Monografie podává ucelený obraz života a díla význačného českého filosofa a matematika. Rozebírá jeho společenské a politické názory, vyložené v socialistické utopii "O nejlepším státě", jeho názory v oboru logiky, psychologie, přírodních věd, estetiky a etiky, zejména pak jeho matematické objevy v oboru analýzy a teorie množin.
Dějiny matematiky probirá autor od vzniku matematických pojmů a sleduje její vývoj u Egypťanů, Babylóňanů, Féničanů, Židů, Mayů, Inků a Aztéků. Zvláštní kapitoly věnuje matematice ve starověkém Řecku, v helénistických zemích a v zemích římského impéria. Všímá si matematiky v Itálii za Ostrogotů a ukazuje, jak v římsko-latinské kultuře upadaly matematické znalosti a objevovaly se chybné postupy různých výpočtů. Proti tomuto úpadku vyzvedá matematické myšlení v antickém Řecku, kde byla podrobně rozpracována teorie kuželoseček, kde vystupuje Eukleidova axiomatika a Archimédovy metody výpočtů různých geometrických útvarů, mezi nimi i konoidů a sféroidů.
Jde o sbírku 11 satirických povídek, často útočících proti nadutosti, autoritářství a touhy po moci. Povídka První z měsíce je SF. Vypráví o filatelistovi, který dostal k devadesátinám dar ze všech nejcennější – první poštovní známku odeslanou z Měsíce. SF motiv (úvahy o vynálezu na čtení myšlenek) se objeví ještě v povídce Stroj na čtení myšlenek. Satirické až recesní příběhy, z nichž některé čerpají látku z vědeckého prostředí a zesměšňují snoby a hochštaplery kolem naší i sovětské vědy a jiné jako vtipné vědeckofantastické mystifikace postihují nezdravé jevy socialistické společnosti, přičemž jejich jednotícím prvkem je autorův filosofický nadhled.
Druhá světová válka v Evropě skončila. Německý fašismus bezpodmínečně kapituloval, jeho válečná, politická, státní moc je rozdrcena. Obětavostí a hrdinstvím pokrokového lidstva a především sovětského lidu byla zachráněna evropská civilisace. Rudá armáda a vojska spojenců obsadila Německo, jež musí nahraditi ohromné škody, které způsobilo. Musí být provedena opatření, aby Němci nemohli po třetí rozpoutat dobyvačnou světovou válku, německý generální štáb má býti zničen, německá armáda a německý průmysl odzbrojeny. Tři veliké mocnosti a všechny mírumilovné národy zabývají se organisací budoucnosti Evropy, zajištěním míru. Bylo učiněno již mnoho vážných kroků v tomto směru, jak dokazují usnesení konferencí v Teheraně, v Jaltě, v Postupimi, v San-Francisku i v Londýně. Má za těchto okolností politicky aktuální a prakticky životní význam zabývati se ideologií německého fašismu anebo jen význam akademický a vzdělávací? Bohužel, skutečnost má i jiné — stinné stránky, jež náš obraz nezachytil.
Vědeckopopulární studie je věnována filosofickým problémům současné fyziky. Vysvětluje aktuální význam Leninovy kritiky "fyzikálního idealismu". Seznamuje s výsledky současného fyzikálního výzkumu, odmítá pokusy o jejich idealistický výklad a závěrem kriticky rozebírá argumenty H. Lefèbvra proti dialektickému materialismu.
Pro české vydání práce upravená a doplněná. Práce ve stylu vědeckého materialismu agresivně polemizující s existencí boha, ale především s vírou v boha a s rolí víry v moderním světě.
Publikace zahrnuje články a přednášky, pro souborné vydání částečně upravené, jež vyšly nebo byly proneseny za poslední dvě léta. Soustředují se na nejaktuálnější tematiku. Uvažují o budoucnosti lidstva, kybernetice, člověku v době planetárních letů, o fantazii a neplodné, od budovatelské práce odvádějící fantastice, sporecho prostorové konečnosti a nekonečnosti, Leninových předpovědích, potvrzených moderní přírodovědou, spolupráci filosofů a přírodovědců, technice a komunismu, straně a vědě, ovládnutí přírody člověkem i o budoucnosti filosofie.
Zajímavá logika : sbírka řešených příkladů s úvodem do výrokového a třídového kalkulu od Otakara Zicha. Soudobá formální logika, která je nazývána také matematickou nebo symbolickou logikou, se uplatňuje rostoucí měrou v praxi. Příklady, v této populární knize uvedené, dokazují, že logický kalkul se hodí na bohaté aplikace. Učí čtenáře, jak formulovat v "logické řeči" různé úkoly životní praxe a jak tím usnadnit jejich řešení. První oddíl obsahuje úlohy bez použití logického aparátu, druhý s použitím výrokového kalkulu a třetí s použitím kalkulu tříd.
Arnošt Kolman (1892–1979) prožil dlouhý a neobyčejně pohnutý život. Vyrůstal v pražském intelektuálním prostředí, v roce 1916 upadl do ruského zajetí, připojil se k Říjnové revoluci a vstoupil do bolševické strany. Ve dvacátých a třicátých letech zaujímal vysoká místa ve stranickém i státním aparátu SSSR a ve vědeckém životě; po druhé světové válce také v Československu. Po kritickém vystoupení v roce 1948 byl deportován a vězněn v SSSR. Byl propuštěn a opět zastával vysoké vědecké funkce v Praze a Moskvě. Po roce 1968 znovu upadl v nemilost. V roce 1976 mu bylo nečekaně umožněno navštívit dceru ve Švédsku, kde požádal o politický azyl a odkud napsal proslulý otevřený dopis Brežněvovi o tom, že — po osmapadesátiletém členství — vystupuje ze strany. Kolmanovy paměti představují nejen cenné historické svědectví, ale i psychologickou sondu do osobnosti „revolucionářů první hodiny“, kteří přišli do revoluce s nejvyššími etickými nároky a ideály a kterým se nepodařilo zabránit degeneraci systému (někteří z nich ani nikdy nepochopili, jak hluboké a tragické), jejž sami pomáhali budovat. Kniha, napsaná rusky, vyšla nejdříve v Německu (1979) a později v dalších evropských zemích a všude vzbudila mimořádný ohlas.
Publikováno:2005
ISBN:80-7294-148-8
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.