Knihovna klasiků - Spisy Guy de Maupassanta (SNKLU, Odeon) - Edice

Knihovna klasiků - Spisy Guy de Maupassanta (SNKLU, Odeon)

9
První svazek spisů velkého francouzského realisty obsahuje román Petr a Jan (1883), líčící tragédii francouzské maloměšťácké rodiny, dále výbor z Maupassantových teoretických prací o literatuře, ukázky z jeho cestopisných knih i drobných obrázků ze života a konečně výběr korespondence s Flaubertem, matkou a přáteli. Úvodem je otištěna obsáhlá studie o Maupassantově životě a díle.
Publikováno: 1957
Původní název:

Une vie

Hlavní postavou příběhu je dívka Jana de Lamarová. Jana je vychovávána do 17 let v klášteře. Když ji otec již odváží domů, Jana si dělá iluze o svém budoucím životě, sní o svém manželovi, dětech... Zanedlouho se seznamuje s baronem Juliánem, jenž se chová vybraně, je pohledný, bohatý a hlavně se líbí Janiným rodičům. Oba mladí lidé se do sebe zamilují a zakrátko se chystá svatba. Mladá a nezkušená Jana je přesvědčena, že spolu budou šťastni, avšak již při svatební cestě poznává, že Julián je úplně jiný, než jakého si jej představovala. Matka jí dá na cestu nějaké peníze, ale Julián trvá na tom, aby mu Jana všechny dala. Nemůže si bez jeho svolení koupit nic, nesmí jednat podle svého rozhodnutí, on musí vše schválit. Po svatební cestě je velmi zklamána, je přesvědčena, že už ji v životě nic hezkého nečeká, uzavírá se do sebe. Po narození syna se jí zdá, že bude zase šťastna, ale to neví, že Pavel je po otci zlý, hrubý a bezohledný. Chce na své matce jen peníze. Julián si zatím žije podle svého. Má poměr s hraběnkou, ale zanedlouho oba tragicky umírají. Jana posílá Pavla studovat, ale on školu nenavštěvuje, podvádí profesory. Nakonec je Jana donucena vše prodat a žít jako chudá, zklamaná žena. Tento první román francouzského autora dobře vystihuje Maupassantovu metodu založenou na principu zobrazení obyčejného života bez příkras. Román nese podtitul Prostá pravda. Děj i prostředí prozrazují, že sem autor promítl příběh vlastní rodiny.
Publikováno: 1958
Kniha nabízí dva romány z posledního spisovatelova tvůrčího období odehrávající se v podobném prostředí, v salonech vznešené pařížské společnosti. V románu Silná jako smrt (1889) prožívá hrdina v pozdním věku ještě jednou vášnivou lásku, tentokrát k mladé dívce, dceři své milenky a nejlepší přítelkyně. Naše srdce (1890)vypráví o milostných vztazích mladého může k duchaplné a oslnivě krásné ovdovělé šlechtičně, k níž se cítí poután duchovně i tělesně, avšak nenachází v milenčině srdci stejnou citovou ozvěnu.
Publikováno: 1966 Knižní série: Spisy Guy de Maupassanta 5
ISBN: 01-013-66
Soubor 54 erotických povídek francouzského klasika, jejichž hrdiny jsou měšťáci, úředníci a drobní lidé.
Publikováno: 1960
ISBN: 56/VIII-2
Sbírka povídek, jejichž námětem je především láska a erotika v nejrůznějších podobách.
Publikováno: 1969
Původní název:

Mademoiselle Fifi et autres nouvelles

Patnáct povídek z vojenského prostředí i z prostředí normandského venkova. Válečné povídky, oslavující vlastenectví prostého lidu, se právě pro svůj naturalismus řadí k nejlepším dílům, odsuzujícím nesmyslnost válek. Povídky o venkovanech jsou výraznými sociologickými studiemi - strohými baladami o životě, vášních a smrtiv drsném boji u moře.
Publikováno: 1933
Téměř čtyři desítky povídek (mezi nimi i slavná „Kulička“) čerpají jednak z vojenského prostředí, jednak z prostředí normandského venkova. Válečné povídky, oslavující vlastenectví prostého lidu, se právě pro svůj naturalismus řadí k nejlepším dílům, odsuzujícím nesmyslnost válek. Povídky o venkovanech jsou výraznýmisociologickými studiemi – strohými baladami o životě, vášních a smrti v drsném boji u moře.
Publikováno: 1961
Dvě novely (Yvetta, Dědictví) a povídky francouzského klasika, zahrnující dvojí tematiku, a to jednak příběhy ze života nevěstek a jednak příběhy z patologie lidského nitra.
Publikováno: 1967
Soubor povídek zachycujících na lidech devatenáctého století temné stránky lidské duše. Hrdinové povídek jsou vrazi, sebevrazi, zbabělci, lidé vnitřně rozvrácení, nespokojení sami se sebou, trpící křivdou, životním osudem nebo odporem k životu. Je zde např. dívka vraždící nápadníka své sestry, kterého sama milovala, syn mstícíse svým rodičům za neradostné mládí, rodiče vraždící děti, které se narodily nevítaně, otrlá matka, odmítající umírajícímu dítěti pohlazení ze strachu, aby se nenakazila, apod.
Publikováno: 1968
ISBN: 01-081-68