Mladý Štěpán Baltazar se vrací do Čech, aby navštívil nemocného otce. Po otcově pohřbu se jeho život vinou jedné zbytečné neopatrnosti neuvěřitelně zvrtne. Hloupý dopis, zapomenutý v kapse saka, rozehraje nekonečný souboj dravého mládí a ukřivděného stáří, svobody a despocie, lásky a nenávisti, naivní upřímnosti a zvrácené touhy. Ale k čemu všechen ten urputný boj na život a na smrt, když nad vším lidským konáním se vznáší bůh zbytečnosti?
Navazuje jako 2. část pentalogie na Sňatky z rozumu. V druhém svazku autor sleduje osudy hrdinů na pozadí společensky, národně a hospodářsky důležitých let šedesátých a sedmdesátých i proměn Prahy, jež se zejména vyprostila z tísnivého objetí hradeb. Bornové a Nedobylové vyrostli majetkově i společensky, vytvořili si pevné zázemípro další vzestup, ale na obzoru se už objevují příznaky změn, které v dosavadní vývojové linii rodu, způsobí proměny doby i noví členové rodu svými povahovými rysy.
Mirek Binder měl velmi dobrodružné mládí. Dopustil se činů, pro něž upadl v opovržení celé své rodiny, ba přišel do nemilého styku i s paragrafy a policejním úřadem. Jeho otce to přivedlo až k infarktu. Před smrtí však přece nezapomněl na nezdárného syna. Svůj dům i hotovost spravedlivě rozdělil mezi dva syny Pepu a Mirka a dceru Mášu. Jeho žena měla mít z domu doživotní důchod a byt. Mirek zmizel v cizině a nyní po třiadvaceti letech ohlašuje svůj návrat. V příbuzenstvu je pravé zděšení, neboť Pepa a Mášin muž Valja prohospodařili jeho podíl na domě. Jedině matka přivítá syna a jeho ženu s upřímnou radostí. Dochází k neshodám mezi sourozenci. Mirek pohrozí bratrovi a švagrovi soudním stíháním, ale konečně kavalírsky odvolá trestní oznámení a bez rozloučení odjíždí opět do ciziny. Jako sloup stojí mezi rozvráceným příbuzenstvem ušlechtilá babička a její vnuk Saša, který se taktéž ocitne v rozporu s rodinnou tradicí – chce se oženit s dcerou krejčího, modelkou. Přestárlý kmen stromu generací se hroutí, ale pádu zabrání Saša, mladý, nový a silný člověk, který prosadí svůj úmyslu a po boku milované ženy staví rod na jinou, zdravější základnu. Říká: „Odloučím se od stáda, ale nebudu tím trpět, protože dva u stolu jsou taky rodina.“
Jak už název napovídá, jedná se o přehledný slovník základních filozofických pojmů a důležitých osobností z oblasti filozofie. Autor se snaží o snadné pochopení složitých filozofických výkladů, tudíž je kniha psána velmi čtivě. I když je kniha podávána jako objektivní, čtenář se neubrání chvilkovému pocitu autorovy subjektivity. Filosofický slovník pro samouky neboli Antigorgias napsal autor jako „laik laikům“, aby jim pomohl – poučen vlastními zkušenostmi – proniknout do světa filozofie. Filozofii se začal věnovat v letech druhé světové války, protože chtěl napsat román, v němž měl vystupovat i učený klerik: „Studoval jsem tedy vědu náboženskou, čili teologii. Jenže teologie se nedá pochopit bez znalosti antické filozofie. Studoval jsem tedy předsokratiky, pak Platona, Aristotela. Když už jsem studoval Aristotela, zajímalo mě, jak to s filozofií bylo dál, od Descarta ke Spinozovi, od Locka k Berkeleymu a Humovi, od Kanta k Hegelovi až po Marxe. Ve válečných letech mu pomáhalo „zachraňovat upadající víru v člověka zkoumání idejí, jež světu přinesli největší z těch, již mysleli a myslí, a již věděli a vědí“. Ve vtipném a čtivém slovníku-úvodu do filozofie se Neff hlásí ke kritickému realismu; výraz „Antigorgias“ napovídá odmítnutí filozofického skepticismu. (Sofista Gorgias totiž proslul výrokem, že 1. nic není, 2. je-li něco, je to nepoznatelné, 3. je-li to poznatelné, nelze to vyjádřit a sdělit.) Slovník poprvé vyšel v r. 1948 (s jeho „kritickou revizí“ autorovi pomohli Ludmila Koutníková, Bohuslav Koutník a Ludvík Svoboda); většina výtisků z vydání v r. 1968 byla po srpnu zničena; třetí (oficiálně druhé) opravenou a rozšířenou verzi vydala v r. 1993 (s doslovem Ondřeje Neffa) Mladá fronta.
Trilogie známého českého autora vyšla ve velkém nákladu v sedmdesátých a osmdesátých letech a byla okamžitě rozebrána. Umění vypravěče a smysl pro humor a vtip dodaly tomuto poutavému příběhu kouzlo jedinečnosti, které ze svého půvabu nic neztratilo. Příběh šlechtice Petra Kukaně z Kukaně je vyprávěn od jeho početí a zasazen dokonkrétních historických reálií rudolfinské doby plné alchymistů, čarodějek a králů. Hrdina se dostává do neuvěřitelných situací a prožívá nejpodivnější dobrodružství, která mu komplikují život. To vše díky své pravdomluvnosti, kterou nedokáže ovládnout ani když mu jde o život. Samozřejmě je díky své kráse a mužnosti milován a obdivován a milostná dobrodružství jsou ta jediná, v nichž podléhá. Jeho postoj k životu a vlastně ducha celé knihy trefně charakterizuje přísloví: Kdyby teta měla kulky, tak by to byl strýc!
Královským vozatajem Vladimír Neff svou pětidílnou románovou epopej o nástupu, rozmachu a úpadku pražské buržoazie uzavírá. Tomuto poslednímu svazku předcházel velký časový oblouk, sahající od prvních dnů naší národní samostatnosti roku 1918 až do květnového povstání roku 1945. Léta, jež v tomto mezidobí uplynula, a pohnuté události, které je naplňovaly, učinily konec někdejšímu vdovskému veselí Marie Nedobylové. Otřásly také její vírou ve správnost otcovy životní filozofie, kterou převzala a se zdarem vštěpovala svým dětem – nyní zestárlým, neúspěšným, zahořklým. Marie Nedobylová, která vytrvale odolávala času i ranám osudu, bylo souzeno dočkat se, jak její rodina morálně i finančně chátrá, jak se její svět hroutí a kácí… Zároveň tu končí dlouholetý svár mezi Nedobyly a Pecoldy, živený po tři generace, který zatím ztratil osobní rysy a nabyl znaků vysloveně třídních. Střetnutím vnuka Martina Nedobyla se synem Růženy Pecoldové na posledních stránkách knihy tento konflikt symbolicky vrcholí.
Poslední setkání s Petrem Kukaněm z Kukaně, nazvané Krásná čarodějka, se odehrává uprostřed třicetileté války, která navzdory Petrovu úsilí zachvátila Evropu. Krvavé hrůzy, jež po sobě zanechávají postupující a rabující protestantské i katolické armády, naplňují Petra odporem a pocitem ztráty životního smyslu. Mocní tohoto světa si však ve chvílích nejtěžších na Petra vzpomenou a žádají statečného a hrdinného Petra o pomoc. Úkol, jejž je mu uložen a který Petr přijímá coby svou povinnost, tedy vyvést Evropu z válečných hrůz, je vskutku úkolem hodným Kukaňova jména. A tak se Petr setkává s Valdštejnem, rozporuplným mužem, jenž do evropských dějin první poloviny sedmnáctého století zasáhl nemalou měrou. Stejně jako v předchozích dílech i zde vstupují do Petrova života ženy. Z náhodného střetnutí s podivnou osůbkou se vyklube veliká láska, jež významně zasáhne do Petrova života. Jeho milenkou se stává krásná čarodějka, která Petrovi nechává nahlédnout do světa magického a jako jediná nahlodá jeho víru v sílu rozumu. Jejím protihráčem je mladinká nohatá princezna - a pro Petra se vášnivá láska obou žen stane osudovou. Valdštejnské téma jako by samo nabízelo autorovi možnost pohrát si s historickými otazníky. S ironickým odstupem a s lehkou nadsázkou píše Vladimír Neff příběh o dějinách, jak by se mohly odehrát, „kdyby...“. Rozehrává valdštejnské téma osobitým způsobem a v duchu „dumasovsky rytířských“ příběhů vypráví o osudech dobrodruha Petra, jehož údělem je boj za spravedlnost a pravdu. Autor znamenitým způsobem fabuluje, historické skutečnosti dokonale a snadno doplňuje fantazií a jakoby s radostí splétá příběhy lidí, kteří mohou stejně dobře žít ve století sedmnáctém jako ve století dvacátém. Znalost tématu, archaizovaný jazyk a především snaha vyprávět dobrodružný příběh na pozadí skutečných dějin přináší poutavé a zábavné čtení.
Dobrodružný román s detektivními prvky (poprvé vyšel r. 1934), odehrávající se v císařském Římě a v Pompejích v prvém století n. l. Děj naplněný vášněmi, radovánkami, utrpením, láskami, nenávistmi, také však vraždami, přepadeními a únosy, se soustřeďuje kolem římského vojevůdce, který prožívá řadu pohnutých příhod apropadá strachu, že mu okolí usiluje o život; přestává věřit přátelům, milované ženě, ale pak vyjde najevo pravá příčina jeho utrpení. 3. vydání
Román, který je jednou z prvních autorových prací (1. vyd. vyšlo r. 1935), čerpá děj z 30. let předmnichovské republiky. Ústřední postavou je mladý student Pavel Zuna, synek z bohaté továrnické rodiny, příslušník "zlaté mládeže", zhýčkaný a zkažený slabošskou matkou a otcovými penězi. Poživačný sobec a ctižádostivý žvanil,který se honosí dalekosáhlými plány a sní o budoucí slávě, přitom se však vyhýbá jakékoli práci a jediné východisko ze zmatků hledá v milostných dobrodružstvích, slaboch a zbabělec, nemající nakonec dostivahy ani k sebevraždě, i když ví, že nedokáže žít slušným a čestným životem, je typickým produktem kapitalistické společnosti a výmluvným dokladem její falešné morálky a mravní bídy.
Soubor pohádek pro děti a mladistvé (např. Pohádka se špatným koncem, Velká pohádka o válce malých, Prolhaný prodavač novin Bohoušek a jiné) napsané autorem Vladimírem Neffem v roce 1937.
Královny nemají nohy Hlavní hrdinou tohoto historického románu je Petr Kukaň z Kukaně, syn alchymisty na pražském dvoře Rudolfa II. Kniha je prvním dílem románové trilogie: Královny nemají nohy, Prsten Borgiů, Krásná čarodějka. Prsten Borgiů Druhý díl románové trilogie Vladimíra Neffa – Prsten Borgiů – přináší po knize Královny nemají nohy další příběhy rytíře Petra Kukaně z Kukaně, syna pražského alchymisty z doby Rudolfa II. Tentokrát se odehrávají v rudolfínské Praze, v renesanční Itálii a také na cařihradském dvoře tureckého sultána a pařížské Bastile. Neohrožený Petr Kukaň opět prochází na své dobrodružné cestě za spasením světa mnoha podiv budícími nebezpečenstvími a protivenstvími, neboť jeho ušlechtilé názory a chvályhodné záměry se znovu tvrdě střetávají s realitou mocenských zájmů v tehdejší Evropě, stojící na prahu třicetileté války. Ze všech nástrah a léček však znovu s pomocí autorova fabulačního mistrovství a jemně ironického nadhledu šťastně vyvázne. Jak tomu bude příště?... Krásná čarodějka Poslední setkání s Petrem Kukaněm z Kukaně, nazvané Krásná čarodějka, se odehrává uprostřed třicetileté války, která navzdory Petrovu úsilí zachvátila Evropu. Krvavé hrůzy, jež po sobě zanechávají postupující a rabující protestantské i katolické armády, naplňují Petra odporem a pocitem ztráty životního smyslu. Mocní tohoto světa si však ve chvílích nejtěžších na Petra vzpomenou a žádají statečného a hrdinného Petra o pomoc. Úkol, jejž je mu uložen a který Petr přijímá coby svou povinnost, tedy vyvést Evropu z válečných hrůz, je vskutku úkolem hodným Kukaňova jména. A tak se Petr setkává s Valdštejnem, rozporuplným mužem, jenž do evropských dějin první poloviny sedmnáctého století zasáhl nemalou měrou. Stejně jako v předchozích dílech i zde vstupují do Petrova života ženy. Z náhodného střetnutí s podivnou osůbkou se vyklube veliká láska, jež významně zasáhne do Petrova života. Jeho milenkou se stává krásná čarodějka, která Petrovi nechává nahlédnout do světa magického a jako jediná nahlodá jeho víru v sílu rozumu. Jejím protihráčem je mladinká nohatá princezna – a pro Petra se vášnivá láska obou žen stane osudovou.
Román Poslední drožkář (Československý čtenář 1935) o pražském drožkáři Šťádrovi, který se setká se svatým Kryštofem a ten mu splní přání, aby jeho koni narostla křídla a uměl létat. S okřídleným koněm pak Šťáda cestuje po světě. Román je plný dobových satirických postřehů.
Druhý díl románové trilogie Vladimíra Neffa – Prsten Borgiů – přináší po knize Královny nemají nohy další příběhy rytíře Petra Kukaně z Kukaně, syna pražského alchymisty z doby Rudolfa II. Tentokrát se odehrávají v rudolfínské Praze, v renesanční Itálii a také na cařihradském dvoře tureckého sultána a pařížské Bastile.Neohrožený Petr Kukaň opět prochází na své dobrodružné cestě za spasením světa mnoha podiv budícími nebezpečenstvími a protivenstvími, neboť jeho ušlechtilé názory a chvályhodné záměry se znovu tvrdě střetávají s realitou mocenských zájmů v tehdejší Evropě, stojící na prahu třicetileté války. Ze všech nástrah a léček však znovu s pomocí autorova fabulačního mistrovství a jemně ironického nadhledu šťastně vyvázne. Jak tomu bude příště? ...
První nálet : drama večera, noci a jitra Popisuje napjatou situaci v podzemním krytu pod zbrojní továrnou, kolem které zuří válka, v níž jsou používány nové druhy otravných plynů a nebezpečné bakterie.
Satiricko-humorný příběh z uměleckého prostředí. Pod vlivem tohoto pláště se původně skromný člověk stane požitkářem, zatouží po snadném zbohatnutí, po úspěších u žen. Jen jeho vlastní tvůrčí činnost zůstává stranou. Prožije řadu trapných a groteskních situací.
Úvodní svazek rozměrného cyklu o osudech dvou pražských měšťanských rodů od poloviny 19. století až do poloviny století dvacátého. Autor líčí Prahu jako ospalé město, které se teprve probouzí a pomalu začíná konkurovat Vídni. V těchto podmínkách vznikají dva rody, jejichž osudy autor sleduje v celém cyklu. Zakladatelem prvníhoje Jan Born, majitel obchodu s uměleckými předměty. Druhou rodinu zakládá Martin Nedobyl, zběhlý student, který otcovo formanství přemění na první českou zasilatelskou firmu. Obě rodiny jsou zpřízněny a oba muži ztrácejí své manželky při železničním neštěstí. Born snáší ztrátu důstojně, ale v Nedobylovi neštěstí zničilo všechno, co v něm bylo lidského.
Románová kronika o předhusitských sociálních otřesech z doby posledních Přemyslovců a Jana Lucemburského. Na osudech tří generací smyšlených pánů ze Srpna - Odolena, Epíka a Křišťana - je plasticky předveden život šlechty v době, kdy nástup peněžního hospodářství vytlačuje směnný obchod a kdy rozvojem řemeslné výroby neobyčejně sílí vliv měšťanstva. Přiostření rozporů uvnitř společenských vrstev mění postupně způsob života, a feudální šlechta, která je přesvědčena, že ji tak "ďábel zaplétá do příčin", nenalézá jiného východiska než ještě víc vysávat nevolníky. Ojedinělé pokusy o lepší uspořádání poddanských vztahů se hroutí, jakmile jejich původce zemře. V té době je poddaný lid neobyčejně přístupen myšlenkám "návratu k původní církvi", které se ovšem vyhrocují i v oposici proti "rameni světskému". Podivín Petr Pudivous první si všímá rozdílů mezi životní skutečností a církevním učením, a své osobité myšlenky vykládá shromážděnému lidu, zaplatí to smrtí, ale v jeho započatém díle pokračuje lidový vůdce Praskola, pod jehož vedením se lidové kacířské hnutí vzedme až k ozbrojenému povstání: ač poraženo, je předzvěstí nových bouří. Kniha je psána vančurovsky archaisujícím stylem.
První libreto Tajemství krve, podle kterého byl natočen film, chce aspoň částečně splatit dluh minulých let vynikajícímu českému lékaři dr. Janu Janskému - objeviteli 4 krevních skupin. Druhé libreto: Divadlo pro chudé - se vrací svým námětem do doby obrozenecké a kreslí postavu nadšeně obětavého buditele Václava Tháma, jednoho zezakladatelů českého divadla. Třetí libreto: Zelené pochodně - je položeno do 70. let min. stol. a její ústřední postavou je Josef Rezler, který spolu s L. Zápotockým, J.B.Peckou a dalšími představoval avantgardu dělnického hnutí v našich zemích.
Trampoty pana Humbla vzaly počátek v jeho bezvýhradně kladném postoji ke každému právě vládnoucímu režimu. Vychován v loajalitě k habsburské monarchii, stal se demokratickým občanem předmnichovské republiky, kolaborantem a konfidentem gestapa za nacistické okupace, v květnové revoluci osvobozeným politickým vězněm a hrdinou z Barikád, po Únoru nadšeným bojovníkem za věc socialismu. To všechno si pan Humbl, jist svými vysokými morálními kvalitami, poctivě zodpovídá, čestně obhajuje a řádně zdůvodňuje ve vlastním curriculu vitae a dopřává nám tak nahlédnout hluboko do své duše i do svých přepestrých, pohnutých osudů od útlého mládí až po zralý věk. Z příkrého rozporu mezi tím, jak sám sebe vidí, a naopak jak se jeví čtenáři své výpovědi, ze vzájemného střetávání těchto subjektivních a objektivních pohledů vylupuje se odporná i bědná, směšná i zároveň úděsná Humblova autokarikatura. Vladimír Neff mu vede ruku s bravurní jistotou, s brilantní lehkostí, se svrchovaně ironickou záměrností. Dává nám svého Humbla poznat v obludných dimenzích jeho palidského formátu, v celé jeho zrůdné životní filozofii, v jeho společenské nebezpečnosti. Činí tak s takovou mírou sugestivity, že jméno jeho quasihrdiny zůstane v čtenářské paměti jako pojem, jako synonymum pro všechny Humbly v množném čísle, kteří ještě přetrvávají v lidské společnosti. Románem o trampotách pana Humbla – který je výrazným úspěchem svého autora, dotvrzením jeho charakterizačního i fabulačního umění – dostává česká próza nový literární typ, souměřitelný s velkými literárními památkami našeho písemnictví.
Prvním výrazným úspěchem Vladimíra Neffa se stal psychologický román Třináctá komnata (1944, v roce 1968 zfilmován O. Vávrou). Děj se odehrává v Praze na Kampě, malém ostrůvku mezi Vltavou a říčkou Čertovkou (v knize nazývaná Ďáblice)., autor líčí mnoho zajímavých postaviček (cukrář Jakoubek, hostinský Pešek). Děj: do „zakletého“ domu U Slepých hodin se přistěhovala rodina dr. Kalisty. Dr. Kalista měl krásnou ženu Kateřinu a třináctiletou dceru Blanku. Blanka vyšla na zahradu a zaujala ji soška bůžka s rukou ukazující na kulaté okno jejich domu. Seznámila se s Kosťou, synem dr. Diviše, který bydlel nedaleko. Kosťa si rád vymýšlel a řekl Blance, že za oknem musí být něco tajemného. Oba se dohodli, že záhadu vyluští. Otevřou „13. komnatu“ a najdou kulatou skleněnou vázu, o které se domnívají, že je to koule na předvídání budoucnosti po cikánce, která odtud odešla. Kosťa rád hraje hru na osud (má kartičky s osudy lidí - vždy čtyři vytáhne a vymyslí si příběh). Tentokrát si vymyslí příběh, který se téměř splní - o tom, že se do paní Kalistové zamiluje jiný muž, pan Kalista je zastřelen, ona obviněna - nakonec osvobozena. 5. vydání, (v nakl. Československý spisovatel 2. vydání).
Vzpomínky národního umělce Vladimíra Neffa vznikly jako seriál rozhovorů se synem. Ondřej Neff je doplnil o synovské postřehy a vzpomínky. V knize jsou představeni členové rodiny, podle nichž tvořil Neff svou proslulou pentalogii, jsou vzpomenuty významné osobnosti naší kultury a vědy, s nimiž autor udržoval kontakty a připojeny jsou i dojmy ze zahraničních cest.
Čtvrtá kniha pentalogie Sňatky z rozumu. Historie Nedobylů a Bornů pozbývá ve čtvrtém dílu již nadobro charakteru gründerství, který dodával zakladatelům obou rodů určité sociální opodstatnění. Ke slovu se dostává druhá generace, která nepoznala tvrdé životní podmínky svých otců, nesdílí ani jejich ideály a jen lehkomyslně tyje z ovoce jejich práce. Osou tohoto románu je příběh Nedobylovy vdovy a jejích dospívajících dětí - rodiny důsledně nevšímavé ke světu národnostních a sociálních třenic, jimiž je zmítána rakousko-uherská monarchie v 90. letech a v prvním desetiletí dvacátého věku. Blahobytný rodinný poklid naruší nešťastný konec prvorozeného Metoděje, jenž se shlukem náhod stává jednou z obětí omladinářského procesu. Ani z druhého syna, do jehož osudu je promítnut vzrušující životopis Emy Destinnové, ani z mladších dvou chlapců a dcery nepodaří se matce vypěstovat osobnosti, jak si po smrti svého přízemního a praktického manžela předsevzala. Rovněž Jan Born, gründerský vrstevník starého Nedobyla, nenachází u svých dědiců vlastnosti nezbytné k úspěšnému obchodnímu podnikání. Důstojně stárnoucí Hana Bornová a veselá Nedobylova vdova stmelují své rody rozumovými sňatky dětí, přitom bezděky přejímají donucovací metody vlastních rodičů, proti nimž kdysi zoufale hájily právo na svobodnou volbu životního partnera.
Společným rysem Neffových próz je snaha o tvůrčí využití prostředků a žánrových forem masové četby. V raných moderních pohádkách a satirách (kam Vyhnaní z ráje patří) se tato orientace pojí s rysy hravé fantasknosti a parodičnosti.
Třetí knize svého cyklického vyprávění dal Vladimír Neff nadobyčej dramatický půdorys. Vyvstávají z něho tragicky se naplňující životní příběhy trojice postav, známých čtenářům už z předchozích dvou dílů: Martina Nedobyla, Míši Borna a Karla Pecolda, kteří jsou tu zároveň nositeli hlavních dějových linií, časově probíhajících osmdesátými lety i prvního roky rušných let devadesátých. Z kritického nadhledu poznáváme tu morální podobu českého měšťáctva v další jeho vývojové epoše, kdy jeho gründeři odcházejí a nastupující generace je už představitelkou moderního kapitalismu přelomu století. Tak se z Míši Borna, národně odrodilého syna okázalého českého vlastence, stává policejní konfident, udávající své vysokoškolské kolegy. Jeho mravní protipól ztělesnil tu autor v postavě mladého zedníka Pecolda, aktivního účastníka probouzejícího dělnického hnutí, které postupně nabývá na významu.
Publikováno:2010
ISBN:978-80-7381-689-6
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.