Nejkrásnější studie a úlohy Maria Matouše, nejlepšího českého šachového skladatele 20. století, a bizarní šachové povídky Pavla Housera spojují ilustrace Kristiny Peřichové v jednu nádhernou knihu. Na 240 stranách najdete 45 studií a úloh, 22 povídek a 36 ilustrací. Knihu doplňují biografie obou autorů a několik dosud nepublikovaných fotografií.
Výpisky z literatury lze sestavovat podle řady klíčů a z řady důvodů. Existují klasické čtenářské deníky, přehledy obsahů povinné četby ke zkouškám, sbírky aforismů, mouder a výroků slavných postav stejně jako třeba přehledy receptů vybraných z detektivní literatury nebo žebříčky nejhloupějších smrtí. Následující „slovník“ je sestaven trochu jinak – jediným kritériem pro výběr citátů bylo, že autorovi přišly zábavné či jinak působivé. Podařilo se mu vytvořit jakousi mnohovrstevnatou koláž textů z různých žánrů i období, která může být pro čtenáře odrazovým můstkem k dílům samotným. Knihu doprovázejí ilustrace akademického malíře Karla Marxe.
Praha a její genius loci neobnáší zdaleka jen snad až příliš dobře známé centrum a městem dodnes procházejí rozhodně zajímavější obludy než Golem, strašidla, mutanti i filozofové. Vedle Franze Kafky Prahou s jejími hospodami hrdě kráčel Švejk, Karel Čapek sem ve svém alkoholickém období umístil děj knih R.U.M. či Továrna na Absolut. Především periferie města jsou plné rázovitých příběhů, minulých i současných. Kdo slyšel o pohanských obětech na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli, kdo zná historii nenávisti mezi obyvateli Řep a Řeporyjí? Kdo tuší, že již od neolitu není skutečným centrem města Pražský Hrad, ale letenský fotbalový stadion Sparty? Oficiální historie nám zamlčuje, kde skákal před svým odchodem na emigrace na ženský Jan Ámos Komenský nebo, když už jsme o těch skoků, že Horymír se Šemíkem se ve skutečnosti vrhli z Nuselského mostu u stanice metra Vyšehrad. Okoř je ve skutečnosti Ochoř, to pro nezdravou cestu vedoucí sem z pouštního Suchdola, Motol i Kolovraty jsou plné bludných kořenů a kdo sem jednou vejde, může být uvězněn místní podivnou geometrií. Praha jsou zamotané trasy tramvají, lokálky i bludné vlečky, podivuhodné stromy i botanika smetišť, noční přívozy, parky pustošené oživlým zahradnickým nářadím, zaniklé továrny i zpustlé bazény, na každých sto věží připadá na odvrácené straně města tisíc vznešených komínů...
Další dialogy o současné vědě. Průzkum Marsu a Titanu byly v souvislosti s pátráním po mimozemském životě pravděpodobně mediálně nejvděčnější vědeckou událostí poslední doby. Astronomické objevy jsou také jedním z hlavních témat nové sbírky dialogů o současné vědě, která volně navazuje na loňský titul Než přijde vakovlk. Publikace populárním a čtivým způsobem představí i celou řadu dalších témat: objev zrychlujícího se rozpínání vesmíru, středověkou arabskou vědu, matematiku starověké Mezopotámie, konstrukci umělých organismů, velká vymírání, pokrok v oblasti genetiky či logické paradoxy...
Svět fantazie může mít – a také má – mnoho různých podob. I když základních lidských a nelidských příběhů existuje poměrně málo, jejich různé variace, kombinace a gradace nám otvírají nepřeberné množství cest. Některé z takto rozvinutých mýtů, legend a pověstí najdete i v této sbírce…
Jak vytvořit umělou buňku? Podaří se ze sekvence DNA oživit australského vakovlka? V jaké hemisféře mozku se ukrývá naše duše? Lze pochopit fungování kvantového počítače? Skutečně je základem veškeré reality útvar označovaný jako superstruna? Byli dinosauři teplokrevní? Byli neandrtálci našimi předky a jak to bylo s koncem mamutů? Kudy vede cesta k umělé inteligenci a jak se lidé liší od strojů? Na tyto a řadu dalších otázek se pokouší najít odpovědi kniha rozhovorů, které autor vedl s řadou českých vědců. Jednotlivé diskuse jsou doplněny slovníčky, vysvětlivkami i úvody do problematiky.
Čtenáře jistě zajímá, kde žije Pán cementárny, vrchní rozvaděč z Rozvodny a zda Údolí je vskutku tím Prokopským. To, na jakém sídlišti se odehrál hon z Eridanu 5 nebo kudy chodí zlý listonoš a Prsťák s Prstářem, by pak zajímalo rovněž policii. Nicméně toto nejsou Pražské příběhy, mohou se stejně dobře odehrávat – a takéodehrávají – v jiných městech i kdesi v tundře, kde Jeseter s Jenisejem vedou své nekonečné spory o chuť vodky a benzínu. Hrdinové následujících povídek přemítají v tmavotě hrobů, v podzemních prostorách duté Země, v bludných hvězdoletech, doupatech opiových i vlkodlačích, v labyrintech Mínotaura, v celém širém vesmíru s jeho veškerou agorafobií. Je opravdu kosmos dílem demiurga, podivínského geometra či slepého hodináře, výsledkem jejich vrtochů, šílenství i solipsismu – a v neposlední řadě: jak vypadá jídelní lístek těchto i dalších bytostí, co hryžou v prázdnotě? Nechybí Turingovy knihovny a zápisy algoritmů nápojových automatů, jak je zkoumají Notář, Samotář a Zamotář. A pak ještě zbývá otázka, kterou řeší Jurgen, Kurt a Helmut: je vhodnější číst dobrou knihu v posteli, pod postelí nebo za postelí?
Psověda: Od domestikace vlka po psy u počítačů. 100 vědeckých studií o psech
Kdy lidé poprvé ochočili vlka? Kolik hraček znáš… Kolik slov se dokážou naučit geniální border kolie? Pozná se pes v zrcadle a má teorii mysli? Psi a matematika. Vnímají psi magnetické pole? Mohli by se dožívat 20 let? Genetické studie i experimenty zkoumající chování. Novinky o psech, které se v posledním desetiletí objevily ve vědeckých článcích. Psí zajímavosti z důvěryhodných zdrojů.
Město lze vybudovat z jediného motivu, nebo může v průběhu života města jediný jev postupně ovládnout celý prostor a vyplnit ho téměř beze zbytku. Ngrank je tvořen mosty, dění v Eryxu se točí kolem propojené sítě výtahů, Lilát je městem oživlých obleků a obyvatelé Sarkomandu se zvláštní náruživostí propadli kouzlu van. V případě dalších měst cestovatelé jako ústřední bod zmiňují knihovny, šachové partie, schodiště i věci zcela prchavé, blesky, sny či burzovní transakce. Mapy těchto krajin mohou být bludné, společníci i průvodci obludní... -- 1. vydání. -- zdroj: legie.info --
Kniha, která se tímto poprvé dostává českému čtenáři do rukou, má pohnutou historii. Je dílem nedávno tragicky zemřelého Ervína Krba, jednoho z mých nejlepších přátel a dosud nedoceněného génia naší doby. Ervín Krb napsal všechny povídky v letech 1988-1993 a to v asyrštině, neboť se kromě literárního vyžití chtěl také pocvičit v orientálních jazycích a klínopisu.
Tak především - produktem SFK Spectra je sborník originálních povídek, který teď držíte v ruce. Od vydání úspěšné Technologie masa uběhlo již několik let a bylo tedy na čase ukázat, kam míří fantastická literatura drsnějšího rázu, ke které se členové Spectry bez výjimky hlásí. Zkratka SFK by snad mohla připomínat sci-fi klub. Je pravda, že dříve byla Spectra sci-fi klubem, kterým prošlo mimo jiné množství významně činných fanů. Je též pravda, že členové Spectry jsou mnohdy dáváni dohromady právě s fandomem, s tradiční skromností vystupují u příležitosti conů, publikují v časopisech vědeckofantastické a fantasy literatury, účastní se a vyhrávají literární soutěže zaměřené na sci-fi a fantasy... ano, ano, to vše nelze zpochybnit. Přeso však Spectra není sci-fi klubem, neboť zkratka SF neznamená v tomto případě nic jiného, než klub sadisticko-filosofický. A právě toto zaměření je snad dostatečně jasně vyjádřeno ve všech pracech Tykvového večírku. Ale to už jste, doufám, zjistili sami.
Když s ní vlkodlak skončil, olízl si tesáky a rychle se znovu ustrojil, až vypadal stejně, jako když vešel. Nejedlé vlasy spálil v krbu a kosti zabalil do ubrusu a schoval pod postelí v dřevěné truhle, kde našel čisté povlečení. Pečlivě postel ustlal a prostěradlo s výmluvnými skvrnami strčil do koše na prádlo… Vlkodlak je zlý Ten se ale má Tučné kýty sní Střeva rozvěsí A krev vychlemtá… …vlkodlak se prý vyskytuje zejména v Jelením příkopu, ale občas běhá a dáví i v pražských ulicích a jeho dosah se vlastně neomezuje ani na hlavní město jako takové…
Výběr zajímavostí a aktualit ze světa současné vědy ilustruje vzájemné propojení jednotlivých oborů zejména v rámci věd přírodních. S vývojem technologie jde věda neustále krok za krokem dopředu. Vzpoura genů se pokusí referovat o světě současné vědy. Úvod je věnován počítačovým technologiím budoucnosti. Další kapitoly pakzáhadám vesmíru, problematice řádu a chaosu, evoluci, genům i tzv. umělé inteligenci. V knize najde čtenář velké množství informací, které v učebnicích, ale i v encyklopediích často chybějí.
Otevírají se před tebou brány jednoho ze světů Dračího doupěte. Magický styl předního českého spisovatele tě přenese do časů, kdy Bringden ještě stál, do časů staré Říše. Čtveřice hrdinů – nenažraný hobit Tinar, moudrý elf Malvig, statečný barbar Gulvek a hraničář Edher se zvláštním smyslem pro humor – se vydává za dobrodružstvím, prochází nebezpečné jeskyně, rozplétá dvorní intriky nebo bojuje proti prastaré probouzející se síle. V každé ze čtyř povídek v této knize najdeš napínavý příběh, podobný těm, které zažíváš při hraní Dračího doupěte ty sám…
Přijde vám zábavná představa, že v tak hloupé hře jako kámen-nůžky-papír možná existuje úspěšná strategie? Pocítili jste potřebu učit svého psa matematiku nebo se převléknout za mrkev? Skákat do černé díry kvůli řešení matematických problémů? Víte, že prase parazituje na naší oblibě vepřového a za globální oteplovánímůže čistý vzduch? Zvrhlá věda je sbírkou kuriozit, zajímavostí, hypotéz, sporů i dedukcí - a hlavně dobrá zábava, za kterou by se nemusel stydět ani Ig Nobel.
Publikováno:2016
ISBN:978-80-8584-552-5
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.