Příručka dvojice autorů - psychologa a právničky - poskytuje praktické návody na zvládnutí asertivních technik při komunikaci s druhými lidmi. Tentokrát se nejedná ani tak o uplatnění asertivity v partnerském či rodinném soužití, ale spíše o využívání vhodných asertivních metod v profesních vztazích, např. při jednání na úřadech. I když základní rady a principy jsou samozřejmě podávány v obecné rovině, takže se dají aplikovat kdekoliv a kdykoliv. Autoři se snaží ukázat asertivitu v nezkreslené podobě - tedy ne jako agresivitu, sebeprosazování za každou cenu či manipulaci, jak bývá často špatně chápáno a bohužel i leckdy doporučováno, ale jako určitou komunikační dovednost, která umožňuje navázat lepší vztahy s druhými lidmi a dodá nám i určitou sebejistotu, spokojenost se sebou sama (dokážeme-li vyjádřit svoje názory, jsme-li schopni sdělit, co chceme či nechceme, zvládneme-li konverzaci, přestože nejde o zrovna příjemnou záležitost).
Kniha vás nenaučí, jak být agresivní a jak mít ostré lokty a hroší kůži, o to v asertivitě nejde. Tomáš Novák představuje asertivitu jako komunikační systém podporující lidské sebevědomí, umožňující uvědomit si vlastní cenu a vymezit si osobní cíl i reálný a korektní postup, jak se k němu přinejmenším přiblížit.
S nadhledem, humorem a lehkostí představuje zkušený manželský poradce a osvědčený autor základy asertivity v kontextu manželství a rodiny. V laické psychologické literatuře snad nenalezneme frekventovanější téma, než je asertivita, možná proto je s ní spojeno mnoho povrchních mýtů a nefunkčních předsudků. Tomáš Novák se snaží svým originálním přístupem odhalit "lesk i bídu" návodového pojetí asertivity a představit tuto techniku jako zdroj důstojných a efektivních postupů ovlivněný především humanistickou psychologií. Na základě situací, které jsou důvěrně známé nám všem, a prostřednictvím ukázkových rozhovorů můžeme odhalit principy chování, které nám pomohou vyvarovat se zbytečných konfliktů a žít harmonicky se svými rodiči, partnerem a dětmi.
Asertivita bývá vnímána jako postup sebeprosazení. Mnohým se zdá, že asertivní chování znamená, že s hroší kůží a se širokými lokty donutí okolí, aby obrazně řečeno tancovalo, jak oni písknou. To je, bohužel, častý omyl. Asertivita je postup zaměřený na sebe samého. Zvyšuje sebedůvěru, snižuje úzkostné, opakovaně se vnucující obavy a tím vás činí spokojenějším. Jestliže jste spokojeni sami se sebou, jednáte klidněji, účinněji a lépe než v opačném "nespokojeném" případě. Také okolí na vás reaguje kladněji. Kniha se zaměřuje především na techniky a postupy tzv. pozitivní asertivity umožňující projev, jež odpovídá představě klidné, okolí neubližující síly. Zdůrazňuje prvky osobní duševní hygieny.
Asi si řeknete, že období svátků a dovolených nemůže být zátěžové. Vždyť všichni si bereme v práci volno především proto, abychom si odpočinuli. Omyl. I pečlivě naplánované „prázdniny“ mohou být stresové a velice vypjaté. V takových chvílích je třeba projevit patřičnou asertivitu a dobře se obrnit. První pomoc o Vánocích, Velikonocích, o Dušičkách, stejně jako o svatém Mikuláši a Valentýnovi vám proto přináší kniha renomovaného českého autora a psychologa PhDr. Tomáše Nováka. Najdete v ní praktické rady, jak se dostatečně obrnit proti stresu svátečních chvil a nevšedních dnů, jak řešit problémy asertivně a s nadhledem. Můžete si udělat i několik testů a zjistíte, jak se při těchto výjimečných situacích chováte.
Vycházíte vstříc již dopředu všem, s nimiž jednáte? Ustupujete, protože přeci moudřejší ustoupí? Necháváte si všechno líbit a často vás napadne, že byste raději byli nejmenší na celém světě? Pokud ano, pak kniha Asertivní žena byla napsána právě pro vás. Máte právě jedinečnou možnost s její pomocí ledacos změnit k lepšímu. Asertivita nabízí specifický přístup k životu. Vede k umění využívat vlastní možnosti a k omezení důsledků různých manipulací z okolí. Jaké jsou tedy zmíněné možnosti, které všichni máme bez ohledu na to, zda asertivní jsme nebo ne? Budete se divit, ale je jich minimálně dvacet. Stačí jen zalistovat knihou, kterou právě držíte v ruce, a začít na sobě pracovat.
Dětské kresby Naše rodina, tj. zobrazení rodinných příslušníků, a Začarovaná rodina, tj. nakreslení rodiny v podobě zvířat, se staly populární metodou psychologické diagnostiky u dětí školního věku. Tyto kresby využívají psychologové v situacích, kdy se rozhoduje o svěření dítěte do rodičovské péče po rozvodu, a při práci sdětmi trpícími výchovnými problémy. Dětská kresba není samospasitelná, neexistují k ní pevně standardizované a závazné normy, vyžaduje ze strany psychologa či jiného odborníka notnou dávku empatie a individuální přístup. Proto autor, renomovaný český psycholog, v knize shrnuje svoje odborné zkušenosti i zkušenosti dalších psychologů (mimo jiné také Z. Matějčka). Text doplňují okomentované ukázky 49 dětských kreseb Naší i Začarované rodiny. Na závěr je uvedena vhodná literatura k danému tématu. Knihu mohou využí také laici (rodiče, příbuzní) pro práci s dětmi.
Hádky ke vztahu nerozlučně patří. Kdy jde ale ještě o nezbytné "koření lásky" a kdy už jsou spory signálem hrozící krize? To nemusí být na první pohled zřejmé ani pro jednoho z účastníků. Proč je jedno manželství šťastné, přestože se jedná o typickou "italskou domácnost", a jiné se mílovými kroky blíží ke krachu, ačkoli se manželé téměř nehádají? Existuje nějaká osvědčená cesta, jak se blížícímu konfliktu vyhnout? Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se v takových situacích dopouštíme? Nápovědou může být kniha známého českého psychologa, která se zabývá právě tématem konfliktních situací, hádek a krizí v manželství.
Zdá se vám to povědomé? Máte pocit, že jsme popsali právě vás? Věřte, že v tom nejste sama. Kniha, kterou držíte v ruce, vám poradí, že jestli chcete přežít, musíte myslet především sama na sebe. Poznáte, že nejste jediná v této situaci, a rady a zkušenosti známého českého psychologa PhDr. Tomáše Nováka se vám určitě stanou„nadějí a světlem na konci tunelu“.
Stále větší počet lidí středního věku se ocitá ve složité a leckdy skoro neřešitelné životní situaci naplňování několika těžko slučitelných rolí - pracovat, vychovávat děti a zároveň pečovat o stárnoucí rodiče. Jde o záležitost mimořádně fyzicky i psychicky náročnou, která s sebou mnohdy přináší poruchy v oblasti rodinných vztahů, popřípadě i zdravotní potíže. Autoři - poradenský psycholog a psychiatryně - se snaží jednak poodhalit sociologické a psychologické aspekty tohoto nelehkého životního období, ale především poskytnout praktické rady pečovatelům o seniory, včetně nabídky relaxačních metod, protistresové svépomoci, asertivních komunikačních technik a stručného právního poradenství. Autorská dvojice čerpá z vlastní odborné zkušenosti, ale i ze svých osobních zdrojů. Čtenářům, kteří se snaží plnit tak gigantický úkol, jakým je péče o seniora v rodině, se tak dostává do ruky mimořádně praktická příručka, na níž jistě kromě komplexních informací o dané problematice ocení téměř léčivou snahu o nadhled a odkrývání nečekaných bonusů, které péče o staré rodiče může přinést.
PhDr.Tomáš Novák, zkušený poradenský psycholog a autor řady populárně psychologických bestsellerů, opět přichází s publikací na nevyčerpatelné téma, jak se cítit dobře ve vztazích s lidmi a rovněž ve vztahu se sebou samým. Nejčastějším zdrojem duševní nepohody moderního člověka je stres. Tentokrát se autor v souvislosti s obranou proti stresu zaměřuje na lidskou osobnost a její odchylky od projevů, které cítíme jako "normální". Všímá si "podivínů", s nimiž to není lehké a kteří to nemají lehké ani sami se sebou. Východiskem tohoto svižně napsaného a z praxe odvozené textu je autorova bystrá analýza nejrůznějších osobnostních svérázností a zátěžových životních situací. Přečtěte si o workoholicích, alkoholicích, schizoidech, pedantech, kverulantech fanaticích... a otestujte si, zda náhodou nepatříte k uvedeným kategoriím. Zjistíte, že sociální vztahy nejsou peříčko a že stresu se nelze vyhnout - lze s ním však bojovat. Tato kniha vám poradí, jak na to.
Autor zábavnou podobou - pomocí konkrétních příběhů i názorných příkladů, testů a psychických cvičení - vysvětluje nálady, které se projevují v našem přístupu k okolnímu světu. Zvláštní pozornost věnuje situacím zlobení se na svět, tedy různým depresivním či úzkostlivým náladám, které přenášíme i na svoje okolí. Kromě základních vysvětlení a poučení nalezeneme v knize také návody na různá cvičení, leckdy inspirovaná východními naukami, vhodná pro uklidnění, relaxaci a vyrovnání se s napětím. Vtipná, zábavná, inteligentní a poučná kniha - stejně jako i ostatní díla psychologa T. Nováka.
Kniha o namlouvání, seznamování a způsobech hledání vhodného životního partnera. Autor (psycholog) na základě dlouholetých zkušeností, nasbíraných na různých seznamovacích akcích, v manželské a předmanželské poradně i přejatých od dalších kolegů či z literatury, seznamuje se základními předpoklady a způsoby hledání partnera. Popisuje významné teorie i mýty provázející namlouvání, podává stručný přehled historie i formy zprostředkovaných seznamování u nás. Ve svých výkladech často překračuje psychologický rámec a zabývá se také biologickými aspekty lásky. Závěr knihy tvoří slovníček klinických postřehů, který má pomoci vyhnout se nejčastějším chybám při seznamování, a soubor testů k prověření vlastních šancí na seznámení.
„Manželská poradna není butik“ napsal psychiatr několikrát citovaný v naší knize. Zadání vydavatele znělo: Napište o problémech partnerských vztahů čtivě s příklady. Nementorujte, ale nabídněte řešení proveditelná „bez ztráty květinky“. Nestraňte přitom ženám ani mužům. Psycholog a koučka – s celkem 61 lety praxe – probírali během zmíněné doby „temné odstíny partnerského života“ s klienty, jejichž součet se blíží k počtu obyvatel Vyškova. Autoři chtěli respektovat varování a naplnit zakázku. Na čtenářích je zjistit, jak se jim to podařilo. Nabízíme zamyšlení nad výrokem psychologa Christophera Ryana: „Ani miliony let neučinily ze všech mužů chlípné sprosťáky a ze žen falešné zlatokopky, ale amorálním působením evoluce vznikl živočišný druh, který nedokáže svá tajemství udržet pod pokličkou…“ Což takhle „nahlédnout pod pokličku“? Pohled vám usnadní množství příkladů, glos i sdělení těch, kteří se více či méně úspěšně potýkali s problémy partnerských vztahů. I v manželských, ba i nemanželských sporech ostřílení se (doufáme) dozvědí něco nového. Například: Víte, jak se projevují „prkýnkáři“? Pokud ne, vězte, že tvoří značné procento „single“ mužů. Znáte mnohdy tragické důsledky totální spermiosepse organismu? Je vám znám fotbalový efekt? A jak souvisí s „kvadraturou kruhu“ u žen? A co Mašlaňův syndrom? Víte, kdo jsou a před čím varujeme sapiosexuály? Zalistujte v knize… Naleznete v ní odpovědi na zmíněné otázky i na mnohé další. (Kosmas)
Být dobrým rodičem, to je přání většiny z nás. Ovšem v životě nastávají situace, kdy i nejlepší rodičovská přesvědčení o zásadách správné výchovy se hroutí. A právě situacím, kdy emoce v nás potlačují veškerá dobrá výchovná předsevzetí, je věnována tato rodičovská příručka. Úvod knihy poskytuje první pomoci v okamžicích, kdy rodiče touží "roztrhnout svého potomka jako hada", druhá část nabízí zábavné psychologické testy k prověření rodičovských schopností. Třetí, závěrečná, část se zabývá již konkrétními výchovnými problémy - rozvodem, šikanou, volbou povolání, výchovou dětí se specifickými poruchami učení či zdravotně postižených dětí. Vtipná, poučná kniha, jistě potěší rodiče. Autor vychází ze své třicetipětileté psychologické praxe. V rámci výchovných strategií nastiňuje i populární výchovný systém Makofri - vychovávat podle Makarenka a Komenského, pokud však Mako selže, nezbývat než zvolit styl Frištenského! Nicméně tělesné tresty zde nejsou doporučovány, ostatně Frištenský byl prý ve skutečnosti dobrák, který by mouše neublížil... Psychologická příručka učí rodiče zvládat výchovné problémy bez ztráty rodičovské důstojnosti a autority.
Psychologická příručka analyzuje různé typy manželských krizí, hledá příčiny jejich vzniku a nabízí rady, jak se zachovat v konkrétních situacích. Vtipné seznámení s nejčastějšími vnějšími a vnitřními příčinami manželských krizí. Autor, psycholog a manželský poradce, s nadsázkou ukazuje podstatu a zdroje manželských krizí a vlivy, které na ně působí. Všímá si rozdílných přístupů mužů a žen i očekávání, se kterými vstupují do manželství. Zdůrazňuje především komunikaci a hledání vhodných způsobů řešení rodinných a partnerských konfliktů. Právě zanedbání či selhání v této oblasti může krizi zhoršit a vyhrotit. Proto příručka nabízí konkrétní návody, jak zvládnout krizi v manželství a rodině. Závěr knihy tvoří několik zábavných testů.
Malý průvodce rozvodovým peklem se snaží vtipně, leč poučně podat základní psychologické a právní rady, které pomohou ženám i mužům absolvovat rozvodové řízení. Psycholog a právnička upozorňují na největší a nejčastější úskalí, která ohrožují rozvádějící se partnery. Zvláštní pozornost je věnována dětem, neboť především děti bývají rozvodem negativně zasaženy (otázka péče o děti během rozvodu a po rozvodu, styk rodičů s nimi, výživné). Knihu na závěr doplňují ukázky právních podání a vybraná ustanovení právních předpisů.
Překonejte spolu s námi vtipnou a humornou formou nepříjemné situace, do kterých se během života dostane snad každý z nás. Renomovaný český autor, PhDr. Tomáš Novák se zabývá nejrůznějšími typy nálady. Uvádí příběhy, které jsou většině z nás důvěrně známé, a nabízí netradiční psychická cvičení. Doufáme, že vám tatokniha pomůže vstoupit do nových dnů s dobrou náladou a ukáže, jak dosahovat maximálních výkonů.
Příručka o dorozumívání dvou generací v rodině vám pomůže předejít problémům v manželství. Příručka zábavnou formou vystihuje nejčastější problémy v dorozumívání mezi tchyní a snachou. S pomocí autora - zkušeného psychologa - se zamyslíte nad tím, co narušuje vaše štěstí a v jaké míře se na konfliktech podílí vaše tchyně, vy sami nebo celková atmosféra v rodině. Autor radí, jak postupovat, abychom dosáhli vzájemného porozumění a oboustranně kvalitních vztahů. Kniha popisuje řadu příkladů ze života, ukazuje na nich role, které v životě hrajeme a schémata těchto buď funkčních, nebo nefunkčních "her". Dialogy a citace, jichž autor využívá, nám odkrývají zlozvyky v komunikaci. Jejich uvědomění je krokem k možnosti vzájemného porozumění a k řešení stereotypních konfliktů a problémů.
Jaký zvolit postup v mezilidské komunikaci, jak se bránit verbálnímu útoku, jak prosadit názor a říci ne. Kniha renomovaného autora psychologické literatury T. Nováka se zaměřuje na problémy lidského chování a komunikace. Pro ilustraci využívá i některé příklady z postupů východních bojových technik. Nenabízí nám však jako nejvhodnější řešení konfliktní situace útok, ale naopak řadu jiných, častokrát účinnějších a bezbolestnějších řešení. Základem účinné komunikace je asertivní přístup, tedy zdravé sebeprosazení vlastního názoru a umění říci ne bez nutnosti vysvětlování.
Kniha vznikla na základě kurzů "Duševní hygiena všedního dne", které Tomáš Novák vedl se svou spolupracovnicí Věrou Capponi. Snaží se zábavnou formou přiblížit složitost lidské osobnosti, nejčastější psychické problémy a těžkosti, jejichž původ většinou pramení ze stresových situací. Jako prevence a cesta pro zachování duševního zdraví jsou zde uvedeny osvědčené psychologické postupy - relaxace, cvičení opírající se o východní nauky i přístupy navozující pozitivní vztah k životu. Text je psán čtivě a srozumitelně. První část knihy zahrnuje populárně odborný výklad, který je oživen psychologickými testy, druhá část se zabývá prevencí. Na začátku knihy je uveřejněn stručný životopis předčasně zesnulé české psycholožky Věry Capponi.
Úspěšný český psycholog se snaží dobrat odpovědi na stále živou otázku rodičů, pedagogů a psychologů: Co lze u dítěte chápat jako zdravé sebevědomí? Hledání odpovědi přirozeně vede k tématu výchovy a jejího vlivu na osobnost dítěte. Jak tedy vychovat přiměřeně sebevědomé dítě, které nepochybuje o své vlastní hodnotě a vládně díky tomu důvěrou v sebe i ve své okolí? Tomáš Novák na příkladech ze své poradenské praxe dokumentuje jak autoritativní, direktivní výchovu, tak ochranitelský, až rozmazlující výchovný styl, plodící na jedné straně úzkostné osobnosti deformované drilem, na druhé straně osobnosti zdánlivě silácké, s uměle nadsazeným sebevědomím. Ačkoliv autor uznává, že žádný výchovný postup neskýtá naprostou záruku úspěchu, přiklání se k trendu tzv. uvolněného rodičovství s nadhledem, podporuje demokratické výchovné postupy, "otužování" samostatností a zdůrazňuje význam kladného přijetí dítěte.
Uveďte spolu s námi asertivitu do praxe. Asertivita není jenom prosazování svých postojů, názorů a požadavků. Je to i forma jednání snižující strach z různých společenských situací, z emocionálních a sociálních vztahů. Podporuje pocity vlastní sebejistoty, ale i smysluplnosti, pochopitelnosti a postižitelnosti světa, který nás obklopuje. Místo rezignace a naučené bezmocnosti nabízí pocit otevřené budoucnosti a důstojných životních perspektiv. Kniha známého brněnského psychologa vám pomůže naučit se základní asertivní pravidla a postupy. Usnadněte si svůj každodenní život, prožívejte jej s nadhledem a lehkostí. Používejte předkládané techniky a nenechte se okolím manipulovat. Mnoho štěstí na cestě za asertivním přístupem k životu!
Máte někdy pocit, že v Ústavě České republiky existuje "tajný paragraf" nazvaný "Dítě patří matce", určený pouze ženám? Pokud jste matkou, napadá vás, že si otec vašich potomků nezaslouží tak báječné děti, jaké jste mu porodila? Jste-li otcem, nehodláte být ani po eventuálním rozvodu pouhým "složenýkovým tátou"? Chcete (coby žena) lépe rozumět chování exmanžela? Hodláte (coby muž) lépe porozumět chování exmanželky? A co děti? Žije se jim dobře mezi mlýnskými kameny konfliktu rodičů? Čeká vás soudní znalecký posudek ve sporu o svěření dětí do péče jednoho z rodičů? Absolvovali jste psychologické vyšetření a máte dojem, že znalec popsal někoho jiného než vás? Máte zájem o minikurz rodinného práva? Odpovíte-li alespoň na jednu z otázek ano, pak je tato kniha napsaná právě pro vás.
Krabička první pomoci… a poslední naděje vám poradí, jak postupovat, chcete-li být sami sobě psychologem. Naleznete v ní řadu užitečných postupů, nápadů a testů. Nepřináší-li to nejlepší z Tomáše Nováka, pak určitě to nejpoužitelnější. Součástí knihy je instruktážní CD se třemi variacemi na autogenní trénink. Jeho autory jsou psychologové, kteří osvědčenou relaxační techniku s úspěchem používají: Hana Gistlová, Marcela Kubánková a Tomáš Novák.
Někdy slýcháme rezignované nebo podrážděné postesknutí: „On je v něčem báječný, ale žít se s ním nedá“ a obdobné: „Skvělá ženská, ale vydržet s ní nejde“. Taková hodnocení souvisí s velmi svéráznými rysy posuzovaných. V naší knize najdete vysvětlení „kdo je kdo“ mezi těmito neharmonickými osobnostmi. Oslovení „Ty psychopate!“ je urážlivé. Především proto, že v povědomí předem vyvolává představu patologické osobnosti. V našem pojetí vnímáme psychopata jako člověka, u něhož se zaměřujeme na patologii jeho mezilidských vztahů. Je to osobnost vztahově nepřizpůsobivá. V naší knize se použití termínu psychopat nevyhýbáme. Vnímáme jej ovšem ve smyslu hovorového označení „je to takovej psychouš“ nebo „magor“. Vrcholem pozitivního přístupu by mohl být termín „blázínek, ale náš“. Pozornost věnujeme tomu, jak s podobnými lidmi jednat. Píšeme, jak s psychopatem přežít, a když to opravdu nejde – a vy se rozhodnete řídit radou MUDr. R. Honzáka: „Při setkání s psychopatem doporučuji okamžitý úprk.“ – poradíme vám, co máte udělat, kdy a jak uskutečnit psychiatrovo doporučení. Nepodporujeme iluze. Inu – byli jsme před psychopaty a budeme i po nich. Potvrzuje to i otištěná zpověď oběti psychopata – ženy, kterou k budoucí partnerské volbě zřejmě předurčilo problematické dětství.
Kniha se zabývá nejen historií, technikou, zásadami a taktikou poradenství, ale věnuje se také základním otázkám vztahu. Vymezuje problémy partnerského soužití a zaměřuje se na možný manželský konflikt a jeho řešení v podmínkách velmi omezeného časového prostoru. Orientuje se na poradenské řešení mimořádných, ale pro většinukrizových situací typických událostí. Praktické manželské poradenství je dle bohatých zkušeností autorů o emoční podpoře, vstřícném vyslechnutí spojeném s předáním rad a zkušeností směřujících ke zkvalitnění partnerského vztahu.
Psychologické rady, návody a postřehy o nejčastějších chybách a problémech v manželství. Renomovaný český psycholog vtipně a čtivě popisuje kritické a krizové situace, typické pro dnešní manželství. Rozebírá a definuje jednotlivé typy manželského soužití, ale také jednotlivé psychologické typy partnerů i různé faktory, kteréjsou zdrojem manželských konfliktů. V tomto svém výčtu nezapomíná ani na aktuální problematiku počítačů a mobilů, jejichž vliv na partnerské soužití není zanedbatelný. Psychologické rady a výklady doplňují zábavné testy, zákony fungující v partnerských vztazích a závěrečné shrnutí hlavních zásad na udržení šťastného manželství. Kvalitní, vtipná a čtivá psychologická příručka.
Příčiny stresu mohou být různé, jednou z nich je v mnoha případech i manželství. Jsou však partnerské vztahy, které nejsou řešitelné pouhou radou. V tu chvíli přichází na řadu manželská terapie. Existují ovšem i situace, kdy se jeden z partnerů takovéto terapii podrobit nechce. Co teď? Renomovaný český autor a psycholog, PhDr. Tomáš Novák radí čtenářům, jak přistupovat ke krizovým situacím v partnerském vztahu. Jak si poradit s různými závislostmi či se specifickými povahovými rysy partnera. Vše demonstruje na praktických příkladech přímo z praxe své manželské poradny. Přejeme vám mnoho úspěchů při řešení svých manželských a partnerských problémů.
Psychologická příručka radí ženám, jak se naučit žít s nerváky - problémovými muži, kteří se vyznačují přemírou emocí, citovou labilitou a svérázností. Nervák představuje partnera vyznačujícího se obecně výše uvedenými rysy, ovšem v praxi se vyskytuje v mnoha různých podobách a typech - od nerozhodného muže, perfekcionistického puntičkáře, herce kladoucího důraz na efekt až po nezávislého samorosta. Manželský a především rodinný život s takovým člověkem není jednoduchý. Vyžaduje si vytvoření ochrany proti jeho různým výstřelkům, aby si partner zachoval nezávislost a schopnost být sám sebou. Kniha Tomáše Nováka, opírající se jako obvykle o zkušenosti z psychologicko-poradenské praxe, seznamuje s jednotlivými typy problémových partnerů-nerváků, předkládá rozbor partnerské závislosti a radí, jak s nimi žít. Velmi podrobně je popsán tzv. psychologický štít, tedy ochrana proti excesům nerváků, a postupy, které nám umožní zůstat i v problémových vztazích sám sebou. Psychologické rady a výklady doplňují testy a cvičení pro lepší uvedení teorie do praxe. Kniha navazuje na knihu Takový bezvadný chlap... jen žít se s ním nedá (Grada, Praha 2005), zaměřenou na soužití s muži, které lze označit za jedince trpící poruchou osobnosti. Nerváci v této knize, zaměřené opět na problematické partnery-muže, jsou blíže normálu. Ostatně zde uváděné rady týkající se partnerského soužití mohou prospět i partnerům, kteří se nepohybují ve společnosti nerváků.
V hodnocení „žáků-darebáků“ lidé často kolísají mezi extrémy typu „to ta dnešní doba za to může“ a představou o všemocném vlivu genetiky. Časté je i tzv. nálepkování, ať již formou psychiatrizace („je to blázen“), nebo s důrazem na delikvenci („je to lotr, roste pro šibenici“). Ve skutečnosti to není zdaleka tak zlé.Výchovné problémy dětí školního věku jednoduše nejsou ojedinělé. Publikace známého českého psychologa se zabývá rozdělením poruch chování dětí, popisuje příčiny krádeží, záškoláctví, lží a zabývá se také souvisejícími projevy – konflikty dětí s rodiči a učiteli, zneužíváním dítěte, šikanou atd. Kniha je věnována především rodičům, ale i učitelům, výchovným poradcům na různých úrovních, sociálním pracovníkům a těm z řad odborné veřejnosti, kteří mohou publikaci rodičům doporučovat, a tak jim usnadnit pochopení chování jejich dítěte.
Je vůbec ještě možné říci něco nového o ženské duši? Poradenský psycholog Tomáš Novák a psychiatrička The Beastess neslibují překvapivé objevy, přesto však nabízejí něco velmi cenného - pragmatické odpovědi, které jsou zodpovědně formulovány na základě stovek dotazů, které oběma zkušeným expertům během jejich praxe pokládali muži o ženách. Kniha tvoří "sesterskou" dvojici s titulem Na co se ptají ženy: O mužích a je koncipována jako rozhovor mezi třemi stranami: muži, poradcem-mužem a jeho lehce provokativní kolegyní. Přejeme všem čtenářům, aby je nastíněné "příběhy" inspirovaly k občerstvující změně v partnerském životě.
Zkušený partnerský poradce s humorem a nadsázkou shrnuje typické dotazy, které si kladou ženy o svých mužích. Pokud toužíte nahlédnout do mužské psychiky, abyste konečně pochopila "jeho" neuvěřitelné koníčky, sklony k nevěře nebo svérázné chování k matce, k dětem, ke tchyni, pak se vám během tohoto stylizovaného rozhovoru mezi ženou a psychologem jistě otevře objevný "vhled" do světa, kterému se jako bytost s ženským pohlavím musíte učit rozumět. Autor Tomáš Novák je díky své bohaté psychologické praxi průvodcem více než povolaným. Odkrývá stereotypy a klišé našeho uvažování o druhém pohlaví a vyrovnává je nadhledem a snahou o tolik skloňovanou, ale nezbytnou toleranci.
Kniha je věnovaná problematice vztahů dvou generací v rodině. Pohlíží na problém tchýní a snach, tchánů a zeťů očima obou zúčastněných stran a nabízí účinné postupy, jak se vyhnout střetům.
Mužská identita potřebuje vzory. S jakými vzory se budou identifikovat dnešní děti? Jak se historicky proměnila role otce? Těmito otázkami se ve své knize zabývá psycholog Tomáš Novák. Všímá si toho, jak do chování otců zasahovaly dobové okolnosti (válka, totalita), ale především popisuje zajímavý současný psychologický a sociologický trend - soumrak patriarchálních otců a úsvit takzvaného nového otcovství. Moderní nový otec se významně angažuje ve výchově svých dětí, ve srovnání s autoritářstvím tradičních otců disponuje schopností demokratického řešení sporů, role "vůdce" se mění v roli partnera, který se stále více inspiruje mnohými původně mateřskými dovednostmi. Bohužel i současní otcové jsou konfrontováni s rodinnými problémy, autor proto nabízí i psychologický pohled na téma střídavé porozvodové péče, syndrom zavržení otce a rizika paternální deprivace.
Psychologický výklad postojů a předsudků, které vedou až k rasismu, antisemitismu a různým projevům xenofobie. Tato publikace se soustřeďuje především na problematiku rasismu a její česká specifika (romská otázka, židovská otázka, vietnamští a čínští emigranti) v celosvětovém kontextu. Výklady a psychologická vysvětlení jsou podložena výsledky četných výzkumů a citacemi konkrétních výroků z odborných publikací i tisku. V závěru čtenář nalezne soubor testů, na kterých si může ověřit svůj vztah k předsudkům; shrnutí hlavních zásad pro boj proti předsudkům a doporučenou literaturu. Velice zajímavá a kvalitní publikace z oboru aplikované psychologie.
Dvojice zkušených autorů předkládá tuto publikaci studentům psychologie, odborníkům v oborech partnerské a rodinné poradenství i zainteresované veřejnosti. Zabývá se v ní prací s příběhy, které jsou chápány jako zdroje poznání. Hlavní pozornost je věnována různě tematicky zaměřeným kazuistikám (například na téma alkoholismus,hráčství, nezaměstnanost, partnerské násilí, žárlivost), na kterých je možno si procvičit práci s klientem, jejíž kvalita je v poradenství rozhodující. Kniha obsahuje také praktický návod, jak sestavit anamnézu. Napomohou k tomu uvedené formuláře a soubor otázek pro klienta. Inspiraci najdou i pedagogové společenskovědních oborů, kteří díky zde uvedeným příběhům mohou při vyučování rozproudit zajímavé diskuze o rodině, rolích, hodnotách, různých negativních společenských jevech a dalších tématech.
Rozvádíte se a není vám nejlépe? Jistě si uvědomujete, že v této nelehké situaci jde především o vaše děti, jimž byste měli věnovat zvýšenou pozornost a něhu, nikoli na ně přenášet své starosti. Tato kniha se snaží účinně poradit, jak zvládnout obtížnou životní zkoušku, umět důstojně prohrát a nenechat kolem sebe spálenouzemi a zneurotizované potomky. Autor čerpá ze své dlouholeté poradenské praxe a varuje před chybami, za něž tvrdě pykalo mnoho rozvádějících se lidí. Upozorňuje na rozvodové mýty, a především se detailně věnuje různým formám porozvodové péče o děti, tak aby rozvádějící se manželé mohli zůstat dobrými rodiči.
S touto knihou porozumíte lidem, kteří střídají nálady, číší nezřízenou aktivitou a doslova zaplavují své okolí megalomanskými plány. Proč takoví lidé považují zázraky na počkání za samozřejmou drobnost? Proč jejich až nepřiměřená radost přejde tak rychle v hluboký smutek, od něhož je již jen krůček k mánii? Na to a mnohé další najdete odpovědi právě zde. Zjistíte, jak s těmito lidmi jednat, co dělat i nedělat, pokud trápení vybočuje z běžného chování. Již nemusíte být zcela bezmocní a můžete podat svým blízkým pomocnou ruku. Radu tu najdou i ti, kteří se sami se zmíněnými nesnázemi potýkali a dnes, byť je již překonali, musí nést jejich následky.
Známý český psycholog PhDr. Tomáš Novák se zabývá konflikty v manželství souvisejícími s penězi, výdělkem a životním stylem, který vyžaduje vysoký příjem. Knihu věnuje především široké veřejnosti a postihuje všechny souvislosti mezi partnerským vztahem a financemi. Vedle psychologické části čtenáři jistě ocení i část právnickou, která obsahuje například i seznámení s obsahem předmanželské smlouvy. Nezapomíná však ani na otázky výživného dětem podnikatelů ve ztrátě, otázky výživného za trvání manželství a podobně.
Mnozí z nás jistě důvěrně znají situaci, kdy to ve vztahu tak trochu "skřípe" a je třeba danou situaci nějakým způsobem řešit. Ale jak? Není to nic jednoduchého, obzvlášť když nastalou krizi chce řešit pouze jeden z partnerů. Nezoufejte, ještě je tu kniha předního českého psychologa. Věnuje se problémům v partnerských vztazích, které je ochoten řešit pouze jeden z dvojice. Pokud jste z nějakého důvodu nuceni zůstávat v takovém neharmonickém partnerství, naučíte se, jak se v těžkých a stresových situacích chovat, jak využít asertivitu k prosazení svých zájmů a k "přežití" v manželství. Díky autogennímu tréninku budete konečně relaxovat a dokonale se uvolníte.
Silná vůle, vůle žít, neměl dostatečnou vůli apod. Vůle je v moderní společnosti téměř mytické slovo. Člověk, který má dostatečnou vůli, může být v našich očích dominantním a váženým. Ne každý však má to "štěstí" a vůle je jeho druhou přirozeností. Přiznejme si to, většina z nás si musí silnou vůli vypěstovat a pracovat na sobě. A právě proto se známý český psycholog, PhDr. Tomáš Novák ve své nové knize věnuje vůli člověka, její roli v osobním životě a mezilidských vztazích (zejména v rodině a výchově dětí). Přináší příběhy lidí bez vůle, rady, jak ji posilovat, pracovat s ní a jak řešit osobní problémy za pomoci silné vůle.
Většina psychologických příruček o manželství se zaměřuje na analýzu vztahových problémů a krizové poradenství. Nejnovější kniha poradenského psychologa Tomáše Nováka není primárně zaměřena na nedostatky partnerského života, ale naopak radí, jak jednat "správně" a být v manželství spokojený. Text je inspirován pozitivní psychologií, která si všímá optimálních kvalit života, jako je optimismus, nezdolnost, pokora, smysl pro humor, vděčnost, naděje a zdraví. Pozitivní psychologie hodlá být jakousi protiváhou přístupu zaměřeného především na špatné, patologické a beznadějné, a to jak v konkrétní osobnosti, tak v jejím okolí.