Pavel Tigrid - knihy
Pavel Tigrid

Pavel Tigrid

 1917 -  2003 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Jak napovídá podtitul knihy : Dělnické revolty v komunistických zemích autor v knize mapuje a komentuje protestní akce zaměřené proti komunistickému režimu přímo z řad dělnické třídy, především se ale zaměřuje na situaci v Polsku a na hnutí Solidarita.
Publikováno: 1990
Stránky, které následují, nepřinášejí nic víc, než co titul celého svazku naznačuje: jsou to glosy k událostem v České republice a občas i ve světě, jež jsem týden co týden v neděli ráno komentoval na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnál.
Publikováno: 2000
ISBN: 8086212084
V červenci 1992 odstoupil Václav Havel ze své funkce prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky. Měl jsem tu čest být osmnáct měsíců jedním z jeho poradců. Odešli jsme všichni z Hradu spolu s hlavou státu. Od té doby jsem se zase mohl plně věnovat novinaření, napsal jsem na dvě stě komentářů pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa, pro Radiofórum pražského Radiožurnálu a pro Lidové noviny. Zejména posluchači obou rozhlasových stanic mi často psali, že by si rádi přečetli, co jim na rádiových vlnách uniklo. To by ovšem nebyl dostatečný důvod k jejich knižnímu zpracování. Ale prolistování rukopisů ukázalo, že tyto komentáře k dosti dramatickým událostem let 1992-93 (počínajících právě Havlovou abdikací a vrcholících rozdělením státu) podávají celistvější obraz, než se mohlo zdát ve chvíli, kdy byly psány. Zároveň leckdy upomínají na problémy a otázky, které se nám stále vracejí a vyžadují vždy znovu naši pozornost. Je na čtenáři, aby posoudil, zda tomu tak je. Při redakci pro tento svazek jsem v původním textu nic neměnil, a to i tam, kde jsem se (jak se ukázalo) mýlil, leccos nedomyslel nebo přehnal. Vynechal jsem ty části, které se opakovaly. Z důvodů stylistických jsem pamatoval na to, že psané slovo, na rozdíl od mluveného, někdy vyžaduje větší úspornost. I v těchto případech, nepříliš četných, šlo o ryze kosmetický zásah do původního textu. P.T. V Praze v listopadu 1993
Publikováno: 1993
ISBN: 80-7106-057-7
Kniha je záznamem fiktivního rozhovoru vypravěče s mladou ženou Lucií, kteří náhodou tráví současně dovolenou na pobřeží Jaderského moře na severu Jugoslávie. Lucie otevřeně vyslovuje svoji nespokojenost se situací ve svém domově – v Československu zasaženém normalizací; váhá, zda se má z dovolené vrátit do šedivé reality všedního života do Prahy nebo zda má emigrovat. Vypravěč (s nímž se autor ztotožňuje) žije v exilu v Paříži a vzhledem k přístupu ke svobodným informacím bez cenzury a také díky svému vyššímu věku má větší přehled o historii. Místo jednoznačné odpovědi, která by pomohla vyřešit její dilema, proto Lucii nabídne, že jí bude každý večer vysvětlovat svůj pohled nejen na dějiny Československa, ale i komunismu v Sovětském svazu a v ostatních státech východního bloku. 2. vydání, v Odeonu 1.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-207-0149-4
Studie "Marx na Hradčanech" analyzuje vývoj ideologie a politiky Komunistické strany Československa po Únoru 1948 a v průběhu 50. let. Sleduje dopad komunistické politiky na život v Českoslovenku i na jeho zahraniční politiku. Práce "Leninské dobrodružství skončilo. Co začíná?", uveřejněná v létě 1989 v časopise Svědectví, rozebírá vnitropolitickou situaci Československa a dalších socialistických států v roce 1988 a na počátku roku 1989 a předpovídá rozpad evropské socialistické soustavy. Kniha je uvedena rozhovorem editora obou studií s jejich autorem o Tigridových životních osudech.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-85947-76-5
Pavel Tigrid (1917-2003), český novinář, vydavatel exilového časopisu Svědectví a polistopadový politik v archivním rozhovoru s Petrem Kotykem z roku 1992. Vzpomíná na studia, literární a divadelní začátky, útěk před nacisty do Anglie a práci redaktora rozhlasového programu Benešovy čs. exilové vlády v Londýně. Vyprávění o životě,událostech a přátelích je protkáno zamyšleními nad českými dějinami a osudnými křižovatkami českého národa ve dvacátém století a doplněno rozhovorem s manželkou Ivanou Tigridovou, životopisem, bibliografií a obrazovou přílohou.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-86349-41-1
Publikace přináší výbor z novinových a časopiseckých článků osmi autorů, které přes všechny rozdílnosti spojovalo společné přesvědčení: důsledně bránit demokratické hodnoty tváří v tvář rostoucímu tlaku totalizujících sil. Jejich přesné analýzy a neuhýbavé postoje vyniknou, zvláště když si uvědomíme, že byly formulovány v době, kdy česká společnost ještě neměla bezprostřední zkušenost s „lidovědemokratickým" zřízením a její velká část změnu poměrů dychtivě očekávala. Autoři zahrnutí do této antologie se vyznačovali důslednou prozápadní orientací, jíž se odlišovali od Ferdinanda Peroutky a jiných humanisticky orientovaných publicistů, i když se s nimi shodovali v odsuzování mocenských ambicí komunistů a konkrétních projevů bezpráví.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-7260-046-X
Kniha Pavla Tigrida vyšla poprvé v exilovém nakladatelství INDEX v roce 1974. Autor v ní mapuje jednak československou politickou emigraci po únoru 1948, její vznik, složení a aktivity, jednak emigraci po srpnu 1968. Uvažuje také o praktických politických vyhlídkách naší emigrace – vyhlídkách, které se naplnily patnáct let po napsání knihy.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-85190-00-1
Výběr z materiálů Svědectví - čtvrtletníku pro politiku a kulturu z let 1956 - 1990 z pera našich předních intelektuálů poválečné éry, uspořádání a redakce Pavel Tigrid. Mezi autory najdeme mimo jiné známá jména jako Francois Bondy, Václav Černý, Ivan Diviš, Václav Havel, Karel Kaplan, Jiří Kovtun, Milan Kundera, Josef Lederer,Adam Michnik, Ján Mlynárik, Zdeněk Mlynář, Petr Pithart, Jaroslav Seifert, Milan Šimečka, Eduard Táborský , Pavel Tigrid, Jiří Voskovec a řada dalších.
Publikováno: 1990
Výběr z materiálů Svědectví - čtvrtletníku pro politiku a kulturu z let 1956 - 1990 z pera našich předních intelektuálů poválečné éry, uspořádání a redakce Pavel Tigrid. Mezi autory najdeme mimo jiné známá jména jako Francois Bondy, Václav Černý, Ivan Diviš, Václav Havel, Karel Kaplan, Jiří Kovtun, Milan Kundera, Josef Lederer,Adam Michnik, Ján Mlynárik, Zdeněk Mlynář, Petr Pithart, Jaroslav Seifert, Milan Šimečka, Eduard Táborský , Pavel Tigrid, Jiří Voskovec a řada dalších.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-7023-041-x
Revue pro politiku a kulturu vychází třikrát do roka. V sedmi kapitolách se od různých autorů z celého světa, ať spisovatelů či filosofů, politologů, ekonomů a redaktorů dočteme pohled na Československo doma a ve světě, o konci komunismu, o demokracii a liberalismu, sexualitě a prostituci, provede nás světem literatury a umění a světem knih.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-7023-073-8
První exil ve Velké Británii v letech druhé světové války byl pro Pavla Tigrida obdobím tvůrčího a osobního zrání. Jeho dnes již zapomenutý reportážní a autobiografický text „Volá Londýn. Ze zákulisí čs. vysílání z Londýna“ je příležitostí seznámit se s málo známým úsekem života této mimořádné osobnosti československých dějin. Text je doplněn ukázkami z Tigridovy tvorby pro rozhlasové vysílání z Londýna a řadou informací o jeho rozsáhlé kulturní činnosti v tehdejším československém exilu. Kniha vychází ke stému výročí Tigridova narození.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-879-1279-9