Malý průřez současnou americkou fantastickou (ne-realistickou) literaturou psanou v duchu klasické vypravěčské tradice Poea, Twaina či Bradburyho, ovšem z ženského úhlu pohledu. Jednotlivé povídky jsou velmi různorodé, i když leccos mají společného: svobodný a suverénní přístup k žánru, skvělé vypravěčské řemeslo, vtip a nadhled… a ženské hlavní hrdinky. Šest malých klenotů vylovených z moře anglosaského psaní.
Pozemská lingvistka Sutty pátrá ve velehorách planety Aka po zbytcích staré kultury, zakázané a pronásledované totalitním a technologiemi posedlým Korporátním státem. Sutty postupně zjišťuje, že nesmírný labyrint tisíciletých vědomostí skutečně vskrytu přežívá, že je obrovský a nepochopitelný. Jeho jméno zní Vyprávění...Ursula Kroeber Le Guinová je světoznámou autorkou science fiction a fantasy, jejíž dílo oceňují jak příznivci žánru, tak i širší literární kritika. Román Vyprávění, který spadá do pozdního období její tvorby a který v roce 2001 získal ceny Locus a Endeavour, vychází česky poprvé.
Po celosvětové epidemii obývá San Francisco jen hrstka malířů, sochařů a básníků. Když proti nim vytáhne mocichtivý generál pokoušející se obnovit „jeden národ“, rozhodnou se bránit tím, co umějí nejlépe – uměním. Důležitou roli v této válce sehraje dívka beze jména, která skvěle zachází s lukem a šípy a do města ji přivedl mechanický anděl… Pozoruhodně vystavěný román oceňované autorky se podobá jen máločemu. Lze jej číst jako post-apo sci-fi s prvky fantasy, jako vyprávění v duchu magického realismu s prvky surrealismu, jako průzračně poetický příběh o lásce a smrti v kulisách legendárního města, ve kterém sama autorka trvale žije.
Žár pouště, mráz Antarktidy, stín lesa. Cestování časem i kosmické lodě. Nezáleží na tom, jaké kulisy a jaké žánrové propriety „královna americké sci-fi“ zvolila, vždycky byla svá. A vždycky šlo především o řeč, myšlenky a touhy jejích neuvěřitelně uvěřitelných hrdinek a hrdinů, vždycky šlo mnohem víc o literaturu než o žánrové škatulky. Čtyřiadvacet pečlivě vybraných povídek z autorčiny tvorby. Obsahuje povídky humorné, poetické, nostalgické i surrealistické, vždy však obsahují fantastický prvek. Je v ní jedna z autorčiných prvních povídek „Duben v Paříži“, i jedna z těch úplně posledních, „Džbán vody“, a nechybí ani nový překlad proslulého textu „Ti, kdo odcházejí z Omelas“. Když pomineme, že byly záměrně vynechány povídky z cyklů „Ekumen“ a „Zeměmoří“, jedná se o pokus o malý, ale reprezentativní průřez non-realistickými povídkami Le Guinové. Sbírka je vhodná pro ty, kdo autorku vůbec neznají, i pro ty, kdo si ji už zamilovali. Z anglických originálů vybral a přeložil Jakub Němeček.
Wardlin Stuart objeví, jak se modlit tak, aby se vám plnila drobná přání a váš byznys prosperoval. Proto se stane celonárodní americkou celebritou. Je však sláva požehnáním, anebo prokletím? A nevstoupil s Wardlinovými modlitbami do světa i poněkud sarkastický bůh, který jej pronásleduje? Žánrové zařazení knihy: někam k dark fantasy/urban fantasy, trochu i k hororu, a zároveň k tradici textů satiricky komentujících americký způsob života, svět celebrit a organizované náboženství. (Kromě toho obsahuje tato eklektická knížka i poezii, maskovanou jako modlitby. Aneb, slovy jedné z postav: „Americkou modlitební příručku lze nahlížet jako instruktážní text, který učí lidi, jak psát špatnou poezii, a tím dosáhnout naplnění jejich soukromých cílů.“)