Ivo Pejčoch - knihy
Ivo Pejčoch

Ivo Pejčoch

 1962 -  2019 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Portréty několika desítek čs. uprchlíků, kteří se vraceli do vlasti jako agenti a kurýři (většinou pod patronací zpravodajských služeb USA), byli odhaleni, dopadeni a odsouzeni k nejvyšším trestům.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-86808-88-8
Autor popisuje dosud neznámou a nepublikovanou součást československých vojenských dějin, polovojenské jednotky, budované politickými stranami a hnutími v období první republiky i protektorátu. Kniha seznamuje s útvary krajní levice i pravice, rovněž tak demokratických stran. Kapitoly obsahují historii jednotlivých polovojenských uskupení,jejich organizační strukturu i popisy uniforem a hodnostních žebříčků. Publikace je bohatě doprovázena fotografickým materiálem.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-86808-60-4
Sovětská armáda v Československu a její oběti 1968-1991. Prokop Tomek a Ivo Pejčoch, pracovníci Vojenského historického ústavu v Praze, zpracovali dosud opomíjené historické téma, problematiku vynuceného pobytu sovětských jednotek v Československu a škody, které na našem území za dvě desítky let okupace jejich vojáci napáchali. Během několika měsíců po vpádu invazních sil Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 narůstaly oběti na životech i počty zraněných, kteří se stali oběťmi řádění okupačních jednotek. Ty navíc během krátké doby způsobily škody v řádu desítek až stovek milionů tehdejších korun. Tyto skutečnosti byly do značné míry známy, protože tuhá cenzura byla dočasně zastavena. Jak ale nová kniha přesvědčivě ukazuje, dosud udávaný počet 108 civilních obětí na životech byl silně podhodnocený. Následující dvě desítky let „dočasného“ pobytu, kdy se dočasnost stala v představě většiny obyvatel věčností, však umírali další nevinní civilisté. Další občané utrpěli nezvratná poškození zdraví a materiální škody dosahovaly astronomických částek. Tyto zamlčované skutečnosti odhaluje nová kniha dvojice vojenských historiků. Kniha se ale tématice sovětské okupace však věnuje v širším pojetí. V úvodních kapitolách je popsán například právní rámec „pobytu“ Střední skupiny vojsk v Československu či metodika jednání o škodách. Další kapitoly však přinášejí také informace o počtech, struktuře nebo úkolech okupačních jednotek, a snaží se nastínit každodenní život uzavřených prostorů. Konečně se kniha věnuje také otázkám odsunu Sovětských vojsk z Československa po pádu komunistického režimu, odstranění ekologických škod a zejména hledání spravedlnosti pro oběti tragických událostí. Černá kniha sovětské okupace zcela poprvé nabízí analýzu zločinů a násilného chování, skutečný počet obětí zločinů, ignorantství, bezohlednosti i lhostejnosti příslušníků okupačních jednotek. Ukazuje také způsoby, jakými se československé státní orgány a sovětská vojenská justice s pachateli vypořádaly, či lépe řečeno v řadě případů bohužel nevypořádaly. Fakta o jednotlivých událostech byla vyhledána v původních a zatím nevyužitých archivních pramenech. Kniha je doplněna množstvím unikátních, dosud nezveřejněných fotografií.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-87567-73-9
Monografie přibližuje vývoj československých pásových dělostřeleckých tahačů v průběhu let 1918 až 1950.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-86158-52-5
Armády Varšavské smlouvy.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-7278-622-0
V druhé polovině devatenáctého století se jako jeden z produktů technické revoluce objevilo jízdní kolo a rychle zdokonalovalo. V posledních dekádách jej začaly používat některé armády a v průběhu první světové války již cyklistické jednotky tvořily nedílnou součást řady armád. Objevil se levný a efektivní prostředek pro průzkum, speciální operace nebo rychlé průniky do hloubky nepřátelského území, který měl své využití i v meziválečném období. Již československé legie v Itálii vybudovaly první cyklistické útvary a v této tradici se pokračovalo i v meziválečné republice. V průběhu dvacátých let disponovala československá armáda cyklistickými jednotkami u jezdectva a hraničářských útvarů, před polovinou třicátých let pak došlo k jejich rozsáhlé reorganizaci. Armáda pak disponovala pěticí cyklistických praporů, které existovaly až do nacistické okupace. V letech druhé světové války postavilo cyklistické jednotky protektorátní vládní vojsko i armáda Slovenské republiky, zcela poslední útvar tohoto druhu se ale objevil v rámci exilové československé armády. S koncem druhé světové války se uzavřela čtvrt století dlouhá a pozoruhodná historie tohoto druhu zbraně v československých ozbrojených silách.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-7573-009-1
Příběhy dvou československých občanů, sloužících jako piloti Luftwaffe.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-87567-22-7
Kniha se zabývá historií krajně pravicových politických subjektů v Čechách a na Moravě v období od počátku dvacátých let po konec druhé světové války. V úvodní části je popsán vznik fašismu v Itálii a nacionálního socialismu v Německu. Další kapitoly se zabývají jednotlivými politickými stranami, hlásícími se k těmto ideologiím a působícími v letech první republiky a protektorátu. Historie těchto subjektů je řazena chronologicky, značný prostor je věnován takzvanému Židenickému puči, jedinému pokusu extremistů o násilný státní převrat za éry demokratického Československa. Formace, působící v letech protektorátu, ve většině případů kolaborovaly s okupačním nacistickým režimem a publikace se zaměřuje i na tento fenomén. Součástí textu jsou vedle popisu dějin jednotlivých stran či hnutí i osudy jejich nejvýraznějších představitelů, v závěru se čtenář seznámí s poválečným vyrovnáním národa s kolaborací v podobě retribucí na půdě Národního a mimořádných lidových soudů.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-200-1919-6
Elegantní Freccie (CR.32) se staly jedním z hrdinů španělské občanské války, italští letci na nich bojovali v Africe, čínští bránili svou vlast proti Japoncům, maďarští se na nich střetávali s letadly slovenskými, rumunskými a jugoslávskými, stíhačky sloužily i v Jižní Americe. Elegán třicátých let, který se osvědčil na čtyřech kontinentech… Ač méně pohledný i nástupce Freccie CR.42 Falco se do historie zapsal jako neohrožený bojovník – nad Afrikou i nad Středozemním mořem, v maďarských barvách bojoval proti letectvu sovětskému, v barvách belgických proti Němcům a v barvách německých proti Britům. Pokud CR.32 představuje v historii světové letectví vrchol éry stíhacích dvouplošníků, CR.42 tuto kapitolu uzavírá…
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-7236-703-0
Malý a statečný bojovník, jeden z posledních bojově nasazených dvojplošníků, letoun bojující v letech druhé světové války na třech kontinentech a na obou válčících stranách I tak by se dal popsat známý typ Gloster Gladiator. Autor se zabývá historií typu od jeho předchůdce - letounu Gloster Gauntlet - přes prototypy až po všechny základní sériově vyráběné modifikace Gladiatoru. Těžiště knihy ale tvoří historie bojového nasazení. Od Číny, přes západní Evropu, severní Afriku a Střední východ až po Finsko a Maltu. Součástí knihy jsou i medailony nejúspěšnějších pilotů, kteří na tomto stroji bojovali.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-7236-326-1
Během čtvrtstoletí od zhroucení komunistického režimu v Československu vyšla řada studií i knih na téma poprav obětí politických procesů padesátých let, a jak ukazují diskuze mezi historiky i veřejností, tato problematika je stále aktuální. Přetrvávají diskuze, zda mezi oběti zařadit i funkcionáře komunistické strany, smetené v důsledku vnitrostranického boje. Podobně je tomu s otázkou, koho mezi oběti politických procesů vůbec zahrnout, mezi vyloženě politické procesy se dostaly také případy s částečně kriminálním pozadím a je na dalším bádání, jak se tyto kauzy zhodnotí. Dosud se však neřešila otázka, která s nejkrvavějšími perzekucemi spadajícími do období prezidentské funkce Klementa Gottwalda úzce souvisí. Je známo, kolik občanů bylo za jeho éry popraveno, žádná studie se však nevěnovala milostem, které první dělnický prezident podepsal. Pokud pohlédneme na nepříliš dlouhé prezidentské období Klementa Gottwalda z úhlu hrdelních trestů, zjistíme, že na popravištích zemřelo celkem 228 lidí. Z nich bylo 7 kolaborantů či válečných zločinů a 25 vrahů nebo pachatelů hospodářské kriminality. Děsivé však je, že z politických důvodů bylo oběšeno 196 občanů včetně jedné ženy. Roku 1950 se jednalo o 53 popravených, stejně jako roku 1951, v roce 1952 počet stoupl dokonce na 56. V těchto letech tedy v statistickém průměru režim oběsil jednoho svého odpůrce týdně. Za stejné období podepsal Klement Gottwald 56 milostí, na jejichž základě byl občanům změněn trest smrti na odnětí svobody. Dobu ilustruje fakt, že nejvíce jich bylo uděleno pachatelům válečných zločinů a kolaborantům, celkem 23. V politických kauzách podepsal Gottwald 21 milostí a v případě kriminálních deliktů 12. Z nich šlo u 3 osob o trestný čin narušování zásobování, spočívající v padělání potravinových lístků a černý obchod s nimi, u ostatních o vraždy, případně jejich organizování. Kniha Gottwaldovy milosti se pokusí nastolenou otázku zodpovědět a přinést na první léta komunistické diktatury pohled z nového úhlu.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-7573-008-4
Německé tažení prvních let druhé světové války symbolizovaly drtivé údery bombardovacích svazů. Ty ničily nejen vojenské cíle, ale měnily celé čtvrti velkoměst západní i východní Evropy v bezútěšné rozvaliny. Základním strojem bombardovacích eskader Luftwaffe se pro první polovinu války stal dvoumotorový Heinkel He 111, jenž veslužbě vydržel až do konečné kapitulace. Elegantně řešený letoun vytvořil nedílnou kulisu letecké války prakticky na všech frontách, a to již ve Španělsku během občanského konfliktu v druhé polovině třicátých let. Přestože v průběhu doby byl u mnoha jednotek nahrazován moderními stroji konkurence, zejména Junkersy Ju 88 a Ju 188 nebo Dorniery Do 217, nikdy se jej ve výzbroji zcela vyměnit nepodařilo. Naopak, pro zájemce o historii druhé světové války zůstává symbolem nacistické bombardovací ofenzivy právě Heinkel He 111, spojený s pádem Francie, Bitvou o Británii i vpádem do Sovětského svazu..
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-87350-48-5
Útěky do svobodného světa s pomocí neobvyklých technických prostředků, v letech 1949-1989.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-86808-52-9
Nacistická okupace českých zemí, která následovala po bezprecedentním odtržení rozsáhlých pohraničních území v důsledku „Mnichova“, přinesla šest let hrůzovlády a ohromné oběti na životech domácího obyvatelstva. Válečným běsnění a do té doby nepředstavitelnými zločiny proti lidskosti byla postižena nejen Evropa, ale i zeměDálného východu. Ještě před koncem války tedy řešily hlavní mocnosti i jednotlivé dotčené státy otázku potrestání pachatelů a vyrovnání se s válečnými zločiny a kolaborací. V Československu nastalo krátce po osvobození období takzvaného retribučního soudnictví (z latinského retributio-odplata). Speciálně k tomuto účelu zformované soudní stolice měly řešit potrestání jak německých válečných zločinců, zejména z oblasti politického vedení a potlačovacího aparátu, tak domácích přisluhovačů okupačního režimu, udavačů a agentů německých tajných služeb, členů kolaborantských politických hnutí a dalších osob, které se zpronevěřily principům demokratického státu. Mimořádné lidové soudy byly zřizovány v sídlech krajských soudů, tvořil je pětičlenný senát, sestavený z profesionálního soudce v roli předsedy a čtyř soudců z lidu. Řízení nesmělo trvat déle než tři dny a v případě, že byl vynesen trest smrti, měl být vykonán do dvou hodin. Retribuční soudnictví proběhlo ve dvou fázích, označovaných jako první a druhá retribuce, činnost těchto mimořádných senátů se uzavřela s koncem roku 1948. Výrazná část těchto procesů proběhla v hlavním městě, kde bylo vykonáno 146 rozsudků smrti. Právě těmto případům se věnuje kniha Kolaboranti a váleční zločinci na pražském popravišti.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-7573-022-0
Lehké tanky představují jeden ze základních druhů obrněné techniky. Objevily se již na frontách první světové války a v prvních letech druhé světové války se staly jedněmi z nejvýznamnějších a nejpočetnějších zástupců tankové zbraně. Když je moderní střední tanky odsunuly z pozice jednoho z hlavních ofenzivních prostředků,přešly k průzkumným a dalším úkolům. Ty plnily i následující desetiletí, kdy se objevovaly také ve stavu jednotek speciálních sil. Publikace se věnuje i jejich menším příbuzným, tančíkům, používaným od třicátých do počátku padesátých let.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-87567-18-0
Kniha pojednává o evropských zemích, s výjimkou ostrovní Velké Británie, které v minulosti postavily nebo provozovaly nosiče letadel. Najdeme zde příběhy nejen letadlových lodí, ale také vrtulníkových křižníků, hydroplánových nosičů nebo vrtulníkových výsadkových lodí.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-86808-69-7
Kniha je věnována problematice trestu smrti v době první a druhé Československé republiky, tedy v letech 1918–1939. Je uvozena texty, pojednávajícími obecně o trestu smrti a jeho praktickém výkonu v našich zemích. Následuje hlavní část, která je rozdělená do třiadvaceti chronologicky řazených kapitol. První se souhrnně věnuje obdobílet 1918–1922, kdy probíhala stabilizace československého státu. V té době byly popravy prováděny především v souvislosti s válečnými konflikty, které nová republika vedla se svými sousedy. První rozsudek vynesený řádným soudem v ČSR byl vykonán počátkem roku 1923. V následujících letech bylo v republice provedeno celkem jedenadvacet poprav: jedenáct v době, kdy byl prezidentem T. G. Masaryk, sedm během prvního funkčního období Edvarda Beneše a tři v době takzvané druhé republiky. Až na tři případy z let 1937–1938, kdy na popravišti stanuli vojáci z povolání čs. armády, usvědčení z vojenské zrady a špionáže ve prospěch Německa a Maďarska, se jednalo o ty nejsurovější, často sériové vrahy. Vedle jmen jako Martin Lecián nebo Svatoslav Štěpánek, nahánějících dodnes hrůzu, zde můžeme najít i případy zcela zapomenuté a dnes prakticky neznámé. Publikace vůbec poprvé podává ucelený přehled o všech těchto případech, zpracovaných na základě primárních archivních pramenů.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-87567-21-0
Kniha Masarykovy vražedkyně se pokouší přinést pohled na dosud historicky nezpracované téma, nejzávažnější kriminalitu žen v meziválečném období. Odtud pochází i název publikace poukazující na vlastní obsah. Námětem jsou totiž osudy všech žen, které byly v období existence první republiky odsouzeny k trestu smrti a před jeho vykonáním zachráněny milostí prezidenta republiky. Jím byla takřka ve všech případech první hlava československého státu, Tomáš Garrique Masaryk. Mezi omilostněnými najdeme příslušnice různých sociálních vrstev a vzdělání i diametrálně odlišných motivací. Naprostá většina z nich však byla odsouzena za vraždy, leckdy několikanásobné, zcela ojedinělou se stala k smrti odsouzená špiónka. Text přináší nový pohled na otázku ženské kriminality i postoje prvního prezidenta T. G. Masaryka k oblasti udělování milosti v hrdelních případech. Text nepopisuje jen vlastní soudní případy, ale snaží se zobrazit i další životní osudy odsouzených žen. U značné části temných antihrdinek, tvořících námět jednotlivých kapitol, se podařilo dohledat i jejich fotografie a kniha tak není pouhým popisem zločinů anonymních pachatelek, ale dává jim i reálnou tvář. Lze říci, že do laskavého pohledu na kriminalitu první republiky, jíž nabízel legendární seriál Hříšní lidé města pražského, má drsná skutečnost značně daleko.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-87567-81-4
Jedno z nejkurióznějších bojových letadel světové historie, stroj, jemuž za oběť padlo více vlastních pilotů, než kolik si tento typ mohl na své konto připsat úspěchů na úkor nepřítele... A přesto letoun, který se stal po právu legendou.
Publikováno: 2007
ISBN: 80-7236-305-0
Miniponorky - osamělí lovci popisují bouřlivou historii nejmenších podmořských válečných člunů nejen v letech první a druhé světové války, nýbrž i pionýrské kroky odvážlivců předchozích století a první pokusy o jejich bojové nasazení. Tématem knihy jsou miniponorky i příbuzná pilotovaná torpéda. V kapitolách o jednotlivých typech jsou obsaženy odvážné útoky na bitevní lodě Viribus Unitis, Valiant, Queen Elisabeth i Tirpitz, další válečné i nákladní lodě i jiné typy operací, která tato pozoruhodná plavidla prováděla. Nejméně zajímavá je i část, popisující pilotované miniponorky, které měly být do akce nasazovány pomocí letadel. Kapitoly jsou doplněny velkým množstvím fotografií, technických dat i výkresů. ...
Publikováno: 2006
ISBN: 80-86808-31-9
Tzv. pomocné křižníky vznikaly poměrně lacinou úpravou nebo přestavbou osobních či obchodních parníků a lodí. Vypomáhaly řadovému německému loďstvu při hlídkování, průzkumu, zásobování, doprovodu vlastních, ale i přepadech cizích nákladních lodí. Přestože nesly pomocné křižníky jen poměrně slabou výzbroj, pro téměř zcela neozbrojené civilní lodě protivníka představovaly značné nebezpečí v Atlantiku, Tichém i Indickém oceánu. Zatímco v první světové válce se na moři víceméně dodržovala pravidla mezinárodního práva, korzárské výpravy za 2. světové války byly mnohem bezohlednější. V obou částech knihy nalezneme nejvýznamnější německé pomocné křižníky daného období, autor nám představí jejich posádky a kapitány, výzbroj, úkoly a oblasti působení. Fotografie, tabulky, mapky, bokorysy.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-86158-49-7
První díl z encyklopedické řady zabývající se obrněnou technikou. Tento svazek je věnován tankům a obrněným vozidlům používaných německou armádou v období druhé světové války. Čtenář se může seznámit s historií a technickými parametry jednotlivých verzí obrněnců, mezi nimiž nechybí legendární "Panthery" a "Tigery", zastoupena je však celá řada dalších a méně známých typů. Autor knihu doplnil více než stovkou dokumentárních černobílých fotografií, šesti desítkami barevnými bokorysy a více než sto padesáti perokresbami dotyčné vojenské techniky.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-7236-172-4,
Japonsko r.1919 - 1945 Přestože Japonsko nepatřilo k "velkým hráčům" v oblasti obrněné techniky, historie jeho tanků, samohybných děl a obrněných automobilů patří k jedněm nejzajímavějším. Je to totiž součást historie celého Dálného východu od konce první světové války do konce války, jež do dějin vstoupila pod názvem druhásvětová válka.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-86116-65-5,
Na úspěšnou řadu knih, věnujících se dějinám vývoje a nasazení obrněné techniky v období od konce první světové války do roku 1945, navazuje další díl, věnovaný Spojeným státům americkým.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-87567-59-3
Dvanáctý díl řady Obrněná technika, věnovaný meziválečnému a druhoválečnému vývoji tohoto druhu vojenské výzbroje ve Velká Británii a zemích Commonwealthu.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-87567-84-5
Kniha popisuje jasně vymezenou a přes svou bouřlivost a tragičnost poměrně krátkou historickou etapu, podařilo se do textu zařadit všechny země, které se v dané době významnějším způsobem zapsaly do dějin vývoje a výroby obrněné techniky. Jednotlivé státy jsou seřazeny abecedně, každý z příslušných typů je do textu vložen jakosamostatná kapitola. Vzhledem ke snaze o přehlednost je použito chronologického řazení typů, přičemž u jednotlivých zemí jsou vždy popisovány nejdříve tanky a příbuzná technika, potom obrněné automobily. Kniha není věnována pouze první světové válce, ale i předchozím pokusům o vývoj obrněných vozidel, jehož počátky lze datovat do období přelomu devatenáctého a dvacátého století.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-87567-45-6
Zájemci o tanky, samohybná děla, obrněné automobily a další kategorie obrněných vozidel jistě přivítají další díl z nové encyklopedické řady publikací. Druhý svazek je věnován německým samohybným dělům, stíhačům tanků, protiletadlovým samohybným dělům, polopásovým obrněným transportérům a speciálním vozidlům. Jeho autor text doplnil více než stem dokumentárních černobílých fotografií, šedesáti barevnými bokorysy a přes sto padesáti pérovkami.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7236-246-1,
Čtenáři se dostává do rukou další díl encyklopedické řady věnované vývoji, výrobě a bojovému nasazení obrněné techniky od roku 1919 do konce druhé světové války. Po prvních dvou svazcích popisujících obrněná vozidla Německa jsme se tentokrát zaměřili na Sovětský svaz. Vzhledem k obrovskému množství jednotlivých typů a rolí, jakou tato země a její bojové prostředky této kategorie v průběhu popisovaného období sehrály, bylo nutno přistoupit i tentokrát k vytvoření dvou samostatných svazků. První je věnován organizaci a bojovému nasazení této techniky a popisuje jednotlivé typy lehkých středních tanků, druhý svazek, který vyjde v roce 2000, bude zaměřen na těžké tanky, samohybná děla a obrněné automobily. Text je opět doplněn množstvím fotografií, pérovek a barevných bokorysů.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7236-240-2,
Čtenáři se dostává do rukou další díl encyklopedické řady věnované vývoji, výrobě a bojovému nasazení obrněné techniky od roku 1919 do konce druhé světové války. Po prvních dvou svazcích popisujících obrněná vozidla Německa jsme se tentokrát zaměřili na Sovětský svaz. Vzhledem k obrovskému množství jednotlivých typů a roli, jakou tato země a její bojové prostředky této kategorie v průběhu popisovaného období sehrály, bylo nutno přistoupit i tentokrát k vytvoření dvou samostatných svazků. První vyšel roku 1999 a byl věnován organizaci a bojovému nasazení této techniky a popisoval jednotlivé typy lehkých a středních tanků, druhý svazek, který právě držíte v rukou, je zaměřen na těžké tanky, samohybná děla a obrněné automobily. Text je opět doplněn množstvím fotografií, pérovek a barevných bokorysů.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7236-257-7,
V pátém dílu řady Obrněná technika se čtenáři poprvé dostává do rukou svazek tohoto cyklu, který se zabývá více státy. Jenom pro připomenutí – první dva svazky se týkaly Německa, třetí a čtvrtý díl pak Sovětského svazu. V pátém díle přicházejí na řadu státy Střední Evropy, konkrétně pak Rakouska, Polska a Československa. Kapitola zabývající se Československem musela být rozdělena na dvě části, protože je nejrozsáhlejší, což odpovídá i významu ČSR, skutečné dobové velmoci na poli obrněné techniky. V pátém svazku se čtenář dozví o československých obrněných automobilech a tančících, tanky přijdou na řadu až v díle šestém, který přinese i informace o dalších státech střední Evropy – Rumunsku a Maďarsku. Text této knihy je – jak už se u této řady stalo zvykem – opět doplněn množstvím fotografií, pérovek a barevných nákresů.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7236-317-4,
Šestý díl encyklopedické řady Obrněná technika navazuje bezprostředně na pátý svazek této řady, kde jsme se kromě techniky používané v Polsku a Rakousku seznámili s obrněnými automobily a tančíky československého původu. Bohatá historie československé obrněné techniky v období mezi dvěma světovými válkami je v šestém díle dokončena popisem tanků, a to nejenom z hlediska jejich technických parametrů. Nemalou část textu tvoří popis bohaté historie jejich bojového nasazení – v barvách nejrůznějších států. Kromě historie československých tanků má čtenář možnost se v této knize seznámit s obrněnou technikou rumunského a maďarského původu. Nedílnou součástí této knihy jsou pak unikátní fotografie, výkresy popisovaných vozidel a barevné nákresy.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7236-429-4,
To, že Francie byla v obrněné technice v období mezi oběma světovými válkami skutečnou velmocí, se obecně zase až tak moc neví. Francouzští konstruktéři tanků, obrněných transportérů a obrněných automobilů představovali skutečnou světovou špičku a svými výtvory ovlivnili vývoj obrněné techniky v řadě zemí světa. Pokud patřili francouzští tvůrci tanků k těm nejlepším a jejich výtvory nikterak nezaostávaly za tím, co vznikalo kdekoliv jinde ve světě, zcela jinak tomu bylo z hlediska filosofie použití této moderní zbraně. Tam Francouzi beznadějně zaostali, především pak proti svému nejnebezpečnějšímu protivníku, nacistickému Německu O tom všem vypráví sedmý díl řady Obrněná technika. Kromě historie francouzských obrněných sil jsou detailně popsány desítky tanků, transportérů, sa­mohybných děl atd. Nedílnou součástí knihy je opět jak už je u této řady zvykem bohatá fotografická příloha, výkresy a barevná schémata.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-7236-430-5,
O tom, že malé nemusí znamenat nevýznamné, nás přesvědčí osmý díl řady Obrněná technika. Autor se v ní zaměřil na malé státy Evropy, které se ale v řadě případů do historie vývoje tohoto typu zbraní zapsaly nesmazatelným písmem. Mimořádně významná je například švédská obrněná technika, zúčastnila se jak 2. světové války tak i nasazení v rámci mírových sborů OSN v poválečném období. Ač se zde vlastní konstrukce prakticky nevyvíjeli - pouze zde docházelo k úpravám zahraniční techniky, významné byly i obrněné síly Finska a Jugoslávie, jež se dočkaly velmi intenzivního nasazení. Historii vývoje a použití tanků, samohybných děl a obrněných transportérů v celkem deseti zemích Evropy doplňují již tradiční výkresy, fotografická příloha a barevná schémata.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-86116-52-5,
Itálii a Španělsko nespojuje jen geografická blízkost. V letech občanské války se pro italské tankové jednotky stala země na Pyrenejském poloostrově zkušebním polygonem. a byla to italská konstrukční škola, která stála u zrodu mnoha španělských konstrukcí.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-86116-55-6,
Kniha Od Švejka k Terazkymu se věnuje výrazným postavám šesti českých knih s vojenskou tématikou, respektive jejich skutečným předlohám. Jak v Osudech dobrého vojáka Švejka za světové války, tak v Tankovém praporu Josefa Škvoreckého či Černých baronech Miloslava Švandrlíka jsou vykresleny literární postavy, které se staly součástínašeho kulturního dědictví. Mnohé z jejich nejslavnějších citátů přešly do běžné hovorové mluvy, tyto osobnosti se dočkaly i vizuálního ztvárnění formou filmových děl. Publikace Od Švejka k Terazkymu se však věnuje jinému aspektu vojenských románů, a to reálným vzorům legendárních postav. Klade si otázku, zda skutečně existovali muži, kteří byli předlohou pro napsání Josefa Švejka, rotného Dany Smiřického, majora Halušky, přezdívaného Terazky nebo obávaného velitele tankistů, majora Borovičky, známého jako Malinkatý ďábel. Komunikací s autory i výzkumem v archivech a prostudováním rodinných pozůstalostí se podařilo alespoň u části z těchto osob, i řady dalších, poodkrýt oponu jejich anonymity a nahlédnout do skutečných životů literárních hrdinů. U většiny z popisovaných osob se podařilo najít i jejich fotografie a dát jim tak opravdovou tvář. Publikace tak nabízí pohled na slavná literární díla z dosud nepříliš akcentovaného úhlu.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-87567-82-1
Studie českých i slovenských historiků věnované československým dějinám od konce druhé světové války do roku 1956.Jan Kalous & Igor Lukeš
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7278-571-1
V pátém pokračování řady o útěcích z komunistického Československa je položen důraz zejména na případy, při nichž se uprchlíci snažili o využití složitějších technických prostředků, letadel, balónů, ale i obrněných nebo dalších vozidel. Vedle toho jsou v této knize popsány případy málo známých nebo zcela neznámých pokusů o braní rukojmí, ale také některé útěky s tragickým vyústěním. Do knihy je rovněž zařazen dnes již téměř zapomenutý únos československého emigranta z rakouského území na počátku normalizace, ale také doslova bizarní případ západoněmeckého občana, který si vynutil násilím cestu do Československa, kde vzápětí zahynul při přestřelce s příslušníky policie. V textu je mimo jiné popsán poslední úlet před pádem železné opony i poslední přechod hranice v potápěčském skafandru ze stejného období. Historii strážení a ochrany hraniční oblasti doplňují stručné životopisy prvního i posledního velitele Pohraniční stráže za existence bipolárního světa.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-87567-54-8
Podtitul zní: Nové pohledy na invazi armád Varšavské smlouvy do Československa roku 1968, počátek okupace a její oběti. // Publikace byla pokřtěna ve čtvrtek 17. srpna 2017
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-7278-699-2
Nejmenší a nejlehčí stíhací letoun používaný americkým letectvem v letech druhé světové války Anebo také jedna z nejnekonvenčnějších stíhaček historie. I tak lze popsat letoun Bell P-39 Airacobra. Ve své době byla koncepce letadla s příďovým podvozkem a s motorem umístěným za pilotovou sedačkou něčím šokujícím a neuvěřitelným. A přesto vzniklo letadlo, které se zapsalo do historie. Když už ne tím nejzářivějším písmem v zemi svého vzniku, ve Spojených státech amerických, vynahradilo si to na východní frontě, kde se v rukou sovětských stíhačů stalo jedním z nejúspěšnějších typů, jež s rudými hvězdami vůbec kdy létaly. Autor se v tomto svazku Bojových legend zabývá nejenom typ Bell P-39 Airacobra, ale i jeho nástupcem, stíhačkou Bell P-63 Kingcobra, který z Airacobry přímo vycházel.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-7236-573-9
V pořadí již třetí kniha, zaměřená na období politických procesů v Československu a jejich oběti, se věnuje oblasti popravených příslušníků SNB, Ministerstva vnitra a Sboru vězeňské stráže. Publikace narušuje zažitou představu policistů jako jednolité hmoty, bezvýhradně oddané komunistickému režimu. Mezi popravenými nacházímeodhodlané protikomunistické odbojáře, nevinné oběti politických procesů a ve dvou případech také exponenty vládnoucí moci, smetené intrikami svých spolustraníků. Jeden z policistů byl dokonce souzen v neznámějším procesu doby nesvobody, jehož hlavní osobou se stala doktorka Milada Horáková. K policistům, popraveným z politických důvodů jsou v samostatné části knihy přiřazeny také případy exekvovaných z kriminálních příčin (podobně jako u knihy Vojáci na popravišti), mezi policisty se takové kauzy vyskytly dvě. Kniha je doprovázena množstvím fotografického materiálu, ke každému z popisovaných mužů se podařilo dohledat fotografii, některé autorům poskytli přímo členové rodiny.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-87567-36-4
Přechody přes železnou oponu jsou již třetí publikací v řadě, zaměřené na tématiku útěků z Československa po únorovém převratu v roce 1948. Po knihách Hrdinové železné opony a Útěky za železnou oponu se seznámíme s dalšími příběhy odvážlivců, kteří se rozhodli riskovat a odejít přes důkladně zabezpečené a střežené hraniční pásmo. V této knize jsou některé kapitoly věnovány i velmi kontroverzním případům leteckého pirátství nebo únosu školní mládeže bratranci Barešovými, ale i tyto události do historie odchodů do exilu patří. Kniha obsahuje i stručnou historii Pohraniční stráže a životopisy jejích tří nejvýznamnějších velitelů. V nakladatelství Svět křídel na stávající řadu naváže připravovaná publikace Vojáci na železné oponě, zaměřená na vojenské osoby, usmrcené při pokusu o útěk do zahraničí, osudy příslušníků Pohraniční stráže, zastřelených uprchlíky a problematiku dezerce z československých ozbrojených sil.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-86808-94-9
Nedávnou československou historii prostupuje problematika ozbrojeného odporu proti komunistickému režimu. Je známo, že v padesátých letech existovaly odbojové skupiny, jejichž členové neváhali vzít do ruky zbraň a postavit se totalitní moci s použitím násilí, podobně jako nedlouho předtím účastníci odboje proti nacismu. Vrchol třetíhoodboje podle mnohých představují plány na vojenské povstání a svržení komunistické vlády. Vzhledem k tomu, že minulý režim tyto aktivity zcela utajoval, vznikly kolem nich legendy, žijící již vlastním životem. Protikomunistické převraty jsou dodnes mimořádně atraktivním tématem, je však třeba si položit otázky, kolik jich ve skutečnosti bylo, jak vážně byly míněno nebo kam došly jejich přípravy. Kniha Protikomunistické puče se pokouší na tyto a další otázky najít odpovědi.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-86808-92-5
Samohybná protiletadlová děla a nosiče protileteckých raketových střel. Od počátku dvacátého století se intenzivně vyvíjely dvě zbraně, které měly navždy změnit charakter moderních válek. Jednou bylo letectvo a druhou tanky a ostatní druhy pozemní obrněné techniky. Bylo jen logické, že se musely oba druhy zbraní ve válkách střetnout. Zatímco letouny byly stále dokonaleji vyzbrojovány k útokům na pozemní cíle a posléze vznikly specializované bitevní letouny, musely armády řešit otázku obrany vojsk před vzdušným napadením. Vzhledem k mobilnímu charakteru válek bylo třeba umístit protiletadlovou zbraň na odolný podvozek, aby dokázala doprovázet postupující obrněné nebo automobilní kolony. Již před první světovou válkou se objevily první pokusy o vytvoření samohybného kanónu k ničení nepřátelských balónů, později přicházely stále dokonalejší komplety, mnohdy postavené na tankových podvozcích. V prostředí druhé světové války byla vojsková protiletadlová obrana nutností a svůj význam si zachovala přes období studené války až podnes. Zásadní zlom přišel v období po druhé světové válce, kdy se začaly v armádách rozšiřovat řízené protiletadlové rakety. I tato nová kategorie vojenské techniky se záhy stala součástí mobilních jednotek a protiletadlové střely začaly využívat jako nosičů obrněných vozidel. Kniha Protiletadlová obrněná vozidla je věnována vývoji pancéřovaných strojů, určených k boji s nepřátelskými letadly i vrtulníky a zachycuje vývojové trendy od počátku dvacátého století až po současnost.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-7573-017-6
Kniha je věnována vývoji a bojovému nasazení letadel poháněných proudovými motory v období druhé světové války. Idea leteckého turbínového motoru byla v různých zemích propracovávána již meziválečném období, ovšem až v letech druhé světové války dosáhly tyto pohonné jednotky takového výkonu a spolehlivosti, že bylo možné pomýšlet na jejich praktické využití v letadlech, nasazených na frontách. S přípravou proudových motorů byl provázán vývoj draků a vědecký výzkum v oblasti aerodynamiky a chování letounů v rychlostech, blížících se zvukové bariéře. Nejrozsáhlejší výzkum probíhal v leteckých firmách a výzkumných institucích nacistického Německa, které proudové stroje nasadilo v rozsáhlém měřítku, k bojovým jednotkám se dostaly dokonce tři typy letounů. Na spojenecké straně se dostal do boje pouze britský Gloster Meteor, k bojovým jednotkám však koncem války přicházely další typy, jiné představovaly experimentální programy nebo se neprosadily do výzbroje svých zemí. Text zahrnuje rovněž konstrukce, využívajících příbuzných druhů pohonu, tedy letadel s motokompresorovými či pulzačními jednotkami, jsou sem zahrnuty i pokusy a využití tehdejších letadel s kombinovanými pohonnými systémy. Kniha volně navazuje na titul Raketová letadla druhé světové války, rovněž vydaný nakladatelstvím Svět křídel.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-7573-024-4
Kniha se věnuje neobvyklé kategorii vojenského letectva, pilotovaným letadlům poháněným raketovými motory. V období mezi dvěma světovými válkami umožnil technických vývoj přistoupit ke stavbě a zkouškám prvních raketových letounů. Zprvu se jednalo o vyloženě experimentální stroje, odtud však nebylo daleko k úvaze o jejich vojenskémvyužití. Raketový pohon nabízel jinak nedosažitelnou rychlost a dostup, což vedlo některé konstruktéry k návrhu strojů tohoto druhu. Od nich byl jenom krok k dalšímu využití raketových technologií, návrhům pilotovaných letadel. Většina z nich se z nejrůznějších příčin nedostala do výzbroje, druhá světová válka však byla jediným konfliktem v dosavadních dějinách, kdy nebe ozařovaly plameny z trysek válčících raketových letounů. Vedle bojových operací Messerschmittova Me 163 Komet a japonské sebevražedné Ohky vznikla na obou stranách válečné barikáda celá řada dalších raketových letadel, které však nepřekročily pokusnou fázi vývoje. Práce na pilotovaných raketových letounech pro bojové účely pokračovaly ještě několik let po válce, prudce rostoucí výkony mnohem praktičtějších proudových letadel je však z této oblasti zcela vytlačily. Období druhé světové války a let před jejím vypuknutím je tak v letecké historii výjimečné i z pohledu raketového vývoje.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-7573-002-2
V letech první světové války se objevila myšlenka, která oprášila starou technologii zápalných či výbušných lodí a člunů, jež byly v minulých století vypouštěny proti kotvištím nepřítele, přehradám blokujícím přístup k přístavům nebo říčním cestám. Konstruktéři v několika zemích si uvědomili, že malý rychlý člun vybavený silnou výbušnou hlavicí dokáže poškodit nebo dokonce potopit i velkou válečnou loď a přitom je jeho výroba finančně nenáročná. Přesto se explozivní čluny začaly vyrábět až v letech druhé světové války. Svými vlastnostmi si získaly proslulost a vzbuzovaly obavy mezi námořníky bránícími válečné základny. Text v knize je řazen podle konkrétních států, v nichž jsou chronologicky popisovány jednotlivé kon­strukce i historie člunů a jejich bojového nasazení.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-86930-30-5
S rozvojem tankových vojska se jako stále palčivější jevila otázka bojem s tímto druhem válečné techniky. Vzhledem k tomu, že standardní tažené kanóny neumožňovaly vést rychlý manévrový boj proti obrněné technice, zrodila se myšlenka jejich instalace na vhodné pásové, polopásové či kolové podvozky. Tak se zrodil nový druh pozemníobrněné techniky, označovaný v češtině jako stíhače tanků. Jejich první generace představovaly stroje, vyzbrojené protitankovými kanóny nejrůznějších konstrukcí, v průběhu desítek let vývoje se ale objevily i stroje s bezzákluzovými kanóny, řízenými raketovými střelami a v posledních dekádách také vozidla, kombinující v sobě schopnosti hloubkového průzkumu, palebné podpory i boje proti obrněné technice. Kniha stíhače tanků je další z řady publikací, mapujících vývoje jednotlivých druhů obrněné techniky od samotných počátků až do současné doby.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-87567-37-1
Další díl knižní řady, zaměřené na historii obrněných vozidel od jejich počátku až po současnost, je věnován na snad nejvýznamnější kategorii, středním tankům a jejich následovníkům, nazývaným dnes MBT (Main Battle Tanks). Během století, které uběhlo od nasazení prvních strojů tohoto druhu, prošly střední tanky bouřlivýmvývojem a již za druhé světové války představovaly jednu z nejdůležitějších zbraní, která vybojovala většinu pozemních tažení. I v následujících desetiletích představovaly střední tanky, které se postupně přerodily v současnou kategorii MTB, páteř armád téměř na celém světě. Střední tanky vybojovaly po roce 1945 nesčíslné množství pozemních bitev, od skutečně velkých válek, jakými byly válka v Koreji, řada arabsko-izraelských konfliktů nebo války Indie s Pákistánem, až po lokální války i občanské konflikty. Mnohokrát se nechali slyšet někteří analytici, že nastal soumrak obrněnců a budoucnost patří mobilitě a moderním technologiím, praxe však ukazuje, že údernou sílu pancéřových monster lze těžko něčím zastoupit. Nejméně v tomto století tak mají tanky budoucnost prakticky jistou a armády by se bez nich jen těžko obešly. Střední tanky prošly mnoha proměnami, od prvních neohrabaných krabic přes stroje, které v ohromných počtech vybojovaly druhou světovou válku až po současné MBT, chráněné technologicky pokročilými pancíři, vyzbrojené výkonnými kanóny velkých ráží a nejnovějšími modely elektronických systémů. Téma středních tanků je natolik rozsáhlé, že bylo nutné text rozdělit do dvou dílů, neboť jediná kniha by byla příliš objemná a čtenářsky nekomfortní. Druhý díl je rovněž připraven pro tisk a bude první následovat v dohledné době. Do textu jsou zařazeny státy, kde probíhal komplexní vývoj středních tanků i některé další, jejichž podniky dokázaly provést na zahraničních vzporech takové technické změny, že je proměnily ve v podstatě nový typ.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-7573-036-7
Zobrazeno 1 - 48 z 65

Štítky publikací z knih autora