Knihovna Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 - Edition

Knihovna Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97

5
Sémiotický pohled na svět. Kniha textů italského spisovatele, literárního kritika, sémiotika, držitele ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Uspořádal Jiří Fiala, z angličtiny a francouzštiny přeložil Jiří Fiala, z italštiny Zdeněk Frýbort. Výt. č. 1-50 číslovány a podepsány autorem.
Published: 2000
ISBN: 80-86181-36-7
Pozorování z moderního výzkumu vědomí. Kniha světoznámého psychiatra českého původu, která vyšla u příležitosti udělení Ceny Nadace VIZE 97 za rok 2007. Prof. MUDr. Stanislav Grof (1931) se narodil a vystudoval medicínu v Praze. Spoluzakládal Výzkumný ústav psychiatrický, kde se věnoval zkoumání účinků psychedelik na lidskou psychiku a terapeutickému užití LSD v případě duševní nemoci. V lednu 1967, na pozvání Výzkumného psychiatrického střediska Univerzity J. Hopkinse v Baltimoru (Maryland USA), pokračoval ve výzkumech v USA. V r. 1969 se zde stává vedoucím (Chief of Psychiatric Research) výzkumů směněných stavů vědomí a profesorem psychiatrie na Univerzitě J. Hopkinse. V roce 1972 publikuje svoji první knihu "Oblasti lidského nevědomí". Jako psychoterapeut hledá Stanislav Grof, ve snaze překonat v té době vládnoucí behaviorismus a úzce biologický freudismus, hlubší psychologické souvislosti procesu růstu a zrání lidské osobnosti. Spolu s Abrahamem Maslowem a Anthony Sutichem (zakladateli Společnosti humanistické psychologie) si uvědomuje, že chybí nesmírně důležitý prvek - duchovní rozměr psychiky. V r. 1968 zakládají všichni tři Společnost pro transpersonální psychologii.Stanislav Grof přispěl během následujících let svojí teoretickou prací i praktickými terapeutickými výsledky významnou měrou k rozvoji a konstituování této oblasti a k celkovému náhledu na lidskou psychiku. Ukázka z knihy: Mnoho lidí, se kterými jsme pracovali, vidělo v holotropních stavech lidstvo na křižovatce, kde se blížilo buď kolektivní anihilaci nebo evolučnímu skoku ve vědomí neslýchaných růzměrů a charakteru. Buď projdeme radikální transformací našeho druhu nebo nemusíme přežít. Zdá se, že kolektivně prožíváme proces podobný psychospirituální smrti a znovuzrození, který již tolik lidí prožilo individuálně v holotropních stavech vědomí. Budeme-li pokračovat v problematických destruktivních a sebedestruktivních tendencích, nepochybně zničíme sami sebe a vážně poškodíme život na této planetě. Jestliže však úspěšně zvnitřníme tento proces v dostatečně velkém měřítku, může to vyústit v evolučním pokroku, který nás posune daleko od našeho současného stavu, jak daleko jsme nyní od primátů. Jakkoli se takovýto vývoj může zdát utopií, může být naší jedinou skutečnou šancí...
Published: 2007
ISBN: 978-80-86181-83-7
Poznámky ke Knize závojů a čar. Nejnovější kniha Václava Cílka vznikla jako 11. svazek z knižnice nadace Ceny VIZE 97, jejímž je autor nyní laureátem. Kniha vychází jako ucelené autorovi poznámky k jeho připravované Knize závojů a čar. Představuje však obsáhlý soubor samostatných 26 statí, doplněný biografií a bibliografií autora. Tématicky je kniha věnována aktuálním dějům od české krajiny po celosvětové problémy. První částí je vzdána pocta půdě, ukázány jsou projekty krajinné a uvažováno je nad současnou architekturou. Krajina je zde nazírána jako fyzický svět, který potřebujeme chránit i jako duchovní fenomén, jenž přináší útěchu. Druhý díl reflektuje spíše společenské problémy současného světa: Jak moc jsme spjatí s energii (fosilních paliv); globalizace, environmentální krize, energetika a přírodní zdroje. Třetí poslední část je pod vlivem české duchovní tradice, potřeby nové spirituality z této vinotéky vyrůstajících textů.
Published: 2009
ISBN: 978-80-903759-5-6
Kniha textů amerického historika a laureáta sedmnácté Ceny VIZE 97 pro rok 2016, který ji získal za nadčasovou reflexi historických událostí moderních dějin. Autor je profesorem na Yaleově univerzitě, kde se věnuje dějinám střední a východní Evropy. V knize naleznete eseje, které jsou autorovou reakcí a doplnění bestselleru Krvavé země. Tématem knihy jsou netradiční úvahy o holocaustu, na téma Stalin a Hitler, fašismus, historický vývoj Ukrajiny a obecnější stati o paměti, kolektivní paměti a paměti suverenity. Dále je kniha doprovozena životopisem, autorovým doslovem a soupisem všech jeho publikací. Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 - Knihovna ceny, svazek 17.
Published: 2015
ISBN: 978-80-87954-05-8
Kniha „Nežít jen pro sebe“ představuje výběr jedenácti tematicky spojených textů Jana Sokola. Zařazené texty, prostupující mnohé vědní oblasti, se tak či onak dotýkají otázky soukromého života, toho, zda má, jak se dnes často věří a také žije, člověk myslet především na sebe a žít pouze svůj malý soukromý život. Že to dělat musí, o tom není nejmenších pochyb. Každý musí žít svůj život, převzít ho a vést. Jan Sokol však ukazuje samozřejmou (či nesamozřejmou?) skutečnost, že dělat jen to prostě nestačí. Život jednotlivce je vždy již součástí nějakého širšího celku a z toho plynou pro člověka a jeho život určité důsledky. Protože výběr zasahuje patrně do všech oborů, jimiž se Jan Sokol zabýval, jmenovitě např. do filosofie, antropologie či práva, lze snad v jistém smyslu tuto knihu chápat i jako stručný „úvod do Sokola“. Čtenář tak má možnost konfrontovat se s myšlenkami filosofickými a etickými, s problematikou široce pojímané antropologie člověka, oblastí dějin apod. Věříme, že texty na takové téma jsou lidem dnes potřeba.
Published: 2016
ISBN: 978-80-87954-06-5

Authors author(s) in edition

Václav Cílek

česká  1955

Umberto Eco

italská  1932 -  2016

Stanislav Grof

česká  1931

Timothy Snyder

americká  1969

Jan Sokol

česká  1936 -  2021