsost originální pohled na svět zmítaný válkou. Na druhé jde o provokativní úvahu, jak věda a technika utvářejí a proměňují běh dějin. Autorova nesmírná erudice a stejně mohutná imaginace daly vzniknout jednomu ze zásadních literárních děl moderního věku.
V prvním díle trilogie BAROKNÍ CYKLUS představuje Neal Stephenson baroko jako kolébku současné technologické civilizace. Svět vysoké politiky 17. století je plný intrik a žádné významné rozhodnutí se neobejde bez šifrované korespondence. Ludvík XIV. využívá na versailleském dvoře služeb Černé komory a politické i ekonomické elity jsou nuceny se spoléhat na informace kryptoanalytiků. První část Rtuti popisuje příběh přírodního filozofa a puritána Daniela Waterhouse, který je svědkem skutečných historických událostí utvářejících moderní svět: u břehů Temže přistává Gottfried Wilhelm Leibniz se svým vylepšeným modelem Pascalova počítacího stroje, Isaac Newton se po objevu kalkulu zavírá v alchymistické laboratoři a John Wilkins pracuje na zdokonalení pansofického systému, kterému po smrti Jana Ámose Komenského hrozí zapomnění. Ve druhé části se král londýnských vagabundů Jack Shaftoe setkává s Elizou z Qwghlmu a přes třicetiletou válkou zničené Čechy se vydávají na cestu Evropou... Bestseller Neala Stephensona získal cenu A. C. Clarka za rok 2004.
Měsíc zasáhne záhadný super hustý (neviditelný) objekt a roztříští ho. Lidstvo si zprvu oddychne, že o vlásek uniklo zkáze, avšak vědci brzy zjistí, že trosky se budou dále tříštit a nakonec se zřítí na Zemi a vyhubí veškerý život. Nikdo neuteče, snad jen do vesmíru. Tam ale zatím obíhá pouze Mezinárodní vesmírná stanice ISS... Velkolepá sága o vůli přežít se opírá o vědecké poznatky a působí spíše jako dokument skutečné katastrofy. Autor obratně líčí technické detaily, fyzikální principy a sociologické jevy. Kniha zvláště ve druhé části z daleké budoucnosti hýří nápady a koncepcemi, které přes svou bizarnost mají uvěřitelný a zdůvodněný vědecký základ. Lahůdka pro milovníky klasické sci-fi.
Kombinuje v jedné knize memetiku, počítačové viry a jiná technická témata se sumerskou mytologií a rozborem politických ideologií, jako např. libertariánství, laissez faire či komunismu. Kultovní cyberpunkový román Neala Stephensona, pro kterého znamenal raketový start do světa sci-fi, představuje Ameriku takovou, jak ji (dnes ještě) neznáme: jako změť městských státečků založených na prodejních licencích a propojených pouze hypermoderní virtuální sítí, jakýmsi Internetem na třetí. Tento svět je však ohrožen novou drogou zvanou Snow Crash, která je zároveň i počítačovým virem. Na scénu tedy vstupuje Hlavní Hrdina, geniální hacker, mistr bojových umění a zaměstnáním poslíček pro mafiánskou rozvážkovou službu pizzy. Jeho úkolem je zachránit civilizaci před osudem, který stihl staré Sumery při stavbě Babylónské věže… Vize postmoderní společnosti ohrožované zcela současnými riziky, přímo ďábelské tempo rozvíjení děje a lehce černý humor – to všechno jsou nepochybně důvody, proč se tato kniha stala světovým bestsellerem.
Prvotina autora skvělých románů Sníh a Diamantový věk. Stephenson na Velké U, pozoruhodné dílo svého mládí, neznámo proč zanevřel a řadu let blokoval jakákoliv jeho vydání, čímž z něj spolehlivě vyrobil raritu a kultovní dílo. Velké U je sžíravou satirou na život v kampusech amerických univerzit; v tomto případě na fiktivní Americké Megaverzitě. V obludném soběstačném světě, v jehož obytných věžácích můžete zoufale bloudit týdny, jehož spletitými kanalizačními systémy se potulují pološílení fanoušci her na hrdiny, kde studují všemožní lidé od šílených géniů po šílené hlupáky, kam se policie z vnějšího světa raději neodvažuje… Dost prozrazování, zveme vás do dalšího neopakovatelného světa nekreativnějšího z moderních autorů SF.
Druhý díl trilogie BAROKNÍ CYKLUS, se otevírá v roce 1689 a zastihuje oba své hlavní protagonisty, Elizu, bývalou odalisku ze sultánova paláce, nyní hraběnku z Qwghlmu, a dobrodruha Jacka Shaftoea, krále vagabundů, v zoufalé situaci a zcela bez prostředků. Elizu připravil o jmění získané obchodem korzár Jean Bart a intriky francouzského dvora, Jack se vlastní zásluhou ocitl jako veslařský otrok na Berberském pobřeží. Ale zoufalství plodí zoufalé a smělé nápady, a tak se oba nezávisle na sobě vrhají do nových plánů, jejichž výsledky a zisky jsou značně nejisté. Neal Stephenson zručně splétá dvě vlákna rozmáchlého příběhu, která se na pozadí historických událostí, jež pomáhaly formovat náš nový věk, letmo dotýkají a zase rozcházejí. Současně s tím se odvíjí spor Newtona a Leibnitze, jeden z největších konfliktů v dějinách vědy.
Publikováno:2017
ISBN:978-80-7197-658-5
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.