První svazek autorova díla zahrnuje básnickou tvorbu, jež byla napsána do roku 1933. První část obsahuje tyto čtyři básnické sbírky: Sépie, Kohout plaší smrt, Tvář a Hořec. Jako dodatek této části jsou přičleněny básně, které Halas ze sbírek vyřadil. Druhá část přináší básně, které autor uveřejnil v tisku, ale do sbírek nezařadil; jsou to práce různorodé, v podstatě chronologicky utříděné. Třetí a nejrozsáhlejší část shrnuje verše, jejichž jedinéznění známe z rukopisů. V závěrečné části zvané Různočtení, varianty, poznámky snaží se editor vysledovat historii všech zde uvedených textů. 22-122-68
Druhý svazek Díla F. Halase obsahuje básnickou tvorbu z let 1934-1941. První část zahrnuje dvě samostatné publikované básně Staré ženy a Dělnice, básnické sbírky Dokořán. Torzo naděje (včetně sbírky Časy) , Naše paní Božena Němcová, Ladění a básně ze sbírek vyřazené. Druhá část je věnována básním otištěným časopisecky či ve sbornících. Třetí přináší básně rukopisné.
Ve svazku jsou seskupeny všechny Halasovy teoretické projevy kromě těch, jež pojednávají o výtvarném umění. Jsou to stati uveřejňované knižně a v periodickém tisku i práce nyní otiskované poprvé. Vyslovují se k literatuře (hlavně k poezii) a jejím tvůrcům, k divadlu a tanci i ke kulturním a politickým problémům a příležitostem. Zvláštní oddíl byl věnován juveniliím. Souboru předchází zasvěcená padesátistránková úvodní studie L. Kundery.
Soubor básníkových prací, vztahujících se k výtvarnému umění. Zahrnuje referáty, eseje a básně v próze na témata daná cykly obrazů; pro úplnost je přiřazeno i 15 básní věnovaných malířům a výtvarnému umění, básní, které jsousoučástí autorových sbírek. Tématicky je soubor rozdělen na pět částí: 1. Obrazy, 2. Malíři, 3. Sochař-fotograf (věnováno sochaři Karlu Lidickému a fotografu J. Sudkovi), 4. Karikatura (většina prací o autorově příteli karikaturistovi F. Bidlovi), 5. Juvenilie (velký soubor recenzí výstav, otiskovaný v Právu lidu od listopadu 1926 do prosince 1927).