Námořní žurnál historický 1800-1918 - Edice

Námořní žurnál historický 1800-1918

4
Kdo se zajímá nejen o příběhy válečných lodí, ale i o jejich „anatomii“, bude asi spokojen s podrobností, s jakou jsme se snažili popsat konstrukce všech německých bitevních, přesněji - podle německého pojmosloví - velkých křižníků, činných v l. 1914–1918, byť služební doby některých byly velmi krátké a těch ostatních jenněkolikaleté. Ano, máme na mysli VON DER TANN; MOLTKE a GOEBEN; SEYDLITZ; DERFFLINGER, LÜTZOW a HINDENBURG, ale věnovali jsme se i jejich přímému předchůdci, BLÜCHERU, jenž sice zůstal pancéřový, ale měl ambice stát se křižníkem bitevním… Bylo opět velmi zajímavé probírat se popisy jejich lodních trupů (s detaily), výzbroje (s detaily), pohonných soustav (s detaily), ubytovacích prostor atd. atd., přidali jsme i velké množství plánků, schémat a fotografií, lépe větších, aby vynikala mohutnost celků, a drobnosti byly názorné… Lodě jsme popisovali jednotlivě, jednu po druhé respektive typ po typu, podle chronologie jejich výstaveb, a každá kapitola má podkapitoly věnované jednak vznikání projektových variant lodí, jednak jednotlivým lodním celkům a částím: trupu, pancířům, dělostřelectvu a jeho příslušenství, lodním turbínám a kotlům, kormidlovacím soustavám a „anti-rolling“ systémům…
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-260-9137-0
O neformální skupině francouzských admirálů a vysokých důstojníků, která se začala utvářet koncem sedmdesátých let 19. století, se někde lze dočíst i jako o „lobby fantastů“. Omyl! Byli to velmi inteligentní pánové, kteří však spoléhali na existenci tehdy nové, mimořádně hrozivé námořní zbraně – torpéda a jeho nosiče,torpédovky, a přecenili vliv námořní obchodní války, tj. ničení dopravních lodí nepřítele pancéřovými křižníky. Idea vznikla na základě skutečnosti, že vzhledem k ekonomickému stavu Francie si stát nemohl pořizovat takový počet „lodí pro generální bitvy“, tj. drahých řadových pancéřníků, kolik jich dostával největší soupeř – Královské námořnictvo Velké Británie. A tak na operačních schopnostech torpédovek a křižníků tato skupina založila námořní doktrínu, jíž se od osmdesátých letech 19. století říkalo Mladá škola a jejímž hlavními představiteli byli adm. Aube (mj. krátkodobě ministr námořnictva) a jeho věrný druh novinář Charmer. Nauka Mladé školy ovlivňovala kategoriální vývoj francouzského válečného námořnictva do začátku 20. století, ač už dlouho bylo zřejmé, že jde o linii vedoucí do slepé uličky, neboť na moři nadále rozhodovaly těžké lodě, jimž se od devadesátých let 19. století říkalo bitevní. Co učení Mladé školy obsahovalo a jakými peripetiemi tato teorie procházela, kdo se za ni stavěl a kdo byl proti ní, píšeme v této práci. K ní náleží i kompletní přehled francouzských pancéřových křižníků a torpédových lodí z přelomu 19./20. století a v poslední části se můžete seznámit se vznikem nosičů torpédovek, z nichž nejznámějšími se staly ruský VELIKIJ KŇAZ KONSTANTIN a odvozené, mnohem větší britský VULCAN a francouzská FOUDRE.
Publikováno: 2014
O německé opevněné námořní základně Tsingtau, která vznikla na místě v r. 1897 anektovaného čínského přístavu Čching-tao na poloostrově Šan-tung ve východní Číně, u nás samostatná knižní práce nikdy nevznikla, ba ani tu nevyšel překlad některé novější dokumentárně-publicistické práce zahraniční. NÁMOŘNÍ ŽURNÁL HISTOTRICKÝ tuto mezeru opět zaplňuje, a to poměrně rozsáhlou „zprávou“ Milana Jelínka o vzestupu a pádu základny a města, které Němci do r. 1914 dokázali přeměnit v živou, příjemnou a prosperující enklávu, vojensky chráněnou. Obsáhlá publikace v první části přináší výčet politických důvodů záboru města a okolí, vyprávění o rozvoji Tsingtau, hlavně však si zevrubně všímá jejího obranného sektoru a skýtá podrobné informace i jeho fortifikaci a výzbroji, její druhá, obsáhlejší část je dramatickým podáním jejího dobývání Japonci a Brity v září až listopadu 1914. Unikátně je tu vylíčena i činnost japonské 2. bojové eskadry, jejíž bitevní lodě ostřelovaly základnu z moře, kniha si všímá i počátků vojenského letectví, jež spadají do období obrany Tsingtau… Kdo potřebuje doplnit svůj domácí vojenský archív o zajímavý a dlouho u nás postrádaný knižní titul, má nyní konečně příležitost si o Tsingtau číst podrobnosti.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-260-9133-2
Válečné námořnictvo Rakouska-Uherska také u nás dodnes budí značný zájem, vždyť na lodích Jeho Veličenstva císaře do r. 1918 sloužilo mnoho českých námořníků. Jejich více či méně vzdálení potomci dodnes schraňují vzácné památky po prapra- dědečcích, kteří kdysi, často teprve jako kluci, námořnické uniformy oblékali, az knih o c. a k. maríně, které u nás za první republiky a po r. 1989 vyšly (Škába) a vycházejí (Novák aj.), se dozvídají, jak námořnický život za Rakouska-Uherska vypadal a jak válečné lodě pod červeno-bílou vlajkou bojovaly na Jadranu za Velké války. O lodích, na nichž i čeští námořníci sloužili, se toho dost ví, jenže na internetu o nich lze najít většinou jen opsané základní informace technicko-taktické povahy, takže zvídavější příznivci námořní historie musí pro podrobnější údaje do zahraničních knih a časopisů. Obsáhlá publikace Milana Jelínka „Válečné lodě Rakouska-Uherska 1880-1918“ jim však jistě pomůže také, neboť přináší nejen obvyklá data, ale hlavně pojednání, jak tyto lodě - od bitevníků přes křižníky a torpédoborce až po torpédovky a ponorky - vznikaly a vypadaly, k čemuž slouží i řada schémat, fotografií a kreseb. V publikaci je vskutku obrovské množství informací a je o čem číst. Kdo si potřebuje doplnit svoji „rakousko-uherskou knihovnu“ o cennou akvizici s námořní faktografii, tuto publikaci nemůže pominout.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-260-9139-4