Petr Hořejš - knižní série
Petr Hořejš

Petr Hořejš

Petr Hora, Petr Hora-Hořejš

Pseudonym
 1938 -  2023 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
1
Od nejstarší doby kamenné po práh vrcholného středověku. Přijměte pozvání na cestu proti času! Na výlet do míst, kde dnes žijeme. Do krásného kraje uprostřed Evropy. Půjdeme světem, pro který má naše mateřština líbezná pojmenování: Domov. Vlast. Chceme se toulat minulostí, sem tam zastavit, prodlít a naslouchat ozvěně, jež doléhá až k nám do přítomnosti. V hluku moderní doby je ta ozvěna takřka neslyšitelná. Přesto zní ve všem našem počínání. Bydlíme v domech, které jiní lidé postavili. Sklízíme ovoce ze stromů, které jiní lidé sázeli. Co známe, sdělili nám jiní lidé řečí, kterou jiní lidé vytvořili. Přes dálavy staletí k nám doposud promlouvají kamenné památníky po předcích - jejich města, hrady, chrámy. Kocháme se krásou podivuhodného množství uměleckých děl, z nichž vane dech starobylosti a mistrovství. Jejich prostřednictvím se člověk ohlíží zpátky a zažívá pocity úcty i obdivu. Ať jakkoli jsme zaujati dneškem, ať jakkoli jsme myšlenkami, city i činy zakotveni v přítomnosti, nic to nemění na faktu, že tvoříme pospolitost též s dědy a pradědy, jedna země a jedno dědictví nás pojí s lidmi dávno zpráchnivělými. Z mlhavých dálek věků se přes propast času klene most, jehož druhý pilíř tkví ve vzdálených dobách budoucích, a my po tom mostě kdesi uprostřed jdeme. Neseme si životem zkušenosti předchozích pokolení. Každý z nás v sobě chováme celá staletí, ba tisíciletí. A tak aniž si to uvědomujeme, jsme si blízko, velmi blízko i s lidmi, které jsme nikdy nepoznali. Pojďte! Vypravíme se za nimi. Kniha je doporučena Ministerstvem školství ČR jako četba k výuce dějepisu pro ZŠ a SŠ. 1. vydání, vydáno ve spolupráci s Mladým světem
Publikováno: 1985 Knižní série: Toulky českou minulostí 1
ISBN: 24-052-85
2
Od časů Přemysla Otakara I. Do nástupu Habsburků (1197 - 1526). Ocitáme se na prahu 13. století. V éře vrcholného feudalismu. Tedy v čase hlubokých proměn společnosti, ekonomiky, životního stylu. Osídlování dosud neobydlených prostor mění tvář české krajiny. Přibývá obdělávané půdy. Nové agrotechnické postupy umocňují její plodnost. Rodí se nový typ lidské pospolitosti, středověká města střediska kvetoucích řemesel i obchodu. Upevňuje se český feudální stát. Roku 1212 se Zlatou bulou sicilskou stává dědičným královstvím. Korunu Přemyslovců od té doby panovník předává prvorozenému synovi. O toto upevnění samostatnosti a územní nedělitelnosti českého státu se zasloužil Přemysl Otakar I., který obratně a velmi účelově využil svárů uvnitř římskoněmecké říše a vydobyl svému majestátu uznání všech rozhodujících autorit včetně císaře a papeže. Období hluboké krize konečně pominulo... Kniha je doporučena Ministerstvem školství ČR jako četba k výuce dějepisu pro ZŠ a SŠ. 1. vydání, vydáno ve spolupráci s Mladým světem.
Publikováno: 1991 Knižní série: Toulky českou minulostí 2
ISBN: 80-208-0111-1
3
Od nástupu Habsburků (1526) k pobělohorskému stmívání (1627). Jsme u významného milníku českých dějin. U památného letopočtu 1526. Tehdy, 29. srpna, byla nečekaně přetržena pětapadesátiletá éra panování Jagellonců v českém státě. Mladičký, dvacetiletý král Ludvík Jagellonský podstoupil se svou nekvalitní, nepříliš odhodlanou armádou nerovnou řež s přesilou tureckých nájezdníků u Moháče (na samém jihu dnešního Maďarska). Byl bleskově poražen a na útěku z bojiště se utopil v tamních močálech. Český svatováclavský trůn náhle osiřel právě tak jako uherský svatoštěpánský. Aktuálního obsahu nyní nabyly dřívější úmluvy Habsburků s Jagellonci o vzájemném dědění v podobném případě. A tak brzy po nešťastné moháčské bitvě získal českou královskou korunu třiadvacetiletý Ferdinand I. Habsburský. Nikdo v tom okamžiku nemohl tušit, že se Habsburci po následující čtyři věky, až do roku 1918, vladařského žezla v českém státě už nepustí...
Publikováno: 1994 Knižní série: Toulky českou minulostí 3
ISBN: 80-85621-97-5
4
Od bitvy na Bílé hoře do nástupu Marie Terezie Pobělohorské období českých dějin dodnes podvědomě spojujeme především s rozmanitými zápory a stíny "temna". Ale barokní éra měla ve skutečnosti i mnoho světlých a půvabných stránek, jak začneme v tomto našem vyprávění postupně zjišťovat. Čtvrtý díl líčí období od bitvy na Bílé hoře (1620) do nástupu Marie Terezie (1740).
Publikováno: 1995 Knižní série: Toulky českou minulostí 4
ISBN: 80-85890-21-6
5
Od časů MarieTerezie do konce napoleonský válek Habsburské dynastii po roce 1700 chyběla panovnická krev. Muži vymírali, noví nepřicházeli. Celkem 56 roků se ve španělské ani rakouské větvi rodu nenarodil chlapec, který by přežil raný věk. A tak mohykán bez dědice císař Karel VI. musel legitimovat tenkrát nezvyklé nástupnictví - popřeslici. Obtížným prosazením tzv. pragmatické sankce nakonec dokázal předat trůn nejstarší z dcer, Marii Terezii. Pátý díl mapuje období od nástupu Marie Terezie (1740) do konce napoleonských válek (1815).
Publikováno: 1996 Knižní série: Toulky českou minulostí 5
ISBN: 80-85890-94-1
6
Šestý díl cyklu přibližuje příběhy a postavy českého národního obrození. V období, o němž budeme vyprávět, začali Češi, přidrženi svými historickými osudy, v procesu tzv. národního obrození krok za krokem likvidovat ztráty a manka vůči civilizovanější části Evropy. V jakémsi sebezáchovném pudu tehdy vycítili, kam patří:tíhnutí k západoevropské křesťanské civilizaci zvítězilo.
Publikováno: 1997 Knižní série: Toulky českou minulostí 6
ISBN: 80-7214-039-6
7
Od konce napoleonských válek do vzniku Rakouska-Uherska (1815-1867). Tak jako v předchozím díle Toulek povedou naše kroky opět převážně první polovinou 19. století. Ohniskem vývoje byla tehdy vyspělejší západní část kontinentu, zejména Francie a Anglie. Odtud se dějinné podněty šířily směrem na východ. A zatímco z Anglie přicházely zejména impulzy průmyslové, Francie sytila Evropu idejemi. V zatím posledním, sedmém díle Toulek, se dočteme o období od konce napoleonských válek do vzniku Rakouska-Uherska (1815-1867).
Publikováno: 1998 Knižní série: Toulky českou minulostí 7
ISBN: 80-238-2999-8
8
Osmý díl toulek českou minulostí je věnovaný slavným příběhům a osobnostem druhé poloviny 19. století. Pozn.: 1. Na čtvrté stránce u copyrightu je uvedeno chybné ISBN 80-238-5709-2. 2. Jako nakladatelství je u tohoto vydání pouze Via Facti, byť na přebalu je zobrazeno i logo Baronet. Pozn.: Kapitola 12. a 13. - Zdeněk Volný
Publikováno: 2000 Knižní série: Toulky českou minulostí 8
ISBN: 80-238-5709-6
9
Devátý díl toulek českou minulostí je věnovaný velkým příběhům Habsburků na sklonku jejich vlády.
Publikováno: 2002 Knižní série: Toulky českou minulostí 9
ISBN: 80-238-8971-0
10
Další díl oblíbeného průvodce po českých dějinách je věnován velkým umělcům konce 19. století: A. Dvořák, J. V. Myslbek, J. Neruda a M. Aleš.
Publikováno: 2004 Knižní série: Toulky českou minulostí 10
ISBN: 80-239-3027-3
11
V 11. svazku populárního historického cyklu autor nabízí především panoramatický obraz "života všední dnů" české společnosti na přelomu 19. a 20. století. Vyprávění je pestrou faktografickou mozaikou o stylu života a práci, bydlení, školství, platech a výdělcích, cenách, rodině a manželství, trávení volného času i o dalšíchaktivitách tehdejších lidí. Proto jsou součástí knihy i obdobně pojaté kapitoly o všestranné dějinné proměně a modernizaci Prahy a o počátcích sportu u nás. Ve čtyřech portrétních kapitolách o největším českém mecenáši Josefu Hlávkovi a v medailonech Vojty Náprstka a jeho mimořádné matky Anny Fingerhutové-Náprstkové se autor programově snaží vrátit do českých dějin neprávem opomíjené, svým významem i dílem však zcela mimořádné osobnosti. Objevnou složkou tohoto dílu je i bohatý a originální obrazový doprovod.
Publikováno: 2007 Knižní série: Toulky českou minulostí 11
ISBN: 978-80-239-6717-3
12
12. pokračování úspěšné série, tentokrát s podtitulem "Malý panteon velkých Čechů z přelomu 19. 20. století." Autorem kapitol 5, 6, 7 je Zdeněk Volný. Autorem kapitoly 8 je Jan Měchýř.
Publikováno: 2009 Knižní série: Toulky českou minulostí 12
ISBN: 978-80-904103-1-2
13
Třináctý, předposlední díl známého historického cyklu se v souboru dílčích témat věnuje období přelomu 19. a 20. století, kdy po dovršení národního obrození mladá česká společnost svou všestrannou aktivitou doháněla vývojové opoždění a některými překvapivými úspěchy či pokroky nabývala sebevědomí, tak potřebného pro brzké obnovení a budování samostatného státu. Nejnovější svazek Toulek přibližuje české výkony na poli techniky, např. počátky letectví (Jan Kašpar), kinematografie (ing. Jan Kříženecký), architektury (světově ojedinělý český kubismus, cestu k modernímu funkcionalismu), literatury (Jaroslav Vrchlický a jeho generace), sochařství (Oto Gutfreund aj. tvůrci). Toulky 13 věnují pozornost i pozoruhodné, v české historické literatuře dosud takřka opomíjené kapitole - konfliktnímu zápasu za vyšší vzdělání, společenské i pracovní uplatnění a rovná práva žen. Autorem kapitol 3 a 4 je Zdeněk Volný.
Publikováno: 2012 Knižní série: Toulky českou minulostí 13
ISBN: 978-80-904103-3-6
14
Válka 1914-1918, osobnost TGM Nový, už 14. díl Toulek českou minulostí líčí složitou, avšak překvapivě úspěšnou cestu mladého českého společenství až k ustavení samostatného státu Čechů i Slováků. Kromě bolestných dramat první světové války na evropských frontách i v týlu rozkládající se habsburské říše věnují Toulky hlubší pozornost osobnosti a historické roli Tomáše G. Masaryka a jeho osvoboditelské zahraniční misi. Kniha přináší též hutné portréty nejbližších spolupracovníků TGM E. Beneše a M. R. Štefánka a medailony některých politiků domácích – „mužů 28. října“. Je zdůrazněn význam vzniku československých legií. Vyprávění se neuzavírá okamžikem zrodu ČSR r. 1918, ale stručně shrnuje i následující, pro příští existenci a prosperitu státu nezbytné stabilizační kroky: pacifikaci německých Sudet, urovnání národnostních konfliktů na Těšínsku, málo známý krvavý zápas o Slovensko i obtížný proces začleňování Podkarpatské Ukrajiny.
Publikováno: 2016 Knižní série: Toulky českou minulostí 14
ISBN: 978-80-904103-5-0
15
Nový, už 15. díl Toulek českou minulostí se plně věnuje historii české literatury v jejím „zlatém věku“, v 19. a na počátku 20. století. Mapuje její vývoj od vzniku první silné tvůrčí generace, která se už mohla opřít o Máchovu romantickou skladbu Máj. Toulky zlidšťují nedotknutelné modly, které známe z hodin češtiny, a vynášejí na povrch celou řadu opomíjených vztahů a skutečností, o nichž se dnes raději mlčí. Kniha vykresluje uctívané klasiky jako muže a ženy se všemi jejich dobrými i špatnými vlastnostmi, láskami a nenávistmi, vzájemnou hašteřivostí i žárlivostí na cizí úspěchy. Text se opírá o důkladné studium materiálů a nepomíjí žádné důležité skutečnosti, souvislosti nebo významná díla, která tvořila vývojové mezníky. Kniha nejen pobaví, ale také poslouží jako přitažlivě podávaný přehled české literatury, např. pro potřeby gymnázií, a může v mnohém usnadnit maturitu z české literatury.
Publikováno: 2019 Knižní série: Toulky českou minulostí 15
ISBN: 978-80-904103-6-7
16
Triumvirát géniů národní hudby – takové je téma i název již 16. dílu Toulek českou minulostí. Kniha zachycuje životní osudy tří zakladatelů naší novodobé hudební kultury. Příběh Bedřicha Smetany je sklenut mezi jeho více než problematickým mládím a tragickým životním závěrem, kdy neslyšící tvůrce v úžasném vzepětí silvytváří svá největší díla. Bohem políbený a Bohu vždy vděčný Antonín Dvořák musí triumfovat nejprve v cizině, zejména v Anglii, aby si spontánního a zbožného „venkovana“ všimli a zpětně přisvojili i Češi. A osud Leoše Janáčka? Jako podceňovaný tvůrce údajně pouze lokálního, regionálního formátu musí až do kmetského věku čekat, aby pozdním triumfem opery Její pastorkyně prokázal své kompoziční novátorství. Toulky 16 navíc nastiňují celé dějiny české hudby. Vstupní kapitola je stručným přehledem od zbožných gregoriánských chorálů až k hudbě předsmetanovské, závěrečný oddíl poskytuje orientaci ve stručném pohledu osobností české hudební moderny z počátku 20. století (J. B. Foerster, Z. Fibich, J. Suk, O. Nedbal, V. Novák a další).
Publikováno: 2020 Knižní série: Toulky českou minulostí 16
ISBN: 978-80-907314-1-7
17
Sedmnáctý díl Toulek českou minulostí se v první části věnuje historii pražské německy a hebrejsky psané literatury. Přibližuje příběhy pražských autorů, kteří dosáhli proslulosti skutečně světové, zejména Franze Kafky, Rainera Marii Rilka, Egona Ervina Kische či Gustava Meyrinka. V následujících kapitolách vyvstanou postavy velkých českých básníků z přelomu 19. a 20. století: Jana Svatopluka Machara, Otokara Březiny a dalších. Kniha vynáší na povrch opomíjené vztahy a skutečnosti, o kterých akademická literární historiografie spíše mlčí. Kniha vykresluje uctívané klasiky s jejich uměleckým usilováním, ale také se všemi jejich dobrými i špatnými vlastnostmi, láskami i nenávistmi. Text se opírá o důkladné studium materiálů a neopomíjí ani vzdálené souvislosti nebo vývojové mezníky dobové literární tvorby. Kniha pobaví, ale také poslouží jako přitažlivě podávaný přehled literatury z přelomu 19. a 20. věku, např. pro potřeby gymnázií, a může v mnohém usnadnit maturitu z české literatury.
Publikováno: 2021 Knižní série: Toulky českou minulostí 17
ISBN: 978-80-907314-2-4