Lukáš Berný - knihy
Lukáš Berný

Lukáš Berný

nehodnoceno
Mé hodnocení
V roce 1938 okouzlí zpěvačka Betty publikum na vesnické slavnosti, kde zazpívá píseň od místního skladatele. Roku 1955 skládá Josef Červený svůj životní opus, na němž pracuje odříznutý od civilizace na ostrově u Indie mezi bílými mravenci. V roce 1997 přichází muž do recepce malého hotelu, v místnosti hraje prastará deska. Starý hoteliér hostovi nechce uvolnit jediný volný pokoj. Proč nechce hoteliér pronajmout pokoj a proč chce neznámý host zůstat právě tady? Kde končí skladatelova mysteriózní fantazie a jaké je tajemství bílého domu na ostrově?
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-907291-3-1
První skutečně celistvá biografie Jiřího Šlitra. Obsahuje mnoho dosud nezveřejněných fotografií! Když se 15. února 1924 v podkrkonošské vesnici Zálesní Lhota narodil malý Jirka, ještě nikdo netušil, jak moc jednou ovlivní českou kulturní scénu. O sto let později vychází publikace, která mapuje jeho soukromý život i kompletní umělecké dílo. A přestože osud oblíbeného skladatele, herce, zpěváka a výtvarníka předčasně ukončil tragický skon, zanechal po sobě nesmírně bohatý odkaz. Zavzpomínejte na Jiřího Šlitra, spoluzakladatele Semaforu a partnera Jiřího Suchého, a poznejte všechny jeho výjimečné talenty!
Publikováno: 2024
ISBN: 9788026451297
První díl unikátního průvodce po pražských kavárnách a pivnicích, jedním slovem „salonech“, za jejichž stoly sedávali velikáni české kultury v dobách, kdy českou kulturu teprve tvořili. Autor takřka detektivním pátráním v archivech zjistil, ve kterém pražském lokálu se vybíralo na Národní divadlo, který kavárník českým vlastencům půjčoval zahraniční tisk, aby měli odkud opisovat, i který rod dnes už zapomenutých hostinských doslova sytil a napájel – často na dluh – celou generaci Národního divadla... První díl je o pivnici U Zlatého tygra, pod jejímiž klenbami sedával Josef Kajetán Tyl, autor slov české hymny, i Bohumil Hrabal, jehož nedožité sté narozeniny si letos připomínáme. Není laciným pivním průvodcem, ale mozaikou zapomenutých střípků českých kulturních dějin viděných skrze dějiny malé – skrze osudy konkrétních míst významných pro českou kulturu... a také poctou poctivému hostinskému řemeslu. Vyprávění o něm se neobejde bez příběhů takřka anekdotických, celou knihu o velkém formátu 22 x 27 cm a na křídovém papíře ilustruje množství archiválií dlouho neviděných, nebo publikovaných vůbec poprvé.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-905389-2-4
Ve druhém díle nás autor povede od Zlatého tygra, o němž byl díl první, na Nové Město do dalších slavných pražských hostinců, jejichž osudy se proťaly s českými kulturními dějinami a jež tak spoluvytvářely specifickou českou subkulturu. Pomyslná procházka povede Liliovou ulicí, v níž kdysi U Modré štiky jistý Knobloch hostil generaci Národního divadla jako první plzeňským (navzdory legendě, která prvenství přiřkla Pinkasovi) a kde později jistý Dismas Šlambor otevřel první pražské kino, přes Betlémské náměstí, kde Knoblochův synovec pokračoval v tradici, což se mu nakonec stalo osudným, odtud do renesančního domu U Vejvodů, kde se zdržíme u slavného malíře své doby Karla Klusáčka. Jeho obětavosti vděčíme za zachování vzácné památky i za slavnou restauraci. Kolem legendárního hostince U Dvou koček, který dnes mineme (chystáme se do něj v některém z příštích dílů), projdeme k pivnici u Jelínků, kteří vídali za svým stolem Jaroslava Haška sepisovat první kapitoly Osudů dobrého vojáka Švejka. Hašek a s ním Jan Neruda nám tentokrát budou průvodci, ale autor znovu nevypráví jen o slavných umělcích a jejich múzách za hospodskými stoly, nýbrž připomíná také osudy statečných lidí, jímž bylo a je hostinské řemeslo posláním. Bohatě ilustrovaná kniha o velkém formátu, na jejíž výtvarné podobě se podílel malíř a sochař Jan Řeřicha (autor kamenných houslí pro virtuosa Jaroslava Svěceného či kamenné kytary pro maestra Štěpána Raka) připomíná okamžiky, kdy se malé dějiny potkaly s velkými; kdy v nejrůznějších pražských lokálech od kaváren po nejprostší výčepy skýtal rodící se spolkový život prostor také pro vlastenectví a revoltu, kdy za hospodské stoly zasedali se svými múzami kumštýři věhlasní i neúspěšní, aby tvořili to, co dnes známe jako dějiny. Podíváme se do míst, kde pijí múzy, co se nám z oněch dob dochovalo dodnes.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-905389-4-8
Třetí díl průvodce po lokálech významných pro českou kulturu nás zavede do legendárních pivnic U Dvou koček a U Medvídků. Tradičně bohatě ilustrovaná kniha o velkém formátu připomíná okamžiky, kdy se malé dějiny potkaly s velkými; kdy za stoly pražských lokálů zasedali se svými múzami kumštýři věhlasní i zapomenutí, aby tvořili to, co dnes známe jako dějiny. Historie obou pivnic se tentokrát prolíná hlavně s dějinami českého výtvarného umění. Za všechny významné malíře, s nimiž se setkáme, jmenujme například mistra českého baroka Václava Vavřince Reinera, Josefa Mánesa či vynikajícího současníka Jana Brabence (který se tentokrát podílel na výtvarné podobě knihy). Významnou je kapitola o nejstarším pražském šantánu, v níž se autor Lukáš Berný, hudební publicista a autor doprovodných textů reprezentativních vydání děl divadla Semafor, nemůže vyhnout širší historii této zvláštní subkultury, z níž divadlo Semafor čerpá dodnes. Lukáš Berný znovu nevypráví jen o slavných umělcích a jejich múzách za hospodskými stoly, nýbrž připomíná také osudy statečných lidí, jímž bylo hostinské řemeslo posláním, a kteří pro českou kulturu udělali víc, než je dnes možné docenit – za což se jim bolševický režim zpravidla krutě pomstil.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-905389-5-5
Ve čtvrtém díle série „Kde pijí múzy čili Za kumštem po lokálech“ autor Lukáš Berný zavede čtenáře poprvé na pražský levý vltavský břeh. Společníky na 144 bohatě ilustrovaných stranách a hlavně v několika malostranských a jedné hradčanské pivnici, v nichž sbíral střípky české kulturní historie, mu tentokrát budou dělatklasici i kumštýři z dob docela nedávných: mimo jiné skladatel Richard Strauss i herci Divadla Járy Cimrmana, excentrický výtvarník a někdejší rektor Milan Knížák, či všestranný umělec a písničkář Vlasta Třešňák. Další – už obligátní – výtržností přispěje Jaroslav Hašek, k jednomu z malostranských stolů zasedneme za situace víceméně humorné dokonce i s Karlem Čapkem… Hlavním cílem procházky po lokálech významných pro českou kulturu tentokrát bude pivnice U Černého vola, jedna z nejrázovitějších současné Prahy.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-905-3897-9
Jiří Suchý, Jiří Šlitr, Jitka Molavcová a spousta dalších. Tváře, které se nesmazatelně zapsaly do dějin českého divadelnictví, hudby i televizní zábavy. Divadlo SEdmi MAlých FORem vás u příležitosti šedesátého výročí zve na prohlídku své vlastní historie. Oponu jedné z nejslavnějších českých scén vám poodhrne sám Jiří Suchý. Součástí knihy jsou také autentické materiály, například dobové vstupenky na představení, které udělají radost nejednomu fanouškovi.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-264-2659-2
Původní název:

Šlechtova restaurace

Královská obora neboli Stromovka, místo, kam zejména poslední dvě století míří tisíce lidí za přírodou, zábavou či odpočinkem. Centrem dění v parku vždy býval letohrádek, který je od 19. století upravený na restauraci. Tradičně se jí říká Šlechtova restaurace a my se v této knize projdeme její bohatou historií. Oslavíme tady korunovaci císaře Františka II., životní jubileum Františka Palackého nebo zajdeme na tradiční lidový slamník. Připomeneme si obrazy slavných mistrů, krásné fotografie a knihy velkých spisovatelů, které restaurace inspirovala. A možná v duchu také uslyšíme ozvěny dávných místních koncertů vojenských kapel…
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-907291-1-7
Co hledá snídající starý muž ve své minulosti? Kam sahá nenávist chlapce, kterému ujede vlak? Jaké tajemství ukrývá šedesát let uzamčený byt? Vystřelí dívka z pušky nalezené u řeky? A lze spálit sochy? Dozvíte se v první sbírce povídek Lukáše Berného…
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7492-430-9
Kde se místní lidé bavili už za rakouské monarchie a kde vydělávali na živobytí? Jak tyto někdejší vsi viděli spisovatelé a malíři? Kde hráli ochotníci divadlo a jaké filmy natáčeli slavní režiséři v hostivařských ateliérech? Za kterého císaře byl vypracován první plán hostivařské přehrady a do jaké vinárny jezdili pro vínoposlednímu carovi? Kterého majitele pozemku v Horních Měcholupech sťal kat Mydlář a kam zmizel místní dvůr připomínající novogotický zámeček? Zveme Vás na toulky Prahou 15.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-86455-06-8
Antonín Švehla stál u vyhlášení našeho státu v roce 1918, byl politikem, jenž spoluvytvářel naši první ústavu, zákony a celou podobu masarykovského Československa. Po jeho smrti lidé vysadili několik set památných lip k jeho poctě, postavili stovky pomníků, pojmenovali po něm bezpočet ulic, domů, škol, náměstí, nábřeží, sadů nebo mostů. Tato kniha zachycuje alespoň úzkou část z obrovského množství poct, které lidé složili jednomu z nejvýraznějších politiků novodobé historie našeho státu.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-907291-0-0