(1968–1984, sv. 1–2, 4, 6–7, 11, do 1973 red. Valter Feldstein) zůstala nedokončena. v některých publikacích uváděn název edice - Z díla Stefana Zweiga
Triumph und Tragik des Erasmus von Rotterdam / Castellio gegen Calvin oder Ein Gewissen gegen die Gewalt
Dvě historické biografie vzniklé v třicátých letech, ve kterých rakouský prozaik, humanistický pacifista (1881–1942), vyzývá za nezávislost smýšlení proti násilnostem fanatismu a ve kterých autor doslovu, historik J. Polišenský odhaluje nejen autorovo hořké komentování tehdejší současnosti, ale i zastřenou autobiografii. První je portrétem humanisty a prvního moderního světoobčana, střetávajícího se s Lutherem, a druhá životopisem osamělého statečného muže téhož století, střetávajícího se tragicky s Kalvínem.
Středověk se chýlil ke konci, přišlo století zámořských objevů. Touhou Evropanů bylo doplout do Indie, k Ostrovům koření a ještě dále, až k pohádkovým pokladům Kublaj-chána, obchodovat, zbohatnout. Začalo se velké dobrodružství. Jedním z těch statečných mužů, kteří tehdy obohatili lidské poznání, byl objevitel Ameriky, Kryštof Kolumbus, ač přitom do konce života věřil, že přistál v Indii. Ale proč dostal nový světadíl jméno po Amerigovi Vespuccim? Jak došlo k tomuto historickému omylu, se ptá i Stefan Zweig a "případ Vespucci“, který po dlouhá léta zaměstnával historiky, se mu stává podnětem k vylíčení nejzajímavějších rysů tehdejší Evropy.