Námětem románové prvotiny jsou mladomanželské a prvorodičovské starosti jen střídmě tu a tam obohacené vzpomínkami na to, co bylo před nimi. Těžiště prózy je v prvé řadě v přítomném čase, v hledání cesty ze stereotypu, který všední dny hrdinům nabízejí.
Prózy Zdeňka Zapletala (1951) seřazené do tohoto svazku přinášejí odpověď těm, kdo se ptají, co se to s nimi za posledních zhruba třicet let v naší společnosti vlastně stalo. Sen na konci rána vyšel sice v roce 1988, ale na konci textu čteme datum a místo vzniku: 1981 Gottwaldov. Letargickou atmosféru bezradnosti, ve které odcházel reálný socialismus, pociťoval autor velmi intenzivně a dokázal zachytit, jak se v ní rozkládaly lidské vztahy a slova ztrácela význam. Kobova garáž z roku 1992 vypráví o tom, jak obyčejní lidé prožívali čas, kdy se z Gottwaldova stával zase Zlín. Zapletal však nepíše žádnou obecní kroniku, splétá osudy svých hrdinů v román o erotických kolapsech, zalidněných náměstích, cizích bytech k milování, pasťácích a sirých ubytovnách pro osamělce. Zobrazuje sílu lidské slabosti žít. Andělé a Démoni (1996) se vydávají do otevřeného světa a svěřují se s tím, jak si v něm autorova generace mohla konečně začít plnit mladické sny a čím za to zaplatila. Jaké to bylo ocitnout se najednou v San Francisku od mládí vyhlíženém? Jak to vypadá, když na vás zničehonic sáhne smrt? Jde tu o autobiografičnost málo skrývanou, snad proto že příliš hořkou.
Sociologicky laděný román moravského autora je situován do Zlína na přelomu 80. a 90. let a jeho hrdinou je spisovatel, prožívající tvůrčí krizi. Ve snaze vymanit se z tvůrčí krize hodnotí hrdina některé aspekty života kolem sebe jako námět pro knihu a tak se ostřeji než dříve střetává s deformacemi, které v lidech zanechalo období reálného socialismu. Stýká se nejen s intelektuály, ale také s dospívajícími dětmi svých přátel, s vězni i chovanci polepšovny, cestu hledá i prostřednictvím krátkého milostného vztahu. Celá tato plejáda postav je charakteristická zvláštní neschopností plnohodnotně žít a na jejich postojích nemění nic ani listopad 1989, který hrdina prožívá s lehkou skepsí a smíšenými pocity.
"Člověk by si měl nejdřív udělat jasno sám v sobě, aby mohl pochopit ty druhé." Platnost tohoto zdánlivě samozřejmého konstatování dokazuje Zdeněk Zapletal ve svém novém románu příhodného názvu Křehké zboží. Po Půlnočních běžcích, obsáhlé kritické analýze naší současnosti, přichází autor s příběhem komornějším. Snažil se v něm prohloubit intenzitu svého pohledu na lidský charakter, a tak vedle maratónce Martina, spisovatele Libora, sprintérky Táni a dalších vznikla princezna Lenka, jedna z dosu nejvýraznějších Zapletalových postav. Základní dějovou linii románu tvoří dva velmi rozdílné osudy, spojené motivem náhodného setkání po letech, v době, kdy oba hrdinové dospívají k rozhodnutí změnit způsob života. Dějiště dramatického sledu obrazů a událostí umístil autor do Prahy, Brna, fiktivního Mlína a do autentického prostředí běžeckých závodů. Křehké zboží je román o hledání lásky, o nesamozřejmosti štěstí a o bolestném, ale nutném poznávání hranic vlastních sil a schopností.
V románu ze současnosti sleduje autor profesionální dráhu dvou mladých folkových hudebníků. Životní lásky, úspěchy i krize obou protagonistů a jejich vrstevníků jsou zachyceny s přesvědčivou otevřeností. Neobvyklým oživením této příběhové linie jsou četné odbočky - návraty do naší historie.
Popík je Spolčení hlupců po česku. Společný pro obě knihy je typ humoru, satira, sarkasmus, ironie, nadsázka, absurdita. Oba texty napsali autoři, podléhající často depresi. Stejná je zhruba i doba, která uplynula od napsání obou knih po jejich vydání. Na rozdíl od J. K. Toola se autor Popíku ještě nezabil. Na rozdíl od Ignácia Reillyho,hlavní postava Popíku, Normal Majer, zkrachovalý spisovatel, pracovat chce. Bral by cokoliv, ale všude chtějí jen obchodníky s cennými papíry a tesaře. Náhodou a možná omylem se stane manažerem a "osobním bohem" vycházející popové hvězdy Maxima Flexy, známého z vystupování v televizní reality show. Normal Majer se ocitá ve světě, kde i sebevětší, náhodou řečený nesmysl, může měnit životy a osudy lidí. Ve světě, kde je normalita nenormální. Kniha Popík je tichý škleb nad popovou kulturou nekulturní společnosti.
Román, situovaný do současného moravského průmyslového města sleduje několik dvojic a ukazuje, jak rozdílně se vyrovnávají z nebezpečím životního stereotypu. Své hrdiny autor vybral zdánlivě náhodně jako vzorek současné populace a je sledem krátkých záběrů, vzájemně se prolínajících a na sebe navazujících. jednání mladého Ing., který prožívá krizi třicátníků, úspěšného chirurga, starého recidivisty a omezeného vedoucího prodejny umožňuje autorovi ostře vidět typické příznaky současného života.
V edici maladé prózy vychází triptych příběhů ze života dospívajících a mladých lidí. Obsahuje: Kdy v noci svítí moře / Magda Burgrová (Mühlenkampová) -- Prázdniny s Jackem Londonem / Ladislav Szalai -- Proč se nás srny bojí / Zdeněk Zapletal
Nebo taky ZNOVU NA CESTĚ... Kerouacovská poetika, jemný humor, čtivě napsané vyprávění o cestě, kterou podnikl autor se svým přítelem hercem a moderátorem zlínského Radia Publikum Michalem Žáčkem. Vydali se na cestu úplně bez peněz, bez zásob a bez plánu, kam pojedou. Jedním z důvodů, proč to udělali, byla snaha vyzkoušet, zda se dábez finančních prostředků přežít ve světě, kde se peníze staly klíčníky srdcí mnoha lidí. O těch dalších důvodech, proč se vydali na cestu, o tom, jak to dopadlo, co všechno prožili, kam se dostali, čím se živili, o lidech, se kterými se setkali, o tom všem a o mnoha dalších souvislostech vypráví Zdeněk Zapletal svým narativním stylem.
Kniha vznikala v době, kdy u nás ještě neexistovaly supermarkety, komerční rádia, AIDS, sex shopy, billboardy, leasing, casting, fucking a snad ani slovo nicméně. Zato existoval brainwashing, NDR a svépomocná výstavba bytů. Všichni měli zhruba stejně, tedy skoro nic. Nebo taky úplně všechno. Na maso a jižní ovoce se stálo ve frontách. Na auta byly pořadníky, na cesty do zahraničí výjezdní doložky, na západní zboží bony a tuzexy. Na území státu neoperovala ruská mafie, ale Střední skupina sovětských vojsk s arsenálem jaderných raket. Nesměle a pozvolna začínala éra joggingu a v českých zemích žilo tehdy 150.000 evidovaných a 10.000.000 neevidovaných alkoholiků. Půlnoční běžci jsou jeden z nejlepších českých románů té divné doby.
Román je volným pokračováním autorova bestselleru Půlnoční běžci. Hrdinům knihy je o patnáct roků víc. Kdysi na konci osmdesátých let možná našli sami sebe, ale všechno kolem nich se tak radikálně změnilo, že to, co objevili, zase někde poztráceli. Hledají znovu. Něco, sebe… Kniha je zprávou o stavu života středních vrstev na konci století, tisíciletí, na konci světa.
Pohledný čtyřicátník Adam Klos je občanskoprávní soudce. Vlastně ani nemohl být ničím jiným, do právnické rodiny se narodil – otec je ústavní soudce, matka soukromá advokátka. Adama ale jeho práce příliš nenaplňuje, je empatický a introvertní, nedávno jej opustila dlouholetá partnerka a on si trochu neví se životem rady. Třináct příběhů, každý věnován jiné kauze, je vyprávěno zajímavou optikou vnitřního monologu. Čtenář má jedinečnou možnost být sám soudcem, pozorovat nejen rozhodování o životech jiných lidí, ale také pochybnosti, které mohou pronesení rozsudku provázet. To příběhům dodává notnou dávku dramatického napětí. „Každý rozsudek je křehký jako lidský život. Toho se nikdy nezbavím, ani nechci. Protože soudce je spravedlnost, ale taky svědomí.“ (Adam Klos) I soudce postupem praxe zjistí, že pravda a spravedlnost ne vždy stojí na straně zákona. Popisované spory nejsou krvavé vraždy ani světové případy, jsou to spory z každodenního života – co o nich soudí ten, který je soudí? „Rozumného člověka u soudu nenajdeš, rozumný člověk se domluví.“ (otec Klos) Specifikace
Kniha fotografií s novelou Zdeňka Zapletala. Prosté přímé funkční tvary budov z červených cihel a světle šedého betonu, všudypřítomná zeleň parků, zahrad a stromořadí – takový je Zlín. Více jak 135 barevných fotografií je rozděleno do 9 samostatných kapitol. Publikaci doplňují: novela Zdeňka Zapletala: „Láska ve Zlíně”a „Stručný přehled historie Zlína” PhDr. Zdeňka Pokludy.
Publikováno:1997
ISBN:80-901992-4-0
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.