Uznávaný odborník Józef Augustyn ponúka vo svojej ďalšej knižke neobyčajne aktuálne a prístupné uvažovanie o pozíciách moderného človeka v trojuholníku vzťahov Boh – svet – človek. Hovorí o hľadaní Boha zo strany dnešných ľudí, o svete, ktorý sa rýchlo a neočakávane mení, o modlitbe ako prostriedku orientácie a pevnom bode vovíre doby. Autor poukazuje na to, že nie je najdôležitejšie to, akých kazateľov počúvame, aké knihy čítame a akých máme duchovných vodcov. Dôležité je to, ako sme vnímaví na Božieho Ducha pôsobiaceho v nás a vo svete okolo nás. Vydanie prvé
Kdo z nás někdy neprožil nějakou křivdu? Kdo nikdy netrpěl kvůli nespravedlivému jednání druhých? Ublížení a následný pocit křivdy je všelidskou zkušeností. Někteří lidé přikrývají své dětství a dospívání bílými místy zapomnění právě kvůli hlubokým zraněním. Některé křivdy mohou být tak hluboko zakořeněné, že negativně ovlivňují celý náš život, i když třeba s daným člověkem nemáme dávno co do činění. Kniha je věnována všem těm, kteří prožívají své ublížení jako bolestnou ránu. Autor je chce povzbudit, aby se rozhodli otevřeně se s křivdou vypořádat.
Úvahy o současné krizi otcovství a rodiny. Už po desetiletí se hovoří o krizi, ba rozvratu otcovství. Avšak, díky Bohu, organismus zachvácený nemocí si vytváří protilátky. Platí to i o organismu společnosti. V dnešní době se totiž otcovství dá přirovnat ke službě vojáka, který bojuje hned na několika frontách zároveň. Ne nadarmouž básník Charles Péguy nazval otce velkým "dobrodruhem moderní doby". Augustyn knihu začíná popisem dnešní krize otcovství, ale na rozdíl od jiných si nezoufá.
Celibát : jeho duchovní předpoklady a bohatství a jak k němu správně vychovávat. Kniha splňuje požadavky solidní pomůcky při výchově k celibátu. Zprostředkovává totiž o něm důkladné znalosti, probouzí úctu a lásku k němu a poskytuje cenné pokyny, jak jej prožívat. Poukazuje též jasně na jeho evangelijní, duchovní a pastorační motivaci. V tomto smyslu lze toto dílo právem označit za průvodce vedoucího bezpečně po úzké a strmé cestě, ukazujícího na vrchol, určujícího trasu výstupu a zároveň chránícího před zblouděním. Kniha odpovídá na potřebu seminářů a řeholních domů při reflexi celibátu, která vyrůstá z nových civilizačních okolností, v nichž se církev ocitla. V knize je reflektován dokument papeže Jana Pavla II. Pastores dabo vobis, jenž zdůrazňuje, že by církev při formaci bohoslovců měla vzít v úvahu tuto novou civilizační situaci, v níž žijí a pracují dnešní kněží.
Úvod do modlitby denního zpytování svědomí. Autor, u nás již poměrně dosti známý polský jezuita, je specialistou v oblasti spirituality a psychologie. Organizuje a vede střediska ignaciánských duchovních cvičení. Jeho knihy i články vycházejí ze zkušeností, které na poli duchovního života získal především jako duchovní vůdce.Díky svému odbornému vzdělání a bohaté praxi se stal skutečným znalcem lidské psychiky. Tato kniha patří k textům umožňujícím nahlédnutí do vlastního nitra, sebezpytování, zhodnocení postojů a skutků. Velmi dobře může být použita i jako pomůcka k přípravě na svátost smíření.
“Je prokazatelné – píše Pius XI. – že mezi všemi metodami konání duchovních cvičení má jedna naprosté prvenství. Hovoříme o metodě užívané svatým Ignácem z Loyoly. Tato podivuhodná knížečka, malá svým rozsahem, ale plná moudrosti, zazářila od doby svého slavnostního potvrzení (…) (encyklika Pia XI. Mens nostra)
Zbierka referátov, ktoré odzneli na prvom stretnutí exercitátorov v Exercičnom dome jezuitov v Czechowiciach-Dziedziciach v roku 1990. Predložená problematika sa týka predovšetkým prvého týždňa duchovných cvičení sv. Ignáca z Loyoly.
Duchovní cvičení svatého Ignáce z Loyoly. Závěrečný 6. díl kompletu ignaciánských duchovních cvičení, který je jakousi kompilací a doplněním předchozích titulů z pera polského jezuity a známého autora duchovní literatury Józefa Augustyna. Cílem této knihy je nabídnout čtenáři zevrubnější informaci o ignaciánských exerciciích, o jejich obsahu a metodě prožívání. Kniha obsahuje texty několika nejen polských exercitátorů a její redaktor Józef Augustyn SJ ji připravil s úmyslem odpovědět na konkrétní potřebu českých čtenářů. Nabízené úvahy a pokyny jsou důvěryhodné, protože nevznikaly u zeleného stolu, ale vyrostly z praxe prožívání a dávání Cvičení. Autor pracuje už sedmnáct let v exercičních domech: začínal v Czechowicích-Dziedzicích a v současné době působí v Centru duchovního života v Čenstochové. Duchovní cvičení dává každoročně i v České republice.
Církev a fenomén sexuálního zneužívání. Vlna obvinění kněží i biskupů ze sexuálního zneužívání nezletilých vyvolala u některých lidí pocit ohrožení ze strany tisku případně jeho inspirátorů, protože celá věc budila vcelku oprávněně dojem kampaně. U jiných podnítila strach z objevení dalších případů, u mnohých lítost, ale také znechucení. Otázky po hlubším pochopení problému, odborném posouzení a hlavně další účinné pomoci potenciálním viníkům i obětem si však nekladli. Tato kniha se proto snaží nahlédnout problematiku z různých stran: z pozice zkušeného formátora budoucích kněží, z pozice biskupa, dále psychologa a lékaře-sexuologa. Publikace tak ukazuje na to, co je v některých jiných oblastech už delší dobu známé, že k řešení řady lidských problémů je velmi užitečná mezioborová spolupráce, která nemusí znamenat vzájemné vylučování jednotlivých přístupů (teologického, psychologického, lékařského, pedagogického), ale naopak může při jejich konvergenci vést k plnějšímu porozumění skutečnosti i k účinnější pomoci.
Kniha meditací polského jezuity a u nás již dobře známého spisovatele nabízí čtenáři uvedení do každodenní osobní modlitby. Texty mohou posloužit také jako průvodce při individuálně prožívaných exerciciích.
V této knize se autor zamýšlí nad hledáním Boží vůle v kontextu lidské psychiky a citů. Dar Boží vůle * Vědomí vlastních pocitů * Znamení pro poznávání Boží vůle * Metoda individuálního duchovního rozlišování.
Podtitul knihy: Svědectví poutníka. Kniha formou meditací a zamyšlení shrnuje dojmy autora z jeho několikaměsíčního pobytu v Izraeli, což pro něj byl čas bezprostředního setkání s kořeny křesťanství, čas objevování bohatství židovské víry a kultury, čas hlubšího porozumění evangeliu i oživení lásky k Ježíši. Čtenář tak může vidět a vnímat Svatou zemi jakoby jeho očima a jeho srdcem. Z knihy vyzařuje autorova láska a obdiv k této zemi a také bolest nad válkami a nesmírným utrpením, kterým je tato krajina navštěvována už po tisíce let.
Kde jsi, Adame? 1. týden ignaciánských exercícií. Kniha u nás dobře známého autora nabízí praktickou pomoc všem, kdo touží prožít duchovní obnovu metodou exercicií sv. Ignáce. Autor vychází z vlastní bohaté praxe s vedením duchovních cvičení. Kniha může pomoci těm, kdo prožívají exercicie organizovaným způsobem ve skupině, itěm, kdo je chtějí prožít v soukromí vlastního domova. V úvodu autor poskytuje užitečné praktické rady, jak vytvořit patřičné vnější podmínky a jak dosáhnout vnitřní dispozice pro otevření se Božímu působení. V části s vlastním rozjímáním spojuje starozákonní texty s texty evangelií a představuje tak nové souvislosti, které doprovází citlivým a velmi osobním úvodem k rozjímavé modlitbě. V druhé části knihy obrací autor čtenářovu pozornost k závažným skutečnostem duchovního života, jakými jsou zpytování svědomí, role lidských citů, strach, lidská sexualita, duchovní doprovázení a rozlišování duchů.
Kniha vznikla na základě otázek, se kterými se autor v rámci své pastorační činnosti setkal. Ukřivdění*odpuštění*usmíření* vztahy s rodiči* manželské vztahy* výchova dětí a další.
Kapłaństwo. Duchowość i posługa – wyzwania współczesne
Veľmi hodnotná kniha o kňazstve od známeho poľského jezuitu o. Józefa Augustyna. Venuje sa v nej týmto témam: kňazská identita, kňazská modlitba a služba, čistota kňazského srdca, seminár je prípravou na kňazstvo, exkňazi – spytovanie svedomia pre Cirkev a nakoniec vydáva aj svoje osobné svedectvo o prežívaní kňazstva. Ako napísal vladyka Milan Chautur v úvode knihy: “Táto publikácia je jedným z pokusov naznačiť línie života súčasného kňaza.” - See more at: http://www.kumran.sk/povolanie-zasvateny-zivot/17846-knazstvo.html#sthash.EgxXDnHj.dpuf
Ublížení bývá obvykle velice bolestnou vzpomínkou, k níž se neradi vracíme. Známý polský autor nabízí inspiraci k tomu, jak se s pocity křivdy otevřeně vypořádat.
Rozhovory vedené Józefem Augustynem. Známý polský autor duchovní literatury se v tomto souboru rozhovorů stává pozoruhodným prostředníkem mezi čtenářem a zajímavými osobnostmi naší současnosti. Vedle arcibiskupů Miloslava Vlka a Jana Graubnera se tak můžeme setkat sbiskupem Václavem Malým, Janem Pavlíkem, Karlem Pilíkem a formátorypražského semináře Michaelem Slavíkem, Antonínem Forbelským, Zdeňkem Wasserbauerem a Arturem Matuszkem.
Mimo jiné radí, jak léčit závist, hněv, různé fobie, jak prožívat negativní city, vysvětluje, v čem spočívá skutečná upřímnost, a také, zda k nám Bůh promlouvá skrze sny. Kniha vznikala v průběhu exercicií, které autor vedl, na základě autentických otázek účastníků. Je určena pro nejširší čtenářskou obec a je nabízena jako poradce nikoli jako učebnice.
Na zásadní a mnohdy palčivé otázky, kladené účastníky duchovních cvičení, autor nabízí odpovědi hluboce zakotvené jak v bohatství spirituální teologie, tak i ve výborné znalosti lidské psychologie, podložené zkušenostmi s mnohými osudy. Opírá se o Písmo, Ignácova Duchovní cvičení i řadu dalších duchovních autorů. Vedle obecnějších výkladů o zákonitostech duchovního života a modlitby se zaměřuje především na provázení duchovním životem v náročných situacích (přetíženost, specifické problémy mládí i stáří, osobní utrpení, nepříjemnosti ze strany okolí) a na potíže s modlitbou (hledání správného způsobu modlitby, roztržitost, lenost, únava). Poukazuje na tvůrčí potenciál vnitřních nesnází, které naznačují, ve které oblasti došlo k nezdravému vývoji a na co je tedy zapotřebí se při jejich řešení nejprve soustředit.
Renomovaný autor Józef Augustyn SJ, polský kněz a psycholog, nabízí ve své knize rady týkající se lidských vztahů. Odpovídá na otázky problematiky lásky mezi bližními, manželi, rodiči a dětmi. Jak řešit konfliktní a zamotané vztahy, jak milovat svého bližního ve specifických situacích, abychom mu neublížili, přitom nesnižovalisami sebe a měli skutečnou lásku podle Kristova příkladu, o které mluví apoštol Pavel v 1. listu Korinťanům? V odpovědích autora se odráží jeho dlouholetá činnost a zkušenosti z oblasti duchovního doprovázení a psychologické praxe.
O láske sa neraz aj v kresťanskom prostredí píše a hovorí s takým idealizmom, že ľudia často zostávajú neoslovení vo svojej konkrétnej situácii. Nanajvýš si povzdychnú: Aké by to bolo pekné, keby to tak bolo u mňa, u nás… Poznáte to, keby… Józef Augustyn ako dobrý znalec medziľudských vzťahov a vzťahov v rodine oslovuje ľudí,ktorí majú s láskou aj problémy. Teda každého z nás. Vychádza z toho, že láske sa treba učiť a že je k nej treba veľa životnej múdrosti. Až vtedy, keď prijmeme svoju situáciu realististicky, môžeme robiť zmeny. Formou odpovedí na otázky sa dotýka takých tém ako sú napr.: asertivita, vzájomné počúvanie, zmysel pre humor, tolerancia a jej hranice, klamstvo detí alebo vzťahy rodičov a tínejdžerov.
Na minutu s Józefem Augustynem. Sto krátkých zamyšlení nad tématy z duchovního i běžného života nebo nad aktuálními událostmi (např. nad zavražděním bratra Rogera z Taizé, nad „nesmyslnou“ smrtí mladých při autonehodě apod.), při jejichž četbě si člověk markantněji uvědomí, co je v životě skutečně podstatné. Autor hovoří o Ježíši, modlitbě, svátosti smíření, lásce, srdci člověka, utrpení, kříži, Svatém otci, smrti a mnohém dalším. Upozorňuje, jak je důležité neustrnout, ale chtít lidsky i duchovně růst.
Autor odpovídá na otázky: Cítím se zraněný blízkým člověkem, Jsem nesmlouvavá a občas i krutá, Ubližování dětem, Zraněna vlastní matkou, Co dělat, když otec podvádí matku?, Může nás takový vztah spasit?, Jak žít s alkoholikem?, Když táta pije, Probuzení ze závislosti, Zažádala jsem soudně o alimenty, Kdy lze říci bližnímuurčitou věc bez obalu? Mám počkat, než se omluví?, Cítila jsem se nepochopená a odmítnutá, Odpuštění a smíření, Jak se vypořádat s utrpením a křivdami?, Jak léčit vztahovačnost?, Zvyšuje odpuštění naši odolnost vůči dalším zraněním?, Milujte své nepřátele, Je vůbec možné milovat nepřátele?, Odpuštění nikdy neustává, Usmíření se zemřelým a další.
Tento rozhovor vznikl na podnět českého Karmelitánského nakladatelství. Protože byla od samého počátku zamýšlen k publikování v češtině i polštině, byl k rozmlouvání přizván český žurnalista Jan Paulas, redaktor Katolického týdeníku, a z polské strany Cezary Sekalski šéfredaktor katolického měsíčníku pro Obnovu v Duchu svatém List. Přáním nakladatelství i obou novinářů bylo získat rozhovor, který by měl autobiografický charakter, což respondent přijímal na počátku se značným odporem. Nakladatelství se ale na něho obrátilo s touto prosbou právě proto, aby mohlo přiblížit svým čtenářům autora, jehož knihy se na domácím trhu objevují už celou řadu let.
V knize shrnuté reflexe a praktické postřehy se týkají především vedení úvodní části duchovního života, v níž se uskutečňuje vnitřní očišťování a uzdravení. Autor neopomíjí teologické hledisko duchovního vedení, avšak nesoustřeďuje se na ně. Více pozornosti věnuje psychologickému a existenciálnímu rozměru, vztahu, kterývzniká v počáteční fázi duchovního dialogu. Kniha si neklade za svůj cíl navnadit čtenáře, aby po jejím přečtení sami nabízeli duchovní vedení druhým. Spíše chce přesvědčit ty, kdo upřímně touží po duchovním růstu, o potřebnosti užít služby duchovního vedení.
Praktická príručka poľského jezuity, ktorá uvádza do podstaty sviatosti pokánia a zmierenia a každému pomôže aj pri individuálnej príprave. Vychádza s cirkevným schválením
Podtitul: Průvodce při poznávání a formování vlastní sexuality. I když mohou mít z této knížky užitek i dospělé osoby, přece jen je určena především mládeži v období, kdy se rozhoduje o svém budoucím povolání. Pouze sexualita integrovaná, tj. taková, ve které je sjednocena sféra pohlavní, citová a duchovní v „jediném prožitku lásky“, zaujímá v životě člověka to místo, které jí určil Bůh. Knížka může být užitečná i rodičům, kněžím a vychovatelům, kteří mají být mládeži hlavní oporou na jejich cestě ke zralé lidské lásce.
Cíle, zásady, metody. Kniha představuje svým způsobem pokračování úspěšné knihy Sexualita v našem životě, zde se však autor dotýká samotného předmětu sexuální výchovy. Autor nepřednáší pouze svoje stanoviska, ale také učení církve. Prezentované postřehy a názory jsou tříbeny každodenní dlouholetou praxí v práci s mládeží, doplňované množstvím poznatků a podnětů získaných z řad přednášek a diskusí s rodiči a vychovateli.
"Zpovídání je pro mne vždycky náročnou a obtížnou službou. Dodnes jen velmi těžko rozlišuji, které z vyznávaných hříchů mám pominout mlčením a kdy mám kajícníkovi říci laskavě, ale rozhodně „jdi a už nehřeš.” Často cítím, že mě tíží kajícníkovy hříchy, a i když si připomínám, že jsem jen „služebníkem neužitečným”, přece jen se mě cizí hřích dotýká. Nejbolestnější jsou pro mne takové situace, ve kterých kajícník, který těžce ukřivdil druhým a dal pohoršení, mluví o svých proviněních způsobem podivně lehkým. Když kajícník necítí břemeno svých hříchů, sám cítím jejich tíhu na sobě. Ve svých prvních kněžských letech jsem se po jisté "těžké zpovědi" vnitřně vzbouřil. Jako bych se ptal: „Proč mám poslouchat takové lidské ohavnosti?” Vyšel jsem ze zpovědnice a šel do města. Na ulici jsem se vzpamatoval a obdržel jsem vnitřní světlo: Právě to je tvůj úkol." (autor o knize)
Úvahy P. Józefa Augustyna o lidských emocích, strachu a sexuální výchově vznikaly v kontextu jeho bohaté pastorační i autorské činnosti. Každá věta se proto opírá o jeho velké zkušenosti jakožto duchovního vůdce a o dokonalou znalost lidské psychiky.
Svet ľudských pocitov je hlboký oceán, do ktorého vidí iba Boh. Je možné odpovedať na otázky, ktoré ľuďom nedajú spať? Ako prekonať agresivitu, strach, znechutenie, depresívnosť, nesmelosť? Čo robiť ...
O svátosti smíření z pohledu různých disciplín. Z polsky vydaného sborníku článků týkajících se různých hledisek a problémů svátosti smíření Józef Augustin vybral ty, které jsou zajímavé i pro české čtenáře. Tak vznikla publikace odborně fundovaných a současné přehledných a stručných pojednání na témata, jako jsou například: biblické základy svátosti smíření, dějinný exkurz, současné chápání svátosti smíření, svátost smíření jako služba lásky. České vydání sborníku, jehož editorem je Aleš Opatrný, bude vedle překladů z polštiny obsahovat i původní české články. Kniha je určená zpovědníkům, ale bude jistě užitečná i pro katechety, formátory a věřící, kteří usilují o vlastní duchovní růst.
Můžeme přijmout vlastní život? Umíme ho přijmout? To jsou otázky, kterým je věnována tato kniha.Přijetí života se souhlasem není jednorázový akt. Je to proces, který trvá celý lidský život.Knížka polských autorů nás vede k tomu, abychom všechny životní danosti – i se všemi handicapy – pochopili jako příležitost a výzvu k pravé seberealizaci.
“Je prokazatelné – píše Pius XI. – že mezi všemi metodami konání duchovních cvičení má jedna naprosté prvenství. Hovoříme o metodě užívané svatým Ignácem z Loyoly. Tato podivuhodná knížečka, malá svým rozsahem, ale plná moudrosti, zazářila od doby svého slavnostního potvrzení (…) (encyklika Pia XI. Mens nostra)
Praxe duchovního vedení. Tematika duchovního vedení stále probouzí živý zájem mnohých – nejen duchovních vůdců samých, ale i „pouhých“ uživatelů této pastorační služby. Zná-li vůdce i vedený dobře podstatu, cíle a metody duchovního vedení, napomůže to podstatně k navázání a vedení dialogu.
Závěrečný díl kompletu duchovních cvičení známého polského autora, které se mohou stát inspirací pro jednotlivce i společenství. Knihy vycházejí z duchovních cvičení Ignáce z Loyloy a snaží se poskytnout podněty k rozjímání nad inspirativními pasážemi z Písma.
Rozjímání na základě Duchovních cvičení svatého Ignáce z Loyoly - syntéza. Než byla Duchovní cvičení oficiálně potvrzena papežem Pavlem III. v roce 1548 a než si dobyla jakéhokoli veřejného úspěchu, byl si Ignác už dobře vědom mimořádného pokladu, který měl v rukou. V dopisu jednomu ze svých pozdějších spolubratří píšese sobě vlastní pokorou a prostotou: “Cvičení jsou tím nejlepším, co si jen v tomto životě mohu přát k tomu, aby člověk mohl sám osobně užívat plodné pomoci a také ji přinášet druhým.” Nešlo o lacinou chválu člověka nadšeného sebou a svým dílem. Od prvního úředního potvrzení Apoštolským stolcem se k Duchovním cvičením vyjádřilo dalších třicet papežů. Nepochybně nejdůležitějším dokumentem zabývajícím se Cvičeními je encyklika Pia XI. Mens nostra: “Je prokazatelné – píše Pius XI. – že mezi všemi metodami konání duchovních cvičení má jedna naprosté prvenství. Hovoříme o metodě užívané svatým Ignácem z Loyoly. Tato podivuhodná knížečka, malá svým rozsahem, ale plná moudrosti, zazářila od doby svého slavnostního potvrzení (…) jako nejmoudřejší a jedinečně všeobecný kodex pravd potřebných k vedení duší na cestě spásy.” Jan Pavel II. nazval Duchovní cvičení “mimořádně účinným prostředkem hluboké obnovy křesťanského života.
Publikováno:2003
ISBN:80-7192-582-9
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.