Politologická řada - Edice

Politologická řada

5
Kniha seznamuje se základními fakty a pojmy spjatými s mnohoznačným termínem multikulturalismus. Diskutuje filosofická zdůvodnění multikulturních politik pocházející z liberálního i radikálního tábora. Zároveň probírá přístupy k mezirasovému a mezikulturnímu soužití v USA, Austrálii, Kanadě a západní Evropě a v perspektivě těchto zkušeností navrhuje možná východiska politiky soužití Čechů a Romů. 1.vydání.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-85959-47-X
Politologické studie zkoumají národnostní a etnické konflikty moderní doby, ve které představují národní státy základní formu politické organizace. Obsah Popis Citace Podobné Baršův text využívá základní koncepty a politické teorie k analýze moderních etnických a národnostních konfliktů. Nacionalismus ve smyslu státotvorné ideologie vystřídal náboženství. Kořeny národnostní nesnášenlivosti spočívají v interpretaci kultury coby mnohosti prostorově oddělených, ze svého vlastního prostředí vyrůstajících celků. Postindustriální společnost by se však měla opírat o národnostní otevřenost vůči vnějšímu prostředí (tj. multikulturní národ), což sníží možnost potenciálního násilí a napomůže formování plurální identity. "Centrum, periferie a národotvorný proces" naznačuje genezi národotvorných hnutí nevládních etnických skupin. Rozpad systému národních států coby základní formy politické organizace lidstva s sebou přináší nové možnosti uplatňování nestátních prvků. Všestranné oslabování role státu posiluje periferní národotvorná hnutí a tím samotnou občanskou společnost.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-85959-52-6
Kniha zkoumá psychologické a etické předpoklady sociálního a politického řádu. Jejím východiskem je tázání po politických důsledcích ontologie imanence vypracované Spinozou, Bergsonem a Nietzschem. Myšlení těchto myslitelů, ale také Augustina a Pascala, je konfrontováno s liberální ideou spravedlnosti jako reciprocity. Tato filosofickáperspektiva je pak napojena na současné sociologické analýzy schopnosti aktérů navázat sociální pouto (L. Boltanski, A. Caillé ad.) V závěru autor předkládá vlastní typologii těchto „sociálních kompetencí“ a jim odpovídajících forem sociální interakce.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-85959-78-X
Aktuální práce zaměřená na politické a kulturní aspekty vztahu Západu a islámského světa a na kořeny fenoménu islámského fundamentalismu. Jakožto politizované hnutí náboženské obrody napadá islamismus euroamerickou hegemonii a snaží se o založení muslimských společností na islámských principech. Tato kniha představuje zdroje a povahu této islámské výzvy na pozadí ideologického sebepojetí Evropy v té podobě, v jaké se začalo formovat v osvícenském myšlení 18. století. Vztah islamismu a Západu je viděn z hlediska sporu mezi univerzalistickou vizí jediné planetární civilizace a partikularistickou vizí střetu civilizací.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-85959-96-8
Vývoj vztahů mezi supervelmocemi v 80. letech 20. století náleží k nejdůležitějším fenoménům posledního desetiletí studené války. Na jejich značnou proměnu, změnu sovětských postojů i politiky měla výrazný vliv nekompromisní zahraniční politika Reaganovy administrativy. Právě americká zahraniční politika vůči SSSR je hlavním tématem knihy. První část se zabývá vývojem jednotlivých zahraničně-politických koncepcí a úsilím o využití ekonomických nástrojů. Druhá část se zaměřuje na analýzu vývoje vztahů supervelmocí. Zkoumá také průběh jednotlivých jednání na nejvyšší úrovni a snaží se dokázat spojitost mezi Reaganovou razantní politikou a pozitivními výsledky, které začala přinášet ve druhé polovině 80. let a které vyvrcholily pádem komunistických režimů ve střední a východní Evropě a zánikem samotné „říše zla“.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7325-046-2

Autoři autoři v edici

Pavel Barša

česká  1960

Štítky publikací Štítky publikací v edici