První kniha z připravované komiksové trilogie vycházející z Voltairova románu Candide. První díl zavede čtenáře nejprve na nejkrásnější zámek ze všech, ze kterého bude Candide pro lásku k slečně Kunigundě nadobro vykopnut, aby po té vstoupil do bulharské armády a potýkal se s nástrahami vojenského života. Mnohá dobrodružství mu ukáží svět z nečekaných perspektiv, na kterých nebudou chybět jezdci na dinosaurech, létající zámky a mutanti těla ale i ducha. Karel Jerie provede čtenáře svébytným dějovým zpracováním, kterému nechybí humor, napětí ani nadsázka. Vzpomenete si na chvíli, kdy je člověku naprosto jasné, že změna je nevyhnutelná? Stačí jeden kopanec do zadku a i Voltairův Candide pozná, co to jsou změny, problémy a dobrodružství. Tolikrát popsaný a omílaný osudový moment. Ale dokáže jím Candide projít a nenechat si vzít naději, lásku a víru v opětovné setkání se slečnou Kunigundou? Vždyť svět se mu rázem ukáže ze zcela nové perspektivy a život vojáka bulharské armády mu připomene, že barvy života se neobyčejně rychle slévají do černé. Vezmou jatka reality Candidovi ideály? Udrží si bezstarostnost a vtip? Otázky, kterým se Karel Jerie rozhodně nevyhýbá. První knihou z komiksové trilogie Candide nás zve na dvůr krále Bulharů. Svou fantazií směle posunuje karikaturu, humor i hloubku Voltairova díla. Dnešek odráží minulost a groteska minulosti se zrcadlí v dnešku. Poznat, kým vlastně Candide je a do jaké míry ho utváří okolnosti a společnost, je nevyhnutelné, chce-li člověk vědět, co bude dál.
Druhá kniha z komiksové trilogie vycházející z Voltairova románu Candide. Válečné bojiště prvního dílu zbavilo Candida mnoha iluzí. V druhé části trilogie se opětovně setká s profesorem Panglosem a dopije do dna šálek hořké reality. Nýdrlandské pěstírny ušlechtilého konopí stočí běh Candidova osudu na obchodní loď, která ovšem ztroskotá u pobřeží Port Ugalu. Pevnina hrdinovi nabídne mnohem záludnější nesnáze. Všudypřítomné blaho Velkého Inkvizitora, šibenice, revoluce a nevěstince se pokusí rozptýlit poslední kapky naděje. Je možné uprchnout? A pokud ano, pak kam a komu ještě možno věřit? Candidovi nečekaně pomohou dvě pozoruhodné ženy slečna Kunigunda a divoká Octobriana.
Jerieho fantaskní variace na stejnojmenný Voltairův román. Satirický příběh z 18. století inspiroval další spisovatele, filmaře nebo skladatele Leonarda Bernsteina, ale tahle adaptace je jiná. Tahle má bojové dinosaury a plamenomety... a fanoušci se dočkali finále trilogie.
Unikátní ztvárnění českých dějin v komiksu Devět historických událostí, devět nejdůležitějších rozhovorů v dějinách našeho národa, devět předních českých komiksových tvůrců! Komiksový cyklus ČEŠI sleduje historické období od vzniku Československa (1918) až po okamžik, kdy se Československá republika rozpadá (1992). Každý díl je originálním výtvarným zpracováním jedné klíčové etapy moderních dějin naší země.
Hitler žádá po Evropě prst, aby mohl utrhnout celou ruku. V Mnichově se scházejí zástupci západních velmocí a jednají o nás bez nás. Československo volí mezi sebevraždou ze cti a obětováním se pro větší zájmy. Ve sporu o republiku se střetávají dva muži protikladných názorů i povah - prezident Edvard Beneš a voják Emanuel Moravec.
Historie se opakuje. Češi opět nemají svůj samostatný stát. Byli jsme i před Mnichovem, budeme i po něm? Prezident Beneš doufá, že ano. Aby se nemohl opakovat Mnichov, je nutné „zjednodušit“ národnostní strukturu obyvatelstva vyhnáním milionů sudetských Němců. Aby toto bylo možné, je třeba vytvořit situaci, která z Československa vytvoří nikoli jen oběť nacismu, ale také spolubojovníka v boji proti němu. Vražda tyrana tento propagandistický záměr splňuje.
Únor 1948. Velká chvíle premiéra Klementa Gottwalda. Dvanáct demokratických ministrů jeho vlády podává demisi s vidinou, že Gottwald padne a prezident Beneš jmenuje prozatímní úřednickou vládu, která zemi dovede k předčasným volbám, v nichž už by komunisté rozhodně nevyhráli. Během několika rozhodujících dnů se ale tento taktickýmanévr ukazuje jako politická hloupost a hrubé podcenění protivníka.
Pavel Kosatík připravil pro Českou televizi scénář osmidílného seriálu s názvem České století, ve kterém formou hraných rekonstrukcí představuje klíčové události českých dějin 20. století. Zatímco na plátno převádí původní scénáře Robert Sedláček, jejich komiksového zpracování se ujali přední čeští výtvarníci. Osmhistorických událostí, osm nejdůležitějších rozhovorů v dějinách našeho národa, osm nejlepších českých komiksových tvůrců. První epizodu do komiksu zpracoval Petr Novák. Autorem pátého dílu je Vojtěch Mašek, autor známé komiksové série Chobotango, Monstrkabinet. První vydání.
Srpen 1968. Intervence armád Varšavské smlouvy definitivně dusí Pražské jaro. Po pár dnech strachu, nadějí i zmatků odjíždí československá delegace na jednání do Moskvy. Prezident republiky generál Svoboda, šéf komunistické strany Dubček, šéf vlády Černík, šéf parlamentu Smrkovský, Husák, Mlynář a další smutní i rozporní hrdinové této tragické chvíle stojí před nejtěžším rozhodnutím svého života. Jak se k němu postaví?
Píše se rok 1976 a před pražským soudem probíhá proces se skupinou The Plastic People of the Universe, který poutá mimořádný zájem veřejnosti. V normalizačním bezčasí se cosi začíná měnit.
Pohled do nitra sametové revoluce. Po letech komunistické totality vzniká něco nového, není ale úplně jasné co. Na první jednání Občanského fóra s komunistickým premiérem Ladislavem Adamcem nebyl Václav Havel ještě ani připuštěn, ta další už se odehrávala s ním v čele...
Když v listopadu 1989 lidé na náměstích zvonili klíči, asi nikoho nenapadlo, že jedním z prvních velkých výsledků revoluce bude rozpad společného státu. Co ho vlastně drželo pohromadě, pokud ho rozložila svoboda? A jak k tomu rozpadu došlo, když nakonec tolik lidí na obou stranách zaskočil? Je to příběh staršího a mladšího bratra. Ten starší je si mladším sourozencem do té míry jist, že často neslyší, co mu ten druhý říká. Když ale národ dospěje do stadia, kdy jeho emancipace vyvrcholí vznikem vlastního státu, neexistuje způsob (kromě násilí), jak mu v tom zabránit. Češi to zažili na vlastní kůži v roce 1918, a v letech 1989–1992 jim to historie s jejich slovenskými bratry zlomyslně zopakovala.
Oficiální katalog komiksového setkání. Comicsy: Tvář - David B. Jak jsem jednou doma neměl už nic k jídlu... - Mawil Povedený výlet do Bukurešti - Jean-Luc Cornette, Karo Sen - Joanna Sanecka (sc.), Sylwia Restecka (kr.) Voleman 2 (ukázka) - Jiří Grus Street-strips - Vojta Šeda Altoids komiks - Pasta Oner Altoids komiks - Jiří GrusAltoids komiks - Dan Černý Doučko - Tomáš Hibi Matějíček (sc.), Karel Jerie (kr.) 1001 Nights in Mirrors - Martin FunkFu Svoboda Mr. Květináč - Vojta Šeda Pán času 2 (ukázka) - Filip Novák (sc.), Honza Bažant (kr.) Brejle - Vhrsti Spolužáci - Lucie Lomová Publicistika: Úvod - Tomáš Hibi Matějíček Komiksfest! Go! - Gene Deitch Hlavní hosté Komiksové ceny Muriel (hlavní a odborná porota) Tintin - street-art Dvojí život českého komiksu - Pavel Ryška Několik žen různého věku - Michal Słomka Aaargh! Anem řekni to komiksem - Lucie Kněžourková Nominace na ceny Muriel 2007 Seznam komiksů 2006/2007
Reprezentativní vydání obsahuje komiksy zahraničních a českých autorů: Igor Baranko, Moki, Jens Harder, Matej Lavrenčič (Stripburger), Emmanuel Guibert, Jiří Grus, Karel Jerie, Dora Dutková, Michal Singer aj.; teoretické texty o komiksovém scénáři (Lucie Lomová) a o fenoménu stripu Peanuts (Michal Jareš), přehled vítězů ceny Muriel, profily hostů festivalu a další texty. Na DVD "The Best of Anifilm" najdete výběr nejlepších animovaných českých snímků za poslední dva roky.
Katalog šestého ročníku festivalu má podobu komiksové revue. Představuje práce zahraničních i domácích hostů festivalu: Konstantin Komardin, Dave McKean, Dario Adanti, Frederik Peeters, Pascal Rabaté, Anke Feuchtenberger, Paco Roca, Jozef „Danglár“ Gertli a Nikkarin, Karel Jerie, Jiří Zimčík, Václav Šlajch. V publicistické části najdete esej Paula Gravetta věnovaný tvorbě Davea McKeana. V příloze přehled výstav, divadelních a filmových představení festivalu, uvedení projektu Komiks v metru, seznam všech komiksů vydaných v ČR 2010/2011 a přehled cen Muriel. Komiksy: Mazanej králíček aneb Zabíjet je brnkačka - Konstantin Komardin Co se stane! - Dario Adanti Pachyderme - Frederik Peeters Ibikus - Pascal Rabaté Modré zrnko - Anke Feuchtenberger Sicktown - Františka Lachmanová Vánoce - Paco Roca Ještě jsme ve válce - Nikkarin/Mikuláš Kroupa Sambucher strikes - Jiří Zimčík Týden v tichém městě - Jozef "Danglár" Gertli Candide - Karel Jerie Vůně čarovných květů - Václav Šlajch Publicistika: Zahraniční hosté Expandující médium/Dave McKean Přehled výstav Soutěž Arnal Filmy a divadlo Komiks zpět do podzemí (Umění v metru) Soupis vydaných komiksů 2010 - 2011 Muriel (Nominace, vítězové a porota) Dětský KomiksFEST!
Oficiální katalog 9. ročníku mezinárodního komiksového festivalu představuje práce zahraničních i domácích hostů této přehlídky: Alex Maleev, Rufina Bazlova, Dominique Goblet, Johanna Schaible, Igor Hofbauer, Mäkimurto Lauri, Heikki Ronkko, Dan Černý, Branko Jelinek, Karel Jerie ad. Obsahuje mj. seznam všech komiksů vydaných v ČR za danéobdobí, soupis cen Muriel a soutěž Arnal.
Komiksový časopis. Comicsy: Cesta do neznáma – Václav Šlajch Zeď – Nikkarin Celebrita – Vojtěch Šeda Senior – Jaromír 99 Hřebík – Jaromír Plachý Obrněná zahrada – David B. Dekameron – Aleksandra Czubek-Spanowicz, Tomasz Marciniak Hitmän 2 – Mawil Byl jsem malým princem – Lukáš Bača Poslední chobotango – Vojtěch Mašek, Džian Baban Černá díra – Charles Burns Zrnko písku – Lucie Lomová Začátek – Jakub Adamů Bezčasí – Dan Černý Honky & Smonky and the Ass Cream – elfelix Publicistika: Krátké zprávy KopfKino (reportáž z výstavy) – Tomáš Hibi Matějíček Komiksfest! 2007 + Ceny Muriel + David B. (rozhovor) Klasická Kytice & Kaciřské kouzlo komiksu – Tomáš Prokůpek Pepina Rejholcová (archív) – Helena Diesing Monstrkabaret Freda Brunolda (rozhovor) Komiks – nástroj komunikace nebo umění? (ze zahraničí) – Jean Auquier Maleskine Komiks Komiksfest! 2008 Ostatní: Skicář – Jiří Grus
Robert Crumb, legenda nezávislého komiksu je hlavním hostem již čtvrtého čísla KomiksFEST! revue. To je věnováno především nezávislé americké tvorbě a kromě profilových textů obsahuje samostatné komiksové povídky (Gilbert Shelton, Karl Kerschl, Lance Hansen a Anders Nilsen). U nás zatím málo známou oblast portugalského a mexického komiksu otevírají José Carlos Fernandes a Patricio Betteo s příběhy na pomezí (sur)reality. Domácí scénu zastupují Karel Jerie, Petr Šprachta a v rubrice Skicář také Tomáš Kučerovský.
Nové číslo komiksového magazínu. S redesignovanou obálkou se revue vrací nejenom za těmi, kdo si oblíbili každoroční podzimní festival KomiksFEST!, ale především za těmi, kdo jsou zvědaví na tvorbu současných a mladých autorů – z tuzemska, Evropy i zámoří, zjednodušeně řečeno za všemi, které baví tzv. nezávislý komiks. Komiksy: Laguna - Lilli Carré (USA) Příběh ze zahrad - Kuba Woynarowski (PL) Křivá kudla - Max Estes (USA/N) Netvor - Konrad Beck (CH) Chléb - Reinis Petersons Triton - Knut Larsson (S) Houdini - Vojtěch Šeda Leť - scénář: Roman "BeeSee" Bílek, kresba: Václav Šlajch 1 ráno - Marek Pokorný Čekárna - scénář: Martina Bellovičová, kresba: Karel Jerie Tupá jehla rejdí po hliněných letokruzích - scénář: Bohumír Tabák, kresba: Ticho762 Hanzelka & Zikmund a jejich putování Afrikou - Tereza Tydlitátová Skládanka: Houbař - Karel Jerie
Komiksový fanzin Pot. Obsah: Ondřej Švadlena Novotný - bez názvu Matěj Němeček - John Doe 1 Claire Fay - Na plac! Karel Jerie - Duely Isabel Grosse Holtforth - Hrdinové Petr Včelka - Sebesvěty Kakalík - Poutník Sophie Dupont - Velikonoce & Co. Petr Včelka, Tomáš Zdvořáček - Smrad
Druhé číslo vyšlo již jako regulérní časopis. Obsah: Karel Jerie - Oidipus Rex 1 Matěj Němeček - John Doe 2 Ramón Salgueiro - Ve jménu Božím Petr Včelka - Slepý holub Ondřej Švadlena Novotný - (bez názvu) Jiří Zimčík - Vyvolený Claire Fayová - Pět dnů a jedna noc očekávání Michal Opitz - Vúdy: Smutek pro dva kříže Sophie Dupontová - Lavičky Sophie Dupontová - (bez názvu) Jan Turnovec - První díl aneb Zrození a smrt komixovýho hrdiny Simon Anfilov - Pan Vrána a Papinův hrnec Tomáš Kučerovský - Leden
Třetí číslo komiksového magazínu. Obsah: Karel Jerie - Oidipus Rex (2) Matěj Němeček - John Doe (3) Filip Zach - Juliette Minirozhovory - Zach, Zimčík Jiří Zimčík - Neděle 15.25 Sakyk - Claire Wendling, Diva evropského komiksu Martin Plško - Comics s opicou Jakub Němeček, Jiří Grus - Jeden z tisíce příběhů Michal Opitz - Anděl strážný Jan Dřevíkovský podle G. Meyrinka - Saturnův prstenec (1) Max Andersson - Film (stripy) + rozhovor s M. A. Mehdi Schmeeh - Polymorfní lobotomizace Norbert Geiszler - Diogénius (stripy) Jiří Zimčík - Cyklus 5 (1) Jan Turnovec - stripy Tomáš Kučerovský - Únor
Čtvrté a poslední číslo komiksového magazínu Pot. Obsah: Comixage (1) - Jan Samohejl, Tomáš "Hibi" Matějíček Triumfální vzmach tvůrčího mládí (publicistika) - Jan Samohejl Sekáč (strip) - David "Havran" Spáčil Cyklus 5 (2) - Jiří Zimčík bez názvu - Ondřej Švadlena Novotný Saturnův prstenec (2) - Jan Dřevíkovský Lokální bus - Adéla Janíková Hučení - Adéla Janíková A Day in the Life - Jakub Němeček, Adéla Janíková Komiksy mě šíleně uchvacují (rozhovor s Adélou Janíkovou) - Jakub Němeček S40 - Ivan Štindl Ein & Kabel - Karel Koutský Vlak č. 1031 - David Zachoval, Jiří Miňovský, Filip Zach Úchyláci: Hřích - Adam Pelda Comixage (2) - Jan Samohejl, Tomáš "Hibi" Matějíček Město - David "Havran" Spáčil