Starokresťanská knižnica - Edice

Starokresťanská knižnica

3
Predkladaný výber chronologicky zachytáva literárne svedectvá starokresťanského mučeníctva. Najstaršie doklady máme v epistolografii Plinia Mladšieho cisárovi Traianovi. Z kresťanského grécky hovoriaceho prostredia pochádzajú List Rimanom od Ignáca Antiochijského, Umučenie Polykarpa, Aktá Iustina, Umučenie Karpa, Papyla a Agathoniky a Listo mučeníkoch vo Vienne a Lugdune, zachovaný v Eusebiových Cirkevných dejinách. Latinské svedectvá uvádzajú Aktá mučeníkov z mesta Scilli. Nasleduje Tertullianovo Povzbudenie mučeníkom, Umučenie sv. Perpetuy a Felicity a ich Aktá, Cyprianov spis O padlých a výber z Listov, Aktá Cypriana, Pseudo-Cyprianova Chvála mučeníctva a Aktá Maximiliana. Eusebiov záznam O palestínskych mučeníkoch hovorí o posledných prenasledovaniach na Východe. Výber sa končí získaním slobody vyznania tzv. Milánskym ediktom zachovaným v Lactantiovom diele Ako zomreli prenasledovatelia. Úplný záver tvorí epigram pápeža Damasa vzdávajúci úctu mučeníkom, ktorý dodnes zdobí Callixtove katakomby v Ríme.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7141-669-2
Dielo hipponského biskupa sv. Augustína je jedným z najdôležitejších dokumentov z obdobia ranej Cirkvi. Zaoberá sa správnou metódou katechizovania a zároveň ponúka i jej dva vzory. Vzniklo v rokoch 399 – 405. Špecifikum diela spočíva v tom, že ide o tzv. predkatechézu, ktorá je určená záujemcovi o krst, ktorý sa po vypočutí tejto katechézy rozhoduje, či začne alebo nezačne katechumenálnu prípravu. Ako prevažná väčšina Augustínových diel, aj toto vzniklo ako odpoveď na požiadavku, v tomto prípade pastorálneho charakteru. Ide vlastne o odpoveď na tri otázky, ktoré hipponskému biskupovi adresoval kartáginský diakon Deogratias. Augustín v diele analyzuje mnohé príčiny stroskotania v katechéze a predstavuje aj spiritualitu katechétu. Dielo ponúka dve formy katechézy, ktoré sú založené na interpretácii dejín spásy, úzkeho vzťahu medzi Starým a Novým zákonom, ako aj kristologickú ekleziológiu. Je zaujímavé, že Augustín venuje veľmi veľký priestor ekleziálnej príprave možného záujemcu o pripravu na krst, pričom podstata formácie spočíva v upozornení a vysvetlení toho, že v Cirkvi nájde po krste aj zlých kresťanov, ktorým sa má vyhýbať, avšak, pripomína Augustín, nájde v nej aj dobrých kresťanov, ktorých má vyhľadávať a pridŕžať sa ich. Augustínov spis je tak cenným dokumentov o ranocirkevnej predkatechumenálnej transparencii. Podľa hipponského teológa kulminujú dejiny spásy v čase príchodu záujemcu ku katechétovi, ktorý sa takýmto spôsobom stáva súčasťou dejín spásy. Katechumen má katechézu počúvať, aby uveril, uveriac má získať nádej a dúfajúc nájsť lásku.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-7141-970-9
Môže svätý teológ na vrchole svojho pôsobenia napísať príručku, v ktorej podá podstatu kresťanského života na zemi? Jeden z najväčších kresťanských teológov, biskup, svätý Augustín z Hippo (354–430) sa o to pokúsil vo veku asi 66 rokov. Enchiridion teda vznikol v rokoch 421–422/423. Jeho základným presvedčením je, že Bohu je potrebné slúžiť s vierou, nádejou a láskou (porov. 1 Kor 13,13). Tieto tri čnosti tvoria základnú osnovu diela, ktoré poznáme pod názvom Enchiridion ad Laurentium alebo De fide (et) spe et caritate. Krédo alebo Vyznanie viery (Symbolum) slúži na vysvetlenie čnosti viery a modlitba Pána (oratio Dominica) na vysvetlenie čnosti nádeje. Augustín potom vysvetľuje čnosť lásky na základe Ježišovho zosumarizovania celého zákona do prikázania lásky k Bohu a blížnemu. Toto výnimočné dielo predstavuje akýsi katechizmus, celostný a skrátený pohľad na vieru, nádej a lásku u svätého Augustína. Všetky závažné témy, o ktorých hipponský biskup premýšľal počas celého svojho života, majú svoje teologické vyjadrenie v Enchiridione. Enchiridion predstavuje vynikajúcu syntézu obrany náuky o milosti v jej súvislostiach s ostatnými časťami dogmatickej teológie. Počas stáročí, od stredoveku až po súčasnosť, ostáva Augustín prominentným autorom. Jeho diela sa neustále prekladajú do rôznych jazykov a jeho myslenie sa študuje.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-8191-006-7

Autoři autoři v edici

Aurelius Augustinus

alžírská  354 -  430