Petr Hruška - knihy
Petr Hruška

Petr Hruška

 1964 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Ve své nové řadové sbírce Petr Hruška zůstává věrný své civilní citovosti i starým motivům. Autor závěrečné poznámky ke knize J. Štolba mimo jiné ke knize dodává: „I novou sbírku tvoří básníkovy křehké soukromé epifanie, ostře zahlédnuté situace a chvíle s přesahem k zázračnému. Hrušku přitahují všední bezcestí, kdyse věci zvláštně zadrhnou, přesmyknou a svět odhalí své další, dosud neznámé souřadnice. Ale zároveň se uvnitř nových veršů i cosi změnilo. Boříme se do světa drsnějšího, brutálnějšího, jehož rozeklaný reliéf budí neklid a znejistění."
Publikováno: 2007
ISBN: 80-7294-253-4
V džungli významů, mystifikací a pseudonymů. Hruškova monografie je interpretační výpravou do bohatého a mnohovrstevnatého díla jednoho z největších českých básníků druhé poloviny dvacátého století i literární současnosti. Publikace si všímá nejen Wernischovy básnické a překladatelské tvorby nebo editorské práce, ale zachycuje i jeho životní peripetie a umělecký kontext, v němž se jeho tvorba ocitá. Nejde však pouze o literárněhistorický popis autorova díla a života, kniha zřetelně směřuje k obecnějším úvahám o povaze poezie. Text doprovází rozsáhlá a podrobná bibliografie Wernischova díla, která přináší mnohé objevy a dosud neznámé skutečnosti z tvorby velkého literárního mystifikátora a básníka.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7577-825-3
Druhé, brožované vydání páté sbírky básníka a literárního historika. Co volá ten hoch, vlastně syn, z druhého břehu řeky? Jakou zvláštní lásku nám vyznává Jessy Aliyu ze zbloudilého spamu? Co nabízí Marie-Ange Noa z letáku, kdo a proč křičí na celý pustý barák? V pořadí pátá sbírka Petra Hrušky je plná neklidu, nevšak těkavosti. Naopak. Tenhle nepokoj má svou pomalost, váhu a zaťatost, své hrany. Těžkne, tlačí, dře, znaveně se vrývá pod kůži. Život je již za půlí své pouti, podstatná poznání, zásadní chvíle, činy, zvraty i chyby máme za sebou, ale svět a život nepřestávají naléhat. I toto naléhání stárne, hranatí a těžkne; tak známé, a přece někdy sotva pojatelné.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7294-930-4
Svazek širšího knižního projektu. Vyzvaný autor po dobu dvanácti měsíců napsal pokud možno každý den jednu větu – větu, která bude ukotvena v konkrétním čase.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-87037-66-9
Exlibris provázela Josefa Váchala po celou dobu jeho tvorby. Kniha Petra Hrušky je chronologickým příběhem této části Váchalova díla i vztahu k těm, pro které Váchal knižní značky vytvářel. Je zde reprodukováno 148 barevných a monochromatických exlibris v rozměru odpovídajícím originálu (většinou se jedná o reprodukce z ručních tisků Josefa Váchala). Na protilehlé straně vždy najdeme příběh adresáta složený z dobových dokumentů, Váchalových poznámek a korespondence. Kniha takto postihuje vztahy mezi Váchalem a jeho přáteli, mecenáši, sběrateli - všímá si všech, pro které Váchal vytvořil exlibris, osob známých, zapomenutých i zcela neznámých, kde exlibris zůstalo jedinou upomínkou. Váchalovy vztahy k adresátům exlibris se odehrávají na podkladu velké části 20. století, od Rakouska-Uherska a první republiky přes dvě světové války až po komunismus. V případě, že adresátem exlibris byl sám Josef Váchal, jsou v knize zaznamenána některá méně známá fakta, Váchalovy postoje a názory dosud převážně nepublikované.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-88047-03-2
Otisky všednodenních situací, běžných radostí a strastí rodinného života. Verše, v nichž se jakoby čas zastavil. Druhá sbírka ostravského autora. Petr Hruška na sebe neopominutelným způsobem upozornil hned při vydání svého debutu Obývací nepokoje. V jeho nové sbírce Měsíce se na první pohled setkáváme s podobnými otisky všednodenních situací, běžných radostí a strastí rodinného života. Kdesi v podverší tohoto civilního gesta to však k neunesení strmí napětím a vnitřními dramaty. Tím, kdo je vyvolává, je čas. V Měsících se čas jakoby paradoxně zastavil. Nebo spíše rozdvojil a zatímco se jeden, ten měřitelný a pojmenovatelný, vtělil do strnulosti tyčících se stěn obyváku, do letmých pohledů a útržků „životaběhu“, ten druhý, vnitřní čas, jdoucí napříč ději, se zrychlil až k úzkosti. Každé zastavení, ulpění, snaha pozdržet a uchovat intimitu chvíle tak současně otevírá nedohlednou hloubku, jež v pádu rozostřuje obrysy i těch nejbližších jistot. Petr Hruška se narodil 7. června 1964 v Ostravě. Vystudoval Filozofickou fakultu OU v Ostravě. Pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR v Brně. V roce 1995 vydal sbírku básní Obývací nepokoje. Žije v Ostravě. „Klíčovým pro sbírku Měsíce je ovšem motiv času, ne toho abstraktního, který popisují básníci líčící koloběh ročních období pomocí charakteristických symbolů, jak bylo řečeno, ale zcela konkrétního životního času, vždyť na stěnách života „kříž a hodiny/ visí stejně“. Vůči násilně zastavenému času (ač je toto zastavení do jisté míry ironické gesto) nalezneme ve sbírce neúnosnou obavu z rychlosti prožívání na jedné straně a touhu po pohybu, cestě a dynamice na straně druhé. Pohyb často symbolizuje i motiv vlaku či nádraží (které zjevně náleží k Hruškově lidskému prostoru): „Vlaky z Ostravy“ či „vinárna na Nádražní“, ale vlastně i takto uschovaně: „V laku vysokých pokojových dveří“, protiklad pohybu a nepohybu, venku a uvnitř vyznívá nejzřetelněji v těchto verších: „U okna noční ložnice/ jako u okna vlaku/ jenomže venku pořád stojí/ tma stromu“. Zatímco z okna vlaku je možné sledovat pohyb stromů, z okna domu pouze stojící strom, jeho tmu, nehybnost.“ Ondřej Macura
Publikováno: 1998
ISBN: 80-86055-48-5
Básně ve verších, básně v prózách, mikropříběhy i jednověté postřehy. To vše je na stránkách komponováno tak, aby texty bylo možné číst jako soubor samostatných miniatur i jako jednotný vícevrstevnatý celek.
ISBN: 978-80-275-2119-7
„Mám to tak s básněmi odjakživa, že je považuji především za neklid, který má člověka vytrhnout z jeho ustálenosti, který má zpozornět jeho citový a myšlenkový život. Básně člověku nepotvrzuji to, co ví, co si představuje, co prožil a hodnotově roztřídil, naopak mu všechno trochu rozhážou, nakloní, rozechvějí a v posledku tak v něm vyvolávají — touhu. V ní je celá naše neúplnost, paradoxnost a neskončenost. Báseň totiž, myslím, ze své povahy není definice, ale volání." Z prologu Petra Hrušky S nápadem vydávat ročenky „nejlepších básní“ přišel v roce 1988 americký básník a kritik David Lehman. Edice The Best American Poetry záhy zaznamenala velký úspěch a podobné ročenky dnes vycházejí v řadě zemí světa. Projekt zahájený Hostem v roce 2009 sklízí i v českém prostředí příznivou odezvu u kritiky a čtenářů. Výběr „nejlepších“ básní nemá sugerovat iluzi objektivity, naopak má představit subjektivní pohled editorů na poezii daného roku i na poezii jako takovou. Svazek představuje výběr z básní, jež byly v daném období uveřejněny jako básnické novinky česky píšících autorů; pozornost byla věnována poezii publikované knižně, časopisecky, ale i na internetu. Po editorských dvojicích Karel Šiktanc a Karel Piorecký (2009), Miloslav Topinka a Jakub Řehák (2010), Petr Král a Jan Štolba (2011), editorce Simoně Martínkové-Rackové (Sto nejlepších českých básní, 2012) a Ivanu Wernischovi s Wandou Heinrichovou (2013) se role editorky ujala Olga Stehlíková a úlohy arbitra se zhostil zřejmě nejpopulárnější český básník střední generace Petr Hruška.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-7491-413-3
Petr Hruška je nejen výraznou osobností básnickou, ale také respektovaným literárním historikem a interpretem. Jeho mnohaletý zájem o dílo Karla Šiktance vyústil v monografii, která je důležitá hned v několika ohledech. Hruška sleduje vývoj Šiktancova básnického díla od rozpačitých počátků (Tobě, živote) až po vrcholy (Český orloj) a nedávno vydané sbírky (Vážná známost). Dokáže nejen mimořádně citlivě interpretovat básníkovy texty, ale také je zasazovat do kontextu doby a vnímat v souvislostech literárně-společenských. Součástí monografie je i podrobně rozebíraný kontext literárních časopisů (Květen a Orientace), které měly na básníka podstatný vliv. A jakkoliv je Hruškova monografie především literárněhistorickou a interpretační prací, v řadě pozorování a nenásilných syntézách vyjevuje i cosi podstatného o poezii vůbec.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-7294-377-7
Sbírka Petra Hrušky je v mnohém mimořádná. Snad u žádného jiného autora české poezie se nesetkáme s něčím podobným: jedna postava procházela po více než dvacet let důsledně všemi Hruškovými knihami, zjevovala se na chvíli a zase mizela se svojí znepokojivou energií a osudem. Adam. V žádné hlavní roli, jen trochu přestárlé dítě, trochu odjakživa dospělý, postával neohrabaně na okrajích básníkova světa jako podivná výčitka, lítost i výzva. Hořce a ironicky označován jako „samozřejmě nevlastní“. Kdo to sakra je a proč se tak umanutě vrací, provázen vždy groteskním nezdarem i vzdorem… Ztělesňuje nějaké naše špatné svědomí, samu bídu netečné existence nebo nekončící vůli člověka udělat něco, co jej dostane do blízkosti kohosi druhého? Té v pravém slova smyslu okrajové postavě náhle patří celá knížka.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-257-2143-8
Jedním z klíčových témat nové sbírky Petra Hrušky je ocitání. Ti, kdo v jeho básních žijí, se neustále ocitají v nečekaných situacích a na rozmanitých místech v jakémsi typicky hruškovském neklidu, náhle zbaveni vědomí stability. Svět se s nimi kymácí jako na lodi, což je opakovaný motiv jeho básní, které v této sbírce častěji než dřív překračují práh domova. Ono ocitání však skrývá i řadu dalších významů. Především předestírá znejisťující otázky citu a citového prožívání jednoho člověka druhým. A nad tímto vratkým počínáním pochybujících lidí bez přestání rostou obří konstrukce hal a jiných monster naší doby, v tragikomickém úsilí udržet svět pohromadě… Básně různých odstínů, podivná torza připomínající útržky z pravěkých hliněných destiček. Právě zde zkáza času vytvořila nové, úchvatné básně. Nepokojně komponovaná sbírka o nepokoji dneška.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7577-620-4
Obývací nepokoje – debutová sbírka P. Hrušky.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-7188-018-3
Atlas obsahuje barevné ortofotomapy města Plzně s dotiskem parcel katastru nemovitostí, správní hranice města a jeho částí a místní názvy řek, ulic apod. Je zde mimo jiné popsána historie leteckého snímkování města Plzně.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-7011-566-1
V 35. knižnej prílohe časopisu o poézii Vertigo sa nachádza výber civilne orientovaných básní zo starších zbierok Petra Hrušku, ale aj doteraz nepublikovaných.
ISBN: 978-80-89763-23-8
Překvapivá sbírka básníka, jehož verše lze dávno spolehlivě rozpoznat v mnohohlasí české poezie Dne 8. září 1522 dorazila po vyčerpávající tříleté plavbě do španělské Sevilly „poslední zbídačená loď velké Magalhăesovy flotily / přetížená hřebíčkem, / osmnácti muži / a zprávou, / že Země nemá okraje, a tedy spočinutí“. Přesně po pěti stech letech, 8. září 2022, vychází Hruškova kniha, která je částečně inspirována prvním obeplutím zeměkoule. Ve čtyřiceti básních a jedné rozsáhlejší skladbě je sklenut velkolepý i pošetilý, svíravě tragikomický obraz jakési fiktivní plavby. Autorova loď je stejně tak objevitelskou jako dobyvatelskou a připomíná proslulou středověkou loď bláznů, zbavenou směru i smyslu. Stává se univerzální metaforou lidského počínání v jeho bezostyšné krutosti, groteskním úsilím po objevení světa i snahy zachránit alespoň trosky své důstojnosti. Nacházíme loď, která „mířila kupředu už tak dlouho, / až všechno začalo něco připomínat“. Nacházíme strhující dílo, v němž se slova „kupředu“ a „návrat“ nepřestávají chvět o svůj význam. Básně, v nichž typická Hruškova civilnost nepřekáží zjitřené fantasknosti, doplňují reprodukce obrazů Jakuba Špaňhela.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-275-1354-3
Podtitul: Česká literatura devadesátých let dvacátého století v interpretacích Publikace přináší profily více než osmdesáti básnických, prozaických a dramatických děl, která vstoupila do kontextu českého literárního vývoje (tvořeného samozřejmě i literaturou exilovou a samizdatovou) až po roce 1989, v mimořádné periodě znovuscelení, pro niž v dějinách moderní české literatury neexistuje analogie. Kromě prací autorů dnes již klasických (B. Hrabal, J. Škvorecký, M. Kundera aj.) patří zde významné místo zástupcům literatury experimentální či tzv. postmoderní (M. Ajvaz, P. Rákos, D. Hodrová aj.) i nejpozoruhodnějším mladým debutantům devadesátých let (J. Balabán, M. Urban, B. Trojak, K. Rudčenková).
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-200-1630-0
Kniha básníka Petra Hrušky nazvaná V závalu (sloupky, podpovídky, odstavce a jiné krátké texty) je autorským výborem z příspěvků rozmanité žánrové povahy, časopisecky i jinde pravidelně či příležitostně publikovaných zejména v letech 2000–2020. Jejich společným tématem je povaha lidské komunikace v nejširším slova smyslu a její současný stav, podoby, paradoxy, obtíže a možnosti. S esejisticky laděnými texty, které se povětšinou bezprostředně vztahují k poezii a literatuře vůbec, se v knize střídají fejetony, glosy či epizody odrážející obecnější kulturní a společenskou situaci. „Odborníci z NASA strnuli: s básníkem ve svém návrhu společnosti nepočítali! Nezvykle vyslovená bezmoc a touha však byly čímsi, co z té podzemní society nečekaně vyrostlo samo. Chlápek seděl na balvanu a ostatním říkal verše a nikdo dole ani nahoře pořádně nevěděl, co s tím. Jen se najednou zdálo, že takhle to vůbec není zlé.“
Publikováno: 2020
ISBN: 978-80-7622-007-2
Autor dvojice úspěšných básnických knih Obývací nepokoje a Měsíce přichází s další sbírkou. Po hledačství prvotiny byla autorova poetika načas nesena jednotným tónem. Nyní se objeví dosud netypické básně v próze, ale zároveň se opět dostaneme do světa ustrnulých, vytřeštěných okamžiků a „obývacích nepokojů". Některé zposledních básní sám autor nazývá „milostnými", přestože se vůbec nejedná o nadšené kantilény...
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7294-065-1
Souborné vydání básnických sbírek jednoho z nejpozoruhodnějších tvůrců střední generace, vycházejícího z prostředí Ostravy. Kniha obsahuje všechny doposud vydané autorovy básnické sbírky: Obývací nepokoje, Měsíce, Vždycky se ty dveře zavíraly plus novou sbírku básní v próze Odstavce.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7294-138-0