Těžký bombardér Lancaster se stal jedním z nejúčinnějších a nejobdivovanějších letounů druhé světové války. Jejich schopnost přepravovat těžké pumové náklady za temných nocí je dnes legendou a nasazení v barvách 617. perutě, těchto slavných "ničitelů přehrad", zaujalo jedno z nejčelnějších míst v celé historii letectví.Lancaster vznikl přímým vývojem z typu Manchester, který byl upraven pro čtyři motory. Za úspěchem typu stojí idea šéfkonstruktéra firmy Avor, Roye Chadwicka, který se rozhodl spojit vynikající konstrukci letounu Manchester s nově vyvinutými pohonnými jednotkami Merlin společnosti Rolls Royce. Výsledkem se stalo letadlo, jež dokázalo nad cíl dopravit vůbec nejtěžší pumu druhé světové války, téměř deset tun těžkou bombu Grand Slam. Celkem bylo postaveno 7377 Lancasterů. Během války tato bombardovací flotila podnikla 156 000 bojových letů a svrhla 608 612 tun pum.
Elegantní Freccie (CR.32) se staly jedním z hrdinů španělské občanské války, italští letci na nich bojovali v Africe, čínští bránili svou vlast proti Japoncům, maďarští se na nich střetávali s letadly slovenskými, rumunskými a jugoslávskými, stíhačky sloužily i v Jižní Americe. Elegán třicátých let, který se osvědčil na čtyřech kontinentech… Ač méně pohledný i nástupce Freccie CR.42 Falco se do historie zapsal jako neohrožený bojovník – nad Afrikou i nad Středozemním mořem, v maďarských barvách bojoval proti letectvu sovětskému, v barvách belgických proti Němcům a v barvách německých proti Britům. Pokud CR.32 představuje v historii světové letectví vrchol éry stíhacích dvouplošníků, CR.42 tuto kapitolu uzavírá…
Malý a statečný bojovník, jeden z posledních bojově nasazených dvojplošníků, letoun bojující v letech druhé světové války na třech kontinentech a na obou válčících stranách I tak by se dal popsat známý typ Gloster Gladiator. Autor se zabývá historií typu od jeho předchůdce - letounu Gloster Gauntlet - přes prototypy až po všechny základní sériově vyráběné modifikace Gladiatoru. Těžiště knihy ale tvoří historie bojového nasazení. Od Číny, přes západní Evropu, severní Afriku a Střední východ až po Finsko a Maltu. Součástí knihy jsou i medailony nejúspěšnějších pilotů, kteří na tomto stroji bojovali.
Messerschmitt Bf 109. Tato skvělá stíhačka "prolila první krev" v letech španělské občanské války a v období největších německých ofenziv v letech 1939-1940 tvořila hlavní výzbroj Luftwaffe. Za legendární bitvy o Británii se tento stíhací letoun stal hlavním protivníkem britských typů Spitfire a Hurricane. Trvalým nedostatkem tohoto typu sice byly jeho špatné vlastnosti při přistávání, způsobené podvozkem o příliš úzkém rozchodu, přesto se základní typ Bf 109 dočkal celé řady vývojových verzí, jež byly nasazeny na mnoha bojištích druhé světové války. V letech 1937-1945 bylo postaveno celkem více než 33 000 letounů Bf 109 všech verzí. Tyto letouny sloužily v letech druhé světové války na západní i na východní frontě a v roce 1941 ovládly i nebe nad severní Afrikou. Po válce letouny tohoto typu používala letectva mnoha států, do historie se zapsalo především jejich nasazení v barvách španělského letectva. Bojové legendy - vynikající informace pro každého čtenáře, nadšence a modeláře, který hledá stručnou, ale přesto vyčerpávající publikaci zabývající se konstrukcí a historií letadel, která tvořila historii. Proč to které letadlo vůbec vzniklo? Jaké bylo v boji? Kdo byli lidé, kteří ho vytvořili a kteří se proslavili tím, že na něm létali? Jaké byly jeho přednosti a zápory? Na všechny tyto otázky naše publikace odpovídají ale nejenom na ně! Poskytují i vyčerpávající technická data, mnoho dalších informací a zajímavostí. . Letadla, která tvořila historii . Vynikající obrazová příloha tvořená přímo pro tyto publikace - barevné bokorysy třípohledové nákresy a "akční" obálka . Vyčerpávající technické údaje, kompletní operační historie a informace o letových vlastnostech konkrétního letounu "z první ruky"
Jedno z nejkurióznějších bojových letadel světové historie, stroj, jemuž za oběť padlo více vlastních pilotů, než kolik si tento typ mohl na své konto připsat úspěchů na úkor nepřítele... A přesto letoun, který se stal po právu legendou.
Nejmenší a nejlehčí stíhací letoun používaný americkým letectvem v letech druhé světové války Anebo také jedna z nejnekonvenčnějších stíhaček historie. I tak lze popsat letoun Bell P-39 Airacobra. Ve své době byla koncepce letadla s příďovým podvozkem a s motorem umístěným za pilotovou sedačkou něčím šokujícím a neuvěřitelným. A přesto vzniklo letadlo, které se zapsalo do historie. Když už ne tím nejzářivějším písmem v zemi svého vzniku, ve Spojených státech amerických, vynahradilo si to na východní frontě, kde se v rukou sovětských stíhačů stalo jedním z nejúspěšnějších typů, jež s rudými hvězdami vůbec kdy létaly. Autor se v tomto svazku Bojových legend zabývá nejenom typ Bell P-39 Airacobra, ale i jeho nástupcem, stíhačkou Bell P-63 Kingcobra, který z Airacobry přímo vycházel.
Publikace zabývající se konstrukcí a historií letadel, která tvořila historii. Bojechtivé tvary této podsadité stíhačky jako by symbolizovaly její sílu a odolnost. Letoun byl vyvinut jako dálková doprovodná stíhačka, která měla střežit bombardovací svazy B 17 a B 24 útočící na nejrůznější cíle v okupované Evropě. Thunderbolty ale bojovaly i v Tichomoří. V pozdějším období války se P 47 stále častěji používaly k útokům proti pozemním cílům, takže na konci války se mohly pochlubit 6000 zničenými tanky, 9000 lokomotivami, 86 000 železničními vagóny a 68 000 nákladními automobily. Kromě toho měla tato stíhačka - jedna z vůbec nejefektivnějších konstrukcí z let druhé světové války - na svém kontě 3916 sestřelených nepřátelských letadel.