Podtitul: Mystická zrození Na základě údajů shromážděných při studiu kultur a etnik po celém světě popisuje Mircea Eliade v této knize základní formy iniciace: skupinové rituály puberty, rituály vstupu do tajných společností, individuální šamanské iniciace, křest, obřady zasvěcení do mystérií i různé literární tradice založené na těchto zkušenostech (sv. Grál, ideál rytířství). Snaží se dnešním čtenářům, kteří se již s touto zkušeností příliš nesetkávají, ukázat, jaký přínos tyto tradice měly pro lidský vývoj, neboť v jejich centru vždy stál prožitek přerodu, vstup do nové existence, což je významným prvkem i v některých moderních proudech psychoanalýzy.
Images et symboles. Essais sur le symbolisme magico-religieux
Podtitul: Esej o magicko-náboženských symbolech Mircea Eliade – jeden z nejprosnulejších interpretů náboženských tradic a praktik – v této knize ukazuje, že mýtus a symboly jsou způsoby myšlení, které nejenom předcházely racionálnímu uvažování, ale i nadále tvoří podstatnou součást lidského vědomí. Popisuje a analyzuje některé z nejvlivnějších a nejrozšířenějších symbolů, které ovládly mnohokrát a na mnoha úrovních západní i východní mytologické myšlení, např. symboliku středu, času a věčnosti, uzlů a svazování, mušlí a vodního živlu.
Dnešní humanitní vědy nejsou jen oblastí vědění: jsou praktikami a institucemi. M. F. analyzuje jejich zrození, vzájemné vztahy. „Člověk“ se objevil v našem vědění nedávno. Nebyl objektem zájmu po tisíciletí: zrodil se díky proměně naší kultury. V tomto díle nejde o „dějiny“ humanitních věd, ale o archeologii současnosti. Ao kritiku: neboť kde se tyto okolnosti změní, „člověk“ zmizí a uvolní místo možnému novému myšlení.