Humoristický román o veselém a statečném mastičkáři, nemanželském synovi inkvizitora a knězny, který miluje lidi a po řadě dobrodružství se stane inspirátorem revoluce proti vrchnosti i církvi. Příběh je zasazen do renesančního prostředí jižní Evropy, odkud autor bere i typy postav svého románu.
Historický román ze Španělska 17.století, vypráví příběh tzv. pravého Dona Juana – hraběte Miguela z Manary. Medailón o autorovi napsala Hana Hrzalová. 12. vydání (v nakladatelství Československý spisovatel 7. vydání).
V románě, který vyšel poprvé v r. 1938 pod názvem Vosí hnízdo, líčí autor sklon života čtyř starců postřeleného zmrzačeného pytláka, lakotného výrobce rakví, jeho bratra tuláka a zkrachovaného boháče -, z nichž každý usiluje o to, co považuje za nejvyšší životní hodnotu, tj. postupně o pomstu za zmrzačení, o majetek, o tuláckou volnost a o požitek. Baladicky laděný příběh o morální bídě a lidských pudech zjasňuje jen mladá, zdravá a silná milenecká dvojice, formující se v mladé generaci. Třetí vydání.
Tento román věnovali autoři palčivým otázkám doby, kdy bylo nutno především nově osídlit pohraničí a zároveň zavést pořádek do hospodaření s lesním bohatstvím. Nejpalčivější byly problémy s ochranou vláhy, boj s kůrovcem, překonání sobectví jednotlivců při zavádění nových metod do dřevařské práce. Protagonisty jsou zemité postavy dřevařů, mezi nimiž vyniká polesný Kořán, který nade vše miluje les a nenávidí všechny, kteří podle něho lesu ubližují. Typem průbojného mladého dělníka je Vojtěch Berka, nový osídlenec, který sehraje důležitou roli při prosazování pokroku a získá lásku Kořánovy dcery.
Román je tragickým příběhem lidských vášní v pohorské vesnici. Baladický příběh ze života na horské samotě. Líčí milostné vzplanutí všech mužů malé horské vísky ke komediantskému sirotku Tereze, poblouznění plné vášně, které vyústí až ke zločinu.
Rozsáhlý historický román sugestivně a barvitě přibližuje atmosféru antického Říma za vlády Tiberia a Caliguly. Vznešená římská společnost a římský senát představoval vrstvu kořistníků, kteří v touze po bohatství uzavřeli spojenectví s Caligulou a dokud prosazoval jejich zájmy, drželi ho v čele státu. Osou románu jsou osudy mladého senátorova syna Lucia Curiona, úspěšného vojáka diplomata, který dychtí po kariéře a stává se bezcharakterním přisluhovačem Caligulova řádění, a herce Fabia. Fabius pochází z římské chudiny a je tragickým mluvčím drobného římského lidu. Autor tímto způsobem čtivě a nenásilně ukazuje protiklady Říma vládnoucího a bezbranného.
Autor vybral látku k tomuto románu z českého bájesloví a humorně přepracoval pověst o praotci Čechovi a o osídlení podřipské kotliny. Původním záměrem autorovým bylo vytvořit komedii na podkladě slovanské mytologie; divadelní hra Slovanské nebe měla svou úspěšnou premiéru v roce 1949. Později vzniklé prozaické zpracování této vděčné a úsměvné alegorie vychází knižně již počtvrté. Jejími hrdiny je mladá dvojice Čech a Meduna, které v den jejich svatby odvede omylem do Perunova nebe bohyně Mořena - jako duše zemřelých. S humorem a porozuměním líčí Toman lidské počínání nepravých duší, jak se jim podařilo převrátit odvěký řád nebe a dostat na svou stranu Zlatou bábu, Perunovu ženu.
Historie nám o starořeckém Sokratovi říká leccos, ale evokovat jeho osudy a jeho dobu v živé, konkrétní názornosti může jen romanopisec, důkladně poučený o faktech a tato fakta zároveň doplňující uměleckou fantazií. Takovým spisovatelem je bezesporu národní umělec Josef Toman, který se po svém Donu Juanovi a románu z císařskéhoŘíma Po nás potopa obrátil za spolupráce své ženy, zasl. umělkyně Miroslavy Tomanové, opět k historické látce. Román Sokrates, který vychází nyní po výrazném čtenářském úspěchu v poměrně krátkém časovénm rozmezí svou let podruhé, zavádí čtenáře do doby největšího rozkvětu i následujícího úpadku Athén, na jejichž pozadí se před námi rozvíjí Sokratova životní dráha se strhující přesvědčivostí, obohacené o řadu historických postav, jako byli filosofové Anaxagorás, Platón, sochař Feidiás, nezkrotný Alkibiades, vůdce třiceti tyranů Kritiás aj.
Příběh ze života pražských dětí v krompašské škole v přírodě. Chlapecký kolektiv pionýrů je narušován vystupováním party "Jestřábů", která se po mnoha napínavých a rušných příhodách rozpadne a spojí s ostatními dětmi. Na rozdílných pracovních metodách obou vychovatelů je ukázán význam pedagogického taktu přivýchově kolektivu.