Asi dvetisícštyristo rokov nás delí od času, keď grécky idealistický filozof Platon písomne zaznamenal svoje myšlienky. Platon (427–347 pred n. l.), hlavný predstaviteľ objektívneho idealizmu nebol iba filozofom. Jeho dialógy patria medzi nejlepšie výtvory gréckej umeleckej prózy. Dnes sa konečne dostáva do rúk čitateľom pod názvom Dialógy slovenský preklad kompletného diela tohto vynikajúceho mysliteľa v troch zväzkoch. V prvom zväzku sú zaradené dialógy prvého obdobia Platonovej literárnej činnosti, tzv. sokratovského obdobia. Ústrednou postavou je v nich je Sokrates, človek-filozof, fyzicky nepekný, ale duševne krásny. Mimoriadne a obdivuhodné osobné vlastnosti z neho spravili filozofa, od ktorého sa vlastne začína nová epocha gréckej filozofie. Na Platona, svojho žiaka, mal nesmierny vplyv. Keďže Sokrates sám nič nenapísal, je pre nás nesmierne cenné, že Platon zachytil celé jeho učenie a práve z jeho diela sa dozvedáme o osude a vlastne aj posledných chvíľach tohto vzácneho človeka. Okrem iných sme do prvého zväzku zaradili dialógy Charmides (tu sa čitateľ stretne so známymi výrokmi „Poznaj sám seba“ a „Všetko s mierou“), Lysis, Hippias Menší, Ion, Hippias Väčší, ako aj Kriton a známa Obrana Sokratova. Obrana Sokratova, jedno z najkrajších a najstrhujúcejších diel, ktoré Platon napísal, je vlastne oslavou a obhajobou Sokrata, odsúdeného na smrť. Do dnešných čias pretrvala sila jeho ducha a boj za pravdu, o ktorej bol vnútorne presvedčený. Česť a odvaha, vlastnosti stojace ako prvé na rebríčku cností starých Grékov, sa tu ukázali v plnej miere a Sokratov citát „Viem, že nič neviem“ aj dnes nás donúti zamyslieť sa nad sebou samými. Platon však nepodáva len Sokratove názory, ale predovšetkým dáva nazrieť do svojich myšlienok a odkrýva svoje náhľady na svet. A dnes, asi dvadsaťštyri storočí od vzniku celého diela, má možnosť aj slovenská čitateľská verejnosť zoznámiť sa s odkazom tohto velikána antickej filozofie.
Publikováno:
1990
ISBN:
80-222-0125-1
V druhom zväzku Dialógov, ktorých autorom je významný starogrécky idealistický filozof Platon (427–347 pred n. l.), sú zahrnuté dialógy Štát, Parmenides, Teaitetos, Sofista a Štátnik. Medzi Platonove najvýznamejšie diela nesporne patrí spis Štát (Politeia, slovenskí čitatelia ho možno poznajú pod starším názvom Ústava), ba možno povedať, že je vyvrcholením Platonovho diela. Dialóg sa začína skúmaním podstaty spravodlivosti. Protagonista tohto diela, Sokrates, premieta spravodlivosť do ľudskej spoločnosti a rozoberá jej úlohu v štáte. Postupne rozoberá jednotlivé štátne formy a podáva náčrt najlepšieho štátneho zriadenia. Je týmto ideálnym zriadením aristokracia, timokracia, oligarchia, demokracia, či tyrania? Dokonalý je podľa neho taký štát, v ktorom vládnu filozofi a ostatní občania mu slúžia podľa svojej povahy. Platonov štát je vlastne prvá utópia. Jeho úlohou je viesť ľudí k cnosti a blaženosti. V Štáte máme možnosť bližšie spoznať Platonovo učenie, jeho názory, napr. na výchovu ako aj jeho učenie o ideách, ktoré podáva chýrnym podobenstvom o jaskyni v VII. knihe. V dialógu Parmenides (nazvanom podľa slávneho eleatského filozofa) môžeme sledovať kritiku učenia o ideách a rozhovor o hlavných problémoch eleatského učenia, o súcne a nesúcne. Dialóg Teaitetos pertraktuje problém, čo je vedenie. Sokrates v rozhovore s matematikom Teaitetom postupne odpovedá na túto otázku. Dialóg je dôležitý pre poznanie Platonovej noetiky. Dialóg Sofista (hľadanie definície sofistu) a Štátnik (hľadanie pojmu a podstaty dokonalého štátnika) náš výber v tomto zväzku uzatvárajú. Mnohé myšlienky a názory obdivuhodného diela filozofa Platona nepodliehajú času, priepasť takmer dvetisícpäťsto rokov ich nepoznačila, sú aktuálne aj dnes a majú čo povedať aj súčasnému pozornému čitateľovi.
Publikováno:
1990
ISBN:
80-222-0126-X
Tretí, posledný zväzok kompletného diela gréckeho filozofa Platona obsahuje päť menších dialógov, ďalej najrozsiahlejší dialóg Zákony a súbor 13 listov. V dialógu Filebos autor pertraktuje etický problém, v čom spočíva dobro, v Timaiovi zasa podáva výklad vzniku sveta. Z úst Kritia sa dozvedáme, čo sa dopočul o Atlantíde, ostrove,ktorý dodnes vzrušuje ľudstvo svojím tajomným zánikom. V nedokončenom dialógu Kritias, ktorý je vlastne pokračovaním Timaia, autor podrobnejšie píše o ostrove Atlantis, o jeho civilizácii, ktorá vznika, rátajúc od Platonových čias, pred 9000 rokmi. Nosným dialógom tohto zväzku sú Zákony (Nomoi). Rozhovor vedú Sparťan, Kréťan a Aténčan. Cez kritiku krétskej a spartskej ústavy sa prichádza k rozprave o ústave, ktorá by bola najlepšia a najskôr uskutočniteľná. Táto ústava by sa zakladala na absolútnej moci zákonov. Toto Platonovo dielo za takmer dvadsaťpäť storočí nestratilo na aktuálnosti. Zákony, ktoré Platon navrhuje, v mnohom pripomínajú naše dnešné zákony. Za všetky spomeňme len návrh zákona o tzv. staromládeneckej dani. Veď to nie je nič nové pod slnkom – v knihe zákonov sa dočítame: „Ak sa niekto dobrovoľne … neožení najneskôr do tridsiateho piateho roku, nech je (peňažne) trestaný … Peniazmi teda nech je trestaný ten, kto sa nechce ženiť, a nech sa mu neprejavuje ani úcta zo strany mladších a nech ho nikto z mladých v ničom dobrovoľne neposlúcha.“ Po Zákonoch nasledujú menšie dialógy Epinomis a Minos a zväzok uzatvára súbor 13 listov, ktoré Platon píše Dionýsiovi, vládcovi na Sicílii, a niektorým priateľom. Tieto listy nám približujú Platona ako človeka a zároveň nám dajú nahliadnuť do zákulisia syrakúzkeho kráľovského dvora, kde sa Platon da razy pokúšal realizovať svoj ideálny štát. Netreba azda ani pripomínať, že Platonov význam je nesmierny. A tento na Slovensku prvý kompletný preklad nám dáva možnosť spoznať Platonove myšlienky a názory – ktoré sme doteraz poznali len z príručiek a učebníc – „priamo z prvej ruky“.
Publikováno:
1990
ISBN:
80-222-0127-8