Osud připravil Primo Levimu, racionálně uvažujícímu vědci-chemikovi, v soukromí plachému a odtažitému muži, prazvláštní úděl: udělil mu dar slova, dar vypovídat o zkušenostech z Osvětimi. Postupem doby, kdy se Levi stává veřejnou osobností a jedním z nejznámějších světových židovských spisovatelů, se ho novináři začínají detailně vyptávat na jeho život a práci, na pobyt v koncentračním táboře, na vztah k judaismu a politice, ale i na mnohem subtilnější témata: problém viny a trestu, odpuštění, nenávisti, víry v Boha. Nejdůležitější rozhovory Primo Leviho, ať už poskytnuté novinám nebo rozhlasu, nyní vycházejí knižně, rozčleněné do pěti tematických oddílů. Vybral, uspořádal a poznámkami opatřil Marco Belpoliti.
Prvotina italského autora, pokládaná za klíčový literární dokument o životě v koncentračním táboře. Autor popisuje každodenní existenci ve vyhlazovacím táboře Osvětim (kam byl deportován roku 1944), jeho obyvatele, společenské „kasty“ i způsob, jak lidé přežívali, dokládá, jak bylo těžké uchovat si v nelidských podmínkách lidskou tvář. Základní a ojedinělé dílo o daném tématu bylo přeloženo do desítek jazyků.
Velký stylizovaný román vychází ze skutečných událostí a líčí příběh skupiny Židů z východní části SSSR, kteří v letech 1944–5 táhli Evropou s cílem klást aktivní odpor Němcům a vést partyzánskou válku. Kniha ovšem není tezovitou ilustrací protiválečné aktivity Židů, ale spíše románem-cestou, jenž čtenáře zaskočípostižením rozporné složitosti tehdejší doby, včetně lidového antisemitismu v Polsku a Bělorusku. Rovněž poměrně chaotické a ne vždy zdařilé sabotážní akce jsou tu až druhotné, autor s hlubokou vnitřní pravdivostí ukazuje, že jeho nejistým, nehrdinským „hrdinům“ jde v prvé řadě nepokrytě o holé přežití.
Tam, kde většina válečných příběhů končí, na samém prahu míru, začíná vyprávění Prima Leviho líčící klikatou a spletitou cestu autora a jeho tří kamarádů – Cesara, Daniela a Leonarda – z Osvětimi domů do Itálie. Autorovi se podařilo jedinečným způsobem zachytit atmosféru prvých poválečných měsíců, plných naděje a optimismu, kdy se lidé upřímně radovali ze znovunabyté svobody a netušili, že kratičké období svornosti tří velkých spojenců už se pomalu chýlí ke konci.
Román italského spisovatele židovského původu líčí v jednotlivých povídkách, spojených postavou vypravěče a pojmenovaných jmény prvků, zápas chemika se záhadami chemie, zápas, do něhož se promítá řada jeho životních zkušeností jako příslušníka generace vyrůstající v období fašismu. Doslov „Básnický dokument o jedné generaci“ napsal Vladimír Hořký.
Verše významného italského autora napsané v letech 1943 až 1984. V souboru uplatňuje autor zkušenost člověka, který poznal peklo vyhlazovacích koncentračních táborů. Verše jsou psány vytříbeným stylem a dokonale přetlumočeny do české verze.
Publikováno:1997
ISBN:80-901861-9-X
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.