Ludvík Vaculík - knihy
Ludvík Vaculík

Ludvík Vaculík

 1926 -  2015 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Československé fejetony 1975/1976.
Reprint samizdatových fejetonů z let 1975-76 autorů L. Vaculík, S. Machonin, I. Klíma, P. Kabeš, K. Kyncl, P. Landovský, P. Kohout, M. Šimečka, I. Kadlečík, L. Dobrovský, M. Uhde, J. Trefulka, L. Čivrný, P. Hrůz, J. Špitzer ...... Uspořádal Ludvík Vaculík.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-7077-564-5
Líčí autenticky existenci českých chartistů i ostatní české intelektuální společnosti v letech, kdy nikdo nedoufal v konec totalitního režimu. Ve zpodobení každodenního života disidentů dominuje autorova činnost kolem samizdatové edice Petlice, společenský život jako způsob disidentské ochrany před ztrátou normálního rozměru lidského života a rozmanité způsoby obrany před průběžným pronásledováním STB. Kniha je jedinečným dokumentem období a zároveň i ojedinělým literárním dílem, plným moudrosti a humoru.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-7108-004-7
Román o koních a lidech. Na záložce se dočtete: „Vůz tažený párem skvělých koní dorazil do Kutné Hory, zatímco krajinou, skrz pole a louky, šli jezdci v sedlech. Byl srpen roku 1966. Vůz krytý plachtou se šinul dolů náměstím, sledován z chodníků obyvatelstvem, mezi nímž si vozataj výpravy Jan Špička všiml jedné ženy, jež si hovšimla také. Seskočil s vozu, který jel dál, a vrátil se, aby na ženu pohlédl zblízka, ta však mezi-tím zašla do knihkupectví. Jan Špička z náměstí divnou náhodou zabočil do jedné uličky a vešel na dvůr jednoho starého domu, aby tu na ženu počkal. Nebyla to však náhoda, že ta žena opravdu přišla! Oba byli svou příhodou zaujati, takže si řekli několik vět, a nic víc, protože vtom Ludvík Vaculík přestal psát. K rukopisu počatému v roce 1969 se vrátil po jedenatřiceti letech. Zkušenější autorsky i mužsky pokračoval prostě v líčení Špičkovy cesty na Praděd i jeho nočních návratů do Kutné Hory. Skutečná, tvrdě romantická cesta na Praděd byla zároveň i symbolickou výpravou do minulosti lidí a krajiny: východními Čechami přes polské Kladsko na severní Moravu a zpátky do středu Čech. Zvláštním, neplánovaným efektem je dnes i to, jak se všecko, co Ludvík Vaculík píše o tehdejších poměrech v redakci Literárních novin i v zemědělství, stalo minulostí. Jan Špička“
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7108-227-9
Svazkem Další tisíce pokračuje svazek Tisíce slov. Obsahuje autorovy fejetony a texty publikované většinou v samizdatu v letech 1977–1990, kapitoly z dosud nepublikovaného rukopisu Stará postel, záznamy Státní bezpečnosti, dobové fotografie, jmenný rejstřík. Na záložku Dalších tisíců autor napsal: „Já jsem zapomněl, že to mají být dva díly! Když mi teď redakce poslala úplný výčet toho, co jsem vybral do tohoto svazku, hleděl jsem na to jako na cizí, neznámý text. Proč já jsem psal o Šimečkových botách a co jsem měl s Mlynářem? Víte vůbec ještě, kdo to byl? A já že byl v Trondheimu? Vzpomínám si akorát na ten Zatykač: to bylo dobré! To byla stokoruna s portrétem pachatele. Moje nakladatelství se o mé věci stará líp než já sám. Já nevím: stojí ty mé psaniny ještě teď za připomenutí? Čtu ty titulky jako cizí příhody, události, situace. Uvědomuju si zas, nač jsem myslel už mockrát: že mně není ničeho líto, nic bych nechtěl prožívat znovu, nestýská se mi po ničem. Naopak, jsem rád, že je to pryč: ten můj dělnický škarbal jako moje rady anglické vládě. A bývám někdy rád, že jsem se nestal nikým, na nic nekandidoval a nemá mne nikdo za co vyšetřovat. Mějte se dobře. Ludvík Vaculík“
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-7108-307-8
Fejetony Ludvíka Vaculíka patří k nejpozoruhodnějším jevům současné české literatury a ne náhodou bývají přirovnávány k fejetonům Karla Čapka. Stejně jako Čapkovi slouží i Vaculíkovi tyto krátké literární útvary k tomu, aby se pravidelně vyslovoval k aktuálním událostem, aby promlouval k záležitostem zdánlivě nicotným i světodějným a aby mu záležitosti velké i malé, osobní i obecné byly záminkou k zamyšlení, k hlásání vlastní filozofie, vlastních názorů na společenské dění. V Lidových novinách vycházejí Ludvíku Vaculíkovi od roku 1989 každé úterý fejetony v rubrice Poslední slovo. Jejich výběr z let 1989.
Publikováno: 2008
ISBN: 80-7363-149-0
Na záložku autor napsal: „Pravívám, že normální a zdravý člověk nepíše, ale že psaní je jediný způsob, jak může zvítězit nad něčím, nad čím ve skutečnosti nemůže. Co jsem kdy napsal, bylo vždycky vítězstvím nad něčím takovým. Dále pravím, že žádná knížka nefunguje bez ženské postavy: ona tu krizi dělá. Tyto zápisy vznikly jinak: z podnětu v redakci Literárních novin, pro něž jsem je původně mínil. Ale pak jsem to pochopil jako příležitost napsat něco, k čemu mě zvenčí nenutí nic. Ale protože žádná knížka nefunguje bez ženské postavy, přistoupil jsem sostenuto k jejímu klavíru.“
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-7108-289-7
Román. Otevřený mužský zápis krize vztahu k ženě mladší o celou generaci.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-7108-074-8
Fejetony glosující události, situace i vztahy mezi lidmi s mírným nadhledem, znalostí lidí a osobitým názorem na celou společnost.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-204-0192-X
Fejetony Ludvíka Vaculíka patří k nejpozoruhodnějším jevům české literatury 20. století a ne náhodou bývají přirovnávány k fejetonům Karla Čapka. Stejně jako Čapkovi sloužily i Vaculíkovi tyto krátké literární útvary k tomu, aby se pravidelně vyslovoval k aktuálním událostem, aby promlouval k záležitostem zdánlivě nicotným i světodějným a aby mu záležitosti velké i malé, osobní i obecné byly záminkou k zamyšlení, k hlásání svých názorů na společenské dění. „S citlivostí, jíž bývá obdařena jen mimořádná osobnost, stručně, vtipně a zajímavě Vaculík ve svých fejetonech nachází a pojmenovává příčiny chorob, jež rozežírají tělo i duši naší společnosti, brilantním literárním stylem, který u nás od dob K. Čapka nemá obdoby, vede zápas o normálního člověka a jeho důstojný, smysluplný život,“ napsal kdysi výstižně Ivan Klíma a platí to dodnes. V osmdesátých letech psal Vaculík své fejetony pro strojopisný literární měsíčník Obsah, později pro tehdy ilegální Lidové noviny. Ty po listopadu 1989 navázaly na tuto tradici a na Vaculíkův fejeton se od té doby těšili každé úterý jejich čtenáři až do května 2015. Čteme-li jeho fejetony zpětně v celku, zjistíme, že jsou nejen stále živé, třebaže se týkají věcí již minulých, ale zřetelněji také pocítíme především onu už pro Vaculíka příslovečnou nekonvenčnost a originalitu myšlení. Za svou tvorbu byl v roce 1996 oceněn Řádem T. G. Masaryka III. třídy a v roce 2008 Státní cenou za literaturu.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-7363-723-1
Kniha významného současného autora Ludvíka Vaculíka obsahuje výběr povídek, fejetonů a vzpomínek z jeho bohaté tvorby jejíž nosným tématem v této knize jsou ženy.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-86438-39-9
Volné pokračování románu Jak se dělá chlapec. Starý spisovatel František se setkává s mladou ctitelkou, studentkou-pannou Kristýnou. Vzniká mezi nimi milostný vztah, Kristýna dozrává v ženu a chystá se vstoupit do kláštera.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7108-230-9
Výbor písemných prací 1939 - 1979: 1. Kniha indiánská (deník 1939-1941) 2. Kniha dělnická (deník a dopisy 1941-1945) 3. Kniha studentská (deník a dopisy 1945-1949)
Publikováno: 1995
ISBN: 80-204-0466-X
Příběh o lidech, morčatech, bankéřích, Státní bance, Státní bandě a jak to dopadlo. Vydání Morčat ve Spisech ilustrovala jedna ze smyšlených postav příběhu. Na záložku autor napsal: „Tuto knížku jsem od jejího vydání v roce 1991 ani neotevřel a vyhnul jsem se tomu i teď: vzdal jsem se korektur. Je psaná v tísni, kterou si nechcipřipomínat... O tísni duševní našel jsem teď náhodou ve svých Nepamětech zápis ze 21. listopadu 1970: ‚Psalo se mi velice těžce. Morčata byla to jediné, co jsem mohl psát. Byla plodem mého rozpoložení, ale nechtěl jsem psát politickou satiru ani alegorii. Psal jsem jen dál a dál a pouštěl do toho svůj strach i posměch. Posměch sobě samému v první řadě, a dával jsem si pozor, není-li ten posměch jen hraný... Když jsem byl za polovinou, začal jsem si najednou přát, aby si pro mne ještě nepřišli, aby počkali ještě měsíc, pak chybělo už jen čtrnáct dní. Ale nepřišli.' - To jsem měl v ruce obžalobu za ‚Deset bodů‘ ze srpna 1969 a předvolání k soudu. Ten však byl den před zahájením zrušen.“
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7108-248-1
Soubor fejetonů Ludvíka Vaculíka, otiskovaných v Literárních novinách od roku 1990, jež vybral Jaromír Slomek.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-237-2546-7
Autorovy deníkové zápisy z let 1969-1972 jsou dokumentem počátků normalizace a přípomínkou dobových snažení. V proudu zápisů se objevují Vaculíkovi přátelé a známí, jsou popsány aktivity kolem textu Deset bodů adresovaných federální vládě 21.8.l969. Kniha jako by byla doplňkem k Českému snáři. Poutavé jsou barevné reprodukce obrazů vršovického malíře Vlastimila Beneše, kterému je kniha věnována.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-204-0719-7
Mravoličný příběh pro děti o tom, jak měnit svět k obrazu svému, což není vůbec nic nemožného i proti mínění starší generace — důležité je za všech okolností si trvat na svém. Jediná knížka pro děti od arciknížete české literatury Ludvíka Vaculíka, toho morousovitého svědomí národa (jak to o něm říkával Václav Havel),který se týden co týden ve svých fejetonech v Lidovkách neúnavně snažil vychovávat národ a jehož díla tvoří stěžejní pilíře moderní české literatury.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-87596-79-1
V porevolučních letech Vaculík vydal několik svazků své korespondence s Ivanem Kadlečíkem
Publikováno: 1994
ISBN: 80-85505-21-4
Vydání s CD. Spisovatel L. Vaculík tentokrát jako znalec a aktivní provozovatel valašského folklóru představuje hudební poklady svého kraje komentářem, textem a zpěvníkem. Noty a černobílé i barevné fotografie v textu, CD Skutečně blízký, celoživotní vztah k (lidové) hudbě osvědčuje spisovatel a příležitostný zpěvák a hudebník originální a svébytnou knihou, kterou lze číst jako jeho vzpomínky na konkrétní lidi, místa a určující hudební zážitky, jako jeho vyznání hudbě i jako zdroj k poznání konkrétních lidových písní svérázného kraje Valašska, které je Vaculíkovým rodištěm.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7363-105-9,
Výbor z fejetonů Výběr z fejetonů, které vycházejí pod názvem Poslední slovo v Lidových novinách. Aktuální události či momentální problémy společnosti sloužívají autorovi k zamyšlení nad obecnějšími jevy společenského dění doma i ve světě. Čteme-li tyto fejetony zpětně v celku, zjistíme, že jsou nejen stále živé, třebaže se týkají věcí již minulých, ale zřetelněji také pocítíme - při rozmanitosti, prolínání a opakování témat -, především onu už pro Vaculíka příslovečnou nekonvenčnost, originalitu myšlení.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7185-443-3
Český PEN klub vydal po dohodě s dědici díla Ludvíka Vaculíka autorův text, na němž pracoval v závěru svého života a připravil ho k vydání. Bibliofilské vydání Postele vyšlo v počtu 200 číslovaných exemplářů.
Publikováno: 2021
ISBN: 978-80-907349-9-9
Fejetony Ludvíka Vaculíka patří k nejpozoruhodnějším jevům současné české literatury a ne náhodou bývají přirovnávány k fejetonům Karla Čapka. Stejně jako Čapkovi slouží i Vaculíkovi tyto krátké literární útvary k tomu, aby se pravidelně vyslovoval k aktuálním událostem, aby promlouval k záležitostem zdánlivě nicotným i světodějným a aby mu záležitosti velké i malé, osobní i obecné byly záminkou k zamyšlení, k hlásání vlastní filozofie, vlastních názorů na společenské dění. V Lidových novinách vycházejí Ludvíku Vaculíkovi od roku 1989 každé úterý fejetony v rubrice Poslední slovo. V této knize pokračujeme výběrem těch nejlepších fejetonů z let 2008 – 2012.
Publikováno: 2012
ISBN: 9788073634025
Autobiografická próza z 50.let, kdy autor pracoval jako vychovatel na chlapeckém internátu. Autor vypráví o kolektivu dospívajících chlapců a jejich vychovatelů, ukazuje náročnost pedagogické práce. Je to kniha napsaná vtipně a živě, klade však palčivé otázky, otevřeně hovoří o negativních jevech.
Publikováno: 1963
ISBN: 22-026-63
Druhá Vaculíkova kniha, román Sekyra, představuje vývojový skok; zařadila se mezi vrcholná díla naší současné prózy. Dějovou kostrou románu je návštěva hrdiny, pražského redaktora, u bratra na valašské vesnici. Cítí potřebu zrekapitulovat si po otcově smrti jeho život, uvědomit si, co od něho převzal a v čem se mu podobat nechce anemůže. Výprava za tragikou otcova osudu je i cestou k sobě samému, k nejvnitřnější podstatě vlastní osobnosti. Vypravěčův otec je tu představen ve třech fázích svého života.
Publikováno: 1968
ISBN: 22-088-68
Sólo pro psací stroj.
Publikováno: 1984
Sbírka fejetonů z let 1988 - 1989, kterými autor vyjadřoval svůj názor na společenské dění. První vydání.
Publikováno: 1990
ISBN: 23-069-90,
Kniha obsahuje 32 fejetonů, které vznikly od července 1967 do října 1968 a byly pod šifrou Vl (odmocnina z jedné = VL) publikovány na stránkách čtrnáctideníku Filmové a televizní noviny. Tematická linie prvního plánu se vyvíjí od prezentace kritického vztahu k televizi a masovým médiím vůbec až k výslovně politickým komentářům vrcholícího tzv. obrodného procesu konce 60. let a autorovy vlastní role v něm. Velmi často jsou však tyto výchozí situace pouhou záminkou a podnětem k úvahám obecnějšího charakteru. Základním tématem fejetonů se pak stávají individuálnost a originalita lidského jedince, jeho vztah k dějinným procesům, charakterová svébytnost a názorová koherence osobnosti, nesamozřejmost těchto vlastností a svízelný zápas o ně sváděný s vlastní pohodlností a lhostejností, s politickou mocí i oportunním lidským okolím. (Slovník české literatury)
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7106-016-X
Šestý svazek Spisů Ludvíka Vaculíka obsahuje autorovy fejetony a publicistické texty, publikované v novinách, v samizdatu i dosud nezveřejněné, z období od konce 50. let do doby porevoluční, s dobovými fotografiemi.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7108-306-1
Vybrané pohádky od autorů - V. Havel, A. Kliment, I. Klíma, P. Kohout, Z. Pochop, K. Sidon, J. Skácel, J. Trefulka, L. Vaculík, J. Vladislav a J. Werich - sestavil I. Klíma.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7106-041-0
V roce 1967 si koupil mladý evangelický farář z Českomoravské vysočiny Jan Šimsa román Ludvíka Vaculíka Sekyra. Neznali se, ale Šimsa Vaculíkovi napsal, aby mu popsal své nadšení z knihy i připomínky k tomuto bestselleru. Tak začala dlouholetá korespondence a vzniklo přátelství, které trvá dodnes. Roku 1967 nemohli tušit, že se setkajív Chartě 77 a prožijí společně nejedno dobrodružství s tajnou policií. Psali si o věcech občanských, ale i o rodinném životě, jeho radostech a krizích. Vznikla fascinující kronika více než dvou desetiletí, zahrnující Pražské jaro, normalizaci, sklonek komunistického režimu, ale také životy dvou neobyčejných rodin. Čteme dialog spisovatele, který byl členem komunistické strany, aby se později stal jedním z nejoriginálnějších kritiků režimu, s českobratrským farářem přísného života, ale plného pochopení pro druhého člověka i s jeho hříchy. Oba autoři velkoryse ponechali redakční zpracování dopisů na nakladateli, a tak výsledná kniha nebude podléhat žádné dodatečné autocenzuře.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7182-153-5