Tato kniha rozvíjí nový pohled na jógu a je vynikající doplněk základní tělesné výchovy i všech dalších sportů. Cvičení podle rad autora zvyšuje zdatnost i odolnost, zlepšuje krevní oběh i funkci ústřední nervové soustavy a významně snižuje nemocnost.
První kniha o tom, jak cvičit jógu v ČSSR. Své znalosti Lysebeth získal v ášrámech swámího Šivánandy Sarasvatí v Rišikéši, Dhirendra Brahmachari v Dillí aj. André Van Lysebeth založil v Bruselu Institut jógy, kde vedl a vyučoval budoucí evropské instruktory jógy. Text seznamoval s tradicí cvičení a se základní sestavou, kterou je možno cvičit. Cvičenci na fotografiích v knihách Jóga a Cvičíme jógu (nakladatelství Olympia) jsou manželé André a Denise Lysebethovi.
Jedna ze základních prací o józe zaměřená na techniku dechu. Prána je souhrn veškeré energie oživující člověka, energie, jejímž nejviditelnějším projevem - na nějž lze nejsnáze působit - je dech, "dýchání". Proto se hathajógin plně soustřeďuje na dýchání, aby ovládal všechny potenciálně v něm existující energie, a tak dosáhl dokonalé harmonie s tímto vesmírem, v němž žije.
Sedmá, posmrtně vydaná kniha André Van Lysebetha se nezaměřuje na tělesná cvičení, ale na lidskou mysl. Autor nás v ní seznamuje s takzvanými „mentálními obrazy“, které jsou klíčem k meditaci, umožňující nám lépe čelit každodennímu stresu. O vědecké základy i o pradávné techniky jóginů se opírá jeho výklad, jak se můžemeotevřít nevyčerpatelnému zdroji Života, jímž je síla mysli. André Van Lysebeth propagoval integrální jógu, předpokládající nerozlučné spojení těla a mysli. Jeho četní následovníci najdou v této knize srozumitelný výklad, umožňující jim seznámit se s jógou mysli.
Další ze stěžejních prací předního západoevropského znalce jógy je určena čtenářům, který se již s jógou setkali. Pomáhá jim se v ní prakticky zdokonalit a seznamuje je s novými důležitými ásanami.
Staroindický výraz pro lékařství, ájurvéda, doslova znamená „znalost (pro dosažení) vysokého věku“. A právě ze staroindické lékařské tradice vychází André van Lysebeth ve své nejnovější knize. Na jejích stránkách vysvětluje, že proces stárnutí lze zpomalit, a poskytuje praktický návod, jak toho s využitím starověkých technik dosáhnout. Kniha vznikla na základě autorových článků v jeho časopisu Yoga a ohlasů na tyto texty.
Tantrismus zdůrazňuje, že v absolutně nerozlišeném bytí se nejdříve probouzí vědomá energie, která je také Matkou světa. Stejně jako v indickém myšlení mají všechny předměty a bytosti stejný původ, liší se pouze stupněm soudržnosti, hutnosti a uspořádáním. Daná ideová soustava představuje životní praxi a návody k proniknutík oněm silám utajeným v našem nitru. Tantrické milování vyvolává jemnou lásku, která nemá nic společného s vášnivou a romantickou láskou, ale je láskou zrozenou z uctívání božského principu vtěleného do partnera a partnerky. Každá lidská společnost se musí zabývat sexualitou, stejně jako vztahem muže a ženy. Základem tantrického způsobu života je především harmonie a pozitivní přístup k životu.
Tato Van Lysebethova práce - volně navazující na knihu Učím se jógu (Argo 1998) -, kterou český čtenář dostává do ruky poprvé v plném rozsahu (předchozí, krácená vydání vyšla pod názvem Cvičíme jógu), tvoří logický přechod od hathajógy k radžajóze. V knize najdeme řadu dalších ásan, o něž je možné doplnit už zvládnutousérii, asi třetina textu je věnována jóginově životosprávě (důraz je kladen na zažívání, relaxaci, některé zvláštní hygienické návyky a na pokyny týkající se spánku). V poslední, v předchozích českých vydáních z větší části vypuštěné části, se čtenář seznámí se základy jógy mentální, především s koncentračními cvičeními a technikami meditace.
Publikováno:1999
ISBN:80-7203-100-7
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.