Miroslav Verner - knihy
Miroslav Verner

Miroslav Verner

 1941 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
V roce 2022 si světová egyptologie připomíná několik významných výročí. Před sto lety byla v Údolí králů objevena hrobka „zlatého krále“ Tutanchamona. A hlavně – uplynulo 200 let od chvíle, kdy Francouz Champollion rozluštil hieroglyfy. Vznikl nový vědní obor, egyptologie. Bez znalosti písma starých Egypťanů totiž bylo možné odkrývat a obdivovat monumentální stavby, nádherné sochy a stěny chrámů popsané hieroglyfy, nikdo ale nerozuměl jim, ani oné dávné civilizaci. Po Champollionově objevu přišli do Egypta první skuteční archeologové. Přední český egyptolog Miroslav Verner se při vyprávění s novinářkou Ivanou Faryovou vrací na začátek a přibližuje čtenářům hlavní milníky a nejzajímavější momenty tohoto dvousetletého příběhu.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-242-8498-9
I když s tím osobně nesouhlasí, je prof. PhDr. Miroslav Verner, DrSc. legendou české egyptologie. Bez jeho odborných znalostí, které se rozbíhají do mnoha oborů, ale také bez jeho odvahy, vytrvalosti a schopnosti vyjednávat by dnes česká egyptologie zřejmě už dávno byla minulostí. Několik let byl totiž na Univerzitě Karlově jediným nositelem oboru, který byl určen ke zrušení. Přesto se mu podařilo vybudovat ústav s mezinárodní pověstí a udržet v Egyptě archeologickou koncesi, kterou nám závidí nejvýznamnější egyptologická pracoviště světa. Miroslav Verner je hostujícím profesorem na řadě zahraničních univerzit, čestným členem mnoha archeologických ústavů a členem výborů mezinárodních egyptologických organizací. Na cestu do světa egyptologie vypravil i řadu svých studentů. 40 let v Egyptě není kniha vzpomínek nebo memoárů jednoho vědce. Je to příběh a zároveň dobrodružství, které se skrývá pod termínem egyptologie; přesněji řečeno česká egyptologie a její postavení ve světě. Objevy, jimiž naši egyptologové obohatili poznání starého Egypta, jsou totiž nezastupitelné. Výpravnou knihu doplňuje dvě stě padesát většinou barevných a poprvé publikovaných fotografií.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-7281-284-4
Archeologická expedice Českého (dříve Československého) egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze působí v Egyptě od počátku 60. let minulého století. Pracovala a pracuje na více místech, hlavní výzkumná činnost se však soustřeďuje na Abúsír – pohřebiště s hrobkami králů 5. dynastie (ca 2435–2306 př. Kr.), ležící v samém srdci pyramidových polí starověké Memfidy. Poprvé sem přišla, aby zkoumala jedinou hrobku – Ptahšepsesovu mastabu. Od té doby se česká archeologická koncese podstatně rozšířila a dnes zaujímá plochu okolo dvou čtverečních kilometrů. Byly zde odkryty dříve neznámé pyramidy, chrámy, papyrové archivy, hrobky, šachtové komplexy a dokonce celé velké hřbitovy z různých období egyptských dějin a tyto objevy výrazně změnily pohled na dějiny starého Egypta zejména ve 3. a 1. tisíciletí př. Kr. Protože od vydání první české knihy o Abúsíru, která v Academii vyšla pod názvem Zapomenutí faraoni, ztracené pyramidy. Abúsír, uplynuly více než dvě desítky let, během nichž došlo k mnoha novým pozoruhodným objevům, snaží se předkládaná publikace přiblížit českým čtenářům současné výsledky výzkumu této významné lokality.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-200-2700-9
Podtitul: Svatyně, kulty a mysteria starého Egypta / Už dvě století probíhají v Egyptě archeologické výzkumy, které přinášejí nové a stále podrobnější informace o staroegyptských památkách. Týká se to i staroegyptských chrámů, jejich architektury, výzdobného programu a náboženských textů. Výsledky bádání publikované v desítkách odborných monografií a stovkách článků však dosud nebyly včas a vhodným způsobem zprostředkovány širší veřejnosti. Pokusy o popularizaci této složité a navzájem provázané problematiky mají spíše encyklopedický ráz a omezují se většinou na stručný rozbor architektury a vývoje pokud možno co největšího počtu chrámů, doplněný jednoduchými plánky, několika velmi zběžnými údaji o tom, které božstvo bylo v chrámu uctíváno, kdo chrám postavil a případně ho v moderní době zkoumal. V bohatě ilustrované, odborně fundované a přitom čtivé publikaci Chrám světa. Svatyně, kulty a mysteria starého Egypta se autor snaží, jak už název napovídá, o poněkud širší a důkladnější pohled nejen na stavební vývoj, ale také na význam chrámu v kontextu staroegyptské civilizace. Usiluje o zasazení vybraného souboru hlavních staroegyptských chrámů do širšího historického, náboženského a archeologického kontextu. Snaží se chrám „oživit“ tak, aby se dnešnímu návštěvníkovi nejevil jen jako sice malebná, ale konec konců nepřehledná a málo říkající směsice pylonů, nádvoří, sloupových síní, obelisků, soch a kaplí ve více či méně dochovaném stavu. Chrám byl ve starém Egyptě především místem konání mnoha často složitých obřadů, působištěm hierarchicky uspořádaných a při výkonu služby organizovaných kněží a dějištěm velkých náboženských svátků a slavností. Chrámy, zejména ty důležitější, měly ve starém Egyptě i rozsáhlé hospodářské zázemí s vlastní administrativou a ty největší z nich byly také významnými mocenskými centry zasahujícími do politického života země.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-200-1861-8
Kolektiv našich nejvýznamnějších egyptologů - prof. Miroslav Verner, prof. Ladislav Bareš a prof. Břetislav Vachala - kteří se už po několik desetiletí každoročně věnují archeologickým kampaním především v Abusíru, přináší ve stovkách přehledných a čtivých hesel soudobé poznání o nejrůznějších aspektech této unikátní a přes pokračující výzkumy pro většinu z nás stále tajemné egyptské civilizace. Knihu uvádí Stručný přehled dějin Starého Egypta od prehistorických počátků po vpád Arabů v 7. století, ale také podrobná stať o vývoji egyptologie ve světě i u nás. Následuje abecedně řazený slovník, zpracovaný přehlednou, ale zároveň čtivou a i pro laika srozumitelnou formou. Jedná se o podstatně přepracované, aktualizované a doplněné vydání knihy, která vyšla roku 1996 v Karolinu, ale díky své vysoké ceně byla běžnému čtenáři téměř nedostupná. Text proto tentokrát doprovází především názorné pérové ilustrace (včetně plánků a mapek) a černobílé fotografie.
Publikováno: 2007
ISBN: 987-80-7277-306-0
Rozsáhlé původní dílo vědců Českého egyptologického ústavu. Úvodní dvě kapitoly jsou věnovány historii Egypta a egyptologii. Těžiště práce pak představuje více než 950 abecedně uspořádaných hesel týkajících se politických poměrů, hospodářství, náboženství, jazyka a písma, literatury, umění, významných osobností a událostí staroegyptské historie. Knihu doplňuje přes 600 ilustračních obrázků.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-7184-446-2
Sedm osobností české a slovenské vědy reaguje na přezíravý postoj vůči humanitním a společenským vědám osobně laděnými texty, ve kterých nás seznamují se svými obory a apelují na jejich nezbytnou roli v životě jedince i společnosti. Falešná optika pouhé aplikovatelnosti a bezprostřední užitečnosti poznatků a vědění proměňujeod základu ideu univerzity a ohrožuje existenci mnoha vědních oborů, jež mají za sebou bohatou historii a přispívají k pěstování a tříbení národní a kulturní intelektuální identity. Editoři této kolektivní monografie, Jan Randák a Aleš Novák, se domnívají, že je stále ještě čas zastavit negativní trend podhodnocování humanitních a společenskovědních oborů. Záměrem knihy je upozornit na tento stav, pozitivně ukázat silné stránky těchto disciplín a otevřít diskusi o jejich odpovídajícím celospolečenském – kulturním a duchovním – významu.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-7308-234-5
Astronomie je jednou z nejstarších a nejdůležitějších věd. Velký význam měla i ve starém Egyptě. Náboženské směřování egyptské společnosti bylo pevně spojeno s astronomickými pozorováními, ve kterých Egypťané hledali potvrzení svých představ o světě a všehomíru. Musíme se obdivovat tomu, jakých výsledků byli staří Egypťané schopni dosáhnout během astronomických pozorování, a to za použití jednoduchých metod a spíše jen primitivních nástrojů. Záznamy starých Egypťanů o těchto pozorováních se dochovaly jen ve zlomcích a jsou zatížené náboženskými odkazy, které astronomické informace často zamlžují. Kniha se proto kromě představení problematiky spojené s astronomií ve starém Egyptě snaží i některé z těchto mezer zaplnit. Zaměřuje se přitom na vybraná témata, která ukazují složitost této problematiky z pohledu různých odvětví egyptologie – archeologie, dějin umění, architektury, religionistiky, lingvistiky, paleografie –, ale i z pohledu dalších oborů, především kartografie a geografických informačních systémů.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-7308-258-1
Kniha o dobrodružství, které se skrývá pod slovem egyptologie a je spojeno s objevy, jimiž naši archeologové jedinečným způsobem obohatili poznání starého Egypta. Je a zároveň tak trochu není o Miroslavu Vernerovi (1941), legendě české a světové archeologie. Bez jeho odborných znalostí, které se rozbíhají do mnoha oborů, ale také osobní odvahy, vytrvalosti a schopnosti vyjednávat by dnes česká egyptologie byla už dávno minulostí. Právě on byl totiž Univerzitě Karlově několik let jediným nositelem oboru, který byl určen ke zrušení. Přesto se mu podařilo vybudovat ústav s vynikající mezinárodní pověstí a v Egyptě získat archeologickou koncesi, která patří mezi nejvýznamnější.
Publikováno: 2011
ISBN: 8072814249
Půlstoletí českých egyptologických výzkumů ve stínu pyramid Starověký Egypt fascinoval Evropany odedávna, ať šlo o Řeky, Římany, středověké cestovatele, dobrodruhy, sběratele i zloděje starožitností, o vědce či o pseudovědce. Mnozí z turistů, jichž do země na Nilu dodnes proudí tisíce, však nikdy neslyšeli jméno Champollion,natožpak Žába nebo Černý, přestože naše egyptologie se může pochlubit mnoha úspěchy a význačnými objevy. I naši předkové jevili o Egypt zájem. Humanisty, šlechtice a kurážné měšťany z počátku novověku vystřídali "otcové zakladatelé", kteří stáli u kolébky české archeologie a poté Československého/Českého egyptologického ústavu. Ve šlépějích Františka Lexy a jeho žáků Jaroslava Černého a Zbyňka Žáby pokračuje Miroslav Verner a dnes řada dalších. O tom, jakých úspěchů dosáhl Český egyptologický ústav, který v roce 2008 oslaví 50. výročí svého založení, o nejvýznamnějších objevech a velkých vzkumných etapách, vypráví s osobním zaujetím osoba nejpovolanější, prof. Miroslav Verner, který se jako student zúčastnil první expedice do Núbie a v čele českého archeologického týmu jako držitel rozsáhlé abúsírské koncese stojí dodnes. Příběh české egyptologie, zasazený do celkového archeologického dění v Egyptě, je stejně dramatický jako celé objevování starého Egypta.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-7185-896-6
Velkoformátová česko - anglická publikace bilancuje práci Československého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy v Egyptě v letech 1958 až 1988. Obsahuje příspěvky: M. Verner: Mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie, M. Verner: Ptahšepsesova mastaba v Abúsíru, M. Verner: Jižní pole v Abúsíru, L. Bareš: Přehled československých egyptologických expedic do EAR, B. Vachala: Bibliografie československých egyptologických prací 1958-1988
Publikováno: 1990
ISBN: 382-46-89
Za více než půl století, které uplynulo od založení Českého (dříve Československého) egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK v roce 1958 a zahájení jeho činnosti v Egyptě v roce 1960, se českým egyptologům podařilo objevit, prozkoumat, rekonstruovat, zachránit a publikovat velké množství památek, od pravěkých skalních kresebpřes, do té doby neznámé, pyramidy nebo šachtové hroby až po vzácné papyry. Mnohé z těchto památek jsou dnes přístupné mezinárodní veřejnosti na pyramidovém pohřebišti v Abúsíru a v egyptských muzeích v Káhiře, Sakkáře, Asuánu či Port Saidu a nevelký soubor těchto památek získalo i Náprstkovo muzeum, součást Národního muzea v Praze. Vedle vědeckých monografií a článků, pravidelně vydávaných doma i v zahraničí, je česká veřejnost průběžně informována o výsledcích práce českých egyptologů knižně i ve sdělovacích prostředcích. V tomto poměrně pestrém spektru vědecko-populárních publikací dosud chyběla práce, která by naší veřejnosti umožnila bližší pohled na umění starého Egypta prostřednictvím archeologických nálezů pocházejících z českých výzkumů v Egyptě. I když je výběr těchto nálezů ovlivněn charakterem českých archeologických koncesí v Núbii, na memfidském pyramidovém pohřebišti a v Západní poušti, který neumožňuje rovnoměrné zastoupení všech hlavních období dějin starého Egypta, přesto lze nabídnout pestrou paletu památek, od pravěkých skalních obrazů přes doklady uměleckého řemesla až po vrcholná díla reliéfního a sochařského umění. V knize je tak možnost seznámit se aspoň povšechně s principy staroegyptského uměleckého kánonu, vytříbeným uměleckým citem starých Egypťanů, jejich zvláštním pojetím perspektivy, neutuchající inspirací rozmanitostí přírody, hlubokým citem pro materiál či dokonalostí vypracování do nejmenších detailů.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-87258-99-6
Pyramidy jsou tajemstvím minulosti, avšak tato kniha podkrývá závoj, který halí jejich vznik, stavbu a historii. Čtenář se zde seznámí s jednotlivými egyptskými pyramidami i jejich tvůrci.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-200-0646-X
Núbie, země na rozhraní středomořského světa a subsaharské Afriky, je dnes v širší veřejnosti téměř zcela neznámá, navzdory svým pozoruhodným, byť často pohnutým dějinám. Její strategická poloha i velké nerostné bohatství poutaly už od konce pravěku pozornost egyptských faraonů. Dobýváním a postupnou kolonizací se jim podařilo Núbii postupně ovládnout, a nakonec zcela integrovat do staroegyptského státu. Významnou úlohu v tom sehrál systém obrovských pevností na nilských peřejích i velkolepé chrámy zasvěcené egyptským i núbijským božstvům. Souhrou historických okolností to nakonec byli núbijští vládci, kdo ve 2. polovině 1. tisíciletí př. Kr. na krátkou dobu ovládli upadající staroegyptský stát. Posléze se Núbie stala dějištěm střetu mocenských zájmů Ptolemaiovců a po nich Římanů s núbijským, merojským královstvím a bez dramatických zápasů se v Núbii neobešel ani nástup křesťanství a islámu. Do světového povědomí se Núbie na krátkou dobu dostala koncem padesátých let minulého století v souvislosti se stavbou Vysoké přehrady u Asuánu. Mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek, které měly navždy zmizet pod vodami přehradní nádrže, se stala dosud největší mezinárodní archeologickou operací v dějinách, od jejíhož zahájení uplyne v příštím roce 60 let. Během ní se podařilo zachránit nejen takové skvosty kulturního dědictví lidstva, jakými jsou chrámy na Fílé a v Abú Simbelu, ale mnohé další památky, a pokud je nebylo možné zachránit, byly pečlivě prozkoumány a zdokumentovány. Významným dílem k úspěšnému splnění této záchranné akce, která probíhala v mimořádně náročných podmínkách, přispěli také českoslovenští vědci.
Publikováno: 2023
ISBN: 978-80-200-3351-2
Výpravná publikace doplněná množstvím fotografií přibližuje čtenářům svět dávných faraonů, především ale dokumentuje činnost českých archeologických expedic v oblasti egyptské vesnice Abúsír, poblíž pohřebišť králů 5. dynastie.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-200-0507-2