Intimní mimomanželské styky českých, francouzských, anglických i rakouských panovníků a panovnic 13. - 18. století. Český spisovatel, novinář a amatérský historik z náznaků soudobých kronikářů (např. Zbraslavská kronika Petra Žitavského) vyvozuje informace o milostném životě českých i západoevropských králů a královen. Jakv úvodu své knihy poznamenává, snaží se doplnit oficiální dějepis údaji o tom, že i panovníci byli lidé z masa a kostí. - Obrázky v textu, přehled literatury, chronologický přehled pojednaných panovníků. „Můj soukromý dlouholetý zájem o historii, který bych mohl nazvat až posedlostí, mě spolu s minulostí bulvárního novináře přivedly k myšlence vybírat si z dějin hrozinky, či chcete-li chuťovky, které by mohly zaujmout co nejširší čtenářské publikum. A protože přirozená lidská zvědavost se vztahuje především k osobám výše postaveným, záměrně jsem zvolil pro svou knížku název Tajnosti královských trůnů," prozrazuje o vzniku této publikace její autor, známý spisovatel literatury faktu Jan Bauer. A že si vybíral z dějin opravdu mimořádně zajímavé „hrozinky", svědčí i témata, s nimiž se čtenář v této knize setká. Uveďme alespoň namátkou: Byla Eliška Přemyslovna svému choti, Janu Lucemburskému, nevěrná? Byl český král Václav IV. homosexuálem? Uherský král Matyáš Korvín měl nejraději nedotčené panny! Proč anglický král Jiří I. Hannoverský nastupoval na trůn rozvedený? Jak dvě milenky francouzského krále Ludvíka XV. rozpoutaly válku proti Marii Terezii. A víte, že císař Josef li. býval velmi šetrným návštěvníkem nevěstinců a z jednoho byl dokonce vyhozen?
Publikováno:
2005
ISBN:
978-80-7268-507-3
Zkušený autor literatury faktu Jan Bauer využil v této knize nejen svého celoživotního zájmu o historii, ale také mnohaletou zkušenost bulvárního novináře. Pokusil se nahlédnout za královské trůny, zda tam náhodou nenajde nějakou dosud zakrvácenou dýku, nebo něco do "černé kroniky" korunovaných hlav. Své příběhy začíná vraždou, která se odehrála v noci na záchodě a jejíž obětí se stal dávný český kníže Jaromír. Odskočil si do staré dobré Anglie, kde kdysi arcibiskup Tomáš Becket doplatil na to, že se zřekl králova přátelství. Rovněž zkusil pátrat po tajemném vrahovi posledního přemyslovského krále a zjišťoval, kdo chtěl otrávit Václava IV. Podrobně se zabýval všemi pražskými defenestracemi a zajímal se, proč musela zemřít půvabná Anna Boleynová a co se stalo s vrahem francouzského krále Jindřicha IV. Navarrského. Na Staroměstském náměstí sledoval popravu sedmadvaceti českých pánů, do Chebu ho zlákala krvavá likvidace vévody Valdštejna a v ponurých ruských věznicích se zase zajímal o podezřelé konce carevičů a carů. Nakonec se vydal do revolucí rozbořené Paříže, aby byl svědkem posledních týdnů a dnů života nešťastného krále Ludvíka XVI. a jeho manželky Marie Antoinetty. Jeho knížka je sice poněkud krvavým, ale zato velice zajímavým čtenářským výletem do minulosti, napsaným svěžím a poutavým jazykem.
Publikováno:
2005
ISBN:
80-7268-323-3
Třetí svazek Tajností královských trůnů má podtitul "děsivé záhady, dvojníci a podvody". Zdaleka se nejedná pouze o české panovníky. Najdete zde také málo známé zajímavosti a tajemné i děsivé příběhy panovnických rodů ve Francii, Rusku, Německu či Rakousku. Nechybí zde samozřejmě dodnes nevyjasněná záhada muže s železnou maskou, samozvaného cara Lžidimitrije, ale i tajného bratrstva rosenkruciánů. Závěr knihy je tvořen kapitolou o strašidlech Habsburků, ale především chronologií popsaných příběhů, která velmi vhodně doplňuje příběhy v této knize.
Publikováno:
2006
ISBN:
80-7268-362-4