Impérium Inneldy Isherové je zdánlivě neporazitelné, neotřesitelné, věčné – nebýt nepochopitelného nepřítele. Obchody se zbraněmi jsou podivné objekty nadané bezmála vlastní vůli a spojené organizací, která po tisíciletí usiluje o svobodu a důstojnost člověka. A klíčem velkolepého plánu jsou geniálně vykonstruované zbraně, které zabíjejí v sebeobraně, ale neslouží jakémukoli bezpráví ani násilí. Čas rozhodujícího střetu se nachýlil a organizace obchodů se zbraněmi čeká na jedince, který změní dějiny impéria. Román Isherské obchody se zbraněmi vznikl spojením tří povídek, které tvoří základ tzv. isherského cyklu, a je považován za van Vogtovo nejlepší dílo, které dodnes neztratilo nic ze své působivosti. Autorův typický nadčlověk, překvapivé dějové zvraty, originální technické nápady, podivná archaická a zároveň hypermoderní společnost, složité intriky a gigantický střet kosmických rozměrů – to vše činí z knihy jedno z klíčových děl dobrodružné, pulpové éry SF.
Sbírka povídek Netvor a jiní vetřelci zahrnuje třináct různých příběhů. Všechny mají společné rysy v tom, že pojednávají o střetu člověka s mimozemskou civilizací v daleké budoucnosti. V některých povídkách se lidé musí bránit útokům cizích ras, v jiných jsou naopak útočníky sami.
Americká ponorka je unesena do budoucnosti rasou okřídlených lidí, kteří válčí s rybími lidmi, a unesené lodi mají za ně bojovat. Do boje se zapletou i mimozemšťané a tím se všechno komplikuje.
Orwell předpověděl, že se rok 1984 stane rokem "Velkého bratra" a obdobím "Nové řeči". Ale rok 1984 uplynul a Velký bratr přijal jinou, reálnější formu. Nová řeč byla nahrazena zcela novým jazykem programátorů a počítačových mikročipů - vyhlídky na roky příští jsou mnohem ostřeji definovány a mají téměř nelidskou formu. A. E. van Vogt, mistr novátorské science fiction se zaměřil na vizi o dnech příštích. Je to příběh našeho světa, který je zcela pod dohledem bezcitných očí všemocných počítačů - příběh o konfliktu, který vznikl poté, co se někteří živoucí lidé pokusili prosadit svou svobodnou vůli mimo rámec mechanicky naprogramovaných činností.
V pátém čísle poutníka začíná první část Dobrodružství Vesmírného ohaře od A. E. van Vogta, nazvaná Zorl. Dále sešit nabízí povídky Gustava Gaspariniho Nebezpečná planeta a Meč s Fénixem od Roberta Ervina Howarda. Poslední část Poutníka je věnována Asimovovu vesmíru.
Hlavní hrdina díla, je mladý Slan – Jommy. Slan je nová forma člověka. Zdokonalení, inteligentnější, fyzicky zdatnější, pomaleji stárnoucí druh ovládající telepatii a čtení myšlenek. O Slanech se traduje, že pomocí tajemných mutačních přístrojů znetvořují lidská mláďata ve snaze vytvořit z nich další Slany.
Poručík Morton Cargill byl unesen z 20. století Stíny – záhadnou lidskou rasou, která dokáže procházet skrz zdi. Bude popraven za smrt dívky, kterou měl způsobit při autonehodě. Před popravou je zachráněn podivnou lidskou rasou. Ta ho chce využít ve válce proti Stínům. Cargill se ocitá v zajetí jedné rasy, pronásledován druhou. Dostává se do epicentra smrtelných konfliktů – do strašného světa, jehož pravidla nezná!
1. kniha série Null-A Příběh Gilberta Gosseyna, muže žijícího ve zdánlivé utopii, které vládnou lidé s lepšími rozumovými schopnostmi než má většinová populace. Když se však chce nechat otestovat také Gosseyn, zjišťuje ke svému překvapení, že ne vše skutečně funguje tak, jak se navenek zdá.