Kniha představuje žánrově a tematicky rozmanité práce otiskované převážně jen v časopisech od r. 1906 do r. 1915. Zahrnuje povídky, reportáže, satirické postřehy z vojenského života (Rezervistovy dopisy), jednoaktové drama (Pátýakt), verše, črty, humoresky a fejetony.
Deset kapitol o horách, v nichž se zpožďují staletí, o lidu, který žije životem polopohanských pastevců a primitivních rolníků a dřevařů, o loupežnicích, kteří bohatým berou a chudým dávají. Žeň z let 1932-34, kdy Olbracht prochází bývalou Podkarpatskou Rusí, dívá se, rozmlouvá s lidmi, zaznamenává, komentuje. V odlehlém údolí nachází vesnici, v níž vládne teprve 11. stol., jinde dokonává kolonie Němců, kterou sem kdysi přesídlila s mnoha privilegii Marie Terezie, po vsích živoří židovští řemeslníci, zatlačovaní moderní průmyslovou výrobou a lépe organisovanou lichvou bank. Rusíni nemají školy, učebnice ani učitele a politicky vládne agrární strana. Nade vším je tu pak český buržoasní byrokrat, především četník a notář. Situace, která činí z pozorovatele spíše skeptika, než optimistu; ale Olbracht věří, že se jednou vše změní a že podkarpatský lid najde svou pravou vlast.
Biblické příběhy -- Ze starých letopisů -- O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách Svazek přináší souborné vydání literárních adaptací starých textů, jež čerpají ze staré paměti lidstva a národního společenství, tj. příběhů ze Starého zákona, z Kosmovy, Hájkovy a Křišťanovy kroniky a ze staroindických bajek.
Olbrachtovy prvotiny, vybrané z českých dělnických časopisů z let 1906 až 1915. Feuilletony, reportážní studie a povídky jsou rozděleny do tří oddílů: v prvním jsou shrnuty prózy převážně feuilletonového rázu,vnichžOlbrachtsleduje zhoubné vlivy kapitalistické výrobní anarchie na život českých pohorských krajů, ukazuje násilnéodnárodňování, zesměšňuje buržoasní nacionalismus, pranýřuje příživnictví maloměšťáků a odhalujehazardníhruimperialisticképolitiky: v druhé části jsou feuilletony, těžící ze zkušenosti a znalosti vojenského života za Rakouska (tento cyklus, nazvaný "Dopisy reservistovy", hodlal sám autor vydat knižně). V třetím oddílejsouotištěnypovídky, z nichžněkteré jsou rázu autobiografického (Loupežník můj přítel z mládí), jiné vysvětlují mládeži podstatu vykořisťování lidské práce za kapitalismu (Historie čepice), další podávají záběry ze životamaloměšťáků(Břemeno,Nejkrásnější denživota).
Závěrečný svazek autorových sebraných spisů obsahuje v nejrůznějších časopisech, sbornících a knihách otištěné články, stati, črty, povídky, literární podobizny, úvahy a vzpomínky, jejichž obsah naznačuje název oddílů, do nichž jsou seskupeny (Z bojů o socialistický stát a socialistickou kulturu, Tradice české literatury, Z cesty životem). Dále uvádí historickou hru Pátý akt a filmové scénáře Lešetínský kovář a Marijka nevěrnice.