Děj příběhu je zasazen do hornického městečka Sleescale, které se nachází na pobřeží Northumberland, v Anglii. Městečko je fiktivní, avšak je založeno na Croninově znalosti northumberlandského pobřeží, mnohá místa jsou přenesena pod jinými názvy do románové (a následně tedy i do filmové) podoby. Příběh začíná v období kolemprvní světové války a přenáší se postupně až do počátku 30. let 20. století.
Príbeh z lekárskeho prostredia z nastolenými otázkami zodpovednosti a honbe za peniazmi. Tieto pomery autor najlepšie ilustroval osudom mladého Mansona. Začína ako chudobný, ale oduševnený vidiecky asistent, ktorý nehľadí na ťažkosti a všetky sily aj um dáva do služieb boja proti chorobám a popri praxi ešte aj vedecky pracuje. Osud sa však sním zahrá a postupne sa z neho stáva "naháňač honorárov". Vydanie v Smene druhé
Knížka vypráví životní příběhy mladého venkovského lékaře. Moudrý, chápající pohled bývalého lékaře spolu s pohledem pozorovatele sociálních skutečností byl stejně jako u předchozích knih i zde inspiračním zdrojem vyprávění.
Cronin položil děj své knihy do starobylého městečka. V tomto provinciálním prostředí, kde vládne ještě duch cechovního kastovnictví, vyniká svou silou fyzickou a v jistém smyslu i morální ústřední postava románu Jakub Brodie, kterého autor vykreslil jako svérázného, samolibého měšťáka, člověka despotu a bezohledného sobce, zacházejícího bezcitně a surově se svou rodinou i spoluobčany stojícími společensky níž než on. Jeho nekritickou, chorobnou domýšlivost ukazuje autor jako vlastnosti, které pramení ze stavovských a národnostních předsudků, z omezeného snobství. Cronin tu nepranýřuje jen Brodieho, ale charakterizuje mistrně maloměstskou společnost konce 19. století jako celek. Dramatickým vylíčením osudu Brodieovy rodiny, jejího vzestupu i pádu dává autor čtenáři do rukou novodobou ságu o tragickém egoismu a kruté pýše. Tato autorova prvotina byla vydána v roce 1931 (česky v roce 1948 pod názvem „Tyran“).
Povídka poprvé publikovaná v časopise Cosmopolitan. Děj se odvíjí během dvanácti hodin v londýnské nemocnici. Příběh se točí kolem konfliktu mezi mladou chirurg. Dr. Barclay a šéfem nemocnice, Dr. Selbym. Vedlejší zápletkou je rivalita mezi Barclay a playboyem, lékařem Dr. Prestonem, kteří soupeří o pozornost slečny Fanshawe, atraktivní zdravotní sestry. Příběh vrcholí, když Barclay připravuje delikátní mozkovou operaci revolučním postupem, zatímco Selby je proti. Příběh byl také vytištěn v knižní podobě různých vydavatelů a byl r. 1934 ztvárněn ve filmu Once to Every Woman.
Život Štěpána Desmonda, hrdiny této Croninovy rozsáhlé románové fresky, je osudem muže, který cítí, že je povolán být umělcem. Jeho niterné a hluboké přesvědčení, jež nakonec kulminuje v posedlost, má své základní oprávnění v Štěpánově mimořádném malířském nadání, v jeho novém pohledu na svět, v jeho názoru, který odporuje požadavkům uznávaného tradičního umění. A v tom právě tkví jádro rozporu mezi jeho pojetím poslání umělce a požadavkem konformních estétů, kteří udávají tón v anglickém uměleckém světě dvacátých let. A nejen to. Štěpánův nekompromisní umělecký postoj se odráží i v jeho soukromém a společenském životě, z mladíka až dosud pevně zakotveného v rodině anglikánského duchovního, se stává černá ovce a vyděděnec, který - když poznal barvitý a povrchní život pařížské bohémy - si musí vydělávat na živobytí jako příležitostný malíř v cirkuse. Oběti, které je ochoten přinést na oltář své umělecké posedlosti, se neustále stupňují a vytvářejí nepřeklenutelnou propast mezi ním a pruderní maloměšťáckou společností, z níž vyšel. Cronin v tomto bohatě členěném poutavém románu vytvořit portrét opravdového umělce, který je ochoten pro své dílo obětovat zdraví i život a který - jako tolik velkých malířů v historii - došel uznání až po smrti.
Barvitý romantický příběh anglického autora vypráví o obrodné síle opravdového lidského citu. Lékař, který po zklamání propadá depresi, odjíždí na radu přítele na Kanárské ostrovy. Při plavbě se seznámí s mladou ženou, která svou snivou a citlivou povahou nezapadá mezi ostatní společnost a duševně se s ní sblíží. Po vylodění oba zůstávají na ostrovech, kde propukla epidemie žluté zimnice a lékař se rozhodne pomáhat chudým nemocným na osamělém panství. Žena se nakazí a v horečkách se vydá za hrdinou, který jí v posledním okamžiku zachrání život. Oba se však vracejí do Anglie, kde by se měli navždy rozloučit...
Do menšího „zapomenutého“ skotského městečka přijíždí mladý lékař dr. Finlay. Sledujeme humorné i vážné příhody, které zažívá při léčení svérázných pacientů. A často je nucen pomáhat jim v řešení i jejich osobních problémů. Některé případy však také doktor Finlay řeší dost svérázně.
Dvě novely o vztahu mezi rodiči a dětmi. Příběh autoritativního otce, který si chce udržet lásku svého syna za každou cenu. Jeho vinou zahyne mladý zahradník, se kterým se chlapec sblížil a po čase syna stejně ztrácí. Gracie Linsayová – zachycuje osudy žen příliš přímočaré a vášnivé na malé městečko, jehož společnost jí pohrdala a ona se nedovedla bránit.
Hlavním hrdinou je Henry Page, vydavatel regionálních novin „Světlo severu“. Tyto noviny vydává jeho rodina již po 5 generací a on je hrdý na jejich serióznost a nepdobízivost. Bohužel, jejich region padne, z důvodu nastávajícího stavebního rozmachu, do oblasti zájmu bezohledného vydavatelského trustu, který chce jeho noviny koupit nebo zničit...
Románem Tvář života se Cronin vrací do let svého mládí, kdy bylo v Anglii pro lékaře nesmírným štěstím, dostal-li místo odpovídající jeho vzdělání. Na pozadí této doby, kdy před zprostředkovatelnami práce marně postávala spousta mladých, „urychleně“ vystudovaných lékařů, tak potřebných za první světové války, se odehrává příběh mladého bakteriologa Shannona, který je ochoten obětovat pro vědu nejen své pohodlí a blahobytný život dobře zavedeného lékaře, ale i zdraví. Cronin na jeho životním dramatu ukazuje, jakou měrou dokáže ješitnost, zlovůle, lajdáctví a řevnivost ohrozit objev, který by zachránil od jisté smrti spoustu lidí v oblastech zamořených epidemií, i systém anglického zdravotnictví, v němž nezasvěcení a mnohdy předpojatí a malicherní laici rozhodují o zásadních otázkách a tak dusí v samém zárodku práci, jejíž plody dozrávají až po dlouhodobém a soustředěném úsilí. Současně je však Croninův román i radostným přitakáním lásce a životu, v němž stojí za to překonávat překážky, a to nejen společenské a profesionální, ale i v oblasti náboženských předsudků, hluboce zakořeněných v určitých vrstvách společnosti.
Pavel Mathry se na konci svých studií na universitě dozvídá, že jeho otec, o kterém si myslel že zemřel, byl odsouzen za vraždu a sedí ve vězení. Pavel tomu nemůže uvěřit a tak se rozhodne dozvědět se o zločinu, který se odehrál už před patnácti lety, víc...
Román o neradostném dětství chlapce, který je po smrti rodičů vychováván v bigotní skotské rodině. Zcela odlišné prostředí, přísná protestanská domácnost, chudoba i náboženská nesnášenlivost nechávají chlapce ve zcela nedětské osamělosti. Oporu nalézá v jediném členovi nové rodiny, ve svém dědečkovi, který jako jediný chápe v této dusivé atmosféře dětská přání a s přibývajícími léty i chlapcovu touhu po vzdělání. Pro nadaného Roberta není v této rodině ani pomyšlení na další studium – rodina očekává, že bude co nejdříve vydělávat a samotný hrdina se s tím smíří. Je to právě všemi opomíjený dědeček, který jako poslední čin svého života umožní chlapci jeho touhu splnit.
Publikováno:1947
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.