Dívka, jejíž osud popisuje Vlasta Javořická v tomto románu, se jmenuje Marcela Břežanová. Je to zpočátku velmi naivní a hloupoučké stvoření, zcela ovládané svým nešťastným otcem, který po prožitém vlastním zklamání chce svoji jedinou dceru před podobným osudem ochránit. Drží ji proto doma ukrytou před "zlým světem" a věnuje jí veškerou svoji lásku a úzkostlivou péči. Přece se mu ale jeho záměr nevydaří a Célinka si prožije svoje velké zklamání i přesto, že ani na chvíli neopustí domov. V tíživé životní situaci se ale s pomocí své přítelkyně a sousedky dokáže vzpružit, vzpamatovat se a tím započít cestu k získání vlastní důstojnosti, soběstačnosti a osobní zralosti.
"Vždyť mnou život zmítal jako vítr těmi sněhovými chumáči nebo svátým listem..."říká hlavní hrdina románu Slávek Aksamit. Jeho životní příběh je opravdu dramatický a v některých okamžicích až bezútěšný. Na začátku románu je Slávek bezstarostný student, který proplouvá lehce a s humorem životem a nepřipouští si žádnéstarosti. Ke zlomu v jeho životě i v jeho bezstarostné povaze dojde ve chvíli, kdy přistihne svoji matku při nevěře. Matku, ke které měl velmi vřelý a láskyplný vztah a kterou považoval za čistou, jemnou, vznešenou - dokonce téměř za svatou. Při odhalení jejího činu se Slávkovi zhroutí vše. Není komu věřit, není o co se opřít. Po tomto pro něj tak tragickém zážitku se jeho život zamotává. Opustí studium na univerzitě, hlásí se na vojnu k letectvu. Zde poznává charakterního a čestného důstojníka Svátka, který se mu stává vzorem a svým poctivým životem mu vrací víru ve smysl života, cti, pravdy a lásky.
Kniha vypráví příběh farářovy schovanky Luďky a jejího nejprve dětského kamaráda a později snoubence Jiříka. Jiřík je velmi chytrý, milý chlapec, který je už od dětství oddaný své kamarádce Luďce. Chlapec a později mladý muž je vzrůstu malého, naopak Luďka je dívka spanilá a ztepilá. Oba si navzájem slibují lásku, přestožeLuďčina matka by si pro svoji dceru představovala většího fešáka. Do vesnice přijedou montéři zavádět elektřinu a mezi nimi je světem protřelý a dívkami obletovaný Gusta, jehož šarmu Luďka na krátký čas podlehne. Naštěstí však dívka včas pozná, že Gustův krásný zevnějšek nestačí pro spokojený partnerský život a že oč je přitažlivější vzhled, o to jsou jeho charakterové vlastnosti horší. Najde svoji pozapomenutou lásku k Jiříkovi a s ním vstoupí do manželství. Román nebyl ještě nikdy publikován a je doplněn autorčinou povídkou s názvem Sklenice vody.
Selská dcerka se provdala na bohatý grunt a brzo po svatbě pozná neurvalou povahu svého muže. Jeho odchod do války je pro ní vysvobozením. Žena se sbližuje se švagrem a když je muž prohlášen za nezvěstného, znovu se provdá. Pak se ale vrátí první mažel a požaduje statek, ženu i dítě. Situace se vyřeší, až když se první manžel před svou smrtí se všemi smíří.
Dříve vyšlo pod názvem Ze životního filmu na dva díly. Další román spisovatelky oblíbené zvláště čtenářkami, ale také těmi, kdo mají rádi příběhy o životě a všem, co k němu neoddělitelně patří. Přes překážky ke hvězdám. Tak můžeme charakterizovat příběh Mařenky a Pepy, ze kterého by se mnozí dnešní mladí lidé mohli poučit. Přes svoji rozdílnost v náboženském vyznání, přes nepochopení z řad příbuzných a nezájem okolí se jako duha klenula jejich vzájemná tolerance a láska, která hory přenáší.
Ve statku se dvěma štíty, v němž se odehrává hlavní dějová linie rozsáhlého románu Vlasty Javořické, převažovaly události smutné až tragické nad veselými a radostnými. Teprve přes četné překážky vybojovaná láska a posléze manželství Magdalény a Františka Původně vydáno ve třech dílech.
Ve statku se dvěma štíty, v němž se odehrává hlavní dějová linie rozsáhlého románu Vlasty Javořické, převažovaly události smutné až tragické nad veselými a radostnými. Teprve přes četné překážky vybojovaná láska a posléze manželství Magdalény a Františka Původně vydáno ve třech dílech.
Děj všech šesti povídek potvryuje fakt, jakou byla Vlasta Javořická vynikající vypravěčkou. Pět příběhu se odehrává na malém městě, Obrázek z války je umístěn do nádherné slovenské přítody. Osu výboru tvoří práce Vánoční dar s napínavým a jakoby v současnosti se odehrávajícím dějem a povídka Žárovky kaštanu, v nížse odvíjí životní příběh Zdeny Heroutové, matky dvou dětí, který začal kdysi v rozkvetlé kaštanové aleji.
Samota Růžodvor s prosperující továrnou Arnošta Debory, městečko Záhořov, krajina Vysočiny, Praha a Brno – to jsou místa, kde se odehrává děj tohoto, u čtenářů minulých generací velmi oblíbeného románu Vlasty Javořické. Je zalidněn mnoha zajímavými postavami, které prožívají lásky i rozchody, štěstí i zklamání. Ale i na tomto rozbouřeném moři lidských osudů se lodě nakonec potkávají….
Napínavý a na četné dějové zvraty bohatý dvoudílný román Vlasty Javořické zavádí čtenáře do malého města Letnic — což je pravděpodobně spisovatelčina rodná Studená. Mezi místní honorací vyniká rodina stavitele Tomana, která se pozvolna, díky mnoha okolnostem, ocitá na úskalí a stává se vrakem. Ten po dlouhém bloudění Božím řízením přece jen posléze vpluje do bezpečného přístavu. Štěstí všech hlavních hrdinů, zejména dvou líbezných Tomanových dcer, je však draze vykoupeno.
Dvojí jaro prožívá Marta Stránská s Vladimírem Všeborem, kterému říkali Voloďa. Poprvé, když spolu chodili, ale museli se rozejít a podruhé, když Voloďa ovdověl a s Martou se oženil. Román je plný napětí a dějových zvratů. K těm, které ovlivnily nejen městečko Horky, kde se dílo odehrává, ale celou společnost, patří první světová války a vznik Československé republiky.
Rozsáhlý román Vlasty Javořické přitahuje čtenáře všech věkových kategorií zejména skvělým podáním lidských vztahů na pozadí venkovského městečka Dublova. Spisovatelka zde zasvěceně přibližuje prostředí zdejší věhlasné nemocnice, vedené primářem Karlem Hrubošem. Jeho syn Felix - což znamená šťastný - a dcera Karmen - což značí píseň, jsou oněmi dětmi Štěstěny. Ale pozor - i jim život nachystal přečetná úskalí, přes která se dostávají nejen zásluhou štěstí, ale především díky kladným charakterovým vlastnostem. Významnou roli v jednom z nejlepších autorčiných románů hraje tajemný dopis méně textu
Rozsáhlý román Vlasty Javořické přitahuje čtenáře všech věkových kategorií zejména skvělým podáním lidských vztahů na pozadí venkovského městečka Dublova. Spisovatelka zde zasvěceně přibližuje prostředí zdejší věhlasné nemocnice, vedené primářem Karlem Hrubošem. Jeho syn Felix - což znamená šťastný - a dcera Karmen - což značí píseň, jsou oněmi dětmi Štěstěny. Ale pozor - i jim život nachystal přečetná úskalí, přes která se dostávají nejen zásluhou štěstí, ale především díky kladným charakterovým vlastnostem. Významnou roli v jednom z nejlepších autorčiných románů hraje tajemný dopis.
Rozsáhlý román Vlasty Javořické přitahuje čtenáře všech věkových kategorií zejména skvělým podáním lidských vztahů na pozadí venkovského městečka Dublova. Spisovatelka zde zasvěceně přibližuje prostředí zdejší věhlasné nemocnice, vedené primářem Karlem Hrubošem. Jeho syn Felix - což znamená šťastný - a dcera Karmen - což značí píseň, jsou oněmi dětmi Štěstěny. Ale pozor - i jim život nachystal přečetná úskalí, přes která se dostávají nejen zásluhou štěstí, ale především díky kladným charakterovým vlastnostem. Významnou roli v jednom z nejlepších autorčiných románů hraje tajemný dopis.
Láska, štěstí a bezpečí domova, které od nejútlejšího dětství provázelo Mařenku Barešovou, krásný vztah mezi sourozenci, dětské hry s panenkami, školní léta a různé úsměvné historky z tohoto období, ale i tatínkova nemoc, obava o jeho život a bolestné loučení s domovem při cestě za vzděláním - to vše je obsaženo v prvním dílu autobiografie Vlasty Javořické. Je psána tak živě, cituplně a barvitě, že čtenář má pocit, že drží v rukou jeden z dalších románů paní spisovatelky. Je to ovšem román, který napsal sám život ... Životopis paní Vlasty Javořické byl velmi rozsáhlý, původně vyšel v šesti dílech.
"Pak přišlo jaro - mé šestnácté. Poprvé jsem otevírala oči jinak na svět. Vše se mi tolik líbilo - příroda, probuzené stromy a švitořící ptáci, všecky zvuky se mne dotýkaly i barvy a vůně, jako by se mi otevřely všechny smysly. A zatoužila jsem po lásce..." Takto pokračuje Vlasta Javořická ve druhém dílu svého životního příběhu, který nás zavede do období spisovatelčina dospívání a probouzející se mladosti. Popisuje v něm svoje dívčí sny a touhy i první neopětovanou romantickou lásku. Tak jak to bývá, střídají se v životě mladičké Mařenky Barešové chvíle radosti a veselí s okamžiky trápení a smutku. I přes všechny starosti a bolestní ztráty se ale mládí přece jenom dokáže znovu radovat, těšit se a bavit, takže kniha hýří popisy různých tanečních, věnečků a plesů, masopustu, představení ochotnického divadla i dalších zábav, které s sebou přinášely vždy veliké přípravy a těšení.