Ota Ulč - knihy
Ota Ulč

Ota Ulč

Otto Ulč, Oto Ulč

Pseudonym
 1930 -  2022 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Cestopisné reportáže o dějinném vývoji Číny a o jejím současném životě a lidech. Kniha reportážním způsobem popisuje současnost Číny a její dějinný vývoj v průběhu posledních zhruba dvaceti let.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-7116-088-1
Politicky nekorektný cestopis po Južnej Afrike skôr ako tam zvíťazil Mandela a z belošského apartheidu sa stal apartheid černošský.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-7116-089
Souhrn autorova putování přes Austrálii, Nový Zéland a ostrovy Tichého oceánu. Exilové vydání. Obálku s použitím fotografie autora navrhla Barbora Munzarová.
Publikováno: 1980
ISBN: 0-88781-092-6
Čtvrtý a zárověň poslední díl běženecké ságy o nelehkém životě českého emigranta. Tentokrát však Pravoslav Komenda nestojí před zodpovědností pozemskou, nýbrž soudem definitivním, božím. Po opětovném příletu do Ameriky jej totiž přejede růžový cadillac a náš antihrdina se ocitá v očistci, kde spolu s dalšími očekávákonečný verdikt. Dobu čekání si i zde krátí diskusemi, mudrováním, jak by vše mohlo být, mohlo dopadnout a možná i je a bude. To vše opět na pozadí současných dějin, které jsou sestaveny z novinových výstřižků. A nakonec i pro neúspěšného žurnalistu přichází den D.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7388-190-0
Příběh neúspěšného emigranta, který se po návratu stal estébákem, a posléze ho zaskočily události z listopadu 1989. Bezcharakterní slaboch, absolvent žurnalistiky s většími ambicemi než talentem, Pravoslav Komenda uteče do USA. Jeho pokus o založení nové existence není úspěšný, po dramatických peripetiích se vrací do ČSSR a stane se spolupracovníkem STB. V této roli ho zastihne sametová revoluce, Komenda kličkuje a nakonec opět emigruje. Na pozadí našich současných dějin, které jsou sestaveny z novinových výstřižků, autor zobrazuje svou představu "druhořadého představitele české inteligence".
Publikováno: 1998
ISBN: 80-902018-6-5
Cestopisná reportáž pojednává o transformacích v Číně po proletářské revoluci i o změnách Tchaj-wanu a Hongkongu v průmyslovou velmoc během 60.-80.let 20. století.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-200-1272-9
Nový cestopis Oty Ulče srovnává dávné cestovatelské zkušenosti z minulého století se dvěma plavbami lodí, které podnikl před několika lety na Blízký východ a k černomořskému pobřeží. V minulém století procestoval Ota Ulč třikrát celý svět a napsal o tom řadu knih. V novém cestopise se vrací ke svým prvním cestovatelským zkušenostem, kdy s manželkou a malým synem navštívil severní Afriku, Blízký východ, Srí Lanku a Indii, a srovnává je se současným stavem, s kterým se seznámil při dvou plavbách lodí Černým mořem a východním Středomořím. Jako vždy píše jen o zajímavých zážitcích, všímá si různých jedinečností i absurdit, které zkušenému cestovateli neuniknou, snaží se vysvětlit rozdílnosti života lidí v různých místech dané historií, kulturou, náboženstvím, ekonomií a politikou, které vedly k současnému mezinárodnímu napětí a vojenským konfliktům. Při posledních dvou plavbách sledoval, jak se hranice konfrontace přibližuje k západnímu světu, který nereaguje účinně na turbulentní vývoj a špatně odhaduje jeho dopady. Informace se staly dvousečnou zbraní, která mění skutečnost na protichůdná fakta. Autor se tomu často podivuje a dokonce se tím baví, a zároveň varuje, že to, co považujeme za nemožné, se klidně může stát.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7244-437-3
Aljaška, ostrovy Karibiku, pouště jižní Afriky, Indie, Čína,ale také karneval v Riu - autor protoulal mnoho různých koutů světa. Zkušenosti, poznatky i neuvěřitelné příhody z těchto cest a také ze života krajanů v těchto koutech světa jsou obsahem této knihy.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7244-127-2
Cestopisné vyprávění o Austrálii, Novém Zélandu, Filipínách a zajímavých místech v jejich blízkosti.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7244-192-2
„Ota Ulč je asi jediný soudce komunistického bloku, kterému se během studené války podařilo uprchnout do USA a žádat o politický azyl. Teplo soudcovského taláru a práci, kterou opovrhoval, vyměnil za nejistotu doktoranda slavné Columbia University – a raději se živil jako číšník. Jeho unikátní doktorská práce o komunistickém právuv Československu, kterou držíte v rukách, se s odstupem víc jak půl století dostává konečně k českým čtenářům. Ota Ulč je veřejnosti znám spíše jako exilový spisovatel. Jeho životní příběh ale ukazuje, že ne všichni v československé komunistické justici museli s totalitním režimem kolaborovat.“ Pavel Paleček „Kniha ukazuje základní rysy vývoje práva, ale i společnosti v nejvýznamnějším období upevňování komunistické moci. Dobře ukazuje ideologické poblouznění tehdejších politických a právních elit a mechanismy totalitního režimu.“ Prokop Tomek
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-87122-99-0
Knihu o svém působení v československé justici napsal Ota Ulč původně anglicky pod názvem The Judge in a Communist State. Vyprávěl v ní o civilních kauzách, které soudil na konci padesátých let u okresního soudu ve Stříbře. Přítel Josef Škvorecký ho vybídl, aby o tom napsal česky, se zaměřením na českého čtenáře, kterému nemusí vysvětlovat význam písmen JZD nebo pojmy jako výjezdní doložka, devizový příslib apod. Výsledkem nápadu Josefa Škvoreckého je kniha Malá doznání okresního soudce. U svého soudu Ota Ulč nezažil žádné hrdelní politické procesy, ale politická kritéria doby pronikala i do občanskoprávních sporů o vlastnictví slepic a králíků, do rozvodových řízení i dědických sporů. Soudcovská židle pro něj nebyla zvlášť pohodlná a vyvolávala spíš mrazivé pocity. Nicméně jiní majitelé talárů si nezoufali nad svým osudem. Vždyť v pětadvaceti letech se třeba mohli postarat o uvěznění vlastní tchyně a takový pocit může tolik potěšit, že nezbude na slzu soucitu pro třídního nepřítele. Ota Ulč není pokrytec, aby předstíral, že se mohl od absurdní justiční praxe izolovat, a tak ho každý další soudní případ, ve kterém vystupoval jako švejkovský antihrdina justičního systému, přibližoval k rozhodnutí emigrovat.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7244-335-2
Kniha o současném rozpoložení lidstva, které nejvíc otravují islámští fanatici a teroristé, bída a hlad, přírodní katastrofy i zkreslené představy o fungování globálního světa. Díky moderním technologiím jsou možné úžasné věci, ale jejich smysl a trvalý přínos se vytrácí. Mouchy naší doby obtěžují nejvíc Afriku a Asii, ale daří se jim znamenitě i v bohaté Evropě a Americe, a to může být do budoucna nebezpečné. Bohužel si často nepřipouštíme své chyby a omyly ne proto, že bychom měli špatný charakter, ale jednoduše proto, že si žádné neuvědomujeme. A v tom nám Ulčova kniha může otevřít oči.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-7244-376-5
Exotický cestopis českého profesora americké univerzity o indických a cejlonských krajích. Exilové vydání. Obálku navrhl Mikuláš Kravjanský.
Publikováno: 1976
Hlavními hrdiny krátkého cestopisného vyprávění jsou čeští emigranti, žijící v oblasti jižního Pacifiku a v Austrálii. Publicista a cestovatel českého původu Ota Ulč tvrdí, že v letech 1948 až 1969 emigrovalo z Čech až půl miliónu lidí, aby si svoji existenci vybudovali někde jinde ve světě. Autor se s vystěhovalci setkával a rozmlouval na všech kontinentech. Tentokrát se ve svém krátkém cestopisném vyprávění vypravil za krajany do exotických oblastí jižního Pacifiku, do Oceánie, na Nový Zéland a do Austrálie, aby nás seznámil s osudy rodin českých uprchlíků a s tím, co ve světě dokázali.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-902018-1-4
Román o návratu dvou emigrantů po čtyřiceti letech do rodné země je naplněn zajímavými fakty, která se v příběhu ekonoma Loma a architekta Hromka dostávají do ironického kontextu s domácími představami o tom, co bylo a co bude, jak se vyrovnat s minulými křivdami, a při pokusu odčinit jednu dávnou hanebnost dojde až k neskutečné zápletce, která připomene trikové akce tajných služeb.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-7244-276-8
Kniha cestopisných zkušeností, neobvyklých příhod a vtipných reflexí o současném světě, který skrývá pod svým známým povrchem spoustu paradoxů, křiklavostí, zašmodrchaných vztahů, nebezpečných tendencí i slepých uliček, ale také nám nabízí mnoho pozitivních a důležitých věcí, které k vlastní škodě možná přehlížíme.
Publikováno: 2008
ISBN: 80-7244-228-7
Knihovník Břetislav Holeček přejmenovaný na tajného agenta Brenta Holma by mohl být sám autor. Využil svých bohatých cestovatelských poznatků, aby román byl co nejzajímavější a patřičně napínavý. Na zaoceánské lodi má za úkol identifikovat pašeráky jihoafrických diamantů pro Al-Kajdu. A právě když se mu podaří najít sametovýpytlík s drahokamy, zjistí, že za jejich třpytem se pachtí další tajní agenti, teroristé i lupiči. Po obeplutí Hornova mysu v Ohňové zemi záhadně zmizí jeden pasažér a někam se vypaří i diamanty. Pachtění za třpytem pokračuje ještě tajemnějším bludištěm vztahů mezi doposud cizími lidmi, kteří se na lodi potkali jen kvůli diamantům.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-7244-366-6
Po úspěšné knize Kam šlápne česká noha napsal Ota Ulč cestopisné vyprávění o Pacifiku, kam se původně vydal po stopách druhé světové války, ale vrátil se sem ještě několikrát. Tichomořské ostrovy ztracené uprostřed oceánu představují nepatrné kousky pevniny osídlené zanedbatelným počtem lidí, kteří hovoří mnoha jazyky, atak komunikace mezi obyvateli jednotlivých ostrovů není jednoduchá. Většinou se domníváme, že mezi kulturami na pacifických ostrovech jsou jen nepatrné rozdíly, ale opak je pravdou. Ota Ulč to zažil na vlastní kůži a vypráví o tom poutavě, barvitě, s vtipem a smyslem pro věcnost. Setkal se v Pacifiku s úplně rozdílnými lidmi do mírumilovných Polynésanů, kteří cizince uvítají jako v ráji, až po lidožroutské Melanésany. Když pátral po zvyklostech kanibalů, potkal i české krajany, kteří se v hrůzostrašných končinách čile přežívají již několik desetiletí. Ota Ulč má na svých cestách oči všude, snaží se porozumět odlišnostem cizokrajných lidí, a proto si z Pacifiku přivezl řadu pozoruhodných zážitků. Také se zamýšlí nad budoucností tohoto exotického ráje, který po studené válce ztratil strategický význam a nyní se potýká s ekonomickými problémy a vlivy globalizace.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7244-143-4
Kniha podává v mnoha ohledech originální pohled na současnou Ameriku. Podle vlastního vyjádření se autor soustřeďuje "zejména na školní a právní pořádky a nepořádky, na pozorování politická od záležitostí domácích po mezinárodní". Ota Ulč, dlouholetý emigrant, známý u nás z vysílání Svobodné Evropy, je profesorem na prestižní americké univerzitě. Jeho knížka představuje soubor causerií, lehkých, humorných vyprávění o prezidentech, volbách, školách, cestování po Americe, ekologii, rasovém problému, lesbickém hnutí, o tom, k jakým absurditám může vést neexistence občanských průkazů či uplatňování formálních právnických kliček, které pomůže lecjakému zájemci o emigraci v Americe zůstat.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-85336-27-8
Ota Ulč napsal pozoruhodný životní příběh své čínsko-švýcarské manželky Priscilly Lim. Její dědeček založil čtyři banky, obchodní komoru a stal se ambasadorem císařského dvora, ale prosperitu rodiny rozvrátil jak Mao Ce-tung, tak Čankajšek a Priscilla se jako úplně chudá princezna vydala do New Yorku, kde pracovala pro UNICEF. Tam sepoznala s plebejským emigrantem z Plzeňska Otou Ulčem. Pro Číňany byla málo žlutá a naopak v Americe byla až příliš rasově jinobarevná, a nejvíc se jí dotklo, když ji někdo označil za Japonku. Není divu, že Priscilla vstoupila do rasově smíšeného manželství s Otou Ulčem, s kterým se nikdy nenudila. Třikrát spolu objeli celý svět a přesvědčili se, jak je rozmanitý a bohatý a kolik v něm vře nesnašenlivosti, kolik absurdit člověka obklopuje a co všechno ho může obohatit, a na těch cestách se s nimi nebude nudit ani čtenář.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-7244-390-1
Čtyřicet let zážitků a korespondence Josefa Škvoreckého a Oty Ulče a jejich manželek. Josef Škvorecký a Ota Ulč spolu prožili v Americe dvacet let v exilu a pak další dvě desetiletí po pádu železné opony, kdy se občas vraceli i do své domoviny. Sbližoval je český původ, univerzitní kariéra, vydávání českých knih, exilových časopisů, společné cesty, jejich manželky se celou dobu přátelily a Škvorecký byl kmotr Ulčova syna. O životě a díle Josefa Škvoreckého přináší autor zasvěcené a objevné informace, podložené společnými zážitky a korespondencí.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-7244-359-8
Ve své nové knize líčí suchozemec Ota Ulč deset týdnů plavby na zaoceánské lodi. Zcestoval celý svět několikrát dokola a vždy to bylo letadlem, nyní se ale vypravil do čtyř úhlů světa na velké lodi. Plavil se kolem Aljašky, Karibikem vnikl do Panamského průplavu, aby ho důkladně prostudoval. Srovnává nebetyčné rozdíly ve vývoji Ameriky na severní a jižní polokouli a medituje o tom, jak by to bylo dopadlo, kdyby Britové a Španělé jeli kolonizovat opačným směrem. Z Chile pak obeplul Ameriku děsivými vodami kolem Ohňové země, v intimním sousedství Antarktidy, kam si už neodskočil, ale něco užitečného k zapamatování z polárního kontinentu se také dozvíme. O to více místa věnoval čtvrté plavbě z Nového Zélandu do Japonska po bojištích 2. světové války, kde se pustil do nástinu válečných strategií z Pacifiku, čtenářům v Evropě vesměs málo známých. Kniha o slastech plavby je pro nás suchozemce dvojnásob přitažlivá: přibližuje zajímavá místa na opačném konci světa a přesvědčí nás, že na zaoceánské lodi se cestuje příjemněji než po pevnině, nemusíte se starat o ubytování, vláčet se s kufry z místa na místo, loď se stane vaším domovem.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7244-255-3
Pravoslav Komenda je malý český člověk se žhavou ctižádostí a ještě vyvinutějším pudem sebezáchovy. Tyto dvě vzájemně si překážející vlastnosti ho ženou z Evropy do Afriky, odtud do jakési státní instituce ve Washingtonu a konečně na Filipiny, kde jeho dráha „prozatím“ na dlouhá léta končí v pracovním táboře. Dle autora jde o polofikci vyrostlou z jeho pohybu ve Spojených státech a četných cest po celém světě. Druhé vydání.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7088-044-9
Druhý díl třídílné ságy o antihrdinovi Pravoslavu Komendovi, který ve svém putování za prospěchem odešel v prvním díle do Ameriky, byl pak vyslán na Filipíny, kde byl zajat maoisty a dlouze vězněn. Nyní je osvobozen. Co udělá se svobodou? V osobě hrdiny se autor vypořádává s typem, který zřejmě bylo možno v exilu také potkat. Svelmi pohrdavým nadhledem provází tak svého nesympatického hrdinu, prospěchářského, závistivého a vcelku zbabělého "čecháčka", barvitými peripetiemi osudu, který je spjat s aktuálním světovým děním (konce 80.let) a který mu, ač se opravdu snaží, pořád ne a ne přinést skutečný úspěch. Po propuštění z pracovního tábora maoistických povstalců na Filipínách doufá hrdina, že mu útrapy, které byl nucen prožít, pomohou vydobýt si v USA postavení, po němž touží odjakživa, že bude odškodněn, případně oslavován...Nic takového však nenastane, v realitě Spojených států osmdesátých let Komenda již neumí plavat a zůstává tak i nadále pouze kverulující nickou. Plný křivdy cítí, že by si to měl s Amerikou vyřídit... Nakonec se z bývalého agenta STB stane agent budoucí a z bývalého emigranta z ČSSR emigrant z USA. V rámci děje autor glosuje tehdy aktuální zprávy z amerického, ale i československého tisku.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-86207-67-6
Cestopisné reportáže o životě lidí v boblasti jihovýchodní Asie a v tichomořských státech (Sigapur, Malajsie, Thajsko, Indonesie, Oceanie, Samoa, Fidži, Tahiti).
Publikováno: 1998
ISBN: 80-7033-547-5
Kniha o Češích v exilu. Ota Ulč je potkával na všech kontinentech, ale nejvíc v Americe, kam se vystěhoval. Za půl století důvěrně poznal řadu zajímavých osobností (Egon Hostovský, Ferdinand Peroutka, Karel Steinbach, Jaroslav Vašata, Rudolf Firkušný, Josef Škvorecký, Ivan Sviták, Evžen Balon a mnoho dalších). A protože měl boty z toulavého telete, našel krajany na tichomořských ostrovech i mezi kanibaly, v kanadské divočině, v Austrálii, Jižní Africe či Jižní Americe. Emigrací v roce 1959 se dostal do svobodného světa, kde má člověk odpovědnost za vlastní rozhodování. A to je někdy břemeno k neunesení pro malikány i velikány.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-7244-307-9
Obsáhlý výběr publicistických statí přináší netradiční pohled na politické a společenské dění ve světě i u nás. Autor Ota Ulč (nar. 1930) je jedním z nejoriginálnějších českých publicistů a spisovatelů, dodnes působí jako emeritní profesor politických věd na univerzitě v americkém Binghamtonu.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7239-130-5
Světoběžník Ota Ulč je známý cestopisy o dalekých zemích, kde vždycky nasbíral zajímavé vědomosti i dobrodružné zážitky. Nedávno na zaoceánské lodi podnikl cestu z Hongkongu do překvapivě změněného Vietnamu podél pobřeží Číny, která aspiruje na ekonomické předstižení Japonců, v Šanghaji pořádá světovou výstavu a nabízí řadu nevídaných kontrastů, které doplnil zasvěcenými reminiscencemi své čínské manželky.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7244-291-1
Zajímavé a vtipné úvahy Oty Ulče o dnešním světě začínají u vody. U veletoků největších řek, u oceánů a u vody, které začíná být na různých místech citelný nedostatek. Ekologie versus ekonomie je střetnutí, při kterém se zájmy lidstva zapeklitě zašmodrchávají. Už ani nejde o to, kdo zvítězí, ale kdo přežije - zda bude světová politika prozíravější, nebo ještě více zašmodrchaná. Po úspěšném titulu O čem dumá česká hlava je Zašmodrchaný svět další Ulčova kniha o nejrůznějších možnostech i nemožnostech světa, které ovlivňují náš život.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7244-241-6