Gore Vidal - knihy
Gore Vidal

Gore Vidal

 1925 -  2012 americká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

Duluth

Smíchejte seriál Dallas, film Blízká setkání třetího druhu, klasické ptákoviny bratří Marxů a náhodně vybranou ukázku z takzvaných „romancí“ pro ženy (to jest z toho, čemu říkáme „Červená knihovna“), hodně s tím zatřepte a pak to dejte přepsat někomu, kdo umí spojit přívětivý humor F. Kafky, hlubokou tragiku Kačera Donalda a něžnou lyriku daňových předpisů, a možná vám z toho vyleze něco vzdáleně podobného této literární mystifikaci.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-901214-7-0
Původní název:

Julian

Historický román za 4. století z Římského prostředí. Román o nastupujícím křesťanství jako státní ideologie i o odporu proti němu, který je reprezontován hlavním hrdinou Julianem, posledním císařem, který se pokusil obrátit Řím k jeho starému panteonu. Čtvrté století představuje v dějinách římského impéria dobu pozvolnéhopolitického úpadku. Na trůnu se střídají duševně omezení krutovládci, zemí se šíří nové náboženství, křesťanství, které nemilosrdně potírá starou helénistickou víru, společnost je morálně i materiálně zkorumpovaná. A potom se dostane k moci poslední potomek flaviovské dynastie Julianus a pokusí se zvrátit chod dějin. Během své krátké vlády začne obnovovat tradiční kulty a staré chrámy, avšak jeho úsilí je marné. Když se dvacet let po jeho smrti pokouší řecký filozof Libanios podle císařových pamětí a deníkových zápisků rekonstruovat jeho život, je Julianus stále ještě považován za nepřítele říše a naděje na publikování Libaniova životopisu je pramalá. Vidalův román Julianus je skvělým obrazem politické moci, síly, která se stává zhoubou v rukou tyranů, ale jejíž degenerující vliv se nevyhýbá ani vládcům osvíceným, pokud je absolutní. Portrét Julianovy doby nese obecné rysy, z nichž mnohé nacházejí svůj odraz ještě v dnešním světě.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-205-0201-7
Původní název:

Live from Golgotha: The Gospel According to Gore Vidal

Co se stalo kdysi dávno na pahorku nad Jeruzalémem, který se jmenuje Golgota, to ví asi každý. Ale dokud jste nečetli knihu amerického spisovatele Gorea Vidala „Přímý přenos z Golgoty“, nemůžete si tím být rozhodně stoprocentně jisti. A potom, co si ji přečtete, ztratíte jistotu už úplně. Gore Vidal použil svou zřejmě oblíbenoumetodu, se kterou jsem se měl už jednou tu čest se seznámit ve fiktivním autobiografii Aarona Burra, viceprezidenta Spojených států a outsidera amerických bojů za nezávislost – totiž, že postava, které dějiny jaksi nepřály, reflektuje svou dobu a slavnější současníky a snaží se přitom prosadit své zásluhy (Aaron Burr tak prezentuje americkou nezávislost jako své dílo, uskutečněné navzdory Washingtonovì tuposti a Jeffersonovì nafoukanosti). A ve Vidalově „Golgotě“ se dokonce v přímém přenosu dozvíme, jak to vlastně bylo s celým křesťanstvím.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-206-0454-5
Původní název:

Burr

Román mapující poměrně přesně boj o nezávislost a první roky USA. Aaron Burr byl viceprezident v prvním volebním období Thomase Jeffersona a hrdina boje za nezávislost. Zajímavý pohled na vznik USA.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-207-0200-8