Bílá místa české historie

Bílá místa české historie

5
Podtitul: 17. století První díl série historických knih, mapujících zdánlivě poznaná údobí českých dějin. Zabývá se událostmi, která přes svoji všeobecnou známost mají ještě svá „bílá místa“. Díl shrnuje veškerá objektivní fakta i interpretace o pěti událostech 17. století: popravě 27 českých pánů a osud jejich těl, horoskopu Albrechta z Valdštejna, emigraci Jana Amose Komenského, čarodějnických procesech ve Velkých Losinách a osudu Chodska za nadvlády Lomikara.
Published: 2010
ISBN: 978-80-242-2648-4
18. století - Smutná císařovna s pomněnkovýma očima. V tomto dílu Bílých míst české historie vám nabízíme procházku tak trochu opomíjeným 18. stoletím. Nejprve poznáme tři známé muže ve vyprávění nazvaném Dva zbojníci a nepohodlný hrabě a představíme si – pro mnohé asi netradičně – duchovního, jehož jméno se stalo symbolem náboženského útlaku natolik, že jsme kapitolu nazvali Temný páter z doby temna. Nebude chybět ani Marie Terezie neboli Smutná císařovna s pomněnkovýma očima, o níž se vypráví plno legend a polopravd či přímo pomluv. Dozvíme se také Jak dopadli sedláci u Chlumce a zda byl Josef II. skutečně velkým lidumilem, dobrým reformátorem a oblíbencem poddaných. Na závěr se vypravíme na severozápad Čech, kde dožíval svůj bouřlivý život Milovník a svůdce zavřený do knihovny, ale nebudeme si povídat jen o něm, protože závěr 18. století nabízí nejednu zajímavost i otázku bez odpovědi.
Published: 2011
ISBN: 978-80-242-3230-0
Třetí díl ze série historických knih, které mapují zdánlivě poznaná údobí českých dějin v událostech obecně známých, a přesto stále majících svá „bílá místa“. V pěti kapitolách z 19. století se potkáme nejprve s Napoleonem, potom si přiblížíme revoluční rok 1848, vydáme se na císařský dvůr za Františkem Josefem I., nahlédneme do života českých obrozenců a vlastenců a na závěr navštívíme „zrádce národa“ Karla Sabinu, „nešťastného Rigoletta“ Rudolfa Mrvu a posvítíme si na tzv. hilsneriádu.
Published: 2012
ISBN: 978-80-242-3655-1
Čtvrtý díl je věnován počátku 20. století a především první světové válce. Dozvíme se o dilematech české politiky včetně Švihovy aféry, českých stopách v atentátu na Františka Ferdinanda d´Este, průběhu válečných operací a zejména o situaci v českých zemích a československém zahraničním odboji včetně jeho protagonistů– T. G. Masaryka, E. Beneše či J. Dűrycha. Nemalá pozornost je věnována také vzniku a činnosti našich legií v Rusku, Francii a Itálii. Na závěr se dozvíme, proč byl československý stát vyhlášen 28. října 1918 hned třikrát.
Published: 2015
ISBN: 978-80-242-5056-4
Pátý díl Bílých míst české historie je věnován létům 1918–1939, tedy období nazývanému „první“ a „druhou republikou“. Dočtete se o bojích, které muselo Československo ihned po svém vzniku svést pro zachování své územní celistvosti, o nelehkém budování nového státu, o našich legiích v sovětském Rusku a jejich sibiřské anabázi včetně obvinění z krádeže ruského zlatého pokladu. Dozvíte se také, že předmnichovská republika nebyla zdaleka tak ideální, jak se dnes často tvrdí a že zejména dvacátá léta byla obdobím řady afér. Hospodářská krize přinesla nejen sociální bouře a stávky, ale vyhrotila také národnostní neshody a konflikty, které po nástupu Hitlera v Německu vedly ke snahám o rozbití československého státu. To začalo po Mnichovu a skončilo v březnu 1939, kdy se ze zbytku českých zemí stal nacistický protektorát.
Published: 2018
ISBN: 978-80-242-6255-0

Jiří Bílek

česká  1948 -  2020