V obsáhlém výboru z drobných próz A.M. Tilschové jsou zahrnuty povídky z městského prostředí i z Českomoravské vysočiny, fantastické a romaneskní prózy, parafráze slovanských pohádek o čertovi i pohádek indických.
Ve své tvorbě chtěla zachytit proces rozkladu rodinných vztahů v měšťanské společnosti, pocit prázdnoty života a další příznaky krize měšťanského světa. Její tvorba se blíží naturalismu, romány se vyznačují podrobným vylíčením prostředí a psychologickými studiemi postav. Jejím největším přínosem je tematické obohacení české literatury, zejména o obraz pražské společnosti.
Román o pražské společnosti, zachycuje proces rozkladu rodinných vztahů v měšťanské společnosti, pocit prázdnoty života a další příznaky krize měšťanského světa.
Román o životním, uměleckém i milostném hledání geniálního českého malíře J.Mánesa, ve kterém se před čtenářem rozevírají osudy celého mánesovského rodu. Z obrazu čes. společnosti min. stol. vystupuje řada význačných osobností tehdejšího kulturního života. S taktem je v knize zachycen rodinný život sourozenců Mánesových, největší pozornost je však věnována Josefu Mánesovi - jeho umělecký i životní zápas, jeho milostná zklamání, krize, vrcholící tragickou duševní chorobou.
Stará rodina, druhá část pentalogické kroniky rozkladu "starých rodin" (Fany, Stará rodina, Dědicové, Matky a dcery a rukopisné torzo Babylón), představuje jeden z vrcholů české realistické prózy. V románu, odehrávajícím se před 1. světovou válkou, podala spisovatelka obraz mravně, citově i hospodářsky rozvrácené rodiny, ovdovělého otce a jeho čtyř synů citově si lhostejných a poznamenaných vzájemným odcizením. Odsoudila v něm nejen měšťácký způsob života, ale především měšťáckou morálku a myšlení.
Kniha začíná takto: Svatý Ondřej Pršelo drobně a i sníh poletoval. Pahorkatina vypadala jako odříkání, syrová, truchlivá a za prvního svítání tím přísnější se samotami a s dědinami, rozhozenými mezi pastviska a políčka.