Publikace Hrátky z dětské zahrádky je plná poezie pro děti, psané nejen pro čtení, ale i naslouchání. Poezie v sobě nese vždy zárodek nějaké další činnosti. Jinými slovy – v jednotlivých částech knížky slouží ke hře dětí. A tak v kapitole Malovaná říkadla je rytmus verše i rytmem k malování, v části pojmenované Rýmovanéhádanky v sobě rým skrývá vyluštění hádanky, v oddíle Povídání s ozvěnou je úkolem dětí odposlouchat ozvěnu z prvního verše a najít k ní odpovídající rým. A nakonec v poslední kapitole – Bude z tebe bude – jsou verše nejen základem hry na povolání, ale dají se použít i k recitaci nebo zpěvu. Některé z nich jsou zhudebněny a jejich jednoduchý notový záznam najdete ve Zpěvníčku na konci knihy. Ve spojení s učením J. A. Komenského „Škola hrou“ a moudrem J. Suchého, že „…trocha poezie nikoho nezabije“, posíláme tuto publikaci do světa s přáním, aby zaujala a pobavila nejen děti, ale i rodiče a pedagogy, bez jejichž spolupráce by tato útlá knížka zůstala jen pouhým torzem.
Úspěšný český psycholog se snaží dobrat odpovědi na stále živou otázku rodičů, pedagogů a psychologů: Co lze u dítěte chápat jako zdravé sebevědomí? Hledání odpovědi přirozeně vede k tématu výchovy a jejího vlivu na osobnost dítěte. Jak tedy vychovat přiměřeně sebevědomé dítě, které nepochybuje o své vlastní hodnotě a vládně díky tomu důvěrou v sebe i ve své okolí? Tomáš Novák na příkladech ze své poradenské praxe dokumentuje jak autoritativní, direktivní výchovu, tak ochranitelský, až rozmazlující výchovný styl, plodící na jedné straně úzkostné osobnosti deformované drilem, na druhé straně osobnosti zdánlivě silácké, s uměle nadsazeným sebevědomím. Ačkoliv autor uznává, že žádný výchovný postup neskýtá naprostou záruku úspěchu, přiklání se k trendu tzv. uvolněného rodičovství s nadhledem, podporuje demokratické výchovné postupy, "otužování" samostatností a zdůrazňuje význam kladného přijetí dítěte.
V hodnocení „žáků-darebáků“ lidé často kolísají mezi extrémy typu „to ta dnešní doba za to může“ a představou o všemocném vlivu genetiky. Časté je i tzv. nálepkování, ať již formou psychiatrizace („je to blázen“), nebo s důrazem na delikvenci („je to lotr, roste pro šibenici“). Ve skutečnosti to není zdaleka tak zlé.Výchovné problémy dětí školního věku jednoduše nejsou ojedinělé. Publikace známého českého psychologa se zabývá rozdělením poruch chování dětí, popisuje příčiny krádeží, záškoláctví, lží a zabývá se také souvisejícími projevy – konflikty dětí s rodiči a učiteli, zneužíváním dítěte, šikanou atd. Kniha je věnována především rodičům, ale i učitelům, výchovným poradcům na různých úrovních, sociálním pracovníkům a těm z řad odborné veřejnosti, kteří mohou publikaci rodičům doporučovat, a tak jim usnadnit pochopení chování jejich dítěte.
Publikace Pojďte si hrát s námi plynule navazuje na již vydanou knihu Hrátky z dětské zahrádky. Stejně jako předešlý titul je plná poezie pro děti, psané nejen pro čtení nebo naslouchání, ale i pro cvičení a hru. No, posuďte sami: · V kapitole Veršování k malování jsou dětmi dokreslovány verše pohádkového příběhu. · V částipojmenované Elce pelce kotrmelce jsou říkadla a písničky spojeny se zdravým pohybem dětí, které cvičí na jejich rytmus. · V oddíle Hádej hádej neprohádej najdete poetické hádanky, v nichž se děti snaží nalézt tu správnou odpověď. · A nakonec v poslední kapitole Šotek řádí v reklamách si šotek Zagroškudlička pomocí kouzelné baterky a čarodějné štětky pohrává s nápisy reklam a mění jejich smysl i význam. Doufáme, že vám knížka Václava Fishera přinese mnoho radosti a inspirace a přejem všem dětem, rodičům i výchovným pracovníkům mnoho úspěchů při práci a hře s poezií.
Asi si říkáte: ''Kdo jiný než můj bratr (nebo sestra) by mi měl(a) být nejblíž?'' Máte jistě pravdu, ale ne vždy tomu tak je. Právě kniha známého českého psychologa a manželského poradce Vám osvětlí většinu běžných problémů, které ovlivňují vztahy. Upozorňuje na komunikační problémy mezi sourozenci, mezi dětmi a rodiči. Poukazuje na zbytečná traumata, která vztahy zatěžují. Věřili byste tomu, že to, jestli jste prvorozeným či druhorozeným dítětem, hraje roli i ve vašem partnerském životě? Autor popisuje sourozenecký vztah již od svého zrodu až po dospělost. Dozvíte se, jak o vztah pečovat, jak porozumět chování sourozenců, jak vyřešit problémy a tlumit konflikty. Díky uvedeným testům si budete moci sami vyzkoušet, zda jsou vaše vztahy harmonické či nikoli.
Matka a dcera. Vztah pevnější než skála a zároveň často velice komplikovaný. Za celou lidskou historii se popsaly stohy papíru o Oidipovském či Elektřině komplexu a spoustě jiných, ale na matky a dcery se zdá se trošku pozapomnělo. A zatím je to jeden z nejčastějších problémů v psychologických poradnách. Tedy hned za manželskými a partnerskými problémy. Kdo jiný by měl být jeden druhému bližší než nejbližší příbuzní? A možná zrovna tato blízkost vyvolává řadu problémů. Kniha známého českého psychologa a manželského poradce PhDr. Tomáše Nováka se zabývá právě úskalími všedního života, která ovlivňují vztah matky a dcery. Upozorňuje zejména na komunikační problémy mezi matkou a dcerou, na zbytečná traumata, která vztah zatěžují. Dozvíte se, jak o tento vztah pečovat, jak porozumět chování a jednání dcery či matky, jak vyřešit vzniklé problémy a utlumit konflikty. Doufáme, že vám tato kniha pomůže harmonizovat vaše rodinné vztahy a přinese spoustu inspirace.
Vztah matky a syna není jen na jedné straně starání se o dítě a na straně druhé bezmezná důvěra v rodiče a později snad i "přechodná" revolta. Jde o vyvíjející se vztah mezi dvěmi osobnostmi, který často provází nesnáze a velice dlouhá a trnitá cesta, která ne vždy končí vyrovnaným či harmonickým stavem. Nesnáze vzniklé právě ve vztahu rodič-dítě mohou mít někdy velký prostorový a časový přesah. Dokáží narušit manželství rodičů a jejich dítko negativně ovlivnit na mnoho let. Mnohdy mají vliv nejen na jeho studijní a pracovní uplatnění, ale i na partnerské a rodinné vztahy. Právě proto se autoři knihy "Vztah matky a syna" zaměřili na problémy související se vztahem a výchovnými peripetiemi matky a dospělého syna a vše názorně předkládají v podobě řady rozhovorů.
Spojení otce a dcery je značně osudové, pro život podstatné a do jisté míry na okraji zájmu. Ale i otcové a dcery mají někdy problémy ve vztahu. Kniha známého českého psychologa a manželského poradce se zabývá běžnými problémy, které ovlivňují právě vztah otce a dcery. Upozorňuje zejména na komunikační problémy, na zbytečná traumata, která vztah zatěžují. Radí, jak o vztah pečovat, jak porozumět chování a jednání dcery vůči otci, jak problémy vyřešit a konflikty utlumit. Publikace je doplněna také oblíbenými testy, které ověří, zda je vzájemný vztah opravdu harmonický.
Kdo jiný by měl být jeden druhému bližší než nejbližší příbuzní... Ne vždy tomu tak je. Kniha známého psychologa a manželského poradce PhDr. Tomáše Nováka se zabývá běžnými problémy, které ovlivňují vztah otce a syna, upozorňuje na komunikační problémy, na zbytečná traumata, která vztah zatěžují. Vztah ''otec a syn'' bývá považován za psychologicky nejsložitější vůbec. Snad právě proto autor zvolil formu rozhovorů a dopisů, aby tento tak komplikovaný vztah přiblížil a co nejvíce objasnil. Doufáme, že vám tato publikace přinese množství podnětů a třeba i napomůže ve složitých rodinných situacích.