První díl dvoudílného románu Podemleté břehy patří k doposud neznámým dílům Vlasty Javořické. Jeho děj začíná na konci první světové války, která u mnoha lidí znamenala ztrátu životních jistot, a pokračuje pak v letech první republiky. Doba přináší dobré i zlé, pochybnosti, prohry i zápasy. A lidé v ní samozřejmě žijí také své milostné osudy.
První díl pětidílné ságy. Ovdovělý senátor a majitel lomu Harza přivádí svým dcerkám novou matku; atraktivní žena se však začne na venkově nudit a flirtuje s mladým inženýrem Salmem.
Druhý díl pětidílné ságy. Inženýr Salm se ožení s mladou vychovatelkou Marcelou, ale flirt s paní Harzovou stále pokračuje, mladá paní Salmová z nastalé situace přichází o rozum.
Třetí díl pětidílné ságy. Novináři odhalí nevěru ženy senátora Harzy, který opět usiluje o zvolení a dostává se tak do obtížné situace a dluhů; manželka řeší situaci rozvodem a péče o rodinu se ujímá dcera Jindra.
Čtvrtý díl pětidílné ságy. Zchudlá rodina senátora Harzy prožívá krizi. Dcera Jindra se odhodlaně smiřuje se situací, dcera Majka prožívá první velkou lásku.
Pátý díl pětidílné ságy. Situace v rodině senátora Harzy se zklidňuje, Jindra si nachází zaměstnání, Majka má před svatbou a senátor Harza se vrací k řízení práce v lomu. Po tragedii v rodině Harzových se vztahy s jejich okolím upravují. Dívky začínají zase společensky žít a Majka chodí s majitelem lomu Klabíkem. Jindra nastupuje jako sekretářka. Rodinu inženýra Salmy však stíhá další neštěstí.
Jsou lásky pronásledované i zbraňované. Jsou lásky šťastné, ale i nešťastné. V autorčině rodném kraji - pod horou Javořicí, na pomezí Čech a Moravy - se odehrává příběh venkovského děvčete vdávajícího se bez lásky. Řehořova šlechetná povaha a dobrota přispějí však nakonec k naplnění Cilčina života. Neboť - řečeno závěrečnými slovy románu - i bez lásky uzavíraná manželství mohou být šťastná, jsou-li založena na úctě a povinnosti.
Tři povídky z vesnického a maloměstského prostředí se věnují osudům mladých žen, které musely ve svém životě překonat dlouhé období smutku a rozčarování, jejich odříkání a pokora se ale nakonec obrátí v rodinné štěstí.
Tři vynikající vypravěči, V. Javořická, V. Pittnerová a J. Jahoda, nás ve svých povídkách přesvědčí, že opravdová láska se neodvíjí od bohatství a života v přepychu, naopak, daří se jí často lépe v chudé světnici a malé chaloupce, než na zámku.
V dnešní době, kdy se lidé často zajímají pouze o majetek, zatímco morální hodnoty ustupují do pozadí, má čtenářům příběh Doubravky i Marcely jistě co říci. Podobně je tomu i s prózou Na rozcestí, odehrávající se v romantickém prostředí mlýna a hájovny. Nečekaný střet pana otce Nováčka s mužem jeho sestry vyústí v poznání, že zdraví, čisté svědomí i bezúhonná pověst se dají ztratit během krátké chvíle. Vydání 2.
Příběh o zklamání, pokoření a bolesti ženy, která po letech práce a péče o muže a děti zjistí manželovu nevěru. Kudy vede brána do ráje? Na tuto otázku existuje mnoho odpovědí. Řešit se ji snaží i román V. Javořické, který držíte v rukou. Sama autorka radí: "Žít v ústraní, spokejeně, jenom práci a rodině, to je ta brána doráje, protože kdo doma spokojenost nemá, jinde ji marně hledá." Příběh rodiny Hvozdenovy, plný moudrosti, lásky a odpuštění, se odehrává na pozadí kouzelné krajiny Českomoravské vysočiny.
V osmnácti poetických povídkách se Vlasta Javořická vrací do časů mládí. Evokuje vzpomínky na své děti, z nichž některé dosud žijí. Připomíná roztomilého Fanouše, který musel vždy velice bojovat, aby mezi tolika ženskými uhájil svou mužskou autoritu. I když mu autorka přisuzovala, že se stane přírodovědcem nebo cestovatelem dobyl si MUDr. František Zezulka slávu na poli zdravotním. Povídky nejen čtenáře pobaví, ale najde v nich i poučení a mravní posilu.
Vesnický román Bříza v bouři od Vlasty Javořické, který vychází již podruhé, potěší nejen naše babičky, ale i mladší generaci čtenářů, kteří si oblíbili tuto vynikající autorku.
Charakteristika jednoho rodu líčí dramatické události, které prožívají jeho členové. Navelký, ale zajímavý román přináší příběh Bohouše Dvořáka, který se ke své tetičce na mlýn dostal, ani nevěděl jak. Po strýčkově smrti se stal za cenu nerovného manželstvímajitelem rozsáhlého hospodářství. Ale skutečně šťasten se stal až v samém závěru do poslední stránky napínavě líčeného děje.
Román Vlasty Javořické Čekání na jarní den se odehrává za německé okupace. Jsou zde zachyceny osobní a citové problémy lidí, podrobených těžkým zkouškám. Osudy hrdinek se rozvíjejí paralelně s osudem mladé Židovky a jejího muže, který statečně vzdoruje útlaku, aby zachránil svou ženu, rodinu, dítě.
Soubor devíti kratších próz českých autorů konce 19. a počátku 20. století, kteří se věnovali vesnické próze. Příběhy o lásce, námluvách a starostech všedních dnů.
Soubor devíti kratších próz českých autorů konce 19. a počátku 20. století, kteří se věnovali vesnické próze. Příběhy o lásce, námluvách a starostech všedních dnů.
Důvěřivá dívka, která se vydáva, vzdor varování matky i svého milého, do Jihlavy a později do Prahy, aby tam užila světa, poznala panské mravy a posléze se provdala za bohatého muže, který by z ní učinil paní. Sny, které prožívají i dnešní dívky. Mnoho nepracovat a dobře se mít. (Edičné úvodné slovo: Pavel Kryštof Novák - Cilka, Bonus A, 1995) Cilka místo na studia šla do služby. Tam poznává, že její představy o tom, že se stane bohatou jsou pouhými sny, a že své štěstí musí hledat tam, odkud přišla.
Román odehrávající se v posledním období 2. světové války vypráví o mladé dívce, která přichází na selský statek jako vychovatelka čtyřletého děvčátka.
Antologie sedmi povídek, které napsaly oblíbené autorky 1. poloviny 20. století a s největší pravděpodobností je také publikovaly v populárních ženských časopisech uvedené doby.
Vyprávění o zhýčkané a rozmazlené maloměstské krásce, jejíž rodinu zasáhnou dramaticky události po r. 1948 a která se jen zvolna zbavuje svého sobectví. A jak už to u Javořické bývá - také vyprávění o lásce.
Nestává se často, aby si holka z chalupy vzala bohatého sedláka ze statku. V případě Jeny Kubíčkové se tomu tak díky tchyni stane. Co se za tím vším skrývá a kdo s ní půjde životem - Pavel nebo Zbyněk? Román zavádí čtenáře na autorkou milovanou Vysočinu, do blízkého okolí její rodné Studené.
Rozsáhlý román Vlasty Javořické přitahuje čtenáře všech věkových kategorií zejména skvělým podáním lidských vztahů na pozadí venkovského městečka Dublova. Spisovatelka zde zasvěceně přibližuje prostředí zdejší "věhlasné nemocnice", vedené primářem Karlem Hrubošem. Jeho syn Felix — což znamená šťastný — a dcera Karmen— což značí píseň, jsou oněmi dětmi Štěstěny. Ale pozor — i jim život nachystal přečetná úskalí, přes která se dostávají nejen zásluhou štěstí, ale především díky kladným charakterovým vlastnostem.Významnou roli v jednom z nejlepších autorčiných románů hraje tajemný dopis…
Rozsáhlý román Vlasty Javořické přitahuje čtenáře všech věkových kategorií zejména skvělým podáním lidských vztahů na pozadí venkovského městečka Dublova. Spisovatelka zde zasvěceně přibližuje prostředí zdejší věhlasné nemocnice, vedené primářem Karlem Hrubošem. Jeho syn Felix - což znamená šťastný - a dcera Karmen - což značí píseň, jsou oněmi dětmi Štěstěny. Ale pozor - i jim život nachystal přečetná úskalí, přes která se dostávají nejen zásluhou štěstí, ale především díky kladným charakterovým vlastnostem. Významnou roli v jednom z nejlepších autorčiných románů hraje tajemný dopis méně textu
Rozsáhlý román Vlasty Javořické přitahuje čtenáře všech věkových kategorií zejména skvělým podáním lidských vztahů na pozadí venkovského městečka Dublova. Spisovatelka zde zasvěceně přibližuje prostředí zdejší věhlasné nemocnice, vedené primářem Karlem Hrubošem. Jeho syn Felix - což znamená šťastný - a dcera Karmen - což značí píseň, jsou oněmi dětmi Štěstěny. Ale pozor - i jim život nachystal přečetná úskalí, přes která se dostávají nejen zásluhou štěstí, ale především díky kladným charakterovým vlastnostem. Významnou roli v jednom z nejlepších autorčiných románů hraje tajemný dopis.
Rozsáhlý román Vlasty Javořické přitahuje čtenáře všech věkových kategorií zejména skvělým podáním lidských vztahů na pozadí venkovského městečka Dublova. Spisovatelka zde zasvěceně přibližuje prostředí zdejší věhlasné nemocnice, vedené primářem Karlem Hrubošem. Jeho syn Felix - což znamená šťastný - a dcera Karmen - což značí píseň, jsou oněmi dětmi Štěstěny. Ale pozor - i jim život nachystal přečetná úskalí, přes která se dostávají nejen zásluhou štěstí, ale především díky kladným charakterovým vlastnostem. Významnou roli v jednom z nejlepších autorčiných románů hraje tajemný dopis.
Vesnický román z počátku 20. století popisuje tragedii jedné selské rodiny. Hospodářství u Čeloudů je dobře zavedené, rodina má tři syny a dvě dcery. Dcery mají své nápadníky. Když však jedné z nich otec brání ve sňatku, milenec jí opustí a ta má za svobodna dítě. Jeden ze synů se postřelí při pytlačení a zemře. Druhý synumírá na souchotiny, třetí syn i nápadník druhé dcery zahynou v 1. světové válce. Rodinu stíhá jedna tragická událost za druhou, až přechází selská usedlost zcela do cizích rukou.
Zrození mladé lásky v idylickém prostředí zámožného venkovského statku připomínám bukolickou selanku bez jediného stínu, bez citových nástrah či neblahého sociálního předurčení. Slunce září jasně, nebe je blankytné, milování čisté. Až do chvíle, kdy neúprosnou rukou zasáhne Osud... (Do posledního dechu) Prstýnek ve stejnojmenném vyprávění představuje symbol lidské věrnosti a lásky, která překonává osudové úklady a znamená i smír a odpuštění.
Knížka téměř zcela neznámých próz Vlasty Javořické zobrazuje osudy lidí, především dívek a žen, kteří žili před mnoha lety, někdy více než před stoletím. Přesto knížka svoje čtenářky zaujme - ty příběhy o lásce a utrpení, zklamáních i plané zamilovanosti je jistě opět osloví. Příběhy vyprávějí o osudech lidí, především dívek a žen v prvních letech 20. stol. Výchova k odevzdanosti a poslušnosti dělá z děvčat oběti a mnohy jim zkazí celý život. Jindy nemilosrdně zasahuje do běhu života válka.
Příběh o promarněné lásce mladé dvojice, jejíž drama přinese mnoho neštěstí i proměn osudů několika lidí. Příběh z českého maloměsta 20. let vypráví o lásce dcery drobného řemeslníka a syna bohatého obchodníka. Rodiče mladému muži nedovolí vzít si ji za ženu a vnutí mu bohatou dívku. Vztah však nezůstal bez následků a mladičké Ele se narodí synek. Do rodiny však zasáhne tragédie a chlapec zůstává sirotkem vychovávaným cizími lidmi. Po tragickém konci svého manželství se jeho otec rozpomene na své opuštěné dítě a malý Béda je nakonec strůjcem nového šťastného života rodiny svého otce.
Poutavý román oblíbené autorky z venkovského prostředí. Popisuje život obyčejných lidí, dřinu, starosti i radosti, které proživali. Poznámka v Databázi Národní knihovny ČR: V publ. neplatné (chybné) ISBN 80-285-013-3. Správné ISBN je 80-86093-70-0.
Román Dva mlýny, kterým se knihy Vlasty Javořické – po nuceném odmlčení – před lety vracely na knihkupecké pulty, si získal značnou popularitu. Důvěrná znalost života na Vysočině, rodinné a milostné konflikty, sousedská pomoc i závist, citlivé vnímání přírody i smysl pro romantičnost – to vše činí z vyprávění víc než pouhé poutavé čtení, jímž ovšem Dva mlýny jsou také.
Venkovské povídky. Povídky pěti autorů, Javořické, Kosmáka, Pittnerové, Dohnala a Stránecké. Vyprávění o starých časech, obrazy lásky a lidských osudů a to vše s tématem Štědrého večera..
První část dvoudílného románu z českého maloměstského prostředí se odehrává na počátku 20. století a líčí nerovný osud dvou nevlastních sester. Adoptivní dcera maloměstského úředníka žije do svých čtyř let obklopena láskou rodičů, po narození mladší dcery se však dostává okamžitě do pozice trpěného vetřelce. Výchovaobou dívek je naprosto odlišná, mladší vlastní dcera je hýčkána a všechny její rozmary jsou pro okolí zákonem, zatímco starší Zdenka je vystavena neustálým výtkám a šikanování. V dospělosti se stále výrazněji projevuje rozdílná povaha i výchova, z mladší Zorky se díky rodičům stal plytký sobecký tvor, který neváhá pro okamžitý rozmar ničit klid a štěstí lidí ve svém okolí. S krutou samozřejmostí cílevědomě zničí sestřinu životní lásku a odloudí jí milovaného muže, za něhož se sama provdá. Osud však po čase spravedlivě zasáhne a zklidní bouři v životě těch, které nešetrné jednání rozmazlené dívky málem zničilo.
Druhá část románu z českého maloměstského prostředí se odehrává ve stínu událostí 1. světové války a završuje životní zápletky dvou nevlastních sester. Adoptivní dcera maloměstského úředníka žije do svých čtyř let obklopena láskou rodičů, po narození mladší dcery se však dostává okamžitě do pozice trpěného vetřelce.Výchova obou dívek je naprosto odlišná, mladší vlastní dcera je hýčkána a všechny její rozmary jsou pro okolí zákonem, zatímco starší Zdenka je vystavena neustálým výtkám a šikanování. V dospělosti se stále výrazněji projevuje rozdílná povaha i výchova, z mladší Zorky se díky rodičům stal plytký sobecký tvor, který neváhá pro okamžitý rozmar ničit klid a štěstí lidí ve svém okolí. S krutou samozřejmostí cílevědomě zničí sestřinu životní lásku a odloudí jí milovaného muže, za něhož se sama provdá. Osud však po čase spravedlivě zasáhne a zklidní bouři v životě těch, které nešetrné jednání rozmazlené dívky málem zničilo.
Dvojí jaro prožívá Marta Stránská s Vladimírem Všeborem, kterému říkali Voloďa. Poprvé, když spolu chodili, ale museli se rozejít a podruhé, když Voloďa ovdověl a s Martou se oženil. Román je plný napětí a dějových zvratů. K těm, které ovlivnily nejen městečko Horky, kde se dílo odehrává, ale celou společnost, patří první světová války a vznik Československé republiky.
A ti dva mladí lidé měli celé jaro ve svých očích a drželi se něžně za ruce. Kdo mnoho miluje, také mnoho zkusí. Ve výhodě je vždy ten, kdo miluje méně. Dávno zašlá vzpomínka zavadila o její čelo. Jako krásný motýl. * * * Děj dvoudílného románu, v němž čtenář vstupuje do školního i lékárenského prostředí, v němž poznává atmosféru bohémské Paříže i tichou idylu úvozského zámečku, prochází mnoha zvraty a překvapeními. Dobude srdce stárnoucího malíře Lva Veletockého Jarmila nebo její půvabná dcera Eva?
Spisovatelka situuje děj dvoudílného románu na malé město. Dle některých náznaků by se mohlo jednat o Telč. Z početné rodiny profesora Ziky zaujímá čelné postavení Jarmila. Ona dostává onen dvojí polibek, v každém případě ovšem zcela jiný. Děj románu, v němž čtenář vstupuje do školního i lékárenského prostředí, v němž poznává atmosféru bohémské Paříže i tichou idylu úvozského zámečku, prochází mnoha zvraty a překvapeními. Dobude srdce stárnoucího malíře Lva Veletockého Jarmila nebo její půvabná dcera Eva?
Dívka, jejíž osud popisuje Vlasta Javořická v tomto románu, se jmenuje Marcela Břežanová. Je to zpočátku velmi naivní a hloupoučké stvoření, zcela ovládané svým nešťastným otcem, který po prožitém vlastním zklamání chce svoji jedinou dceru před podobným osudem ochránit. Drží ji proto doma ukrytou před "zlým světem" a věnuje jí veškerou svoji lásku a úzkostlivou péči. Přece se mu ale jeho záměr nevydaří a Célinka si prožije svoje velké zklamání i přesto, že ani na chvíli neopustí domov. V tíživé životní situaci se ale s pomocí své přítelkyně a sousedky dokáže vzpružit, vzpamatovat se a tím započít cestu k získání vlastní důstojnosti, soběstačnosti a osobní zralosti.
Příběh schovanky Věrušky a jejího moudrého, laskavého a milujícího vychovatele, faráře Doležala. Po farářově zatčení Věruška přichází do Prahy do bohaté rodiny farářovy sestry Márinky. Ústrky, pohrdání a ponižování, které Věra v této rodině zažije, ji nakonec donutí bohatý Pekárkův dům opustit. Mezitím ovšem klíčí mezi ní a synem Pekárkových Waldemarem sympatie a náklonnost, ze které se pomalu vyvijí láska. Důležitou úlohu zde sehraje rodinný šperk - náhrdelník z granátů...